I. KV DSC HE COURANT YRÏJDAG, 16 MAART. Vc Courant wordt MaandagIf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt vit Zaturdag avond. BININEINLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 Maart. Omtrent de ontvreemding eener beurs aan eene deftig gekleede vrouw, ter gelegenheid eener verkooping op de Botermarkt alhier, (zie ons vorig nomrner) wordt nog berigtdat die eoupon van ƒ19.80 was van een certi ficaat van ƒ1000 4 pCt.verschenen 1 April 1847, administratie-kantoor S. D. Saportasvan Maarseveen ie Jolle, en Buys en Kerkhoven te Am sterdam, en geteekend J. C. Barhe, alsmede dat er eene scheur in was. 'J'er aanvulling van het herigt omtrent de twee te Katwijk met het wrak van het schip the Floridian aangespoelde lijken, (zie ons nommer van Maandag den 12den dezer) dient, dat beide Israëliten waren, en uit de ge vondene papieren blijkt, dat de een geheeten was Abraham Zims, en her komstig uit Frankfort, Coblentz of Keulen. Z. M. is den 13den dezer, ten 6 ure des avonds, te Tilburg aangeko men. Z. M. is op de reis plotseling ernstig ongesteld gewordendoch be vond zich na eene aderlating heter. Men vleit zich dat de volgende tijding die der aanvankelijke beterschap zal bevestigen. Bij de Koffijveiling van de Handel-Maatschappijden 12Jcd te Amster dam gehouden, is alles geredelijk verkocht; de meeste nommers a 1 cent en enkele zelfs 2 a 3 centen boven de schatting. Te Haarlem is den 13den op de Stadswaag gewogen een varken, afgeleverd door J. Groen in 'l Wouddat bevonden is 348 Ned. ffi zwaar te zijn. De Heer J. Jennes, Rijks-Veearts lstc klasse te Zwolle, betoogde in eene rede, gehouden in de Vereeniging tot ontwikkeling van Provinciale Wel vaart, het belang van den veestapel, vooral door den belangrijken uitvoer, welken hij door cijfers aantoonde; hij wees op de kenteekenen van het beste soort van vee en op de middelen tot veredeling van het rasen deed opmer ken dat dit laatste veelal afhing van de opkweeking van jonge kalveren, die te vroeg van de moedermelk worden afgenomen en waaraan in het algemeen niet die zorgen worden besteed, welke zij vorderen. Hij stelde daarom voor, om, bij al het goede door deze vereeniging reeds tol stand g/ibragttentoonstellingen van vee van wege de vereeniging te doen uitgaan. 's GRAVENHAGE 15 Maart. Door de Commissie tot de verzoekschriften is heden verslag gedaan van vijf verzoekschriften houdende bedenkingen tegen het wetsontwerp, van eene buitengewone bidasting; op dat van H. Bruyns, te Amsterdam, die een plan voordraagt tot creatie van muntbiljetten, op dat van B. Nijinan c. s. te Zulplien die bedenkingen voordraagt tegen het wets ontwerp op liet regt van vereeniging; op twee adressen houdende bedenkingen tegen het wets ont werp op de militaire pensioenen, en op een adres van tl. W. (lastman, Med. Doctor te Paramariboover liet afschaffen der Negcr-slavernij. Overeenkomstig het voorste] der Commissie, wordt besloten alle deze adres sen neder te leggen ter griffie. De Heer Groen van Prinsterer heeft daarop het woord gevraagd. Uit het uitgebragte verslag blijkt, dat het request is van belangrijken aard, dat het gewigtige beschouwingen bevat, en in liooge mate de aandacht ver dient. Er zijn toch in de laatste tijden bijzonderheden hekend geworden en aan de Tweede Kamer medegedeeld, nopens de gruwelijke wijze waarop de slaven op sommige plaatsen worden mishandeld. Deze aangelegenheid ver dient inderdaad een naauwgezet onderzoek. Andere landen leveren ons te dezen aanzien voorheelden, die voor ons met verloren moeten zijn en waarhij ons land niet achter behoort te staan. De Kaïner dient dan ook een blijk van belangstelling in deze te geven door verzending van een afschrift van het request aan den Minister voor de Koloniën. Dit voorstel wordt door den lieer van Dam van Isselt en andere leden on dersteund. De