üUlTEjNLAjNDSCHE BEKIGTKfl. BELGIS» BRUSSEL, 13 Maart. De vorige week heeft de Koninklijke Akadcmie van Wetenschappen Lette ren en Kunsten alhier, hare tnaandelijksche vergadering gehoudenwaarin voornamelijk beraadslaagd is over het opschriftop het voetstuk van het standbeeld van Godfried van Bouillon te plaatsen. Na lange beraadslaging, is besloten tot hel volgende, in de Vlaamsche en Fransclio talen: Godfried van Bouillon Hertog van Lotharingen en Markgraaf van Antwerpeneerste Koning van Jeruzalemyehoren te Daisy in Brahandovet leden m Pa lestina, den 17 Julij 1100. Dit gedenkstuk is ingewijd onder de rege ring van Leopold I, den 15 Augustus 1848. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Maart. In de Zitting der Nationale Vergadering van gisteren is, na lievige beraad slagingen en tegenstand van de linkerzijde, op voorstel van den tleer Laus- sedat het gewoon inkomen van den President der Republiek bepaald op 50,000 fr. 's maands en nog 50,000 fr. 'smaands, voor buitengewone uit gaven. In diezelfde Zitting is, bij de beraadslaging over art. 81 der kieswet met verwerping van het voorstel van den afgevaardigde Basliat, ter wering van de Ministers uit de Kamer, aangenomen, dat zij leden der Nationale Ver gadering kunnen zijri. De Prefect van Politie alhier onderrigt, dat er veel verbodene wapenen gemaakt en verkocht werden, heelt huiszoekingen laten doen bij geweer makers, zwaardvegers, messensmedenuitdragers en zadelmakers. Bij deze laatsten zocht men inzonderheid naar die gevaarlijke werktuigen, die uit een korten met leder omkleeden rotting en een' of twee looden knoppen bestaan in de vroegere omwentelings-tijden werden zij wel eens droits-de-l'homme ge noemd thans schijnt men daaraan den naam van casse-téle (schedelbreker) te geven. Eene vrij groote hoeveelheid wapenen is opgehaald. Uit Toulon wordt gemeld, dat met den telegraaph uit Parijs het berigt was ontvangen, om cenige stoomschepen te wapenen; twee waren met de pêches der Regering naar Gaëta vertrokken. SPANJE. MADI',ID, 8 Maart. De Paus heeft aan den Hertog van Valenciaalsook aan den Minister van Buitenlandsche Zaken het Grootkruis van de Orde van Pius IX gezonden. Cabrera heeft Solsona een stadje van 2000 inwoners iu de prov. Catalo- nië, dat goed verdedigd werd, aangevallen, maar is met verlies teruggeslagen. SAR MINI E. TURYN8 Maart. De Minister Collidie in plaats van Gioherti benoemd was tot Minister van Buitenlandsche Zakenis weder afgetredenwegens verschil met zijne ambtgenooten. In zijne plaats is de Baron de Ferraris benoemd. De Kamer van Afgevaardigden heeft een crediet van 5 millioen lire 2J mill. Ned. toegestaan om een gedeelte der nationale garde te wapenen. ITALIË. ROME, 1 Maart. De tegenwoordige Regering heeft zich de archiven van het II. Officie, van het Vaticaan en der Bibliotheek toegeëigend. Die van het Vaticaan waren tot hiertoe voor de geleerde wereld gesloten. Zoo als uit Epirus berigt wordt, zouden 4,000 welgewapende Grieken aangeboden hebbende Republiek tegen de Oostenrijkers te verdedigen zij wachten echter nog op bevel om over te komen en op reisgeldop eigen kosten hadden zij zich echter uitgerust. De Regering te Venetië heeft, ten einde in haren geldelijken nood te voorzien, het beroemde schilderstuk van Titiaan, de Hemelvaart, aan een Engelschman verkocht. De Londcnsche Times maakt thans twee belangrijke staatsstukken betrekkelijk de zaken van Italië, openbaar, welke, ofschoon reeds van de maand Januarij gedagteekendtot dusverre niet bekend waren geworden. Het eerste is eene nota van den Ooslenrijkschen Minister Schwarzenberg, door hel Ooslenrijksche kabinet aan de hoven van Berlijn en Petersburg gerigtin welke hoofdzakelijk het volgende gezegd wordt: »Na het sluiten van den wapenstilstand van 19 Augustus 11., op verzoek van Koning Karei Albert, deed deze Souverein aan den Veldmaarschalk Ra- detzky weten, dat hij onmiddelijk vredesonderhandelingen wilde openen. Eenige dagen later boden de hoven van Parijs en Londen hem hunne bemid deling aan, en deze werd aangenomen. Men zou Oostenrijk openingen doen, cn tot grondslag der onderhandelingen zou men nemen het ontwerp van een vredestractaat, den 24s,en Mei door den Heer Hummelauer aan Lord Pal- merston aangeboden. b Dit ontwerp, dat hoofdzakelijk strekt om Lombardye van Oostenrijk af te scheiden, is niet van het Keizerlijk kabinet uitgegaan, maar door Enge land aan ons kabinet voorgesteld, en de Heer Hummelauer had het slechts aangenomen onder voorbehoud van goedkeuring van zijn hof, hetwelk zich nimmer met dat voorstel vereenigd heeft. »De Baron von Wessemberg aarzelde in het eerst om de voorgestelde be middeling aan te nemen. Maar uit aanmerking van den staat onzer inwen dige aangelegenheden, gaf hij toe aan de dringende aanzoeken van frankrijk, cn nam de bemiddeling aan. »Den grondslag der onderhandelingen zou men laler regelen. »Bij de optreding van het Oostenrijksch kabinet, verklaarde dit, niet tè zullen toestemmen