BUITEJN LANDSCHE BERiGTEJN Koning behaagd heeft, hij besluit van 13 February jl., te bepalen, dat het getal leden voorloopig op liet minimum zal worden gehouden, bij de Grond wet vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dal door de afdeelingen tot rapporteurs over het gewijzigd reglement van orde der Kamer zijn gekozen de floeren: Borret, Ter Bruggen flugenholtz, van Dam van Isselt, van Ryckevorsel en Thorheckc. Daarna wordt de zitting opgeheven. Z. M. de Keizer van Rusland heeft Jhr. M. J. C. de Jonge, Staatsraad, Archivarins des Rijks, tot Commandeur der Orde van St. Anna, en den Heer J. A. de Zwaan C'z.Commies-Chartermeester, tot Ridder der Orde van St. Stanislas 3de klasse benoemd. De Weleerw. Heer Professor Borret heeft Maandag II., in de II. Theresia Kerk alhier zijne voordragten weder begonnen, om die gedurende de Vasten, eiken Maandag, des avonds ten 7 ure, te vervolgen. De gevolmagtigde voor het Hertogdom Limburg, bij het centraal be stuur van Duitschland, de Heer v. Scherff, heeft aan den President van den Rijks-Ministerraad een afschrift overhandigd van den brief, welke den 12<lc" February aan den Kon. Nederl. Gezant in Berlijn gezonden is, en strekt ter beantwoording der Pruisische circulaire-nota van 23 Januarij. Men vindt daarin het volgende: Vermits de Nationale Vergadering ten aanzien tot den tegenwoordigen toestand van het Hertogdom Limburg in zijne betrekkingen tot Duitschland moeijelijkheden heeft doen ontstaan, waarvan de oplossing aan diplomatieke onderhandelingen is voorbehoudenwenscht Z. M. zich geluk dat de Pruisische Regering den exceptionnelen toestand van dit Hertogdom heeft willen erkennen, door het in zekere opzigten op <5éne lijn te stellen met Oostenrijk en Denemarken, waaruit volgt dat Limburg, hetwelk een integre rend deel uitmaakt van het Koningrijk der Nederlanden nimmer door eene andere Grondwet als die van dit Koningrijk kan worden bestuurd, en dat Z. M., die voor dit Hertogdom niet treden kan in de voor Duitschland voorge slagene vereeniging tot eenen Bondsstaat, gaarne toetreden zal tot een minder innig en minder naauwe vereeniging, gelijk dit eveneens door bovenbedoelde nota wordt voorgesteld, vermits de verwezenlijking van dit ontwerp de, te Frankfort gerezene moeijelijkheden geheel uit den weg ruimen en de betrekkin gen van het Hertogdom Limburg tot den Duitschen Bond handhaven zal, vol gens welke dat Hertogdom met die verpligtingen blijft belast, welke de Bond aan zijne medeleden oplegde, om wederkeerig hunne onafhankelijkheid te ver zekeren en de in en uitwendige veiligheid der Bonds-staten te beschermen. 6 Maart. Gisteren middag is er in het Palcis in het Noordeindedoor Z. M. den Koning aan een gedeelte der Leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, een groot diner gegeven, dat bijgewoond werd door H. M. de Koningin, HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik, Prinses Louisa en Prins Hendrik, lieden middag zal er weder een diner ten Ilove plaats hebben waarop het andere deel van de Leden genoodigd is. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een' aanvang maken met het onderzoek van het ontwerp van wet strekkende tut voorziening in het te kort en het uitschrijven tot dat einde van eene nieuwe belasting. AMSTERDAM, 3 Maart. De geleerde wereld en gemeente der Doopsgezinden te dezer stede hebben een gevoelig verlies geleden, door het overlijden van den verdienstelijken W. Cnoop Koopmans, sedert 1827 Hoogleeraar aan het Seminarie der Doops gezinden, welke in den afgeloopen nacht in 49-jarigen ouderdom is bezweken. De Belgische bark Floridian, van Antwerpen naar New-York, met 172 man, zoowel matrozen als landverhuizers, is op het Longsand, op de Engelschc kust, vergaan; slechts een passagier en drie matrozen zijn gered en door de kotter Petrel te Harwich aangebragt. ARNHEM, 3 Maart. De Heer Mr. T. M. J. A. Baron van LamsweerdeRaadsheer in het Hof alhier, die in het begin der maand Januarij 11. in gijzeling was gesteld, is weder ontslagen, waarschijnlijk ten gevolge eener schikking tusschen Z. Ed. Gr. Achtb. en het vereenigd R. C. kerk- en armbestuur te Zutphenbet- welk hem tot rekening en verantwoording had geroepen. HARDERWIJK, 1 Maart. Eerstdaags zrtllen van hier drie transporten troepenieder van ongeveer 120 manschappen, naar de Oost-Indiën vertrekken. Het bevel over deze troepen zal opgedragen worden, bij gebrek aan Officieren die van hier naar de Oost-Indiën terugkeeren, aan den lsten Luitenant A. J. Zencker, van het jste regement infanterie; aan den 2dcn Luitenant G. D. van der Mey en den 2<len Luitenant J. C. Busman, beiden van het werf-depöt alhier, welke Offi cieren, na overbrenging der troepen, naar het vaderland wederkceren. Spoe dig ook zal een transport van 50 manschappen, onder hevel van 2 Onder officieren naar de West-Indiën vertrekken. LONDEN, 3 Maart. dn het Lagerhuis is eergisteren door Lord Ashley voorgesteld eene Commissie te benoemen, om de veelal te uitgebreide kerkelijke kerspelen, in onder kerspelen van niet meerder dan 4000 zielen te verdeden. De meerdere kos ten tot aanbouwen van kerken en het onderhonden van een vijf honderd tal geestelijken