LEYDSCHE COURA 1849. VRIJDAG, 30 MAART. BIJNINEiVLAiNUSCHE RERIGTEJN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. J)io van Muandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven liet Programma der plegtige Begrafenis van wijlen Z. 91. KONING WILLEM II, ls afzonderlijk a 7 Centen ter Courant-Drukkery te bekomen. LEYDEN, 29 Maart. Z. M. heeft bij besluit van den 25slen dezer benoemd lot Directeur van bet Kabinet van Pleisterbeelden en Prenten onzer Hoogcschool, den Meer N. C. de Gijzelaar, I.id van den Raad dezer stad, thans mede-Directeur dier ver zamcling, in plaats van wijlen den Meer Humbert de Superville. Volgens het programma van de Tentoonstelling van paarden, welke op 12 Junij e. k. door de afdeeling Rotterdam en omstreken, der Hollandsche Maatschappij van landbouw, binnen Rotterdam, zal worden gehouden, wor den bij die tentoonstelling premiën uitgeloofd aan a. Paarden van inl. ras en in Nederland geboren en opgevoed, (4 eeistc prijzen van ƒ50, ƒ40, ƒ30 en 20, en 2 tweede prijzen van ƒ30 en ƒ25, voor de beste hengsten 2 eerste prijzen elk van 40 en 2 tweede prijzen elk van ƒ20 voor de beste merrien 1 prijs van 50 en premie van ƒ25 voor het beste span paarden van weelde; 3 prijzen van 20 en ƒ10 voor bet beste werkpaard.) b. Paar den gesproten uit merriën van inlandscb ras en uit volbloed hengsten (3 prij zen van 40, 30 en 20 voor de beste merrien.) c. Paarden van vreemd ras, (1 prijs van ƒ40 voor den besten hengst; 1 van ƒ30 voor de beste merrie; 1 van ƒ20 voor het beste werkpaard.) Al wie paarden naar deze tentoonstelling zenden wil, moet daarvan franco opgave doen vóór 1 Junij e. k. aan den Secretaris der afdeeling Mr. 1c. Thooft, alhier. 'sGRAVENHAGE, 28 Maart. Heden middag ten 12 J ure is Z. K. H. Prins Hendrik van Tilburg in deze residentie aangekomen, vergezeld van zijnen Adjndant, den Heer v. Rappard. Heden beeft er een zeer langdurige Kabinetsraad plaats gehad, die van di s morgens tien tot heden middag ten drie ure geduurd beeft. De Baron v. Taubcnheim, Opperstalmeester van Z. M. den Koning van Wurlcmburg, die alhier is aangekomen om brieven van rouwbeklag van zijnen Souvcreiii aan bet Nedcrlandsche Hof over te brengen en die in bel liótel de l'Europe was afgestapt, beeft op aanzoek van HH. MM. zijnen intrek genomen in het paleis in bet Noordeinde. Heden avond ten 6) ure zijn de leden van den Raad van State bij Z. M. den Koning ten gehoore ontvangen. Zij hadden zich in hunne vergaderzaal vereenigd en zijn van bet paleis weder derwaarts teruggekeerd. Morgen wordt alhier in bel liötel de oude Doelen verwacht de Generaal de Cruequrnlwurgkomende van Brussel, en de Gcneraal-Majoor de Hart. Gisteren middag is de Luitenant-Generaal von Prccn, Adjudant van Z. K. H. den Hertog van Nassaubij Z. M. den Koning en vervolgens bij Z. K. 11. Prins Frederik ten gehoore ontvangen. In den afgcloopen nacht is ook H. K. II. Mevrouw Prinses Frederik met Hare oudste Dochter, Prinses Louisa, uit deze residentie naar Tilburg ver trokken van waar zij spoedig alhier worden terug verwacht. Naar men verneemt zal H. K. II. Mevrouw de Erfgrootberlogin van Saksen-Weimar Eisenach, tot de begrafenis van Haren Vader, bij II. M. de Koningin-Weduwe te Tilburg verblijven. Gisteren namiddag is Zr. Maj. Opperkamerheer, de Baron van Doorn van Wcstcapclle, uit Tilburg in deze Hofstad aangekomen, om voor de plegtige ter aardebestclling van wijlen den Koning de neodige maatregelen te beramen. Het lijk van Z. M. zal in den morgen van den 3Jen Aprilin statigen optogt van Tilburg over Breda naar Geertruidenberg, en van daar naar Rot terdam worden vervoerd. Den volgenden dag wordt liet lijk van Rotterdam naar Delft overgebragt om aldaar ter aarde te worden besteld. De inhuldiging van Z. M. Koning Willem III zal, naar men verzekert, nog voor het einde van April te Amsterdam plaats hebben. De Commissie, dooi 7.. M. benoemd tot regeling der bijzondere zaken van zijnen Vader, bestaat uit de Herren Mr. J. II. Baron