LEYDSCHE Col I! AM. Nc 1849. t;- MAANDAG, 2 APRIL. ft if' l)e Courant wordt DlaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt vit Zuturdug avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven liet Programma der plegtige Begrafenis van wijlen Z. 91. KOM\E WILLEM II, is afzonderlijk a 7 Centen ter Courant-Drukkerij te bekomen. lïHViNENLANDSCUE REKIGTEJN. LEYDEN, 31 Maart. Wij vestigen de aandacht onzer Lezers op de aankondiging der Schippers van het Haagsche en Delflsche Veer. Naar wij vernemen, hebben zich in onze stad de Heeren Jhr. Mr. Crcmer van den Bergh van Heemstede, Mr. J. E. Goudsmid, Prof. J. van der Hoeven, Mr. tl. C. lluyser, Mr. A. O. E. Graaf van Limburg StirumDr. C. Leemans en J. A. Susanna vereenigdoin zich met de commissie voor het oprigten van een Standbeeld voor Wijlen Z. M. Koning Willem II te 's Graver.liage in betrekking te stellen, en tot liet door die commissie beoogde doel alhier mede te werken. De Commissie van Beheer en Toezigt over de Droogmaking van het Haarlemmer meer verwittigt de Gegadigden, dat op Maandag den 16den April 1819, des voormiddags ten elf ure, aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, onder nadere goedkeuring, zal worden overgegaan tot de Besteding in het openbaar, van: Het Onderhoud der bereids voltooide werken tot Droogmaking van het Haar lemmer-meer, tot den ls,en Mei 1850 en het doen der verder beschrevene werken. Z. Exc. de Minister van Oorlog heeft ter kennis gebragt van de bevel hebbers der regimenten infanterie, dat ter aanvulling van het ontbrekend aantal Officieren van het Indische leger, er weder gelegenheid bestaat om 12 tweede Luitenants in hunnen rang en anciënniteit bij dat leger over te plaatsen. De Plaatselijke Geneeskundige Cunmissie te Amsterdam heeft ter ken nis gebragt van wie daarbij belang heeft, dat er vcrvalschtc Sulphas Qui- mimi in den handel voorkomt. 'S GRAVENHAGE30 Maart. Bij besluit van Z. M. van den 25s'en dezer is bepaald dat de haringvis- scherij dit jaar zal mogen aanvangen den 10(lcn Junij. Z. M. heelt heden middag ten 3 ure in een plegtig gehoor ontvangen den President en de leden van de Algemeene Bekenkainerj die ook hnnne innige smart hebben betuigd over het afsterven van zijnen Koninklijken vader, en tevens den Vorst hebben geluk gewenscht met de aanvaarding van den Troon. Z. M. heeft die toespraak met hartelijkheid beantwoord. Heden middag ten 4 J ure zijn de leden van den Baad van State bij H. M. de Koningin ten gehoore ontvangen. De Minister van Finantiën heeft, op ccne deswege door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnbem gedane vraag, bij resolutie van 13 Maart j 1.de inlichting gegeven, dat, volgens art. 40 der wet op het gemaal van 29 Maart 1833 het pellen van spelt op pelmolens kan worden vrijgela ten, doch dat het pellen van die graansoort op pelmolens, tevens korenmo lens zijnde, niet anders kan worden toegestaan dan met cone quitantie van betaalden accijns, en dat, volgens het bepaalde hij art. 37 derzelfdc wel, het pellen van spelt op grutmolens is verholen. Ter Algemeene Bekenkamer is op nieuw overgobragt voor ccnc som van ƒ3,350,000 aan ingetrokken muntbiljetten van 500, ƒ100, ƒ10 en ƒ5, zoodat thans voor eene bedrag van 25,539,000 aan munthilletten is in getrokken. Met genoegen verneemt men, dat de gezondheidstoestand van den Mi nister voor de zaken der Hervormde E redienst enz., hoezeer dan ook lang zaam, echter verbetert. Men leest heden avond aan het hoofd van het Journal de la Ilaye Onvoorziene omstandigheden, en die wij niet hebben kunnen oplossen, vcr- pligten ons, immers voor het oogenblik, de uitgave van het Journal de la IIaye te staken." De Staats Courant bevat de beide volgende berigten: De Burgemeester van Amsterdam, de Hoofdstad des Bijks, die, ten ge volge van een zeer laakbaar doch onopzettelijk verzuim niet is opgenomen in het onlangs uitgevaardigde Programma voor de begrafenis van Wijlen Z. M. Koning Willem II, is heden hij eenen eigenhandigen brief van Z. M. uitgenoo