frankrijk. PARIJS, 5 Maart. Heden heeft de President van de Republiek een wapenschouwing over 15,000 man troepen gehouden en 8 kruisen van het Legioen van Eer uilge- reikt. Algemeen ging de kreet op: Leve Lodewijk Napoleon, Leve de Presi- dent der Republiek! In de Nationale Vergadering worden de beraadslagingen over de kies wet voortgezet. Hel dagblad la Patrie verzekert, dat Spanje in allen haast toebereid selen maakt om ten voordeelc van den Paus tusschcn beide te komenreeds zou een leger van 10,000 man vertrokken zijn, indien er geene genoegzame schepen ontbraken. Ecri brief uit Londen bevestigt, dat cene afdeeling der vloot onder den Admiraal Parker voor Civita-Vecchia zal kruisen, met het doel om de bewe ging der troepen te ondersteunen, die door de Mogendheden tot hulp van den Paus zullen worden gezonden. Het tcrugkecren van liet vertrouwen en der zekerheid is reeds oorzaak dat vele voorname vreemdelingen alhier weder hun verblijf komen vestigen die de gebeurtenissen van Februarij 1848 daaruit verdreven hadden. ITALIË, ROME, 24 Februarij. De Paus heeft dezer dagen een schrijven van den Keizer van Rusland ont vangen waarin deze verklaart dat hij de zaak van 7.» II.als die der orde en wettigheid tot de zijne maakten hem ondersteuning in troepenen vooral in geld, aanbiedt. Voorts zou Z. II. met den Keizer eene leening van 6 millioen scudi (een scudi is nagenoeg ƒ2.50 Ned.) gesloten hebben. Het tegenwoordig bewind te Florence heeft allen, die Toscane zonder dringende reden verlaten, gedreigd met eene gedwongen belastingevenwel verhuizen nog vele gegoedendaar de verwarring der zaken al meer en meer toeneemt. Den 19den Februarij heeft de Kardinaal Pro-Secretaris van Staat aan het corps diplomatique te Gaëta namens den 1'aus cene protcstatie gerigt tegen het decreet der constituerende vergadering, waarbij alle goederen in de doode hand tot staatseigendom verklaard worden. Na het hoogst onregtvaardige van zulk eenen maatregel te hebben aangetoond, vervolgt deze nota aldus: Zijne Heiligheid verlangt dat men aan allenbepaaldelijk aan de buiten landers, zonder onderscheid van stand of natie, doe weten, dat alle verkoo- pen of vervreemdingen van welken aard ook, alsmede alle vestiging van hy potheken op of andere contracten ten aanzien van roerende en onroerende kerkelijke goederen of andere goederen in de doode handaangegaan door de zich noemende Romeinsche vergadering en regering of hare mandatarissen, geheel en al nietig en van onwaarde zijn en zullen zijnen beschouwd zul len moeten worden als gedaan door lieden die zich hij wege van openbaren roof van de bezittingen van anderen meester hebben gemaakt Dien ten gevolge zullen de kerken en andere gestichtendie goederen in de doode hand bezitten, ten allen tijde het regt hebben om hunne roerende en onroerende goederen vrij van alle lasten terug te cischen gelijk mede de renten en vrachten welke die goederen inmiddels mogtcn hebben opgebragt. Zij welke die goederen gekocht of andere contracten ten aanzien derzelve ge sloten hebben, zullen op geenerlei wijze van de wettige eigenaars de terug gave der uitgeschoten gelden of eenige andere schadevergoeding kunnen vor deren. Hun zal niets anders overschieten dan zich te wenden tot degenen met wie zij eene overeenkomst hebben aangegaan. Den 22sten is de Groothertog van Toscane met zijn gezin te Gaëta aan gekomen. Hij begaf zich terstond naar den Paus, en later naar Molo di Gaëta. Het corps diplomatique heeft hem van Florence naar Gaëta verge zeld, maar is vervolgens naar Livorno teruggekeerd, behalve de Gezant van den Paus, die te Gaëta gebleven is. De Groothertog heeft twee protesten afgevaardigd over de gebeurtenissen in zijn gebied, het een aan zijn volk, het ander aan het Diplomatiek Ligchaam. Beide zijn van San Stefano gedagteekend. PRUIS SEN. BERLIJN, 5 Maart. Men is hier algemeen van gedachte dat de verjaardag der omwenteling met feesten zou worden gevierd. De Regering schijnt wijselijk besloten te hebben alleen eene plcgtigc godsdienstoefening te doen houden, even als dit te Wee- nen geschied is. Men denkt niet dat de staat van beleg in de eerste dagen nog zal op geheven worden; de gematigde oppositie is het met de Regering eens, dat deze maatregel nog moet gehandhaafd worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 Maart. Op voorstel van den Ministerraad heeft Z. M. de