LEYDSCHE col HAM'. N°. VRIJDAG2 MAART. 1849. l)o Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag avond. -ïs De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINJNENLAJNDSCUE BERIÜTEJN. LEYDEN, 1 Maart. Gisteren is alhier de 52sle verjaardag van Z. K. 11. Prins Frederik der Ne- I derlar.den op de gebruikelijke wijze herdacht. Men verneemt dat Diakenen der Ned. Ilerv. Gemeente alhier, bij den Hoogeri Kaad der Nederlanden hebben ingediend een verzoekschriftom kos- I teloos Ie mogen procederen tot tusschcnkonist in een proces, aanhangig tus- I schen de door de Stedelijke Regering aangestelde Mren Regenten der Huiszilten- I cn Diaconie-Armen alhier en den Minister van Finantiën, en dat het verzoek I door den Hoogen Raad, na te hebben gehoord Mr. N. Sikkel Groos voor de I verzoekers en Mr. A. de Pinto voor genoemde Regenten, aan Diakenen is I toegestaan hij dispositie van 28 Febr. II. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft ter kennis van de belanghcb- I hen gehragt, dat aan houders van permissiën voor de jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen, na de, hij notificatie van den 14deD December 1848, bepaalde sluiting van dat Jagtbcdrijf. op den laatsten der verloopen maand Fchr. 1849, nog eenigen tijd het schieten van Watersnippenen wel van den isicn Maart tot cn met den 15den April aanstaande, voor zooveel het publieke jagtveld betreft, wordt toegestaan, onder anderen aan de oevers van het Haarlemmer-, Kager- en Braassernmermecren van de Wijde Aavoorts de Plaspolder onder Woubrugge en de Veenplassen onder Ter Aar, Aarlander- vecnNieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Noorden; op en langs de Veenplassen onder Nootdorp, Vrijenban, Stompwijk, Soetcrmeer, 't Woud Pijnaeker en Berkel enz. Dat de kooitijd in Zuid-Holland zal zijn geslotenen het vangen van Eendvogels alzoo verboden zal zijn op en na den lslen April tot aan den dag van de opening der jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen, welke ope ning later zal worden vastgesteld. In de vergadering van de Ncderlandsche Handelmaatschappij van gis teren is tot Commissaris wederom benoemd, de Heer 11. C. van der Houven. Het genootschap voor Tuin- cn Landbouw te Dordrecht, Florazal den 25sleD en 26sle" dezer eene tentoonstelling houden de voorwerpen moe ten den 215teD en 22stcn worden ingezonden. De Staats-Courant van den 16den dezer, deelt uit een Fransch dagblad een vertoog mede over de aardappelziekte van den Heer Goldenbcrg in den Elsas, van wien een geschrift over dat onderwerp, eene bekrooning van rege ringswege waardig geacht is. Dat vertoog behelst onder anderen het vol gende Om gezonde aardappelen te kunnen oogsten, moet men gezonde pooten. Om die te onder-kennensnijde men dien aardappel door aan de koppen, op 1/8 a 1/4 der dikte; die inwendig geen bruine vlekken, en wit en vast merg hebben, zijn vrij zeker goede poters. De op deze wijze afgesneden kop pen legt men, als de oppervlakten der doorgesneden deelen gedroogd zijn, in den kelder op een hoop, waar ze tot den poottijd kunnen blijven. De late roode met ruwe schilinwendig wit en van een sterk en vast za- menstelmoeijelijk cn niet zonder gcruisch van 't mes door te snijden, schij nen het best bestand legen derr invloed der ziekte. Zijn de aardappelen te veel verrot en kan men zich geene gezonde poters aanschaften, dan kan men de oogen, die zeer klein uit den aardappel worden gesneden, poten, 4 a 5 in een gat ter gewone diepte, en krijgt dan een, hoewel kleiner, oogst van goede dikke aardappelen. Ook kan men de uit spruitsels, die men in het voorjaar in de kelders van de aardappels aftrekt, poten 5 a 6 in een gat ter gewone diepte, met de wortels benedenwaarts en de toppen iets hoven den grond; dan krijgt men goede, dikke aardappels in tamelijke menigte, waaronder ik in 1847 geen, in 1848, slechts zeer weinige zieke vond. Het is raadzaam, het te vroeg uitbotten der kiemen tegen te gaan, bijv. door de koppen of de geheele aardappelen met aschaarde enz., te bedekken of ze in kelders iets boven den grond te plaatsen zoodat ze rondom vcrsche lucht hebben. Het is goed het aardappelland vóór den winter te ploegen en te mesten den mest in de voren of pootgatcn te leggen, schaadt den smaak en den groei. Men moet het polen vervroegen op landen die zomers ligt uitdroogen. Het poten in den herfst wordt aanbevolen, wijl het 't uilkiemen in den kelder afsnijdt; schoon onze strenge winters en voorjaarsvorsten voor die teelt niet voordeelig zijn, is toch de proefneming aan te raden, daar zij in Engeland cn Picardië geslaagd is. 