BUITEN LA NDSCHE BERIGTEN. PUBLICATIE. -sv jvfc**a?- vyï--:.- «.«yr}»«®ss «.v *w-w -vb* ^i;c7:K:S:v; V -? V-v e dat zijne honden, na groote verwoestingen te liebhen aangcrigt, weder de verlaten hebben. ENGELAND. LONDEN, 28 Maart. De voormalige Koning en Koningin der Franschen zullen binnen kort Cla- remont verlaten en naar St. Leonards vertrekken. Op Claremont, waar zich ook de overige leden der Koninklijke familie bevindenkomen gedurig Fransche en Engelsehe edellieden bezoeken brengen. Zondag morgen heeft de Wel-Ecrw. Zeer geleerde Heer Ds. Gehle, Theol. Dr. en Pred. hij de tlollandsche gemeente alhier, in de Ilollandsche kerk eene zeer indrukwekkende en schoone predicatie gehouden, bij gelegenheid van den plotselingen en algemeen betreurden dood van Zijne Nederl. Maj. Koning Willem 11. De kerk was geheel zwart behangen, en het mcerendeel der gemeente droeg rouwgewaad. Er is reeds voor eene waarde van 40,000 aan goud uit Californië ontvangen. Wederom wordt het plan levendig om voor Cromwell een gedenkteeken te St. Ives op te rigten, waar bij zijne woonplaats bad, toen hij zijne open bare loopbaan aanving. Een schip uit Liverpool te New-York aangekomen heeft van de 400 passagiers, 40 aan de cholera, volgens anderen aan de scheepskoorls verloren j een ander schip van Londonderry uitgevaren, had op reis 100 dooden. Oostenrijk zou aan Engeland en Frankrijk een Congres der Mogendhe den, die de tractaten van 1815 geteekend hebben, hebben voorgesteld, om al de Europpsehc vraagstukken te beslissen. FRANKRIJK. PAP.IJS, 29 Maart. Een buitengewoon Ooslenrijksch Gezant, alhier gisteren aangekomen, had in last van zijne Regering om aan de onze te verklarendat Oostenrijk geene uitbreiding van grondgebied beoogde, maar alleen de handhaving der bepa lingen van de tractaten van 1815. Het Comité van Ruitenl. Zaken is gisteren tot laat in den nacht verga derd geweest over de vraag omtrent eene tusschenkomst in Sardinië. De Minister van Buitenl. Zaken hcel't de omstandigheden toegelicht en aange wezen dat er geen tusschenkomst te pas kwam. De minderheid heeft daarin niet willen berusten, maar een voorstel gedaan *t geen daarop neerkwam: dat men des noods cenig punt van Italië zou kunnen bezetten; tot de over- weging waarvan in de zitting der Nat. Vergadering, door het Comité met 24 tegen 14 stemmen is besloten. De Nat. Veigadering heeft gisteren de beraadslagingen over de begroo- ling van openbare werken ten einde gebragt en na het aannemen van on derscheiden bezuinigingen, ook ten aanzien der spoorwegen, de gcbeelc be grooting met 595 tegen 52 stemmen aangenomen. SARDINIË. Karei Albert, die andermaal den strijd tegen Oostenrijk had ondernomen, is verslagen. Hij heeft afstand gedaan van de Regering ten gunste van den Hertog van Savoyc, en is Nizza den 25s,en dezer, ten 11 ure des morgens, doorgereisdzich naar Frankrijk begevende. Het Piémonlesche leger is te Novarro geslagen, maar zijne eer is gered. Karei Albert Amadéus, Koning van Sardinië, die afstand heeft gedaan ter gunste van den Hertog van Savoye (Victor Emanuel), is den 20slen October 1798 geboren. Hij besteeg den troon van Sardinië in 1831 na het overlij den van Koning Karei Felix. In 1817 had hij de Aartshertogin van Oosten rijk, Maria Theresia, dochter van den Groothertog Ferdinand van Toskane, gehuwd. Zijn oudste zoon, de Hertog van Savoye, is den 14den Maart 1820 geboren deze nieuwe Koning heeft dus zijn 29ste jaar bereikt. Omtrent den veldslag van den 24slen dezer, die Karei Albert zijne Kroon kost en het onvermogen van Italië op nieuw aan bet licht heeft gebragt, zijn riog geene bijzonderheden bekend. De grijze Veldmaarschalk Radetsky had door eene stoute beweging, de twee dcelen van het Sardinische leger van elkander gescheiden en zich zelvcn den vrijen weg weten te banen tot Turyn, terwijl het Sardinische leger verder van Milaan verwijderd raakte. De snel heid zijner bewegingen heeft het vijandelijk leger nog verder verstrooid en ver deeld, zoodat de veldtogt als afgeloopen kan beschouwd worden. PRri9§EN. BERLIJN, 29 Maart. De Tweede Kamer beeft gisteren met 186 tegen 145 stemmen het adres van antwoord op de troonrede aangenomen, dat in gematigden zin is opgesteld. Het Regeringsblad meldt dat de geruchten van verlenging der wapen stilstand met Denemarken tot den IS"16" April, bezijden de waarheid zijn; de Deensche Regering beeft verklaard dat de wapenstilstand slechts tot den 3dt'n zou voortduren. 009TENRIJK. WEENEN, 25- Maart. Het berigt van de inneming der vesting Komorn in Hongarye is niet be vestigd doch de vesting Ilcrmanstadt is door de oprQerlingen ingenomen. Terwijl namenlijk de Luit.