Te Liverpool waren stukken kwikzilver-erts uit Califoruië aangebragt, die rijk aan kwik zijn. In Californië was het eerste nieuwsblad gedrukt, getiteld The California. Door handelsbrieven nit Bombay is bier de tijding aangebragt, dat er weder een gevecht was geleverd tusschen Lord Gough en de Sikhs, hetwelk ten voordeele der Engelschen was uitgevallen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Maart. In de zitting der Nationale Vergadering van gisterenis de President Mar- rast weder benoemd, doch slechts bij eene tweede stemminghij welke de candidaat Dufaure, die tegen hem overgcsteld werd, nog 278 stemmen er langde. De kieswet is gisteren in haar geheel met overgroote meerderheid aan genomen. Er loopt een gerucht dat de Nationale Vergadering, indien het Alpen- leger Italië zou moeten binnenrukken, niet uiteen zou gaan maar zich voort- j durend zou verklaren. Omtrent de tusschenkomst in de Italiaansche Zaken, ten voordeele van den Paus, moet het Ministerie thans verdeeld zijn; de meerderheid, die nog voor weinige dagen tot die tusschenkomst besloten had zou van gevoelen veranderd zijn en tegen dien maatregel zich hebben verzeten onzijdig blij ven. Engeland zou verklaard hebben op gecnerlei wijsten voordeele van den Paus tusschen beide te zullen komenomdat deze de tusschenkomst niet had gevraagd en omdat, daar Engeland den Paus slechts als wereldlijk Sou- verein beschouwt, het den regel van gedrag niet veranderen kan, volgens hetwelk Engeland in gccne worsteling der volken tegen hunne Souvereinen tusschcnbcide treedt. SARDINIË. TURYN, 10 Maart. De berigten van deze dagteekening meldendat de Koning tot den oorlog zou besloten hebbenzells dat er reeds een gevecht tegen de Oostenrijkers zou zijn geleverdwaarin deze de nederlaag hadden bekomen. Zeker is het dat Karei Albert zijnen zoon, den Kroonprins, Hertog van Savoye, het op perbevel over het leger heeft gegeven. De Koning zou zich dadelijk in be trekking stellen met de Romcinschc en Toscaansche republiek. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet ingediend, waarbij aan de Regering, wegens den weder aan te vangen oorlog, eene buitengewone magt wordt verleend. Volgens dat ontwerp zou de Regering de bevoegdheid hebben om buitengewone huiszoekingen en inhechtenisnemingen te hevelen de inhechtenis genomenen binnen 24 uren aan de bevoegde regtbank over te gevenbijeenkomstenvergaderingen enz. van welken naam ookte verhin deren of tc ontbindenhet regt der drukpersom berigten aangaande of den loop van den oorlog tc geven, te beperken, als ook dat om geschriften uit tc ventendie van militairen of politieken aard zijn. Deze wet zou hinrien 3 maanden buiten werking worden gesteld, zoo niet de Kamer inmiddels de verlenging van dien termijn mogt toestaan. Nog zijn er twee wetsontwerpen ingediendhij het eene wordt door de Regering magtiging gevraagd om eene leening van 50 inillioen lires buitens lands te sluitenbij het andere om eene vrijwillige leening binnenslands aan te gaan. De stad is zeer onrnstig het geschreeuw: leve de oorlog, voort naar de grenzenweergalmt in de straten en vindt bij den platteland-bewoner sterken weerklank. Men spreekt van een eigenhandigen brief van Koning Karei Albert aan den Paus, waarin hij verklaart dat hij den oorlog wil hervatten om de vreem delingen uit Italië tc verdrijvendoch dat hij daarna zich zou bezig houden met de regeling der inlandsche belangen en de zorg om den Paus zijne Staten te doen ternggeven. Z. M. vertrekt denl3dcnom zich aan het hoofd van het leger