BU1TENLA1NDSCHE BER1GTEIN. ontwerpen van een adres aan Z. M. Willem IIIter zake van de ontvangen mededeeling. De leden dier commissie zullen Maandag in de afdeeling be noemd worden. Eindelijk is bepaald om de beraadslagingen over bet gewijzigd Reglement van Orde der Kamer, die tegen den 19den waren vastgesteld, tot nader order te verdagen. In den namiddag is de bezetting der residentie op het Alexandersplein bijeengekomen er werd qoarré geformeerdde bevelvoerende Officier gaf inet luider stemme kennis van 's Konings overlijden en van de troonsbestijging van Willem III, den grond wettigen troonopvolger. De troepen hebben daarop den eed van trouw aan den nieuwen Koning afgelegd. De voorstelling in den schouwburg en andere openbare vermakelijkheden zijn afgezegd. Het stedelijke bestuur dezer residentie heeft de volgende publicatie uitgevaardigd Burgemeester en Wethoudeis der stad 'sGravenhage, het treurig berigt ont vangen hebbende van het op heden te Tilburg overlijden van Zijne Majesteit Willem II, onzen geëerbiedigden en beminden Koning, noodigen bij deze de ingezetenen en een ieder uit, om gedurende deze dagen van diepen rouw, zich te onthouden van alle gerucht, gezang en alle openbare vermakelijkheid. Burgemeester en Wethouders vertrouwendat het niet noodig zal zijnin deze Vorstelijke residentie, waarvan de burgerij zoo buitengemeen veel aan den ontslapen menschlievenden en milddadigen Vorst verschuldigd is, meer der aandrang te gebruikentot het in deze treurige omstandigheden aanbe velen van orde en rust. 19 Maart. Heden morgen omstreeks 9 ure is H. M. de Koninginin diepen rouw gehuld, met haar gevolg uit deze residentie naar Helleyoetsluis vertrokken, en heeft zich daar aan boord begeven eener stoombootwelke heden voor de monden van de Maas zal kruisen tot dat de stoomboot uit Londen in het gezigt zal zijn om deze alsdan te gemoct te stevenen en den Koning te ge- moet te gaan. Gisteren hebben de Ministers weder bij herhaling langdurige vergaderin gen gehouden. Iri ecne daarvan was tegenwoordig de Militaire Gouverneur der residentie, de Generaal-Majoor Spengler. Na den afloop van ecne dezer bijeenkomsten zijn de Ministers bij Z. K. H. Prins Frcderik der Nederlanden ontvangen en hebben zij eenigen tijd doorgebragt bij den Broeder van den overleden Vorst. Men verzekert dat de Heer van KarnebeekAdjudant van wijlen Koning Willem IIbelast zou zijn om het officiële berigt van bet overlijden naar Rusland over te brengen. Gedurende den gcheclen dag heeft men de aankomst van den Koning en de Koningin te gemoet gezien. Duizende personen hebben zich op den straat weg naar Rotterdam en voor het stations-gebouw van den spoorweg bevon den oin de Vorstelijke personen af te wachten. Tot heden avond zijn zij echter nog niet aangekomen. Men verwacht den Koning echter stellig in den loop van den nacht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal vergaderen op Vrijdag den 23sten dezer. Heden hebben de afdeelingcn van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal zich bezig gehouden met het benoemen van de leden der Commissie, die be last zal zijn met het opstellen van een Adres aan den Koning, in antwoord op de mededeeling wegens het overlijden van Z. M. Koning Willem den Tweede. Morgen ochtend ten elf ure zal de Tweede Kamer eene vergadering hou den waarin waarschijnlijk het bovengemeld ontwerp van adres ter tafel zal worden gehragt. De Minister van Finantiën heeftbij aankondiging van hedenbekend gemaakt, dat de trekking van de vijfde klasse der 207Je Staats-Loterij is uit gesteld. De aanvang dier trekking zal nader worden aangekondigd. Er is heden bij den Heer Mieling, Koninklijk Steendrukker te dezer stede, in het licht verschenen een welgelijkend portret van wijlen Z. M. Ko ning Willem den Tweededat met rouwfloers en treurwilligen omgeven is. Onder het afbeeldsel van den waardigen Koning treft men de volgende woor den van onzen beroemden volksdichter Tollens aan 't Penseel beeldt Tweeden Willem af. Wat bijschrift zal het Volk hem geven, Dien God ten zetel had verheven En die de Kroon droeg en den Staf? Dat hij geliefd werd bij zijn leven Dat hij bcschreid wordt in zijn graf. In de Amst. Cour. leest men de volgende aankondigingHet Af beeldsel van Neêrlands geliefden Koning Willem IIbestemd voor de verga derzaal van de Eerste Kamer der Slaten-Gcneraalthans voltooid heb bende, zoo meen ik mijne stadgenooten gecne ondienst te doen, met hen binnen weinige dagen in de gelegenheid te stellen, dit laatste portret van den aan ons helaas ontrukten Vorst te doen bezigtigenterwijl ik de opbrengst daarvan eeniglijk zoude willen bestemmen, als ecne eerste bijdrage tot de oprigting van een nationaal gedenkteeken. Eene dankbare Hulde der Natie voor hunnen Koning Willem den Tweedein een hem waardig standbeeld. Moge dit denkbeeld algemeenen weerklank in den lande vinden. (gel.) J. A. Krüseman jr. H. M. de Koningin-Weduwe heeft ƒ300 en Z. K. H. Prins Hendrik eene gelijke som geschonken, ten behoeve der weduwen en weezen van de veronge lukte bemanning van het visschersvaartuig der te Maassluis gevestigde reederij, 20 Maart. De Koning