In de litting van de Tweede Kamer van Donderdag is ingekomen cene Koninklijke boodschap, ten geleide van drie ontwerpen van wet, als 1°. tot invoering van de Pharmacopoea Neerlandica en Nederlandsche Apotheek; 2°. eene, strekkende tot regeling van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen over art. 18483°. de verantwoordelijkheid der Mi nisters. Bij het eerste wordt onder anderen bepaalddat de Latijnsche en Neder- duitsche opstellen daaromtrent bij het ontwerp dezer wet overgelegdals artsenij-bereidkundig formulierboek worden vastgesteld; bet kopijregt daarvan wordt aan het Rijk voorbehouden. Het tweede tot regeling van het fonds van koopprijzen van Domeinen over het dienstjaar 1848, stelt eene daartoe betrekkelijke begrooting vast, tot een totaal van 1,645,409.71 tot dekking waarvan zal worden aangewend het batig saldo van gezegd fonds bij de schatkist aanwezig. Het derde betrekkelijk de verantwoordelijkheid der ministers, bevat de ontwikkeling van het bij de grondwet aangenomen beginsel. Het ontwerp bepaalt onder anderen, dat alle Ministers verantwoordelijk worden gesteld voor de daden en verzuimen welke zij in de uitoefening hunner bediening gepleegdof waartoe zij als zoodanig medegewerkt hebbenen tevens elk Minister voor de besluiten en beschikkingen, welke hij, doorliet verlecnen zijner medeonderteekeningtot de zijne gemaakt heeft; voorts, wanneer de Minister kan worden aangeklaagd en vervolgd; de Tweede Kamer kan de vervolging bevelen, hetzij op aanklagte harer leden, hetzij op de kennisgeving van den Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad; art. 6 berust op het regts- beginsel non his in idem de duur en het bedrag der uit te spreken straffen mogen het maximum niet te hoven gaan bij de gewone stralwettcn bepaald. Het regt tot vervolging is verjaard één jaar, nadat de Minister uit zijn ambt ontslagen is. De Voorzitter geeft kennis dat door de Afdeelingcn benoemd zijn tot rap porteurs over het ontwerp van wet, houdende eene belasting, tot dekking van het te kort over 18481849, de Hoeren Smit, Duymaer van Twist, van Dam van Isseltvan Hall en van Doorn. De Commissie tot de verzoekschriften brengt, bij monde der Heeren Go- dcfroiMeeusscn, Wintgens, van Eek en Diiks, verslag uit op onderschei dene in bare banden gestelde adressen. Men merkt daarbij onder anderen op een adres van W. J. Iserloo en anderen, te Willemstad, strekkende tot on verwijlde toepassing van het beginsel van vrijheid van onderwijs. De com missie stelt voor, dit adres ter Griffie neder te leggen. De Heer Storm stelt, om bet belangrijke van het onderwerp, voor, dit adres ook bij afschrift aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken te zenden. De bezwaren nopens het onderwijs, zegt spreker, zijn te zeer bekend, om daarover uit te weiden. In Noord-Brabant zijn die van zoodani- gen aarddat in vele localiteiten de kinderen verhinderd worden de scholen bij te wonen. Het is noodzakelijk, dat daarin spoedig voorzien worde, en de toezending van het adres bij afschrift aan den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten doel, de aanbieding der hij de Grondwet toegezegde wet op het onderwijs te bespoedigen. De Heer Groen van Prinstcrer ondersteunt dit voorstel. De Heer Dirks zegt, dat de Commissie er op zich zelve niets tegen zou hebbenmaar dat zij vermeend beeft dat eene toezending aan den Minister niet noodig wasomdat de zaak van het onderwijs toch bereids is ter sprake gekomen bij de beraadslagingen over het