'sGRAVENHAGE, 28 February. Z. M. heeft benoemd tot Regtcr-Plaatsvcrvanger bij de arrondissements- regtbank te Dordrecht Mr. G. A. de Raadt, Advocaat aldaar, en tot Com missaris van Policic te Amsterdam C. M. Ferrari, Secretaris hij de directie van policie aldaar. Het diner, gisteren door Z. M. den Koning aan de leden der Staten- Generaal gegeven, werd bijgewoond door de leden van het Koninklijk gezin. Na aankomst den 24slen dezer van 'sLands fregat Ceres, van zijne terugreis uit Oost-Indië, heeft men onder anderen vernomen dat die bodem, ingevolge daartoe gegeven bevelen, ook het tot de Comorische eilanden be- hoorende eiland Joanna, ten noorden van Madagascar, heeft aangedaan. De Commandant is gedurende zijn verblijf aldaar met veel beleefdheid ontvangen door den Vorst van dat eiland. De Commandant van het fregat heeft getracht zooveel mogelijk de belan gen der met die oorden handelende Ncderlandsche reeders bevorderlijk te zijn. De verschijning aldaar van een Nederlandsch oorlogschip, kan niet anders dan gunstig daartoe medewerken. Het fregat Ceres heeft vervolgens de terugreis door straat Mozambique naar de Kaap de Goede Hoop voortgezet. Gedurende het verblijf aldaar van den 28sten November tot den 18dcD December, zijn achtereenvolgende in de Tafel baai ten anker gekomen, en gelijktijdig aanwezig geweest de Nederlandsche fregatten de Prins van Oranje en de Sambre, de stoomschepen Mcrapi en Phoenix, en de schocnerbrik Ambon, terwijl de korvet Boreas, na Rio-Janeiro te hebben aangedaan van daar de reis naar Oost-Indië heeft vervolgd. (Staats- Cou rant. ROTTERDAM, 28 February. Z. M. heeft voor 10.000 deelgenomen in de Maatschappij tot aanbouw aan het Nieuwe Werk alhier, waarvan het gestelde minimum, ad 400,000, reeds vóór eenige dagen was volteekend. AMSTERDAM, 23 February. Heden werd de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij; daarbij werden 1949 aandcelen vertegenwoordigd, bevoegd tot het uitbrengen van 315 stemmen. De Heer Cou rad lid van het bestuur, brengt het verslag uit, waaruit wij hier een en ander mededeelen. Aan het station te Amsterdam was eene afzonderlijke wachtkamer voor reizigers van de eerste klasse ingerigt. De werkplaats te Haarlem bleef goed aan het doel voldoen. De verslag gever betoogt dat de ondervinding voldingend het onmisbare dezer inrigting heeft aangetoond. Ten opzigte van het sierlijke van het stations-gebouw te Rotterdam, waar van het al te sierlijke als tot noodelooze uitgaven leidende gelaakt is, betoogt Spr. hoe die meerdere sierlijkheid vooral aan bijzondere omstandigheden, ge lukkige ligging en smaak der bouwmeesters is toe te schrijven, zonder dat daaruit meerdere kosten dan voor andere gebouwen waren voortgevloeid. liet aantal locomotiven bedraagt thans 21 de Kenau Hasselaar, een der nieuwste, is in de werkplaats der maatschappij zelve vervaardigd en doet bij zonder goede diensten zij overtreft in zachte beweging en uitoefening van kracht alle anderen. Op 81 Dec. 1847 bestond het materieel verder uit 192 rijtuigen, een getal dat sedert met 16 vermeerderd is. De electromagnetische telegraaf is thans over de geheele linie uitgestrekt het gebruik daarvan door het publiek was in het vorige jaar eenigzins vermeer derd, maar vooral 6edert den aanvang van dit jaar aanmerkelijk toegenomen. Voor de dienst van den spoorweg zclven bleef zij onschatbare diensten bewijzen. Aan coke is in 1848 verbruikt 97,280 mudden, zijnde 16,218 meer dan in 1847. Proeven met de gaz coke zijn niet volkomen gelukt. De beslelkantoren lijden nog veel door de zoogenaamde expeditie onder nemingen. In 1843 heeft het gezamenlijk aantal treinen 4660 beloopcndeze hebben vervoerd 876,671 reizigers en 12,900,275 Ned. ffi aan bagaadje. De totale opbrengst van het vervoer beliep ƒ909,255,63.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1