'MêiMss-rnm w^m BÜITEINLAIVDSCHE BER1GTEJN. De Proclamatie aan dat Volk en de aanvaarding van het bewind hebben het UMijne Heeren, doen zien. Onmiddelijk daarop heeft Z. M. zich ge haast om andere niet minder heilige pligten te vervullen bij de geëerbiedigde zoo zwaar beproefde Koningin Weduwebij het stolFelijk overschot van Hem, die ons allen zoo dierbaar was, en wiens nagedachtenis hij ieder regt- geaard Nederlander in zegening zal blijven. Wij zien ons nu door Z. M. den Koning met de treurige taak belast aan U, Mijne Heeren, de medcdeeling te doen, welke vroeger aan de Tweede Ka mer heeft plaats gehad. Het is van deze droevige taak dat wij ons heden kwijten. De Voorzitter zegt den Heeren Ministers, namens de vergadering, dank dat zij in persoon de hoogst treurige mededeeling aan haar hebben willen doen. Hij stelt voor, die voor kennisgeving aan te nemen, en cene Commissie te doen benoemen, om, ter zake dier mededeeling, een adres van rouwbeklag aan Z. M. Koning Willem IK te ontwerpen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Dc zitting is daarop tot morgen, het uur nader te bepalen, gescheiden. In de Zitting van dc Tweede Kamer van heden heeft de Commissie, belast met het overbrengen van het adres van rouwbeklag, verslag gedaan. Zij is heden middag hij Z. M. ten gehoore toegelaten. Na aanbieding van het Adres aan den Koning, heeft Z. M. daarop het volgende geantwoord: Mijne Heeren! »Ik hen diep getroffen door de deelneming welke de Tweede Kamer der Statcn-Generaal Mij betoont, bij het grievend verlies, waardoor aan Mij, aan mijne geliefde Moeder, en aan mijn Huis zoo smartelijke wonde is loegebragt. «Die deelneming, de dankbare vereering der nagedachtenis van Mijnen onvergetelijken Vader, de uitdrukking van dc trouw en verkleefdheid der Natie, maken Mij dit Adres zeer welgevallig en vertroostend, en Ik verzoek uMijne HeerenMijne erkentelijkheid deswege aan de Kamer te betuigen. «Het zal mijn streven zijn de voetstappen van Mijn voorganger te drukken Wiens hart tot zijn laatste stonde voor Nederland klopte, en het verheugt Mij de verzekering te ontvangen, dat de Tweede Kamer, in afwachting van Mijne aanstaande plegtige inhuldiging, reeds nu bereid is, met Mij mede te werken tot het welzijn van het trouwe Volk waaraan Mijn leven voortaan zal zijn toegewijd, en welks geluk Ik als één beschouw met het Mijne." Wordt besloten dat antwoord des Konings te drukken en ronddeelen en de Commissie te bedanken voor de haar volbragte taak. De Vergadering is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Men zegt dat de werkzaamheden der Kamers zullen worden geschorst tot acht dagen na Paschenvan wege hel overlijden van Z. M. Koning Willem II. De leden van het Corps Diplomatique zijn heden bij Z. M. toegelaten; zij hebben den Koning hun rouwbeklag en tevens hunne gclukwcnschen aan geboden. Het oude paleis in het Noordeinde zalzegt men, voortaan door BH. MM. den Koning en de Koningin worden betrokken. Het buitenverblijf aan den Bezuidenhoutschenwegdoor den Generaal Graaf van den Bosch gehouwd en later aan nu wijlen Prins Alexander toebehoorendezal zoo als verder ver zekerd wordt, door H. M. de Koning-Weduwe worden betrokken. Heden was de dag van uitspraak bij den tloogen Raad burgerlijke kamer, in de zaak van den aannemer der Apeldoornsche kerk, G. van Ber- kum legen de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem I, Graaf van Nassau. Die uitspraak heeft echter geen