Adres, in antwoord op de Troonrede. Bij hoofdelijke omvrage wordt, met eene meerderheid van 41 tegen 15 stemmenhet voorstel van den Heer Storm aangenomenen zal dusbe- halve de nederlegging ter Griffie, het Adres ook bij afschrift aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken worden verzonden. Tegen hebben gestemd de Heeren: Lotsy, Dullert, ter Bruggen Hugen- holtz, Schiffer, van Heiden ReinesteinWesterhoff, de Monchy, Godefroi, van Eek, van Walcheren, van Voorst, Dirks, Slicher van Domburg, AVint- gens en Fokker. De zitting is daar opgeheven. Men verneemt dat thans aan de overwegingen van den Raad van State onderworpen is een ontwerp van wetstrekkende tot regeling van het regt van onderzoek enquêtedat bij art. 90 der Grondwet aan de Tweede Kamer is toegekend. Men verzekert dat het ontwerp van wet op bet regt van vereeniging en vergadering, dat op de buitengewone belasting, en dat op de niet-vervulling der vacatures bij de Hoven en Regtbanken, in de afdeelingen van de Tweede Kamer veel tegenkanting hebben ontmoet, zoodat velen óf de intrekking, óf de afstemming dier voordragten te geinoet zien. De voorgedragen wijzigingen in het Reglement van Orde zijn mede onderzochtmen acht die te veel om vattend. Maandag ten drie ure zal de Kamer eene zitting houden. Men verze kert dat er wederom een ontwerp van wet zal worden aangeboden. Ook ver wacht men het algemeen verslag over de voorgedragene wijzigingen in het Reglement van Orde der Kamer. Men ziet de beraadslagingen over dat ont werp in den loop der volgende week te gemoel. ARNHEM, 8 Maart. Z. M. heeft uit Zijne bijzondere fondsen aan den Gouverneur van Gelder land doen toekomen, de aanzienlijke som van ƒ1000, tot leniging van den ramp, welke de inwoners van den Bommelerwaard beneden den Meidijk, door den jongstcn watersnood heeft getroffen. ZWOLLE, 7 Maart. Onderscheiden huisgezinnen staan in deze provincie wederom gereed, om naar Noord Amerika te vertrekken deels uit den burgerstand, doch grootcn- deels uit den boerenstand. De meesten behooren tot de afgescheidene ge meente en kunnen tot de gegoede ingezetenen gerekend worden. De bezittin gen zijn reeds ten gelde gemaaktnaar men kan nagaanbedraagt het getal der vertrekkenden tot dusverre 172 waarvan de oudste 67 jaar en de jongste 5 maanden is. Het kapitaal, dat zij medevoeren, bedraagt ongeveer ƒ30.000. Uit Middelburg meldt men, dat de Wel-Ecrw. Heer II. G. Klijn Leeraar bij de Christelijke afgescheidene gemeente aldaar, een beroep naar Noord-Amerika heeft ontvangen. Ook hier heeft zich eene afdceling van de vereeniging van den H. Vin- centius da Paulo geopendwaarvan de raad is gevestigd te 's Gravenhage welke vereeniging eerst in 1833 te Parijs is opgerigt en reeds eene menigte afdeelingen in onderscheidene rijken heeft, en waarvan de hoofdbedoeling is de armen te bezoeken en overeenkomstig hare middelenwerken van barm hartigheid uit te oefenen. De afdeelingen (conferentiën genoemd) worden bestuurd door eenen Presi dent, een of meer Vice-PresidentenSecretaris en Penningmeester, die zich belasten met het onderzoek of doen onderzoeken naar de materiële maar vooral naar de morele behoeften welke bij de onbemiddelde huisgezinnen mogten bestaan om daarin door toespraak en hulp te gemoet te komen. Deze afdceling heeft 1300 voorwerpen, als vrijwillige bijdragen, waarbij twee van de Koninklijke familie, voor eene verloting verzameld a 50 cents het lot, nadat eenige dagen te voren eene tentoonstelling heeft plaats gehad