in de minste verkorting van grondbezit in Italië, zoo als dit door de verdragen van 1814 en 1815 geregeld was; dat de reorganisatie dier provinciën uitsluitend tot de binnenlandsche staatkunde behoorde, eri Oostenrijk, ofschoon bereid om aan die provinciën de door het Keizerlijk woord toegezegde instellingen te verleenen, geene vreemde tusschenkomst zou vergunnen, en dat alzoo de vrede met Sardinië het cenig punt der bemid deling van Engeland en Frankrijk was, en men overigens over Italië in geene onderhandelingen kon komentenzij ook de overige hovendie de ver dragen van 1814 en 1815 hielpen sluiten, tot deelneming worden uitge nood igd. »Te Parijs verlangt men nu een congres der-voornaamste Mogendheden die de tractaten van Weenen mede-onderleekend hebben, zonder bepaaldelijk de punten op te geven waarmede dit congres zich zal moeten bezig houden. Maar wanneer men het oog vestigt op den staat van regeringloosheid en maatschappelijke ontbinding van Italië, dan ziet men, dat er maar al te veel punten zijn, waarop de aandacht der groote Mogendheden, die de orde en rust wenschen te bevorderengevestigd moet wezen. a Indien de Fransehe Regering, afziende van eene bij het volstrekt tegen strijdige der bedoelingen van de beide partijen onvruchtbare bemiddeling, met Oostenrijk de groote Europesche Mogendheden wil uitnoodigen tot gemeen schappelijke beraadslagingen, ten einde in Italië de orde en rust te herstel len, dan vleijen wij ons, dat bij zoodanig congres, eene goede verstandhou ding tusschen de Mogendheden zwaar genoeg zou wegen om de schaal te doen overhellen ten gunste eener nieuwe bekrachtiging van die beginselen van regt- vaardigheid en gezonde staatkunde, welke het Wcener Congres met zooveel wijsheid heeft vastgesteld. «Inmiddels is het noodzakelijk de kabinetten van Petersburg cn Berlijn met zulk een ontwerp bekend te maken." Het tweede stuk is eene, mede van 17 Januarij gedagteekendc depêche van den Minister von Schwarzenberg aan den Ooslenrijkschen Vertegenwoor diger to Parijs, waarbij de taak om den Paus te herstellen, aan Oostenrijk en Frankrijk als Katholijkc Mogendheden van den lsteD rang en aan den Koning van Napels als Katholijk Souverein cn nabuur wordt toegekend. Dat daartoe eene rnededeeling aari Z.II. zou moeten worden gedaan, bij welke hem, op grond van het vereisebte, dat het zigtbaar Opperhoofd der Kerk voor de oefening zijner Apostolische zending, vrijheid en onafhankelijkheid be zit te, bij de tractaten, de Souvereiniteit en onschendbaarheid zijner Staten zijn gewaarborgd. Voorts dat Z. II. geprotesteerd beeft tegen de misdadige handelingen die hem gedwongen hebben om zijne hoofdstad te verlaten, en dat hij evenzeer om de krenking zijner souvereiniteitsregten den bijstand der Mogendheden heeft ingeroepenlot herstel dier regtenen dat dien ten ge volge de genoemde Mogendheden aan het voorloopig Romeinsch bewind doen weten, dat zij besloten hebben den Paus in de volle uitoefening zijner souve reiniteitsregten te Rome te herstellen. De Fransehe zeemagt zoude alsdan voor Civita Vecchia verschijneneen gedeelte van het Napelsche leger de grenzen over trekken, cn de Oostenrijk- sche troepen over den Po rukken. NAPELS. 2 Maart. De Kamer van Afgevaardigden had, zoo als is medegedeeld, hare magti- ging aan de Regering geweigerd, om voorloopig de belasting te heffen; thans beeft de Kaïner, na het rapport gehoord te hebben van eene gemengde Com missie uit haar midden en uit de Kamer der Pairs, met 98 tegen 9 stemmen bepaald dat de Regering de belastingen tot 30 April zal kunnen innen. LrXEBBIJRG. Z. M. dc Koning Groothertog heeft bepaalddat aan de Luxemburgsche afgevaardigden te Frankfort eene vergoeding zal gegeven worden van fr. 11.25 (ƒ5.32) voor eiken dag verblijf aldaar, alsmede fr. 200 (ƒ94,50) reiskosten voor elke zitting. De personele belasting van het Groothertogdom bedraagt, volgens de wet van 28 Junij 1844, met inbegrip der gemeente-opcenten 100,000. De bevolking telt 185.000 zielen. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 Maart. De door den Keizer verleende staatsregeling is door de bevolking gunstig opgenomen, ook de oppositiebladen nemen er vrede mede, ofschoon zij nog wel iets meer verlangd hadden. Gisteren avond verlichtten de inwoners uit vrije beweging hunne buizen. Eene bezending van 12 leden uit den Ge meenteraad heeft zich gisteren naar Olmutz begeven, om den Keizer een dankadres aan te bieden. FRANKFORT. 12 Maart. De Heer Welcker heeft een voorstel gedaan, strekkende dat het Duitsch Parlement zou bepalen, onder anderen: de erfelijke keizerlijke waardigheid aan den Koning van Pruissen op te dragen; de Duitsche Vorsten uit te noodigen zich met dit besluit te vcrccnigen den Keizer van Oostenrijk en alle overige nog achtergeblevene Duitsche Vorsten tot de toetreding tot den Duitschen Bonds- «taat uit te noodigen; Ie protesteren tegen Oostenrijks scheiding van Duitsch-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3