De laatste procedure, omtrent onteigening was in 1848 afgeloopen. De Heer F. Mei vilCommissaris-Secretaris der Administratie legt den finan- tiëelen toestand der maatschappij opendie over het algemeene als zeer gnns- tig werd opgegeven, ofschoon het minder vervoer gedurende 1848 en degroote kosten, welke voornamelijk de vierde sectie vereischte, nadeelig op de in komsten gewerkt hadden. Het batig saldo bedroeg ƒ116,463.98 jwelke de administratie voorstelde, op gelijke wijze aan te wenden als in het vorige jaar door de vergadering besloten was. De Heer Mr. B. Donker Cnrtius, ofschoon de halans op zich zelve goed keurende, maakt aanmerking omtrent de wijze, waarop men het batig saldo wil aanwendenovereenkomstig het ten vorige jare genomen besluitom dat niet als dividend onder de aandeelhouders uit te deelenmaar te gebrui ken tot uitdelging der primitive schulden der onderneming. Spreker meent, dat het twijfelachtig is of zoodanig besluit, lijnregt in strijd met de statuten, die eene uitdceling vaststellen, wettig is en of de minderheid geen regt heeft daartegen op te komen, althans nu dit besluit ook tot een volgend jaar wordt uitgestrekt en beschouwd als het votum eener geheel nieuwe vergadering, die welligt grootendeels uit andere aandeelhouders bestaat. Hij stelt daarom voor, dat er eene commissie benoemd worde van 3 leden, welke in gemeenschap met den raad van administratie onderzoeke, of er mid delen bestaan om uit die moeijelijkheden te gerakendat de vergadering ver daagd en het goedkeuren van de balans tot zoo lang worde opgeschort, tot deze commissie verslag zal hebben uitgebragt en eindelijk, dat er een nadere dag tot bet houden dier vergadering worde vastgesteld. De Heer Melvil beantwoordt namens den raad van administratie den vori- gen spreker en zegt, dat, ofschoon zij meende door haar finantieel verslag genoegzaam te hebben bewezen dat die middelen niet bestaanzij voor zoo verre in het voorstel berusten zal, als het de benoeming dier commissie geldt, maar verlangt dat de vergadering dan ook die commissie magtige om, zoo ETSCtEIaAlVö. LONDEN, 24 Februarij. Vele ambtenaren bij de artillerie en marine hebben hun ontslag of pensioen ontvangen. Alhier zijn sedert eenigen tijd volks-athenaea gevestigd, waar de werk lieden des avonds van de vermocijeuis van hunnen arbeid uitrustendagbla den lezen, lessen aanhooren en thee kunnen drinken. Reeds in 1846 telden deze athenaea, mechanics Institutions genaamd, meer dan 80,000 inteeke- nareriallen tot de arbeidende klasse behoorende, welke daar hunne opvoe ding gaan vollooijenen zoo doende hunnen tijd niet in de jenever-paleizen doorbrengen. De eerste beginselen der staathuishoudkunde, aardkunde, ontleed- en werk tuigkunde, worden daar onderwezen; nu en dan houdt men er zedekundige lessen of leest er reisbeschrijvingen voor; somwijlen maakt men er ook muziek en bij enkele gelegenheden wordt er zelfs een bal gegeven. Mannen en vrouwen kunnen daar, tegen betaling van eene kleinigheid, toegang verkrij gen en allen bewaren er eene uiterst voegzame houding. Beroemde kun stenaars, letterkundigen, leden van het Lagerhuis, achten het niet beneden zich de medewerking hunner bekwaamheden aan deze instellingen te schen ken, waar het volk de vruchten der beschaving leert kennen. Zoo hield dezer dagen de bekende romanschrijver Charles Dickens, eene redevoering, in eene dergelijke mechanic institution te Birmingham. FRHV&HIJK. PARIJS, 27 Februarij. De Ministers hebben besloten noch de Gezanten der Romeinsebenoch die der Toscaansche Republiek bij zich te ontvangen. In de zitting van den 25sten heeft de Nat. Vergadering het traclement voor de Afgevaardigden bij wijze van schadeloosstelling op 9,000 fr. hepaald, en daarenboven reiskosten voor de Afgevaardigden uit de koloniën, 't Voornaamste van de kieswet dat nu nog te behandelen is, is de verdeeling der Afgevaar digden over de verschillende departementen. Bij gelegenheid van de herdenking van den 24sten Februarij zijn in eenige plaatsen onlusten voorgevallen, die echter spoedig bedwongen zijn, IT1LIE, ROME, 15 Februarij. De weifelende houding van den Paus te Gaëla heeft de regeringloosheid bevorderd. Tusschen de lieden die thans aan het hoofd der zaken staan, heerscht de grootste oneenigheid. De geestelijken houden zich schuil of ver- toonen zich slechts in burgerkleeding, om niet aan verregaande mishande lingen blootgesteld te zijn. Aan het kapittel van St. Pieterdat geweigerd heeft bij de proclamatie der republiek het Te Deum te zingenis eene boete van 10,000 kroonen opgelegd met bedreiging om de Dekenen in de gevan genis te werpen indien die som niet onmiddelijk betaald werd. Een aantal Engelsche en Russische kunstkoopers zijn hier aangekomen, met het aanbod om schilderijen en standbeelden te koopenen onze bewindslieden, die vol slagen gebrek aan geld hebbenschijnen maar al te zeer geneigd om aan hunne voorstellen gehoor te geven. Den 18den dezer hebben de Oostenrijkers, met 10,000 man, onder den Generaal Haynaut, de stad Ferrara, de noordelijkste van den Kerkdij ken Staathezet. Door het bestuur om opheldering gevraagdheeft