van Doorn van West- capelle, Minister van Staal; Mr. A. G. A Jonkh. Ridder van Rappard, Staats raad, Directeur van het Kabinet des Konings, als mede den Graaf van Bij laadt, Groot-Hofmaarschalk. Het vroeger medegedeeld, dat het testament van den overleden Koning bij den Heer Schiefhaan, Notaiis alhier, gedeponeerd zou zijn, wordt thans door sommigen betwijfeld; zelfs zijn er die beweren dat er geen testament bestaat. Men verneemt dat Z. M. al de Herren Adjudanten van zijnen Vader in dezelfde betrekking bij zijn persoon heeft bevestigd. Door Z. M. is aan den Schout-bij Nacht Arriens de last opgedragen om zijne troonbestijging aan de Hoven van Berlijn en Sint Petersburg aan te kon digen met gelijke zending is naar Deneinaiken en Zweden belast de Gene- raal-Majoor van Ompbalnaar Hannover de Generaal-Majoor Nepveu, en naar Parijs de Graaf Lodewijk Napoleon van Randwijck. Volgens het dagblad de Nederlander zoii gelijke zending voor Londen aan Z. K. H. Prins Hendrik, en voor Nassau aan den Baron Sloet opgedragen zijn. Men voegt er bij, dat aan den Baron Forstner van Dambenoy, gelijke zending zou worden opgedragen, naar het Hof van Wnrtemberg. Wegens zoodanige speciale zending naar Weenen is tot biertoe niets bekend. Men herinnert zich hierbij, iu der tijd niet vernomen te hebben dat van de komst des nieuwen Keizers Frans Joseph lot den Oostenrijkschen troon ofli- cicel aan hel Nederlandscbc Hof kennis is gegeven. 29 Maart. lieden nacht is H. K. H. Prinses Frederik,. met bare dochter Prinses Louisa, van Tilburg in deze Residentie teruggekeerd. De President en leden van den Hoogen Raad der Nederlanden hebben zich beden middag, in groot costuomaan het lokaal hunner vergade ring vereenigd en zich van daar naar bet paleis begeven. Zij zijn door den Koning plegtig ontvangen en hebben hunne coudoleantien en geluk wcnschcn aan Z. M. aangeboden. De Koning heeft op hunne toespraak geantwoord. Waarna de gemelde Ilecrcn naar hunne vergaderplaats teruggekeerd zijn. AMSTERDAM, 28 Maart. De Commissie voor de indijking van den Buikslootcr Ilarn heeft bekend gemaakt, dat de verleden jaar daarvoor ingekomen gelden 68,524 99, en de uitgaven ongeveer 52.70(1 hebben bedragen, zoodat nog ruim ƒ15,000 voor de voortzetting van dien arbeid beschikbaar zijn. De Commissie blijft op de verdere ondersteuning van licfJadigcn aandringen. UTRECHT, 27 Maart. Wegens het uitstellen van den gedenkdag der stichting van onze llooge- school, is heden in eene daartoe gehouden Scnaats-Vergaderingde waardig heid van Rector Magnificus door den Hoogleeraar P. J. I. de Fremery overge dragen aan den Hoogleeraar 11. J. Royaards. De dag der viering van de stichting der lloogeschool zal nader worden vastgesteld. HOOGEVEEN, 23 Maart. Nadat eenigc meisjes gisteren avond ten huize van den Ilerv. Predikant Jon- quière alhier, in hijzijn van ouderlingen, bewijzen hadden gegeven van ge schiktheid om als leden der gemeente aangenomen te worden, had eert dier meisjes, bij het verlaten dier woning, het ongeluk van door de duisternis in het water te geraken en zou welligt, hij dc diepte van het water aldaar, het leven verloren hebben, zoo niet D\ Jonquièrc, op haar hulpgeschrei da- dadelijk toesnellende, zich te water begeven en met hulp der ouderlingen haar gered had. VENLO, 24 Maart. Terwijl men gisteren te Venray bezig was met het luiden der klokkenter gelegenheid van het overlijden van Z. M. Willem H, viel eensklaps de klepel uit een dcrzclve, en trof dermate een der zich daaronder bevindende perso nen, met name Jan Schreven, dat hij nogerihlikkclijk den geest gaf. Als eene bijzonderheid merkte men aan, dat kort geleden deze zelfde persoon, voor de Arrondissements-Regthank te Roermond, ter zake van smaadwoorden jegens Z. M. den Koning en de Hoogc Regering, trregt heeft gestaan. Ook van andere plaatsen zijn herigleri medegedeeld van ongelukken veroor- |J zaakt door klepels die uit klokken zijn geslingerd.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1