ligil geworden om die treurige plegtigheid hij te wonen. De ondergeteekenden geven aan de Natie kennis, dat zij zich lot eene commissie hebben gevormd, ter oprigting van een Standbeeld, binnen de stad 's Gravenhagevoor Z. M. Koning Willem II, en zij zich hebben voor genomen HH. Burgemeester en Wethouders van gemelde stad te verzoeken, uit hun midden een liil bij hunne commissie te willen voegen. Zij nnodigen voorloopig de inwoners van alle plaatsen des Vaderlands uit, zich wel, door middel van suh commissionaan hen te willen aansluiten, en mede te werken ter bevordering van deze nationale zaak. Zij stillen zich voor, later meer bepaald hunne gedachten hieromtrent publiek te maken, doch gaan nu reeds van het denkbeeld uit, dat het maximnm van ieders gewenschte bijdrage de 5 gulden niet te boven ga, maar ook mindere sommen kunnen worden aangeboden. E. W. van Dam vau Isseltlid van de Tweede Kamer, President H. IV. Baron van Aylva van Pallandt. Staatsraad, lid van de Eerste Karner; Mr. J. Op den Ilooff, Vice-President van den Huogon Baad B. A. Jonkheer Klerck, Luit.-GeneraalMr. H. van Sonsbceck Staatsraad; Mp. A. de Pinto, Advocaat; S. J. van den Bergh; J. M. van Benesse, C. Kruscman; W. C. van Leth J. E. J. van den Berg; H. Hardenherg, Kapitein-Kwartierm. hij het regotnent grenadiers cn jagers Secretaris 31 Maart. Heden ten 12J. uur is er hij Z. K. H. Prins Frcderik der Nederlanden, eene Commissie uit den Hoogcn Baad ten gehoore ontvangen bestaande uit den President, den Vice President, den Procureur-Generaal, en den Baadshecr Baron van Ilerzeele, tol het aanbieden van betuigingen van diepe smart wegens het overlijden des Konings Willem II. De Heer Arriens zal morgen ochtend vroegtijdigde reis van hier naar Busland aanvangen. GOl'DA, 29 Maart. De Baad dezer stad was heden tot eene buitengewone vergadering opgeroe pen. In denzelve werd voorlezing gedaan van eene door Heeren Gedeputeerde Staten, in dato 27 dezer genouiene resolutie, tot welker medetleeling aan den Baad Heeren Burgemeester en Wethouders waren uitgenoodigd behel zende genoemd besluit in substantie, het niet goedkeuren van het door den stcdelijken Raad voorloopig toegekend eervol ontslag aan acht leden van dat collegie, steunende Heeren Gedeputeerden in deze hunne zienswijze op het niet naleven der grondwettige bepalingen, waardoor de begrooling over den jare 1849 door den Baad niet zoo als zulks had belmoren te zijn geschied is opgemaakt geworden. Alvorens een der Raadsleden op deze mcdedeeling het woord kon vragin, was de vergadering door den Burgemeester reeds gesletenwaardoor dus niet is mogen blijken, hoedanig de bedoelde 8 leden voornemens zijn, zich in de ze te gedragen. De in eene vorige vergadeiing benoemde Raads-Coinmissie vertrekt morgen naar 's Hagc, om aldaar zoowel hij den Heer Gou\crrirur, als hij Heeren Ge deputeerde Staten den aan haar opgptlragcn last te volbrengen. (IV. R. C.) ZWOLLE, 28 Maart. Op de gisteren alhier gehouden paardenmaikt hebben de Fransche koop lieden vele paarden voor 250 tot 375 opgekocht. Er waren ongeveer ƒ1000 paarden op de markt; ren grooter getal dan in vorige jarenzoodat de paardenfokkerij in dit gewest toeneemt, en het ras schijnt te vrrbeteren. Men schat dat er 400 verkocht zijn zoo men hiervan de opbrengst op slechts 100 door elkander neemt, bedraagt dit reeds 40,000. GRONINGEN, 27 Maart. Heden morgen overleed alhier de Heer Mr. H. O. Feilh Bidder der Orde van den Nederl. LeeuwRaadsheer in het Provinciaal Geregtshof, Curator der lloogeschoolPresident van de Hoofd-Directie van het Doofstommen- Inslitunt alhier, Lid der Maatschappij van Nederl. Letterkunde te Leyden, enz., enz. De geleerde oudheidkundige is ruim 70 jaren oud geworden. Vele door hem uitgegevene geschriften getuigen van des overledenen diepe en geleerde studiën, en vele wetenschappelijke en menschlievende instellingen alhier, zullen het in Feith geleden verlies innig beseffen en lang gevoelen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1