n Is allermoeijeTijksl verblijf en onderhoud te Bourges te vindende loge menthouders willen dat de vreemdelingen zich verbinden zullen eene maand bij hen te blijven, anders weigeren zij hen in te nemen, ofschoon men het ■er algemeen voor houdt, dat de debatten niet langer dan drie weken zullen ■duren. Ten gevolge van eenige kreten in den avond van den 5den dezer vanLeve Barlès! zijn verscheiden personen gevangen genomen. Te Lyon beginnen de fabrieken veel werk te krijgen, de hestellingen van Duitschland zijn vooral van belang. PORTUGAL,. LISSABON, 1 Maart. De Cortes hebben, na lange en hevige beraadslaging, het wets-ontwerp tot invoering der regtstreeksche verkiezingen met 59 tegen 32 stemmen ver worpen. PRUISSEX. BERLIJN, 7 Maart. Gisteren heeft de Tweede Kamer haren Voorzitter gekozen de Voorzitter der vorige Kamer von Unruh kreeg 158 van de 330 stemmen, doch de Candidaat der gematigde partij von Grabow 171 zoodat deze tot Voorzitter benoemd is. Te Keulen hebben in de laatste dagen weder eenige oproerige bewegin gen plaats gegrepen. De gemeenteraad dezer stad heeft daarom eene kennis geving afgekondigd waarbij de bewoners ten sterkste tot rust en orde worden aangemaand. ITALIË, ROME, 27 Februarij. Eergisteren heeft hier eene grootc demonstratie plaats gehadter eere van de Fransche omwentelinghet capitool was prachtig verlichten het volk hield een optogt met fakkels door de stad. Gisteren heeft een lid der Constituerende vergadering het Ministerie gevraagd naar de houding die het ten aanzien van de Oostenrijkers zou aan nemen. Het antwoord is in een geheim coinmité gegeven, hetwelk drie uren geduurd heeft. Er zijn vervolgens twee besluiten genomen: het een tot het aankoopen van geweren, het andere om de overtollige kerkklokken tot ge schut te gieten. Met Bewind is belast 15,000 geweren in Frankrijk te koopen en met ge reed geld te betalen. De algemeene helling zal niet doorgaan, maar de Commissie der Consti- tueerende Vergadering, met het onderzoek daarvan belast, heelt voorgedra gen, dat bij omslag over de grondbezitters, kapitalisten en fabrikanten, 3.300,000 scudi zullen worden bijeengebragt. Dit ontwerp bevat hoofdzakelijk de volgende bepalingen: dat de rijkste familien, de grootste kapitalisten en kooplieden, alle vennootschappen van handel en nijverheid daaraan zullen moeten bijdragen, en dat alle zedelijke ligchamen daaronder begrepen zullen zijn. De belasting is van een vijfde, een vierde, een derde, de helft, tot twee derden der kapitalenbij opklimming naarmate men meer bezit, in drie termijnen te betalendie vooruit betalen krijgen 20 ten honderd korting. Voorts belooft men 5 ten honderd voor rente. De Minister van Justitie heelt drie ontwerpen van wet voorgesteld. Het eerste beneemt den Bisschoppen alle tusschenkomst in het onderwijs, behalve voor de Seminariën. Het tweede verbiedt hel aannemen van schenkingen aan geestelijke inrigtingen zonder verlof der Regering. Het derde bevat de wet van de verbeurdverklaring der geestelijke goederen, ook die van vreemde natiën. De Paus heeft een' rondgaanden brief aan de Hooge geestelijkheid ge zonden waarin hij verklaart dat er bij zijnen voorganger en bij hem onder scheidene aanvragen zijn ingekomen, omtrent het vraagpunt der R. K. kerk over de onbevlekte ontvangenis der Maagd Maria. Hij verklaart verder dat de grondslag hunner hoop berust op de Maagd Maria, en noodigt eenige geestelij ken uit, om dit vraagstuk nader te onderzoeken. Dit vraagstuk werd eerst in 1300 door een Franciscaner Monnik, John Dun-Scot, te Oxford, wiens school zich door onvruchtbare bespiegelingen en scholastieke onderscheidingen kenmerkte, opgeworpen, en sedert is daarover tusschen de Franciscanen en Dominicanen veel getwist. De Kardinaal Antonelli heeft in naam van den Paus in een uitvoerig stuk, den 18den uit Gaëta gedagteekendde gewapende hulp van Oostenrijk, Frankrijk, Spanje en Napels ingeroepen, om hem, met de wapenen, in zijn gebied te herstellen. De Kardinaal somt al de instellingen op, welke de Paus aan zijne onderdanen heeft verleend, overeenkomstig de behoefte van den tijd; hij gewaagt van de woelingen der staatkundige partijenten einde hem te noodzaken, om, tegen de inspraak van zijn geweten, deel te nemen aan den oorlog tegen Oostenrijk, en zijn bewind te splitsen in een kerkelijk en wereld lijk bestuur: zoodat hij zich genoodzaakt heeft gezien zich elders te bege ven, ten einde zich aan gewelddadigheden tegen zijnen persoon te onttrekken. Daarna maakt hij melding van hetgeen door de revolutionnaire Regering te Rome gedaan is, en verklaart, dat de Paus, na al de middelen te hebben beproefd, die konden strekken, om zijne onschendbare regten op bet erfdeel der