is tot op dit oogenblik (12} ure) alhier nog niet aangekomen. Men blijft echter die komst spoedig te gemoet zien. De noodige maatregelen zijn in deze residentie genomenom den Koning bij zijne aankomst met alle eerbewijzingen aan zijnen rang verschuldigd te ontvangen. De bezetting dezer residentie zal alsdan onmiddclijk onder de wapenen komenom Z. M. te gemoet te gaan. Het gebulder van het ge schut zal die aankomst aankondigen. Mag men de hier in omloop zijnde geruchten gelooven dan zou het stof felijk overschot van den overleden Koning niet naar deze residentie worden overgebragt, maar even als bij de ter aardebestelling van wijlen Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, en wijlen Z. K. H. Prins Alexander, naar Rotterdam worden overgevoerd, om van daar met groote plegtigheid naar den Vorstelijken grafkelder te Delft te worden geleid. In de zitting der Tweede Kamer van beden heeft de Voorzitter kennis gegeven, dat door de afdeelingen tot leden der Commissie, tot het opstellen van een Ontwerp van Adres van rouwbeklag aan Koning Willem den III, benoemd zijn de Heeren: de Man, van Heioma, van Dam van Isselt, Borecl van Hogelanden en Nedermeyer van Rosenthal. Die Commissie heeft bereids haar ontwerp van adres in gereedheid gebragt, dat reeds aan de leden is rondgedeeld, en thans, ingevolge art. 91 van het Reglement van orde, ter overweging aan de afdeelingen wordt verzonden, welke zich onmiddclijk met het onderzoek van dat ontwerp zullen bezig houden. Daarna is de zitting opgeheven. Waarschijnlijk zal de Kamer morgen over hetzelfde onderwerp weder bijeenkomen. Bij bet perse leggen dezer ten zes ure, hebben wij nog geen Tele- gtaphisch berigt ontvangenomtrent de aankomst van Z. M. den Ko ningof dat het Stoomschip reeds in het gezigt zou zijn. ROTTERDAM, 19 Maart. Heden morgenongeveer half elf urekwam op 's Rijks werf H. M. de Koningin en gevolg, zich begevende aan boord eener boot der Stoomboot- Maatschappijwelke onmiddelijk de reis naar Hellevoetsluis voortzette, ten einde aldaar de aankomst van Z. M. Koning Willem III af te wachten. 'sLands stoomschip Cycloop, Kapitein-Luitenant J. F. A. Coertzen, is Zaturdag morgen van Texel te Hellevoetsluis binnengcloopendoch onmid dellijk weder in zee gestoomd naar Londen, om Z. K. H. den Prins van Oranje, thans Z. M. Koning Willem III, naar het Vaderland over te brengen. TILBURG, 18 Maart. Z. K. H. Prins Hendrik, die reeds vóór de Koningin hier was aangekomen, heeft, tot de laatste oogenblikken, het ziekbed niet verlaten. H. M. de Ko ningin, die, bij hare komst alhier, haren intrek in de pastorij genomen had, en wel door de zorg des Konings, die reeds vroeger zijne vrees te ken nen gegeven had dat het nieuwe palcis hare gezondheid benadeelen zou, had haren Gemaal een paar keeren bezocht; werd, na het afsterven, oogenblik- kelijk verwittigd, begaf zich naar het oude paleis, en barstte zoo hevig in snikken en tranen uitdat ook de omstanders hunne tranen niet weder- houden konden. Trouwens, ook buiten de sombere sterfkamer, zijn veler tranen over het verlies van een zoo goeden en beminden Koninglangs de wangen gevloeid. Na het bekend worden van den voor geheel Nederland zoo zwaren, voor Tilburg welligt onherstelbaren slag, werden de vlaggen ingenomenen de deuren en vensters bij alle ingezetenen gesloten. H. M. de Koningin heeft zich gisteren en heden een paar malen naar het oude paleis begeven, waar het stoffelijk overschot des Konings op een parade bed ligten wel in zijne gewone tenue gekleed. Z. M. had last gegeven dat gecne lijkopening of balseming geschieden zou. Heden ten 12 ure is een voornaam persoon naar Weimar vertrokken, om, naar gezegd wordt, H. K. H. de Erlgroothertogin van Saksen-Weimar her waarts te begeleiden. Gedurende den geheelen dag zag men voorname per sonen aankomen en anderen vertrekken. De logementen zijn zoo voldat de vreemdelingen bijna niet te plaatsen zijn. Aan de hier in garnizoen liggende militairen is heden middag ten 1 ure de komst van Z. M. Willem 111 tot den troon aangekondigd, en is hun de pligt van getrouwheid aan den nieuwen Monarch herinnerd. De Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Schotel, Predikant alhier, heeft, toen II. M. de Koningin zich eergisteren in de rouwkamer bevond, en bij het lijk des Konings nederknieldeeen roerend gebed uitgesprokenhetwelk een die pen indruk op alle aanwezigen maakte. (Rott. Cour.) Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-weduwe nog eenige dagen alhier verblijven, alvorens naar de Residentie terug te keeren. ENGELAND. LONDEN, 17 Maart. Z. K. H. de Prins van Oranje is voornemens, den Hertog van Rutland een bezoek op Belvoir-Castle te brengenen daar tot na den afloop der wed rennen in Croxton-Park te blijven. Men verneemt verder dat de Prins be sloten heeft veel langer hier te lande door te brengen dan hij eerst voorne mens was. [De treurige tijdingen uit Nederland konden bij dit berigt nog niet bekend zijn.] In de vorige week werd te Belfast eene Amerikaansche kaas aange- bragtvan 9 Engelsche voeten in omvang en 600 ffi wegende.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2