testellen. ITALIË, ROME, 2 Maart. De Constituerende Vergadering heeft onder een algemeen gejuich eene toe lage van 100,000 scudi goedgestemd ten behoeve van Venetië, en den Minister van Buitcnlandsche Zaken gemagligd om over de zoozeer gcwenschtc verceni- ging met Toscane te onderhandelen. Het uitvoerend bewind heeft den Minister van Finantiën gelast, om onmiddelijk in het beheer van de goederen der Jcsuiten en der Inquisitie tc voorzientot zulks nader worde geregeld. De constituerende vergadering te Rome heeft het volgende manifest uit gevaardigd De constituerende veryaderiny aan alle volken! Een nieuw volk komt u welwillendheid, achting en broederschap vragen en aanbieden. Het doet zich aan u als een nieuw volk voor, hoezeer het reeds vroeger het beroemdste was der aarde; want tusschen zijne oude grootheid en zijne herleving staat het Pausdom dat gedurende duizend jaren heeft geheerscht. Volken van Europa! Wij hebben elkander gekend ten tijde dat de naam des volks van Rome schrik inboezemde; wij hebben elkander gekend ten tijde dat onze naam medelijden opwekte! Gij kunt een afschrik hebben van de herinnering aan ons tijdvak van kracht en overheerschingmaar gij kant ons niet veroordeelen om ten eeuwigen dage het medelijden der wereld te ver dienen. Welk volk zou het medelijden waardig willen zijn? Het volk van den Romeinschcn Staat heeft zijne politieke instellingen zelf willen hervormen het heeft de Republiek gesticht, en bij deze groote daad van de niet te vernietigen souvereiniteit des volks, verdwijnt en verbleekt alles. Het volk heeft gewild. Wat gaat er boven het volk? God alleen; maar God heeft de volken voor de vrijheid geschapen. Het volk heeft gewild en zijn wil behoeft den Paus geen regtvaardiging af te vragen. Zijn gezond verstand is boven al wal rncnschelijk is verheven. Maar indien wij den blik rugwaarts willen werpen dan kunnen wij de puinhoopen des Pausdoms aanschouwen met meer gerustheiddan het Paus dom zelf bezat, toen het zich op de puinhoopen onzer oude politieke grootheid vestigde. De geschiedenis van Italië is eene geschiedenis vol tranen, en aan het Pausdom werd dat voor een groot deel geweten. En evenwel toen het Paus dom zich wilde toonen en het kruis op de spits van den nationalen standaard plaatste, kon het zien dat de Italianen gereed waren zijne misslagen te ver geten in den naam van een Paus is de omwenteling begonnen maar zij diende alleen om aan te toonen wat het Pausdom al ot niet vermogt. De voorgangers van den laatsten Souverein waren te voorzigtig geweest om zulk eene proef te wagenen hunne magt kenschetste zich slechts door de rampen die over de volken waren opgehoopt. De laatste Souverein sloeg het eerst de hand aan het werk hij wilde die terugtrekken toen hij bemerkt had dat hij eene verschrikkelijke waarheid had geopenbaard, namelijk de onmagt van het Pausdom om de Italiaansche natie vrij, onafhankelijk en roemrijk te maken. Hij wilde terugtreden, maar het was te laat. Het Pausdom had zich zelf gevonnisd. Ziedaar de reden, waarom het verval van het Pausdom zoo spoedig op zijnen roem is gevolgd. De roem des Pausdoms was het noorderlicht dat de duisternis voorafgaat. Toch hoopten wij nog; maar een stelsel van zeactie was het antwoord des Pausdoms. De reactie is gevallen! Het Pansdom ontveinsde het zich eerst, maar het bemerkte de indrukwekkende kalmte des volks en nam de vlugt. En bij zijne vlugt nam het de zekerheid mede dat het den burgeroorlog deed ontbranden; het schond de staatsregeling, liet ons zonder bestuur, stiet de afgezondenen