li ITEIN L A1NDSC H E li£li IG TEi\ MAASTRICHT, 2G Maart. De Regenten van het Gereformeerd Weeshuis alhier hebben aan hnnnc ge- loofsgenooten in Nederland de uitkomst bekend gemaakt der algemecne col lecte voor dat gesticht gehouden. Van 51 sleden kwam ƒ13,591.41 in en baitendien van 390 gemeenten 4,595.46 146 bijzondere giltenwaaronder van de aanzienlijkste leden der Hervormde kerk, bedroegen 3,576.58totaal ƒ21,763.45. Was der Regenten doel om het gesticht van zijn val te verhef fen en uit te breiden, door dien bijstand bereikt, zoo konden zij al dadelijk door voordeclige belegging der gelden en door de hun van wpge de genoot schappen Unitns en Hulpbetoon toegezegde bijdragen voor het verplegen van niet geheel ouderlooze weezen, de aanwezigen met 7 jongens en 2 meisjes, waarvan 4 tot gemeenten buiten Maastricht behoorenvermeerderen en het getal alzoo reeds voorloopig tot 14 brengen. Aan het gebouw zijn alle hoogst noodzakelijke herstellingen aangebragten de daarbij voorgenomen verbeterin gen zullen voor de middelen van bestaan van het geslicht goede vruchten dragen. Regenten hopen dat de steden en gemeentenwier blijken van be langstelling nog ontbreken, niet zullen achterblijven. BELGIS. BRUSSEL, 27 Maart. De bewindslieden hebben in de Kamers verklaard, dat de opbrengst der blijvende belastingen met 7 a 8 milliocn fr. moeten worden verhoogd oin de dienst aan den gang te houden. Het zou daarom niet onmogelijk zijn dat de Senaat de wet op de hervorming \an de brievenposterij verwierp, die reeds door de Kamer der Vertegenwoordigers is aangenomen. De wet op de successie, die thans in beraadslaging is, schijnt aan velen niet te bevallen. Indien deze afgestemd wierd, zou de Regering tot een ander middel haren toevlugt moeten nemen om in de behoefte der schatkist te voorzien. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Maart. De Nationale Vergadering hecl't in hare zitting van gisteren onderscheidene bezuinigingen in de begrooting ingevoerd, als onder anderen, op de binnen- landschc scheepvaart ruim 6 en op de zeehavens ruiin 4 millioen fr. Voor de leening van 25 millioen fr. voor de stad Parijs, had gisteren slechts ëén bankier ingeschicvenen deze nog niet voor de geheele som; zoodat de leening niet is doorgegaan. Den 2lstcn werden hier 50,000 exemplaren van het blad van Proudhon rondgedeeld van regeringswege waren 500 agenten rondgezonden om ze in beslag te nemen. In de Seine is een zalm gevangen, die voor 130 fr. verkocht is. De Cholera blijft hier steeds heerschen, doch is van eencn zachteren aard dan in 1833. Het schijnt echter dat zij onder de meer gegoede klasse toeneemt. Een der Afgevaardigden is er reeds aan bezweken. SARDINIË. VERCELLI, 22 Maart. Personen die van Lomelline komen, verhalen dat er te gelijker tijd twee gevechten hebben plaats gehad een in de nabijheid van igevano, het ander in den omtrek van Mortara. Men zegt dat in het eerste de onzen de boven hand behouden en 1500 gevangenen gemaakt hebben, terwijl de onzen in het andere, na een hardnekkigen strijd, welke tot ver in den nacht zon heb ben geduurd, zouden hebben moeten terugtrekken. Het ontbreekt aan bij zonderheden aangaande deze twee wapenfeiten. Door den Minister van Oorlog is den 215ten aan de Kamer der Afge vaardigden medegedeeld, dat de Picinontezcn Pavia zouden hebben bezet, en dat de Generaal la Marmora en de Senator I'lezza, Parma waren binnengetrok ken. Zulks was de inhoud van ontvangen, niet officiële telegraphische depêches. Een brief uit Tnryn van den 23stcn, ten 3 ure, gewaagt van eene schitterende overwinning die de Hertog van Savoye en de Generaal Bès, op de Oostenrijkers zou hebben behaald. Overigens bestaan de tijdingen na den 22slcn dezer, incest uit allerlei geruchten waarop men geen den minsten staat kan maken. Uit het Tyrolsche rukt aanzienlijke versterking voor het Oostcnrijksclie leger op, onder anderen 7,000 scherpschutters. liet gerucht dat Milaan in opstand zou zijn en de bevolking met de be zetting der citadel handgemeen, heeft zich niet bevestigd. ITALIË, ROME, 17 Maart. De Constituerende Vergadering heeft eene wet aangenomen, waarbij alle burgers van 18—55 jaren onder de nationale garde worden ingedeeld, en die van 1830 jaren dadelijk mobiel worden verklaard. LUXEMBURG. Alhier is afgekondigd het volgende rescript van Z. M. den Koning Groot hertog Willem III, gerigt aan de leden van het bestuur van het Groothertogdom. 