voortgang gehad maar is uitgesteld tot den IS116" April aanstaande. De Regering van het Groothertogdom Luxemburg heelt ook hij het ver nemen van het overlijden van Z. M. cene proclamatie aan de ingezetenen uit gevaardigdwaarin zij onder anderen zegt: dat het volk Willem III getrouw zal zijngelijk het zijnen vader geweest is. 24 Maart. II. M. de Koningin is heden naar Tilburg vertrokken. Heden middag hebben de troepen, zich op het Alexanderveld vereenigd, een carré geformeerd en ten overstaan van den Minister van Oorlog Generaal Voet, en den Militairen Gouverneur der residentie Generaal Majoor Spengler, den eed van trouw afgelegd. Men ziet dagelijks de beschikkingen nopens den rouw en de ter aarde- bestelling van wijlen Z. M. Koning WILLEM II te gemoet. - Nopens de lijkkist verneemt men, dat die kist vervaardigd is door de Gebroeders Horrix alhier, van moirée-maghonijhout. Het hout is 6 Ned. duim dik. De kist is uitwendig met zwart fluweel hekleed en met zilveren banden afgezet. De versierselen zijn vervaardigd door de Heeren Mansveld Beek. Het zijn tien kroonschroeven, rustende op kussens die door het deksel in dc kist uit komen. Tien hengsels omzetten de kist en rusten op tien lecuwenklaauwen. Van buiten en boven de kist, hoofdwaarts, is gesteld een dubbele lauwer tak, die de namen omvat van: Waterloo, Quatre Brasterwijl rondom deze woorden zijn geplaatst die van: Hasselt en Leuven. Daaronder eene zil veren plaat, die door den Heer Meyer den vader, alhier, in gereedheid gc- bragt is, met het volgend opschrift: ZIJNE MAJESTEIT WILLEM II, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Ldjemborg, enz., enz., enz. Geboren te 's Gravenhageden 6<len December 1792. Gehuldigd te Amsterdam den 28slcn November 1840. Overleden te Tilburg, den 17l,cn Maart 1849. De Heer Boon, Architect, was belast met de zorg tot de vervaardiging van deze kist; de bekleeding is vervaardigd door den Behanger Noordanus; aan allen komt lof toe voor de vervaardiging dezer kist, die het stoffelijk over schot zal besluiten van den ontslapen Vorst, wiens verlies het geheele Vader land in diepen rouw heeft gedompeld. Men hoort met genoegen, dat de Minister voor de Herv. Eeredienst enz. de Heer van Heemstra, die ernstig ongesteld was, heden iets beter is. De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden eene plegtige openbare Zitting gehouden, waarin dc proclamatie des Konings, waarbij Z. M. de Re. gering heeft aanvaard, is afgekondigd. Reeds heeft een aantal Leden van de Tweede Kamer de Residentie ver laten om waarschijnlijk acht dagen na Paschen alhier terug te keeren. In de Zitting van de Eerste Kamer van heden is kennis gegeven dat de afdeelingen hadden benoemd tot Voorzitters: de Heeren Martens v. Sevenhoven, Cost Jordens, v. Beeck Vollenhoven en Gevers v. Endegeest; en tot Leden van de Commissie voor het adres: de Heeren v. Nispen, Cost Jordens, v. Beeck Vollenhoven en Gevers v. Endegeest. De Voorzitter deelt mede; dal het verslag dier Commissie reeds is gedrukt. Het zal onmiddelijk in de afdeelingen wordeu onderzocht, en diensvolgens wordt de Zitting geschorst tot heden namiddag ten 3 ure. Per Telegraapli. 