LEYDSCHE SCHOUWBURG. (Tot sluiting van het Tooneel.) Van de grenzen wordt gemeld, dat de Jcsuiten-partij van plan was, om de Fransche Republiek tot het middenpunt der R. K. hierarchic te ma ken terwijl de Paus zich in een der groote steden van Frankrijk vestigen zou. Reeds zouden de Jesuiten te Turyn hunne gelden naar Frankrijk ge zonden hebben en voornemens zijn een deel daarvan te gebruikenom de verkiezingen in den geest der propaganda te bevorderen. MA1VOVER. Het officieel dagblad deelt een Koninklijk besluit mede, inhoudende, dat Z. M., nadat de onderhandelingen tot de vorming van een nieuw kabinet I geen gevolg gehad hebben geweigerd heeft het gevraagde ontslag der Minis ters aan te nemen. Deze hebben zich bereid verklaard op nieuw de tengels van het bewind te aanvaarden, te eerder, naar zij te kennen geven, daar de mogelijkheid bestaatdat binnen kort gebeurtenissen kunnen plaats grijpen welke elke verdere poging tot vorming van een nieuw ministerie onmogelijk zouden maken. De Ministers zijn overigens bereid alle mogelijke verbeterin gen tot stand te brengen. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Maart. De Minister Graaf Stadion zou zich naar Frankfort begevenom persoon lijk met het Rijksministerie te handelen. Men verneemt, dat het verbod van gelduitvoer eerlang zal opgeheven worden. De berigten van het oorlogstooneel zijn niet gunstig voor de Oosten rijkers de Hongaren zouden belangrijke overwinningen hebben behaald. Officiële berigten zijn daaromtrent nog niet medegedeeld. Ondertusschen zou reeds den 2den het leger van Prins Windischgratz aan de oevers van de Theisz hebben kunnen aankomen, ten einde die over te trekken, en tot dus verre heeft men nog niets daarvan vernomen. Aan den anderen kant schijnt het zeker, dat eene der brigade van het corps van den Ban van Croatie, welke den overtogt over dien vloed bij Szolnock moest bewakeneen meer of min belangrijk nadeel heeft geledenzoodat dit legerhoofd zelf derwaarts is vertrokkenom daarop orde te stellen. Ten aanzien van Zevenbergen ver neemt men niets, en dit zet hel gerucht, dat de Szecklers aldaar meester zijn en, zonder de tusschenkomst der Russen, Hermanstadt en Kronstadt ook reeds zouden hebben bezet, waarschijnlijkheid bij. DENERARKEN. De Deensche Minister van Buitenlandschc Zaken heeft eene circulaire be treffende de opzegging van den wapenstilstand van Malmoë, aan de Dcensche diplomatieke agenten in het buitenland doen toekomen waarin hoofdzakelijk gezegd wordtdat de Koning in geen verlenging van den wapenstilstand kan bewilligen, hoe zeer Z. M. wenscht, dat zulks niet tot heropening der vijan delijkheden moge leiden. De Hertogdommen Sleeswijk en Holstein zuchten nog onder het juk van de partij des opstands. De veiligheid van hunne inwoners is bedreigdhunne burgerlijke regten worden met voeten getreden, de hulpbronnen des lands verstopt. De Deensche bevolking van Sleeswijk is zonder bescherming tegen de drukkende knevelarijen en heft een noodkreet aan, waarvoor de Koning zijn oor niet kan sluiten en die in het hart van iederen Deen weérklinkt. De Koning kan een zoodanigen toestand niet langer duldenwelkein plaats van den terugkeer tot orde en wettigheid voor te bereiden, slechts Nieuwe zaden van tweedragt en regeringloosheid in zich bevat. De Koning hoopt, dat de bevriende Mogendheden deze gronden, op behoor lijken prijs zullen schatten. Daar niet alleen de grondbeginselen van het staatsregtmaar ook het welbegrepen belang der andere Regeringen hem den pligt opleggen een binnen den omvang zijner eigene Staten uitgebroken op stand te ondei drukken. De tegenwoordige staat van zaken in de Hertogdom men is even zoo schadelijk voor de politieke zedelijkheidwelker grondslagen hij ondermijnt, als gevaarlijk voor de Deensche monarchie en verderfelijk voor de betrekkingen, die tusschen een monarch en zijne onderdanen moeten be staan. Wilde de Koning zich tegen de verlenging van den wapenstilstand van Malmoë niet verzetten zoo zou hij niet alleen tot bevestiging der door den opstand ontstane regeringloosheid bijdragenmaar ook openlijk van het pad afwijken, hetwelk de Europesche regeringen tegenwoordig met even zooveel omzigtigheid als volharding hebben ingeslagenen zijne heilige roeping mis kennen die hem de bescherming van zijn trouw volk en de ongeschonden handhaving zij ler wettige magt ten pligt maakt. Z. M. wenscht