meer, door den spreker op 150,000 M begroot, te vinden uit de kerkelijke inkomsten. Er is tot het benoemen der Commissie besloten. Te Liverpool is Z. K. H. de Prins van Oranje luisterrijk onthaald. Op den te zijner eere gegeven maaltijd is hem door den Lord-Major een dronk toegebragtbij welks beantwoording 'de Prins herinnerde aan de betrekking in welke de Koning, zijn vader, vroeger tot het Engelsche leger mogl staan, toen bij de vanen van den held van Waterloo, den Hertog van Wellington, had gevolgdhoe in vroegere tijden Engelschen en Nederlanders herhaaldelijk voor dezelfde zaak en dezelfde belangen hadden gestreden, waarna de Prins den wensch uitboezemde, dat ook in vervolg de beide rijken steeds in belan gen en in vriendschap vereend zouden mogen blijven. Deze toast van den Prins is herhaaldelijk door luide toejuiching afgebroken. Den volgenden dag is Z. K. II. het Noorderdok en sommige schepen gaan bezigtigenwaarna Z. D. begeleid door den Nederlandschen Consulden fleer D. Willink en eenige andere Heerende Exchange News-room heeft bezocht. Des namiddags heeft Z. K. II. bij genoemden Consul, het middagmaal gebruikt. Men wacht hier binnen kort het oorlogschip Pandora, uit de Stille Zuid zee, met eene massa stofgoud en erts, voor eene waarde van 900,000 In 1848 is voor 4,597,659 minder uitgevoerd aan Britsche voort brengselen dan in 1847. FKilNItBIJH. PARIJS, 4 Maart. De Pauselijke Nuntius is gisteren door den President der Republiek ontvan gen, aan wien hij een schrijven van den Paus overhandigde. In eene zitting van den Ministerraad is besloten, dat Frankrijk de pogingen der overige Katho- lijkc Mogendheden om den Paus in het wereldlijk gezag te herstellen zou ondersteunen. De Nationale Vergadering heeft den 3dcn dezer de beraadslagingen over de wet nopens den Staatsraad ten einde gebragt, welke niets belangrijks heb ben opgeleverd. Daarentegen is in die zitting eene allerhevigste woordenstrijd ontstaan ten gevolge van eene door den Heer Martin Bernard aan het Mi nisterie gerigte vraagten aanzien van het dezer dagen uitgevaardigde verbod van het voorgenomen banket der studenten. Door genoemd lid en den Heer Ledru-Rollin werden de Ministers beschuldigd van onwettige handelingen te dier zake en van eigendunkelijke verkrachting der wet op de clubs. De Mi nisters Odilon-Barrot en Leon Faucher hebben de Regering met kracht ver dedigd en verklaard dat zij met onverbiddelijke gestrengheid zullen te werk gaan tegen alle pogingen om wanorde te stichten. Hunne verklaringen wer den door de overgroote meerderheid der vergadering met zooveel bijval ont vangen dat de Bergpartij zich stil hield, en men besloot tot de orde van den dag over te gaan. De Generaal Changarnier beeft gisteren morgen een langdurig bezoek af gelegd bij den President der Republiek, naar men zegt, om hem meer voor- zigtigheid aan te bevelen bij zijne wandelingendaar de overheid zekere aanslagen, die tegen zijn persoon gesmeed worden, op het spoor zoude geko men zijn. Het Ministerie van Oorlog heeft beslotendat er een aantal van 400 kolonisten (vrouwen en kinderen er onder begrepen), als 200 van Parijs en 200 van Lyon dadelijk naar Algerië zullen vervoerd worden. Men zegt, dat op het verlangen van verscheidene Kamers van Koop handel, de Regering voornemens is, eene Fransche factorij in Californië op te rigten. Heden was de beurs zeer ontsteld door het faillissement van een specu- culantdie in den laatsten tijd stoute ondernemingen gedaan had. Het te kort wordt op 900,000 frs. begroot, en verscheidene wissel-agenten worden door dit faillissement in ongelegenheid gebragt. De zelfmoorden door verdrinken nemen schrikbarend toe. In den loop der vorige maand zijn 18 lijken uit het kanaal St. Martin opgehaald. Tot heden hebben zich ruim 1200 personen op het stadhuis doen in schrijven ten einde voortbrengselen van nijverheid naar de aanstaande ten toonstelling te zenden. De Heer Mortoneen rijk Amerikaandie sedert twee jaren alhier woondeis kornen te stervenen laat bij uiterste wil een som van een mil- lioen francs na tot een legaat aan dengene die een snelpers zou uitvinden, waarop men in een uur 10,000 exemplaren van een dagblad zou kunnen trekken. In 1848 is veel minder slagtvee verbruikt dan in 1847. In het laatste jaar werden 142,165 runderen en 804,725 schapen geslagtin 1848, 125,368 runderen en 722,658 schapen. ITALIË, ROME, 23 February. In de zitting van de Constituerende Vergadering van den IS4®" is het pro test van den Paus voorgelezenen zoowel door de Afgevaardigden als het publiek met de kreet: Leve de Republiek! beantwoord. Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij de Regering den Paus de vrije uitoefening van zijne geestelijke rnagt zou waarborgen, en voor al zijne be hoeften zorgen. De Minister van Finantiën heeft voorgesteld voor eene waarde van 1,200,000 kroonen aan hypothecaire bons uit te geven, gewaarborgd door de staatsdomeinen en eene belasting op de inkomsten. De Minister van Buitcnlandsche Zaken beeft verklaard dat de betrekkingen met Toscane zeer goed stonden, en de Gezanten der Republiek naar Turijn zouden terugkeeren.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2