Keizer bepaalddat de schatting van 200,000 scudi, alsmede de 6000 scudi daarenboven als schade vergoeding voor den Keizerlijken Consuldoor de stad Ferrara betaaldon- mid lelijk ter beschikking van Z. H. den Paus zal worden gesteld, om hem daardoor bewijs te leverendat de expeditie der Keizerlijke troepen alleen het gevolg was van de noodzakelijkheid om eene stad naar verdienste te tuch tigen die zoowel hare pligten jegens hare wettige Regering, als de voor schriften van het regt der volken en van de menschelijkhcid geschonden had. Tevens heeft men gemeend, dat de door die stad betaalde schatting niet waar diger kon besteed worden, dan door haar in handen van den Heiligen Vader neder te leggen, opdat deze, zoo hij het goedvindt, daarmede een deel der ellende zou kunnen lenigen, waarin het in zijne Staten hecrschendc schrikbe wind dagelijks zoovele offers der omwenteling stort. Volgens ontvangen berigten uit Gallicië, was in Krakau en omstreken een opstand uitgebroken en waren de Russen Gallicië binnengerukt. Te Olmutz is gisteren een tclegraphisch berigt van Vorst Windischgratz ontvangenmeldende dat hij de opstandelingen bij Kapolna eene gevoelige nederlaag had toegebragt; een geheel bataillon was gevangen genomen. Ver der wordt nog medegedeelddat de Generaal Nugent zich gereed maakt met 24,000 man tegen Peterwardein op te rukken; zoo het hem gelukken inogt deze gewigtige plaats te beinagtigen, zou de ondergang der opstandelingen on vermijdelijk zijn. ZWITSERLAND. In het kanton Neufchatel heeft de Grootc Raad eene kerkorde vastgesteld die bepaalt, dat de Leeraars door de gemeenteleden van 20 jaren en ouder, gekozen worden voor zes jaren, dat echter niet telkens eene nieuwe verkiezing zal geschieden, tenzij 1/4 der gemeente zc voor 'teinde van het derde kwar taal des zesden jaarl schriftelijk verlangtde thans in dienst zijnde Leeraren zullen zich aan eene bevestiging in hnn ambt van de zijde hunner gemeen ten moeten onderwerpen. Dit alles geldt van de Waalsche leerarende Duitsche (die er weinige zijn) worden eenvoudig door den Staatsraad ge kozen. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Kohier voor de Belasting op de Patenten derde vierendeeljaars, dienst 1848 en 1849, hetwelk op den lsler> dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger ver zonden. DU RIEU, Leyden7 Maart 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 5 Maart. Uit het vroeger medegedeeld viertal heeft de Kerkeraad der Waalsche Gemeente alhier, tot Predikant beroepen den Wel- Eerw. Heer J. H. Dompierrc de Chaufepié, Lceraar der Waalsche Gemeente te 's Gravenhage. DORDRECHT, 5 Maart. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleende emeritaat aan D'. A. C. Romswinckel, is heden tot Leeraar bij de Nedcrd. Herv. gemeente beroepen de Wel-Eerw. Heer T. A. FruinPred. te Pernis. Op het twaalftal waren geplaatst: DD. Fruin, te Pernis Berns, te Spankeren; Sluiter, te Vlaardingen; Francken Azn., te Waddingsveen Bennink Janssonius, Th. Dr. te Arnhem; van Ketwichte Zantpoort; Rien- stra, Th. Dr. te 'sGravendeel; Bussingh de Vries, te Benthuizen; van der Scheer, te Baambrugge; Tjassens Keiscr, te Eenum; Oolgaardt, te Welsum en Houëlte Grootc Lindt. Zestal: DD. Sluiter, Fruin, Berns, Francken, Bennink Janssonius en Rienstra. Drietal: DD. Fruin, Sluiter en Bennink Janssonius. 20S,,,° Staats-Loterij. Trekking der Vierde Klasse, 3d6 Trekking. N°. 5294 een prijs van ƒ1,250. N°8. 12355, 17666 en 18687 ieder een prijs ƒ1,000. 4de Geene. AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: J. \V. D. VERSFELT, Rijks Ontvanger van Wassenaar en Voorschoten Letden, en 9 Maart 1849. C. J. de MEIJER. Eenige Kennisgeving. Getrouwd: A. FELIX, van Mijdrecht Leyden, en 7 Maart 1849. C. G. de la BYE. Eenige Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, mijne geliefde Echtgenoot A. G. DORREPAAL. Leyden, A. van IPEREN, 6 Maart 1849. Chirurgijn en Vroedmeester. Eenige Kennisgeving. Heden overleed, ten gevolge van een onvoorzien toeval, mijne dierbare Echtgenoot, Vrouwe MARIE MARGUERITE van LELIJVELD, in den ouder dom van ruim 51 jaren; mij nalatende twee Kinderen,'in jeugdigen leeftijd. Amsterdam, 27 Februarij 1849. H. SAUTIJN KLUIT. NabestaandenVrienden en Bekendengelieven deze eenige Kennisgeving tevens als bijzondere mededeeling aan te nemen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3