's Gravcnhage, den 21 Maart 1842. Mijne Heeren! nNaauwelijks in deze Residentie teruggekeerd, vervul Ik den voor Mijn hart zoo treurigen pligt, u bekend te maken, dat het der Goddelijke Voorzienigheid behaagd heeft, Mijnen zeer beminden en zeer waarden Vader, den Koning- Groothertog WILLEM II, tot zich te roepen, die den 17 dezer maand te Tilburg overleden is. »Ik noodig U uit, Mijne Meerendeze zoo diep bedroevende gebeurtenis ter kennisse te brengen van mijne waarde Luxemburgers, die ongetwijfeld met Mij en Mijn Huis een' Vader en een' Vorst zullen betreurendie zoo veel aan spraak op hunne erkentenis en hunne liefde verworven heeft. nGereod, de erfelijke constitutionele waardigheden, in artikel 3 der con stitutie aangewezen, te aanvaarden, en den eed af te leggen, door artikel 5 van hetzelfde Staatsstuk voorgeschreven, zal Ik een ontwerp-besluit tegemoet zien, tot onmiddelijkc bijeenroeping van de Kamer der Afgevaardigden, ten einde zij eene deputatie benoeincin wier handen Ik Mijn' eed kan afleggen, daar het Mij thans onmogelijk is, Mij in uw midden te begeven. »Ik zal aan die deputatie zeggen, gelijk Ik dit reeds nu aan u, Mijne IReren, zeg, dat Ik alles zal doen wat in Mijn vermogen is, om Mijne be minde Luxemburgers gelukkig te maken." Uw toegenegen WILLEM. OOSTENRIJK. YVEENEN, 14 Maart. Gisteren heeft de Keizer, op voordragt van zijn Ministerie, bij patent eene wet tegen het misbruik der drukpers uitgevaardigd. Zware gevangenisstraf van 2 tot 10 jaren, wordt daarbij aan ieder opgelegd die, door gedrukte geschriften, tot losrukking van het verband der Oostcnrijksclie Staten aan hitst; tot burgerkrijg, of tot eene gewelddadige verandering der Rijks- of Lands constitutie aanspoort; het Opperhoofd van den Staat in leven, gezond heid of vrijheid bedreigt, of eene gewelddadige verhindering der uitoefening zijner Rcgeringsregten bewerkt, enz. Ook ten opzigte van het regt tot vfcr- eeniging en vergadering heeft de Keizer bij patent eene wet uitgevaardigd. De geruchten van het bestormen van Pestli en het voortrukken der Hongarenbevestigen zich nietdoch men verzekert echter dat onze troepen eene groote nederlaag hebben bekomen, en de hulp van Rusland weer zou moeten ingeroepen worden. Andere bcrigten echter zijn zeer gunstig. De troepen van Bern zouden bij Földvar volkomen geslagen, en daardoor eene bijeentrekking der Keizerlijke troepen mogelijk geworden zijn. Komorn zou in onderhandeling zijn, nadat de stad, sedert den 20sl0n dezer, een bombardement heeft ondergaan, waardoor een gedeelte van dezelve af brandde. Peterwaldcin is naauw ingesloten. RUSLAND. Het Jaarboekje der Keizerlijke Akadeinie van wetenschappen te St. Pe tersburg, deelt de volgende statistieke opgaven mede: Europcesch Rusland heeft, op eene oppervlakte van 90,117 mijlen, 54,490,000 inwoners; het Groothertogdom Finland, op eene oppervlakte van 6,844 Q mijlen, 1,549,700 inwoners; het Koningrijk Polen, op 2,320 mijlen, 4,589,000 inwoners. De mijnen van het Keizerrijk hebben in 1847 opgeleverd 1,990 pud goud, 1,298 pud zilver en 1 pud platina. De bevolking van St. Petersburg bestaat, volgens de laatste telling, die in 1846 geschied isuit ongeveer 468,000 zielen. In 1848 werden de onroerende bezittingen van deze hoofdstad geschat op eene waarde van 89,980,000 roebels, aanbiedende, sedert de laatste 45 voor gaande jaren, eene vermeerdering van 40,150,000 roebels. Het aantal der verhuurde localen in 1818 werd begroot op 48,211, opleverende eene jaar- lijksche huurwaarde van meer dan 10 millioen roebels. De stedelijke belas tingen bedragen 945,000 roebels. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 21 Maart. Er zijn 7 fregatten en oorlogsstooinbooten van hier, in verschillende rig- lingen uitgestevend. Koning Frederik VII zou heden naar Alscn reizen, en zich van daar over Fithnen naar Jutland begeven. De inschrijving op de nieuwe leening is gisteren aan de Beurs geopend binnen korten tijd was voor 55,000 a 92 pCt. geteekend, en de deelne ming zou nog veel grooter geweest zijn, had niet de Staatsraad Hvidt ver klaard dat gecne verdere inschrijving aangenomen kon worden. NOORWEGEN. BERGEN, 9 Maart. In den laatsten tijd is de haringvangst tusschen deze haven en Stavanger zeer voordeeiig geweest. Zij heeft de aanzienlijke hoeveelheid van 600,000 ton opgebragt. Daardoor ontstaan goede uitzigten ter bevrachting naar de Oostzee; enkelen zijn reeds geschied van ƒ13—17 Holl. cour., naar Riga, Koningsbergen en Stockholm, alles met 15 pCt. per last van 13 tonnen. In dien echter veel schepen tegelijk hier waren zouden zulke hooge vrachten niet kunnen bedongen worden. VEREENIGDE STATEN. Sedert de Vercenigdc Staten van Noord-Amerika, door den met Mexico gesloten voordeeligen vrede, in het bezit van Californië gekomen zijn, en de rnare van het aldaar aanwezige goud zich had verspreid, heelt de algerneene aandacht zich meer bepaald gevestigd op dit tot nog toe weinig bekend en schier ontoegankelijk land aan de westkust van Amerika. Fienc verbinding van den Atlantischen Oceaan met de Stille Zuidzee, reeds lang gewenscht, schijnt thans ineer dan ooit eene dringende noodzakelijkheid. De vaart om Kaap Hoorn, de zuidelijke punt van Amerika, duurt niet min-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2