hij geantwoord, dat dit was 1°. om de verstoring van den vrijen toegang tot het kasteel waartegen versperringen waren opgeworpen, en 'twelk sedert 1847 nog altijd door Oostenrijksch garnizoen was bezet; 2°. om den moord op den 7deD Februarij aan drie Oostenrijksche soldaten gepleegd; 3°. van wege de zaak van den Oostenrijkschen Consulen 4°. om de uitroeping der republiek. De Generaal heeft daarop gevorderd: 1°. overgifte van de stadspoorten 2°. overlevering der bewuste moordenaars binnen 24 uren3°. opruiming der versperringen, 4°. voorziening in het onderhond der bovengenoemde 10,000 man 5°. oorlogsbelasting van 200,000 kroonen binnen 24 uren te betalen en 6000 kroonen voor den Oostenrijkschen Consul, 5°. herstelliug der Pause lijke wapens en nog twee punten van minder belang. De Bisschop heeft zich aangeboden om uitstel te verzoeken. Volgens de laatste tijdingen ging hij met een tweede bezending heen. Te Bologne is de oude Generaal Latour aan 't hoofd der Zwitsers bereid zich met de bevolking tegen Oostenrijk te verdedigen. De zaken in Sardinië zijn nog steeds duister; men wil dat de afgetre den eerste Minister Giobcrti weer zou hersteld worden. Het blad de Risorgi- mentodat zijne partij is toegedaan, meldt van den 21sten, dat het volk reeds een verzoekschrift tot zijn herstel leekent. Een ander hem vijandig blad wil hem teregt doen stellen. TOSCANE. Generaal Laugier heeft zich aan het hoofd van de troepen gesteld, die den Groothertog getrouw zijn gebleven. Hierop hebben de te Florence zaamgeko- men Afgevaardigden der provinciënmet die der hoofdstadop het plein della Signoria, 1°. Laugier tot verrader en vogelvrij verklaard; 2°. Leopold van Oostenrijk vervallen verklaard van de regering; 3°. den republikeinschen regeringsvorm en de vereeniging des lands met de Romeinsebe republiek ge proclameerd onder voorbehoud dat zulks door het besluit der tegen den 15den Maart bijeengeroepen Vergadering bekrachtigd worde, en eindelijk 4°. het vaderland in gevaar verklaard, en elk weerbaar manspersoon te wapen geroepen, om zich naar Lucca en Pietra Santa te begeven, ten einde Laugier te keer te gaan. PKUISSEJ8. BERLIJN, 27 Februarij. De zitting der Pruissische Kamers is gisteren door den Koning geopend. Z. M. heeft in eene uitvoerige troonrede hoofdzakelijk de volgende punten behandeld Het verleenen der staatsregeling, waardoor de spanning, voor meer kalme stemming plaats had gemaakt, het geschokte vertrouwen allengs terug keert en handel en nijverheid zich herstellen. De herziening der staatsregeling, waaromtrent de vergadering zich met de regering moet verstaan. Mededeelingen omtrent den staat van beleg der hoofdstad te doen. Verordeningen ter regeling van de belangen der handwerkslieden en der zelfstandigheid van de verschillende godsdienstige gezindten voor te dragen. Aanstaande rekenschap der gesloten vrijwillige leening van 15 mill, daalders. Gunstig aanzien der staatsbegrooting over 1849om zonder verhooging van lasten de buitengewone uitgaven te kunnen dekken. Indiening der bcgrooting voor 1850. de onmogelijkheid is gebleken, de balans goed te keuren. Het bestuur vereenigt zich met het voorstel van den Heer Donker Curtius. Met 183 tegen 38 stemmen wordt de benoeming eener commissie goedgekeurd. De Heer Donker Curtius stelt nu voor de Heeren Tamnau en Salinger, Bankiers tc Berlijndie meer bijzonder hadden voorgegevenmiddelen te weten zoo als die bedoeld werden te benoemen en hun de keuze van het derde lid te laten doenwaarop de Heer Donker Curtius als derde lid aan de Commissie is toegevoegd. UTRECHT, 27 Februarij. Op de Paardenmarkt van gisteren, welke, in weerwil van het onstuimige weder, levendig was, waren 251 paarden aangebragt. Onderscheidene zijn door Fransche en Belgische kooplieden gekocht. Zaturdag 1. 1. legde in de Israëlitische kerk alhier het 13-jarig zoontje van den Wel-Eerw. Heer de Jong zijne geloofsbelijdenis af, en hield bij die plegtigheid eene redevoering in de Hebreeuwsche taal over Ex. XXV vs. 2, vergeleken met Spr. III. vs. 19 en 20 en Ex. XXXI. vs. 3. Na eerst eene dankzegging aan het Opperwezen te hebben toegebragt voor herstelling uit ziekte (de knaap was meest altijd ongesteld) hield hij eene toespraak aan de gemeente, die talrijk was opgekomen handelde vervolgens over do bovengenoemde bijbelwoorden en besloot met een treffend gebed. Ieder was verwonderd over de vrijmoedigheid en de gepaste taal van dezen jeugdigen jongeling. GRONINGEN, 27 Februarij. In onze stad en provincie zijn eenige zeer kunstig nagemaakte biljetten der Nederlandsche Bank, de meesten van ƒ100, in omloop gebragt. Hoe volko men juist ook de naamteekeningenhet randwerk en het overige is nage bootst, zijn de vervalschers echter niet in de watermerken geslaagd; vooral is het watermerk der waarde, onder aan de biljetten, mislukt; het echte toch is doorschijnend en helder, het valsche, wanneer het biljet tegen het licht wordt gehouden, bijna niet zigtbaar, en schijnt met eene donkerkleurige, vetachtige zelfstandigheid op het papier te zijn getrokken. BUITENLANDSCHE BER1GTE1N.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2