[)e Minister van Oorlog beeft al de paarden van den Paus en der adc- lijkc wachten in beslag genomen. Op de tijding dat de Oostenrijkers Ferrara bezet hadden, is er onmid- dclijk 'savonds tot middernacht raad gehouden, en is besloten al de kerkelijke goederen tot staatseigendom te verklaren, dat de geestelijkheid be hoorlijk bezoldigd, en deswege eene nadere wet zou worden gemaakt, \oorts beeft de Vergadering de gehcelc Republiek verbonden verklaard voor de schade die de stad Ferrara had ondergaan en beeft de Minister van Ruitenlandsehe Zaken een krachtig protest aan al de vertegenwoordigers der vreemde natiën gezonden, en verklaart daarin dat de Republiek geen gevolg is van een oogenblikkelijke opwinding, maar van den loop der gebeurtenissen, en dat Italië rijp is voor de vrijheid. De Graaf Gaetano Mastaï, broeder van den Paus, is door de burger wacht te Fabricino gevangen genomen. Nadat de Toscaanscbe Generaal Laugier voor zeker vernomen had, dat de Groothertog zijn gebied had verlaten en hem had verbodeneen' burger oorlog aan te vangenbeeft hij verlangd met hot voorloopig bewind te ca pituleren. Aan de troepen zou genade worden geschonkendoch Laugier zou voor eenen krijgsraad worden gebragt, zoo bij in banden mogt vallen. Lau gier heeft zich echter reeds door de vlugt gered, en was den 24sten te Sarzana, in Sardinië, aangekomen. Te Parijs was bet officiëel berigt ontvangendat de Paus de hulp van al de R. K. Mogendheden, behalve Sardinië en Portugal, bad ingeroepen, om hem in zijn gebied te herstellen. LVIËlffilJSCi. De Kamer der Afgevaardigden heeft den 25sten der vorige maand hare werkzaamheden voor het zitting-jaar 18481849 geëindigd. De Voorzitter van het bestuur, de heer Willmar, heeft, namens Z. M. den Koning-Groot hertog, een besluit voorgelezen, waarhij de zitting gesloten wordt. De Voorzitter der Kamer, de Meer Ch. Metz, heeft toen gezegd: »dat hij ver meende de Kamer niet -te moeten laten sluitenwelke geopend was sedert de daarstelling der door de Natie ontworpen en door den Koning goedgekeurde Staatsregeling, zonder door levendige toejuiching de billijke erkentenis der Kamer te betoonen jegens den Souvereindie de wenschen der bevolking zoo juist heeft weten te begrijpen. Leve de Koning!" De gehecle Kamer is toen opgestaan en heeft met geestdrift de woordenLeve de Koning herhaald. oog TE IVII IJK. WEENEN, 28 Februarij. De Ministers houden dagelijks talrijke conferenliën. Met sluiten der nieuwe leening schijnt op handen. Het nieuwe ontwerp eener gemeente-wet bepaaltdat men in geen ge val meer tot ccne geheime zitting zal mogen overgaan. De Ministerraad heeft de Nationale Bank gelast met de verwisseling der Ilongaarsche banknoten van 1 en 2 11., tegen Oostenrijksche banknoten, da delijk een aanvang te maken, maar de verwisseling der overige te weigeren, gelijk ook hare aanneming in den dagelijkschen omloop is verboden. Deze verwisseling zou de som van 3,900,000 niet te boven mogen gaan. IVegens de hiervan aan de Nationale Bank te verleenen vergoeding behoudt zich het ministerie van finantiën voor, met de directie der Bank in nadere onderhan deling te treden. Tot dekking van de uitgegevene som zullen aan de direcs tie der Bank 3 pCts. schatkistbiljetten door het ministerie van finantiën w orden uitgereikt. De Minister-Raad Dr. Becher heeft, zegt men, last ontvangen ccne we tenschappelijke reis door DuitschlandHolland, België, Frankrijk cn Zwitser land te ondernemen, ten einde de opmerkingen, die hij alzoo omtrent handel cn nijverheid zal opdoen, later ten voordeele van zijn vaderland aan te wenden. Men meldt dat het vertrek van den Veldmaarschalk Windisch-Gratz uit Ofcn, het gevolg zou zijn van de tijding dat de opstandelingen onder Dembinski met ecne aanzienlijke magt tot op eenige uren afstands van Pesth waren voortgerukt. De Veldmaarschalk zou alle beschikbare troepen mede genomen hehhenzoodat men eerstdaags eenen beslissenden, slag te gemoet zag. Ook uit Oppcr-IIongarijé en Zevenbergen zouden ongunstige tijdingen ontvangen zijn, die geenszins met den inhoud der officiële lcgerberigten over eenkwamen. Generaal Welden heeft den termijn tot aflevering der wapenen wederom verlengd. De moordenaar van den Minister Lalourdie daartoe voor 1,500 fl. omgekocht zou zijnmoet in hechtenis zijn genomen. Men hoort hier nog dagelijks van moordaanslagen op de militairen. Vrijdag 11. is weder een grenadier bet slagtoffer dier laffe moordenaars gewor den. Deze omstandigheid begint onder de militairen ecne gevaarlijke stem ming op te wekken. In de vorige week is hier voor het eerst een huwelijk door den ambte naar van den burgerlijken standvolgens de nieuwe wet gesloten. Aan ieder meisje dat niet lezen of schrijven kan moetvolgens bepa ling der Regering, de toestemming