een eervollcn vrede, die voor de onschendbaarheid der Deensche monarchie en het staalkundig evenwigt van noordelijk Europa duur zame waarborgen aanbiedt. Ofschoon Denemarken hoven een niet-eervollen vrede den oorlog zou verkiezen, zoo zal het toch de voortzetting van den strijd met Duitschland niet uitlokken. Denemarken meet voorzeker zijne krachten niet naar den maatstaf van zijn regtmaar zijne middelen, hoe beperkt ook, zijn toch van tc veel beteekenis, dan dat het de verantwoordelijkheid op zich zou mogen ladenvan ook slechts een oogenblik de maatregelen te hebben verzuimd, die het genoodzaakt is te nemen, om de belangen, welke aan de toekomstige geslachten ongeschonden moeten worden overgeleverdtot het uiterste te beschermen. Even vast als de Koning besloten heeft tot verdediging zijner regten en waardigheid niets te verzuimen, even zoo bereid blijft hij om opregt de hand I te bicden lot sluiting van een nieuw verdrag, dat de waarborgen voor eene ondubbelzinnige schikking bevat en op billijke en regtvaardige grondslagen berust. VEREENIGDE STATEN. Een berigt over Engeland ontvangen meldt, dat het góudzoeken in Cali- fornië is gestaaktwegens de menigte van gevallen sneeuw. Eerst in het voorjaar zal men daarmede weder beginnen. Eene familie van 10 personen, die met veel moeite en opofferingen voor omtrent 15,000 dollars aan goud had bijeengebragt, is op de terugreis naar San Francisco door roovers over vallenuitgeplunderd en vermoord. Eene menigte roovers is van Nöord- Amerika naar Californië vertrokken. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Mattheds Heyboer, Broodbakker wonende alhier, strekkende tot bekoming der vereischte vergunning om in zijn huis slaande en gelegen op de Oude Vest, Wijk VI. N°. 518, een Bakoven te doen stellen. Gelet op Zp. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Intbrmatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethonders zal worden gevaeeerd op het Raadhuis dezer Stad op Donderdag den 22slen Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU R1EU. Let/den15 Maart 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. GRONINGEN, 13 Maart. Heden is door den Eerw. Kerkenraad der Waal- sche gemeente alhier, ter vei vulling van de bestaande vacature, veroorzaakt door het Emeritaat van Ds. Poitevin, het navolgend drietal, alphahetisch ge steld, gemaakt: DD. Deeleman te Zwolle, Guye te Maastricht en Koster Henke te Gent. ADVERTENTIEN. Getrouwd Leyden, 15 Maart 1849. M. A. KLUIT en E. B. J. SCHELTEMA. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Vrouwe S. C. EKAMA, geboren de Kiopper. Leyden, 14 Maart 1849. Eenige Kennisgeving. Onze hartelijk geliefde Vader en Schoonvader, de Wel-Ed. Heer CAREL van der NOORDAA, ontsliep gisteren avond, in de hope des beteren levens, te half 12 ure, na een spoedig verval van krachten, in den gezegenden ouderdom van ruim 84 jaren, tot diepe droefheid zijner Kinderen, Schoon zoon en Kindskinderen. M. van der NOORDAA, Wed. II. Cats. J. C. van der NOORDAA, Wed. J. H. Wiliebrands. J. L. TEERLINK. C. E. TEERLINK, van der Noordaa. Leyden, 17 Maart 1849. Die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan den gcmeenschappe- lijken Boedel van FLORIS BECH, Mr. Timmerman te Leyden en zijner over ledene Huisvrouw SUSANNA MARIA van der LELIE, wordt verzocht daar van franco opgaaf of betaling te doen voorden 15den April 1849, ten Kantore van den Notaris P. MULLER te Leyden. De DEELHEBBERS in de Sociëteit de Grofsmederij te Leydenworden uitgenoodigd om op Vrijdag den 30sleD Maart 1849, des middags ten 12 ure te compareren in het Stads-Locaal op de Breedcstraat aldaar, ten einde, ingevolge Art. 17 der Statuten, aan te hooren liet Terslag van den Staat der Sociëteit; liggende de Balans ter Visie voor Deelhebbers aan het Bureau der Grofsmederijvan heden af, van des voormiddags 10 tot des namiddags ten 3 ure. Leyden14 Maart 1849. A. IIARTEVELT JzSecretaris. Onder Directie van den Heer A. PETERS. Mapndag 19 Maart 1849. W°. IS. •Adel en Jttathitdaf Treurspel in 5 Bedrijven, door Mr. Samdei Iperüszoon Wise lids, versierd met nieuwe Costumes. Nooit alhier vertoond. Gevolgd door: Op heeter daad betraptkluchtige Vaudeville in één Bedrijf, naar het Fransch van Darlois en Biéville, door den Heer M. J. Ruffa. Om de uitgebreidheid dezer VoorstellingAanvang ZES ure.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3