5 ure. De Eerste Kamer heeft het adres van rouwbeklag met algemeene stemmen aangenomen. TILBURG, 22 Maart. Heden morgen ten 6 ure is Z. M. Willem III alhier aangekomen en aan de pastorij, bij den Bisschop van Gcrra, alwaar H. M. de Koningin-Weduwe logeertafgestapt. De ontmoeting des Konings met zijne moeder en met zijnen broeder, Prins Hendrik, was zeer aandoenlijk. De Koning, die reeds bij zijne aankomst in de stad tranen stortte, toen hij de heerschcnde sombere stilte opmerkte, begaf zich, na die eerste ontmoeting, terstond naar het oude paleis, om het lijk zijns onvergetelijken Vaders te zien. Hartverscheu rend was het den Koning op die plek te aanschouwen. Sedert heeft hij zich nog tweemalen derwaarts hegevenen aldaar langen lijd vertoefd. De tweede maal was daar een groot aantal ingezetenen van alle standen aanwezig. Zij wilden Z. M. gaarne uiterlijke blijken van genoegen over zijne komst tot den troon geven, maar gevoelden hoe de welvoegelijkheid gebood zulks, nabij de plaats waar het lijk zijns Vaders lag, alleen door stille buiging te doen. De Koning beantwoordde die huldeblijken insgelijks stilzwijgendmaar minzaam, door het ligten van den hoed en herhaald groeten, tot dat hij de pastorij binnen ging. Reeds terstond bij 's Konings komst waren aanstalten gemaakt om cene eerewacht voor de Bisschoppelijke pastorij te plaatsen maar ook hier is last gegeven zich van alle plegtige eerbewijzingen te onthouden. Morgen verwacht men hier, volgens gerucht, Z. K. H. Prins Frederik en H. K. II. de Erfgroolhertogin van Saksen-Wcimar-Eisenach. Alle handel slaat hier stil, zoo lang het Vorstelijk lijk hier aanwezig zal zijn. Door den beroemden Beeldhouwer van der Ven zijn Zaturdag jl.kort na het afstervende gelaatstr ekken van Z. M. in gips afgegotenten einde daarnaar een zoo veel mogelijk gelijkend borstbeeld in marnier te vervaardigen. ENGELAND. LONDEN, 21 Maart. In het Huis der Gemeenten is, hij gelegenheid van het behandelen der begrooting, door de Regering te kennen gegeven, dat, wegens den oorlog in Indië, slechts 5,000 en niet 10,000 man van het leger kon ontslagen wor den, en is toen een voorstel van den Heer Hume, om het staande leger van 103,250 op 89,250 man te brengen, met groote meerderheid verworpen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Maart, In de Zitting van de Nat. Vergadering van gisteren is het zeer onstuimig toe gegaan. De Vergadering heeft zich in tweeën gesplist, waarvan het eene deel in de gewone Vergaderzaal is blijven zittenhet andere, ten getale van onge veer 390 leden zich naar de oude zaal der vorige Kamer verplaatst heeft naderhand heeft echter die Vergadering zich hereenigd, en ten gevolge daar van is de wet tegen de clubs, die de aanleiding tot scheuring geweest was, met 101 stem doorgegaan, terwijl te voren, bij de afzonderlijke stemming over art. 1, dat de grondbepaling der wet: «de clubs zijn verboden" be helsde, het ministerie, van de 737 stemmende, slechts eene volstrekte meer derheid van 19 had kunnen verkrijgen. De roode republikeinen zijn woedend over het sluiten der clubs en men is nog al ongerust, voor eenigen hun waardigen aanslag op de orde en rust die thans heerscht, en hun een doorn in 't oog is. Het Dagblad le Peuple tracht de menigte op te ruijen. Het uitstrooisel dat er een pistool op Napoleon zou zijn gelost, is van allen grond ontbloot. De Kamer heeft de beraadslagingen over de begrooting hervat. Aan den Generaal Fabvier en 5 andere Officieren van de Genie en Artil lerie is verlof vergund om in Deensche dienst te treden. Uit Spanje had men berigtdat het plan om voor den Paus tusschen- beide te komen, of geheel opgegeven, of onbepaald uitgesteld was.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2