COURANT LEYDSCHE De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. VRIJDAG, 6 APRIL Met de knie voor Hem gebogen, van Wien alle gave daalt, Alle kracht en wijsheid afkomt, alle magt en luister straalt. Koning! neem Uw staf in handen, naar 'top nieuw bezworen recht, Dat weldadig nog zal wezenzoo slechts biddend neergelegd Op den grondslag der Geschicdnisop 't beginsel van Gods Woord Ja, ten overstaan dier Almagt, die de weerzijdschc eeden hoort. En den meineed van de volken en des dwingelands geweld Plotsling tusschen beide tredend in gerechtigheid vergeldt! Heer! behoud den derden willem! schenk Hem Uw gerechtigheid! Geef Hem koningskracht in zachtheid, bij oprechtheid, wijs beleid! Keer in gunst tot loutre blijdschap zijn' in rouw begonnen loop! Voor de Gade hem ter zijde, voor zijn Spruiten, Neêrlands hoop, Voor geheel het Nassausch Stamhuisvoor gantscli Nederland te zaam Overstort zijn hoofd met zegen in de vrecze van Uw Naam! Onder zijn regeering blijve tot aan 't uiterste der aard 'tPlekje grond bevoorrecht heeten, steeds zoo wondervol bewaard, Bloeie wijsheid, kennis, Godsvrucht, die door liefde, recht en plicht, De eerplaats heilige der grootenen der mind'ren last verlicht' ltijze hoog de Oranjestandertbreng' de Nederlandsche vlag, Van het verste Westen wapprend tot aan d'opgang van den dag, Handelschatten, welvaartsbronnen onze havens in en uit, En den Heidnenverre en heinde't Evangelielieilgeluid BImEJ\ L AlN DSCIIE BER IGTE\ LEYDEN, 5 April. Tot aanvulling van het programma en van de beschrijvingen van de liegra- I fenis-plegtighciil van wijlen Z. M. Koning Willem 11 mag vermeld wurdenI dat ingevolge hevel des legen woord igen Konings, de Iloog leeraren aan de I Leidsche UoogeschoolCock, rati Assen, Tydeman en Peerlkampvan I den Kamerheer-Ceremoniemeester eene bijzondere uitnoodiging hadden ont- I vangen, om de plegtighcid van Woensdag 4 April in de Nieuwe Kerk te Delft I bij te wonen. (De laatstgcmelde beeft door afwezigheid en ongesteldheid aan I de vereerende uitnoodiging niet kunnen voldoen.) Men zal zich herinneren dat de Iloogleeraar van Assen in den vcldtogt van 1831 als buitengewoon I Secretaris aan den Prins van Oranje, Opperbevelhebber, (later Koning Wil- I lemll,) was toegevoegd geweest; en de drie andere Hooglccraren de eer gebad I hebben, aan de beide oudste Koninklijke Prinsen (de éénc, thans Z. M. de I tegenwoordige Koning; de andere, de te vroeg ontslapen Prins Alexander bij Dcrzelver verblijf aan de Leidsche Uoogeschool onderwijs te geven. Gisteren zijn van hier per spoortrein naar Delft vervoerd 518, en van PiOtterdam naar Delft ruim 4000 personen. Ook zijn van hier en andere plaatsen den vorigen dag verscheiden lionderde personen zoo met den spoor trein als met schuiten overgebragt. Het Handelsbl. van beden bevat een schoon gedicht van den rijkbegaaf den Zanger Mr. 1. da Costa, ten verzoeke der Uitgevers van genoemd blad vervaardigd; de Dichter heeft in dezen zang, BOUW EIV TROUW getiteld, en voorafgegaan door de volgende tekstwoordenEn de gotische Vergadering maakte een verbond in het huis Gods met den Koningen hij zeide tol hen: Zietde Zone des Konings zal Koning zijn, gelijk als de Heer van de zonen Davids gesproken heeft. II Cbron. XXIII: 3, eerst 's Konings dood bezongen, daarna den rouw van H. M. de Koningin voorgesteld, en baar op het lijden en sterven en de opstanding van Christus gewezen als bal sem en kracht bij hare droefenis; waarna bij aldus voortgaat: Nederland ontfangt ziju Koning uit die Vaderlijke hand, Door wier weldaad sints drie eeuwen liier de Oranjeboom geplant I Voor de goudkleur zijner vruchten 't bloedrood aller tiranny Deed verbleeken, deed verschieten, tot der zeeën overzij! Neerland heet zijn Koning welkom, dubbel welkom van dat strand, Waar een and're derde willem uit het hart van Nederland Met de vrijheid van 't geweten al die vrijheên overbracht, I Ongelijkbaarste aller glories van het Nassausch Voorgeslacht! I Nederland begroet zijn Koning, bij 't gebrul van beider Lecmv, I Als den spruit dier vijftig Pieldendie elkander eeuw aan eeuw J Steunend, volgend, of vervangend aan de spits van Neêrlands kroost, Streefden, sneefden, kampten, duldden, onvermoeid en onverpoosd. I Nederland begroet zijn Koning als het Hoofd thands van dien stam, 1 Die, gerukt uit onzen bodem, ziel en welzijn met zich nam, Maar gegrondvest in de harten, maar geworteld in de Macht, i Steeds ten teeken was en werktuig van bevrijding, uitkomst, kracht. 