om te huwen geweigerd worden. De kiezers te Gamolitz, in Stiermarken, hebben den gewezen Keizer Ferdinand met algeineene stemmen tot Afgevaardigde te Frankfort bij den Rijksdag benoemd. Volgens berigten uit Pesth bevestigt het zichdat de vesting Szegedin door de Serven genomen is. Komonn heeft voorgesteld te kapitulcrcn indien aan het garnizoen wierd toegestaan met wapenen en slaande trom de vesting te verlaten. -Berigten uil Zevenbergen spreken van ecne nieuwe overwin ning door Generaal Puchner behaald, cn wel met dat gelukkig gevolg, dat de gehecle magt der opstandelingen bijna vernietigd is. De Poolsche hoofdman Bern zoude in het gevecht gesneuveld zijn. Volgens bijzondere berigten zoude ook de bekende aanvoerder Pcrczel op de vlugt achterhaald, gevangen genomen en reeds naar Pesth vervoerd zijn. Uit Bohcmen meldt men, dat de wet op de recrutering in die provincie zulk eene gisting onder de bevolking veroorzaakt haddat men genoodzaakt is geweest, die voorloopig te schorsen. Op den Prerauer spoorweg is een transport van 20,000 Luiksche gewe ren aangehouden, die door een Jood naar Hongarije vervoerd werden. Bij de aanhouding is hij gevlugt. FK1XKFOIIT. 2 Maart. Bij de voortzètting der beraadslagingen over de kieswet, heeft de Nationale vergadering gisteren met 264 tegen 202 stemmen het beginsel der regtstrcck- sche verkiezingen aangenomenen met 239 tegen 230 stemmen vastgesteld dat de verkiezingen hij ongeteekende stembriefjes zullen moeten geschieden. De meeste Duitsche regeringen dringen ten sterkste aan op het regt van veto bij het verkiezen van het rijks-opperhoofd alsmede op het voor drie jaren vaststellen van de rijks-begrooting; Luxemburg verzet er zich tegen dat Limburg een vertegenwoordiger in het Statenhuis zou hebbenalzoo er al reeds erkend is, dat Limburg niet tot den engeren bondstaat kan behooren; dit zou evenwel in het gezamentlijk getal der vertegenwoordigers geene veren- ring brengen, wijl Luxemburg aanspraak maakt, oin er twee te zenden. DE NE MARK EST. KOPENHAGEN, 11 Februarij. De Minister van Finantiën heeft aangkondigd dat er eene nieuwe geld- leening in Londen was gesloten wel niet op zulke voordeelige voorwaarden als het crediet des lands mogt doen verwachten, maar toch nog voldoende, als men den toestand van Europa in aanmerking neemt. OOST-IN 19 IE. BOMBAY3 Februarij. Aan de oevers der Jhclum nagenoeg terzelfder plaats waar in het jaar 327 voor Christusde beroemde slag tusschen Alexander en Porus geleverd werd, is den 12 en IS*1'" Januarij een hevige strijd tusschen de Engelscbc troepen, onder Lord Gough cn de Sikhs, onder Shere-singh, gestreden, in welken de Engelschen ten laatste wel overwinnaars zeggen gebleven te zijn maar niet zonder een geducht verlies; want niet minder dan 26 officieren zijn gedoodG6 gekwetstcn nagenoeg 2,500 man gesneuveld of buiten ge vecht gesteld. Bovendien zijn vier stukken geschut verloren cn een geheol korps ruiterij heeft de vlugt genomen. Den 15den Januarij lagen de Sikhs nog op den linker-ocvcr der Jhclum gelegerd. Bijaldien een tweede veldslag niet beslissender ten voordeele der Engelschen uitviel, zouden de Sikhs en Affghanezen zich wel ligt vercenigcn en Gholab-singh hun van Cachemire ter hulp komen. Men schreef de groote verliezen der Engelschen aan een te overhaasten aan val van Lord Gough toe, die eerst besloten had den vijand niet vóór .den volgenden dag aan te tasten, maar, op het lossen van eenige vijandelijke kanonschoten, van besluit was veranderd, en allen raad tot uitstel in den wind had geslagen. Het kasteel van Moultan, heeft zich den 22stcn Januarij onvoorwaardelijk overgegeven. Attock was door de Affghanezen bemagtigd. §>TAH>§ BEISI«T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende liet verzoek van Eugenids Desiderios Boococaert Smid wonende alhier, strekkende tot bekoming der vereischte vergunning om in het huis slaande cn gelegen op de Mare, Wijk VI. N°. 1198, eene Smederij op te rigten. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31st™ Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken cn Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Information de Commodo et Incommododoor Burge meester cn Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Donderdag den 8stcn Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen wordenlegen de inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Leyden3 Maart 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AMABEMIE-NIEÜWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 5dcn Maart de Heer II. M. van der Sandevan Dordrechtin de Reg ionna verdediging zijner Dissertatie: de Jure Cambiali secundum speci men Borussicum nuper editumcompai aio cum Codice nostro.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3