waarvan de entiée op 10 cents was gesteld. Deze verloting heeft rnim ƒ600 opgebragt. Hiervan is ƒ75 aan het gemeentebestuur dezer stad overhandigd voor de overige gezindten gecne R. Calholieke. De belangrijke sommen, welke door eenige duizende leden der vereeniging door dergelijke verlotingen, inzamelingen van liefdegiften enz., voor de zede lijke verbetering en materiële tegemoetkoming worden te koste gelegd, zijn te vinden in de jaarlijksche verslagen van gezegde vereenigingen en bedragen reeds verscheidene tonnen schats. ASSEN, 8 Maart. Z. M. heeft aan de bewoners der veen-kolonie Nieuwbuinen verlof verleend tot het stichten eener zelfstandige Hervormde gemeente. De grondwaarop kerk en pastorie gebouwden de begraafplaats zal aangelegd wordenis reeds gekoebt. BUITEJXLAJNDSCHE BERIGTEJN. ENGELAND, LONDEN, 7 Maart. In de zitting van het Lagerhuis van den 6den dezer heeft John Russell aangekondigd, dat de Ministers, ten gevolge van de jongste tijdingen uit Britsch Indiëaan de Koningin den raad hadden gegeven om Sir Charles Napier met het opperbevel des legers in Indië te belasten dat H. M. zich met dat voorstel vereenigd had, en dat Sir Charles zich bereid had verklaard om de bevelen der Koningin te gehoorzamenen zich ten spoedigste naar Indië zou begeven. Deze kennisgeving werd met luide teekenen van goed keuring ontvangenen heelt over het algemeen in Londen een goeden indruk gemaakt. In dezelfde zitting zijn de beraadslagingen over de voorgestelde verhooging der armentax in Ierland, die verscheiden dagen geduurd hadden, ten einde gebragt, en is na een hevigen strijd het voorstel der regering met 206 tegen 34 stemmen aangenomen. FRANHRIJK. PARIJS, 8 Maart. De vergadering heeft gisteren met eene meerderheid van tien stemmen besloten om den Minister van Buiten]. Zaken opheldering omtrent de aange legenheden van Italië te vragen. Heden is daarover door eenige sprekers het woord gevoerd, met groote opgewondenheid door Ledru-Rollindie door de bergpartij met uitbundige toejuiching werd aangehoord; door Larnartine die vergeefs door zijne schitterende welsprekendheid het onbereikbare bereiken wil, overeenstemming te weeg brengen bij cene vergadering die van het beginsel van volstrekte volksheerschappij uitgaat, een beginsel door hem in dichterlijke dweeperij het grootste genoemd wat er in de wereld is, door Guizot met be daarde staatkundige wijsheid als een bron aangewezen van jammer en ellende. De Minister heeft verklaard dat de Regering zich aan het vroegere manifest van Larnartine zou houden en den vrede trachten te bewaren. Eergisteren is er weder eene socialistische maaltijd gehouden waarbij ook vrouwen tegenwoordig waren, die, ter eere van de Bergpartij, toasten hebben ingesteldvan zeer oorlogzuchtigen aard. Het regtsgeding van de beschuldigden van 15 Mei is te Bourges begon nen. Het getal der getuigen tot bezwaar is 159 en dat tot verontschuldiging 53. De regering beeft eene groote magt ontwikkeld ter bewaring der rust. De stad levert een zeer levendig gezigt op; vreemdelingen, dagbladschrijvers, militairen, gezworenen, enz. verdringen daar elkander. Vooral zijn de beide torens, waarin de gevangenen zijn opgesloten, en welke gedurende den nacht onophoudelijk verlicht zijn, de voorwerpen der nieuwsgierigheid. Het stadhuis is onmogelijk te naderen; het wordt bewaakt als eerie vesting en is geheel bezet met gewapenden. Des nachts doorkruisen talrijke patrouilles de stad.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2