-Veldmaarschalk Puchncr met goed gevolg verder trok, had de Poolsche Hoofdman Bern zijne troepen weder bijeenverzameld en inet 12,000 man Hermanstadt aangegrepen, dat door 3,000 Russen bewaakt werd. Na heldhaftige verdediging moesten deze laatsten nogtans voor de overmagt bukken en de stad ontruimen, en Bern rukte binnen. Men zegt, Bij Keizerlijk besluit is verboden de heerlijke kunstvoortbrengselen van Rome, Florence en Venetië, waarvan zich de rcvolutionnairc regeringen dier steden, door geldgebrek gedrongen, willen ontdoen, aan te koopen. Uit Jassy wordt het berigt medegedeeld tot eene aanzienlijke magt Tur ken W'allachye is binnengerukt, orn des noods met kracht van wapenen tegen de militaire bezetting van de Donau-Vorstendommen door Russische troepen te protesteren. Als een bewijs boe de algemecne welvaart door de tijdsomstandigheden achteruitgaat, dient, dat het bedrag der abonnementen in de beide Hof- schouwburgen 70,000 fl. minder beloopt dan in het vorige jaar. De posten zijn bier in de laatste dagen weder zeer ongeregeld aangeko men ten gevolge der groote massa sneeuw, waarmede de wegen bedekt liggen. FRANKFORT. 29 Maart. Eindelijk heeft de Nationale Vergadering in de zitting van den 26,tcn, met 279 tegen 255 stemmen de voordragt aangenomendat een Keizer aan het hoofd van Duitschland zoude staan. De bepaling dat die Keizerlijke waar digheid erfelijk zoude zijnwerd daarna evenzeer goedgekeurd doch slechts met eene meerderheid van vier stemmen. Gisteren beeft de Vergadering Koning Frederik Wilhelm IV van Pruissen tot erfelijk Keizer van Duitschland verkoren; 290 stemmen hebben zich voor die keus bepaald en 248 leden hebben zich van de stemming onthouden. Er is toen eene deputatie van 24 leden benoemd om Z. M. van die keuze kennis te geven, en hem uit Ie noodigen haar op te volgen. Toen de Voorzitter dezen uitslag der stemming bekend maaktebegonnen de klokken van alle torens te luiden en hief de volksmenigte een daverend gejuich aan. DENERARKEN. KOPENHAGEN, 24 Maart. Het Ministerie heeft in de Rijksdagzitting van heden verklaarddat de on derhandelingen te Londen lot de uitkomst hebben geleid, dat de verecniging van Slecswijk met Denemarken als grondslag van de vredesonderhandelingen is aangenomen. Slecswijk zal nogtans zijne provinciale zelfstandigheid be houden en voorloopig bestuurd worden door eene door den Koning van Dene marken te benoemen regeringwelke door Deensche troepen zal ondersteund worden. Ten einde nu nog voor het uitbreken der vijandelijkheden een ant woord der Dnitsche boven te ontvangen, had de regering zich verpligt gezien, die vijandelijkheden eerst den 3den April te beginnen, zonder zich nogtans door dien datum te binden indien vreemde troepen vroeger de Hertogdom men mogten binnenrukken. Hier twijfelt men er nog zeer aan of de vrede wel op die voorwaarde tot stand zal komen. STADS BERIGTEN. Viering van den Zondag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gelet heb bende op den inhoud ecner dispositie van de Ed. Gr. Achtb. 11. 11. Gedepu teerde Staten van Zuid-llolland, van den 9den Julij 1844. Herinneren bij deze aan allen en een iegelijk, wien zulks zoude mogen aan gaan, de Wet van den lsleD Maart 1815, betrekkelijk de viering der dagen, aan de Openbare Christelijke Godsdienst toegewijd zijnde van den volgenden inhoud Wij WILLEM, bij de gratie Gods, Prins van Oranje- Nassaü, Sodverein Vorst der Vereenigde Nederlan den, enz., enz., enz. Aan alle degenen, die deze zullen zien of hooren lezen, salut! doen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderendie daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag des Ileeren en andere dagen den openbaren christelijker! godsdienst toegewijd, door eenparige en voor de gehecle uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maat regelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Gencraal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk IVij goedvinden en verstaan bij deze: 1°. Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen, als door de Kerkgenootschappen van den Christelijken Godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt wordenwelke den Godsdienst zouden kunnen slorenmaar dat in hel algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2". Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, znllen mo gen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3°. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd de deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor z >o verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dicnzelfdcn tijd, geenerhande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke, mogen plaats hebben. 4°. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2