't Vaderland ontfangt zijn Koning als diens Zwijgers stamverwant, I Die, Ontwerper, Kweeker, Vader van 't verbonden Nederland, 1 Voor dat Neerland cn zijn vrijheên, onder God door Hem gewrocht, Heeft geleden, heeft gebeden, tot zijn jongsten ademtocht. 1 Als den Zoon des lieren Veldheers, die bij Quatrebras gebood, I En hij Waterloo den eindstrijd met zijn gudsend bloed begoot, I Enniet enkel op het slagveld in der volken oogen groot I Ook als Vorst bezielend daarstond tot aan d'oever van zijn dood. All' dier Helden, Vorsten, Vaders Naneef, PlaatsbekleederZoon! i Stijg bij 't heil- en welkomjuichen onzer duizenden ten troon, i Met het oog op hen geslagen, op hun onverwelkbre faam, 1 Onvergeetbre zelfverzakingonbevlekten Kiddemaam I Met het hart van ijver blakend voor een natie, wier geluk a U het loen zij van der zorgen zielsmoed-oefenenden druk Heer behoed met Neêrlands Koning heel het Nederlandsche Volk! En verzwaart zich om ons henen de opgepakte donderwolk! Die verwoesting dreigt en sloping aan 'taloude Vasteland; Onze schuddende moerassen, met Oranje steeds beplant, Zijt Gij machtig, God der Vaadren! te doen vast en veilig staan! Dat alleenlijk, wat onze oogen ooit zien worden of vergaan, Deze bede nooit van Neerland onder Nassaus scepter wijk' e Worde Uw naam, o God, verheerlijkt! komeo HeerUw koningrijk 's GRAVEND AGE 5 April. Bij Koninklijk besluit van den 31slen Maart 1849 is aan den Staatsraad in buitengewone dienst A. Goekoop, gewezen Inspecteur van den Waterstaat, verleend een pensioen van ƒ3,000 'sjaars, op grond van de artt. 3 en 43 der wet op de burgerlijke pensioenen van den G11'11 Mei 1846. Nog beeft Z. M. pensioen verleend aan H. Biljauw, weduwe van J. Kops, in leven Emeritus Iloogleeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen te Utrecht, ten bedrage van ƒ1000 'sjaars; en aan C. Smit, weduwe van G. J. Meijer, in leven Iloogleeraar in de wijsbegeerte en letteren te Gronin gen ten bedrage van ƒ837 's jaars. Naar men verneemt beeft Z. M. de Koning benoemd tot Grootkruis der Orde van den N'edcrlandseben leeuw, den Heer Mr. Liglitenvelt, Minister van Buiterilandscbe Zaken, en tot Bidders dier Orde, den Hofraad, Secre taris van Z. K. H. Prins Eredeiik, den lieer F. W. van Olterloo, de Hei-ren II. Strootman cn W. J. Kempers, Leeraars aan de Koriink. Akademie te Delft. Tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon D'. G. Siinons, Directeur der genoemde Akademie cn tot Bidder dier Orde, den Heer I,. P. Cavin, B.bliullie- caris van wijlen Koning Willem 11. H. M. de Koningin-Weduwe beeft zicli dadelijk, bij Hare komst in dn residentie naar liet voormalig paleis van Z. K. 11. Prins Alexander, aan den Bezuidenboutscben weg begeven, alwaar H. M. baren intrek genomen beeft. Naar men verneemt zal de Graaf van liandwijek beden nacht van bier vertrekken, tot volvoering der zending die hem is opgedragen. Moeijelijk is bet eene beschrijving to geven van de ontelbare menigte, die zich gisteren uit alle deelen des 11 ijhs en ook van elders, in Delft be vond. Onafgebroken spoortreinen zoowel van Botterdam als van bier heb ben duizenden personen vervoerd. Dit was ook bet geval met de volksschuiten. Bovendien was bet getal algemeene en bijzondere rijtuigen zeer aanzienlijk. Ook bet getal wandelaren was buitengewoon groot. Bij geen der vorige ge- lijksoortige treurige plegligbeden hadden zieli zoovele personen in Delft ver- f cenigd. Van gisteren morgen 6J ure tot gisteren avond 12 ure zijn er onaf-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1