des volks terng, zaaide tweedragt, wierp zich in de ar men van den wreedsten vijand van Italië en deed het volk in den ban. Deze feiten hebben genoegzaam bewezen dat de Pauselijke magt zich zelve niet wijzigen wilde of kon er bleef ons dus niet anders over dan ons onder haar te voegenof haar omver te werpen. Zij werd omvergeworpen. Omdat de mildheid der vorsten en de verdraagzaamheid der volken het Pausdom in de stad der Scipio's en Caesars hebben gevestigdin stede van het in het midden van Frankrijkof aan de boorden van Donau of Teems te plaatsen, moesten daarom de Italianen de regten verliezen, die aan alle vol ken gemeen zijn de vrijheid en het vaderland En indien het waar is dat met het geestelijk gezag van den Paus noodwendig het genot van eene wereldlijke magt gepaard moet gaan hoezeer ook Jezus Christus niet op der gelijke voorwaarden een eeuwig bestaan aan Zijne Kerk hebbe beloofdwas het daarom voor Rome bewaard het patrimonium der Pausen, en dat wel voor altijd, te worden? Moest Rome het patrimonium van eene souvereiniteit zijn, die, om tc blijven bestaan, moest onderdrukken, en die, om roem te verkrijgennoodwendig moest ten onder gaan En moest Rome als patri monium der Pausen de voortdurende oorzaak blijven van den ondergang van Italië, dat Rome, welks overleveringen, welks naam, welks puinhoopen zelfs zoo welsprekend van vrijheid en vaderland gewagen Uitgetart en aan ons zelvcn overgelaten, hebben wij de omwenteling tot stand gebragt zonder een droppel bloeds te vergieten wij hebben weder op gebouwd, terwijl men nog ter naauwernood het gerucht der omverwerping had vernomen; wij hebben de souvereiniteit der Pausen, na zooveel eeuwen van ongeluk, omverrc geworpen, niet uit haat jegens het Pausdom, maar uit liefde voor het vaderland. Wanneer men eene omwenteling met zulk een zedelijk doeleinde, met zulke zedelijke middelen heeft kunnen tot stand bren gen dan blijkt het dat zoodanig volk niet verdiende de slaaf des Pausdoms te zijnmaar dat het waardig was zich zelf te regerenwaardig om onder eene republiek te leven. Ilet is derhalve ook waardig met de groote familie der natiën broederschap te sluiten en uwe vriendschap en achting te ver werven. De Romeinsche republiek zal den indruk van haren oorsprong bewaren. Het volkdoor haar vrij gewordenzal altijd bereid zijn de godsdienstige onafhankelijkheid van den Paus te verdedigen, voor wien de liefde van een Republikeinsch volk vrij wat meer waarde moet hebben dan eenige mijlen gondgchied. De Romeinsche republiek zal trachten de heilige wetten van zedelijkheid en algemeenc liefde in toepassing te brengen bij de gedragslijn, die zij zich voorstelt te volgen en in de ontwikkeling van haar politiek leven. De Paus heeft uit Gaëta weder geprotesteerd bij het Diplomatiek Lig- chaara, tegen het door de Constitoerende Vergadering alhier genomen besluit, om de kunstschatten van het Valikaan te vervreemden. De Romeinsche Moniteur echter ontkent dat er ooit van dergelijke ontvreemding spraak is geweest. Bijzondere brieven verzekerendat Paus Pius IX geweigerd heeft eene gewapende interventie aan tc nementenzij men hem 500 paspoorten in blanco gegeven had, ten einde hen te redden, die het meest in de Romein sche omwenteling betrokken waren. Handelshl Radetzky heeft den 2den dezer aan de stad Cremona ecneoorlogsbelasting opgelegden het bestuur bevolen dadelijk een aanvang te maken met het bouwen van een fort, waaruit de stad, ingeval van opstand, zou kunnen beschoten worden.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2