Kerk te doen eerbiedigenen diep getroffen door dc klagtcn zijner ver drukte onderdanen, zich genoodzaakt ziet, zich te wenden tot de Mogendhe den die reeds dadelijk van hare bereidwilligheid hebben doen blijkenom licm bij te staan. Hij wendt zich, in de eerste plaats, tot Oostenrijk, Frank rijk, Spanje en dj Beide-Siciliënals de Mogendheden, welke, door hare plaatselijke ligging, het best in slaat zijn om gewapenderhand de in zijne Sta ten zoo zeer verstoorde orde te herstellen overtuigd, dat zij, als gehoorzame docbtcren der Kerk, ook door hare belangstelling in het kerkelijk gezag, hare tusschenkomst zullen verleencn. Dit is het eenige middel, 't welk nog over schiet, om hem de vrijkcid te hergeven, welke hij in de uitoefening van zijn geestelijk gezag behoeft. OOSTENRIJK. WEEN EN, 6 Maart. Ten aanzien van de krijgsverrigtingen in Hongarije wordt gemeld, dat de Generaal Schlick de Hongaren naar de zijde van Erlau is gevolgd en hen heeft bedreigd met het afsnijden van den aftogt naar Tokay. Den 285ten Fe bruarij heelt Vorst Windischgratz zijn hoofdkwartier naar Maklar overgebragt, 'twclk door de Hongaren was verlaten. Hunne achterhoede, bij Mezö-Kövcd door de kurassiers achterhaald, is aldaar in een scherp gevecht geraakt, waaraan de brigaden Wysz en Montcnuovo hebben deelgenomen. Den lstcn dezer heeft de Vorst eene algemeene verkenning ondernomen in de vlakte tus schen Mezö-Köved, 't welk door de Hongaren was ontruimd, en de Thcisz, en op den middag herigt bekomen, dat de vijand naar de zijde van dien vloed aftrok, en wel, om dcnzelven bij Tisza Fured te passeren. De Honga ren zijn dadelijk door 3 brigaden gevolgd, welke hunne achterhoede hij Szc mere hebben ingehaald. Bij Eger Farmas heeft de vijand gepoogd tegenstand te bieden, doch is hij op nieuw teruggedreven, en volgens de laatste berigten was den 2dco geheel het leger in vollen aantogt naar de Tlieisz. In de laat ste dagen van Febrnarij heeft de bezetting van Komorn tweemalen een uitval beproefddoch zij is telkens inet verlies teruggedreven. De divisie van den generaal Simonich bezet thans den linker oever van den Donau. De brigade Veigl staat op den linker oever van de Waag; dc brigade Sossay op het eiland Schüt. Bij Gonyo wordt eene schipbrug over den vloed geslagenwaardoor de gemeenschap met de troependie de vesting op den regter oever hebben ingesloten, wordt verzekerd. TURK YE. SMYRNA, 17 Februarij. Het Nederlandsche schip Archipel, Kapitein Aiking, voor hetwelk men zeer bevreesd was, uithoofde van zijn lange reis van Amsterdam, is te Syra aangekomen, van waar men het thans hier verwacht; en de Boreas, den 25sten December van Vlaardingen vertrokken naar Maltha, Syra, Samos en Smyrna, is den 14dco dezer alhier gelukkig aangekomen, na te Samos 500 vaten rozijnen te hebben geladen voor Vlaardingen, en alhier fijne koopwaren komende zoeken om zijne lading vol te maken. Te Syra bevond zich de schooner de TrekvogelKapitein Noordhoekeen gedeelte der lading werd aldaar ontscheept; het vaartuig zou vervolgens hier komen. Men verwacht van Konstantinopel de Drie Gebroeders, Kapitein Venster; de Edward, Kapitein C. Ouwehand, en van den Pyraeeus, de Herstelling en Marianne. Sommige van deze schepen zijn en zullen bevracht worden naar het Noordenwant het grootste gedeelte gedroogde vruchten is reeds voor Duitschland gekocht. VEREEMGDE STATEN. NEW-YORK, 31 Januarij. Dc landverhuizing naar Calilornië is aanzienlijk; er waren reeds 178 sche pen met 11,160 passagiers naar toe geslevend; van deze schepen hadden 141 den weg genomen over Kaap Hoorn24 over Chagnes6 over Brazos5 over Vera Cruz, 1 over de San Tuan-River en 1 over Tampico. STADS BERICT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Aanvulling-Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1848 en 1849, hetwelk op den 5dc" dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den, 10 Maart 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ontvangen voor dc acht overstroomde binnendorpen, van de Hervormde Ge meente van Rijnsburg, uit handen van Ds. J. Middelkoop 31. De nood blijft er dringend! Alles is nog één waterplas, zoodat men van het eene dorp naar het andere varen kan. Ley den10 Maart 1849. ClIR. KRABBE. Bij de Redactie is ontvangen voor de ongelukkigen van Maassluis, van een Weduwe 2.Van U. 2.50. ABYERTENT1EN. Leïden8 Maart 1849. Heden overleed ons innig geliefd Kind, HER MANN EVERI1ARD, ruim acht maanden oud. C. L. BLUME. J. a. W. BLUME, Geb. Waardenbürg. Langs dezen weg betuigt dc Ondergeteekende zijnen bijzonderen dank voor de deelneming hem hij de bevalling zijner Erhtgenocte betoond. Leyden 10 Maart 1849. CHR. KRABBE.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3