Heer Dirks verklaart, namens de Commissie lol de verzoekschriften, dat zij zich met het gedane voorstel kan vereenigen. Mitsdien is ook het bedoelde request ter griffie nedergelegd terwijl het bij afschrift zal worden verzonden aan den Minister van Koloniën. In de Zitting van de Tweede Kamer van beden, door alle Ministers bijgewoond, heeft die van Koloniën eene inededecling gedaan waaruit wij het volgende ontleenen Bij bet Ministerie is ontvangen eene nota van het geachte lid dezer Kamer uit Overijssel, den Heere Sloet tot Oldhuis, bij welke het denkbeeld wordt aangegeven om het tekort in 's Rijks schatkist te bestrijden door cenen ver koop van gronden op Java. De Regeling wrnscht al dadelijk, ter zooveel mogelijke inlichting van de Kamer, tegen zoodanigen maatregel bedenkingen in het midden te brengen. Van 181G tot 1830 waren de Oost-Indische bezittingen, posten, aan welke de natie zich zeer weinig liet gelegen liggen, en die in vergelijking met heden onbeduidende voordeden afwierpen. De ontvangst bedroeg in 1824 ongeveer 27,000,800 en de uilgaaf, ruim 26,000,000. De uitvoer der hoofdproducten bedroeg: Koffij215,000 pikols. Suiker35,000 Indigo13 en Rijst34,000 De algemeene invoer beliep: 14,200,000 en de uitvoer: ƒ16,900,000. De inkomsten waren, voor zooveel de volgende middelen aangaat, als: Landrentenf 5,100,000 Verpachte middelen7,200,000 Inkomende en uitgaande regten2,900,000 En het getal Nederl. schepen, in 1824, dertig. Thans toont de begrooting eene ontvangst van 70,000,000en eene uitgaaf van 56,000.000 aan. De uitvoer der hoofdproducten bedroeg in 1847, als: Koffij1,037,000 pikols Suiker1,317,000 Rijst500,000 cn Indigo1,777,0Q0 pond De algemeene uitvoer is 59,400,000en de invoer 23,600,000. De bovenvermelde inkomsten zijn gestegen tot Landrenten10,200,000 Verpachte middelen s 12,300,000 In- en uitgaande regten5,200,000 Het getal Ned. schepen, op Indië varende, is lot 370. bodems geklommen. En de Indische kas keert jaarlijks aan het moederland ongeveer 14,000,000 uit, ongerekend de millioenen indirecte voordeelen, welke aan de Neder- landsche bevolking, ten gevolge eener zoo ontzettende uitbreiding van pro ductie, handel cn scheepvaart, ten deel vallen. In het afgeloopen jaar heelt men door eenen zamenloop van omstandighe den gemeld cijfer op verre na niet mogen hereikendan er bestaat voor- uitzigt in dit jaar reeds op een meer gunstige uitkomst. Wanneer men nu daarbij in aanmerking neemt, dat gedurende de 18 ja ren de rust onder de bevolking, in verschil met vroeger, niet noemenswaar dig is verstoord, dan vraag ik: wie denkt niet met erkentelijkheid aan den stichter van het cultuurstelsel, en wat zal de nakomelingschap zeggen van hem, die direct of indirectop eene onvoorzigtige wijze, de hand leent om dat gestichte weder te sloopen De Minister wil hiertoe niet medewerken. Het thans op Java bestaande stelsel van culluur, dat is het doen plan ten door de bevolking van voortbrengselen voor Europa, onder de leiding van gouvernements-amhtenaren ten einde die, tegen in billijkheid bepa;ëde prijzen, te doen leveren, of ten dcele over dezelve beschikken, moet, naar mijn inzien, worden gehandhaafd, verbeterd en uitgebreid. Wanneer de noodige verbeteringen woiden ingevoerd, dan zullen de resul taten daarvan zeer belangrijk zijn en nog onberekenbare directe en indirecte voordeelen voor het moederland afwerpen, terwijl daarentegen een verkoop van landen, ja, cenig dadelijk voordeel zal doen verkrijgen, doch in ver volg van tijd zeer wrange vruchten voortbrengen zal. Tot het invoeren van zoodanige verbeteringen is het noodig, dat het Euro- peesch personeel in Indië langzamerhand aanzienlijk vergrootcn dat de beginselen der Regering naar de behoeften gewijzigd worden. Het gevolg daarvan moet zijn M 7,?. Ve Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1