in diezelfde zitting met 74 tegen 2G stemmen aangenomen. Men meent echter dat Z. M. eerder zal overgaanom de onlangs bijeengekomen Kamer te ontbindendan aan haar verzoek toe te geven. De H. Vader heeft te Gaëta, omringd van de Kardinalen, den 14dcn dezer voor het Corps Diplomatique het volgende protest uitgesproken De onafgebroken reeks van aanslagen tegen het tijdelijk domein van den Kerkdijken Staat, aanslagen, door de verblinding van verscheidenen voorbe reid en uitgevoerd door hen wier kwaadwilligheid en list al voor lang de leerzaamheid der verblinden voorbereid hadden, heeft nnin een besluit der zich noemende constituerende vergadering van den 9''co dezer, haren uitersten trap van laaghartigheid bereikt, in hetwelk men de Pauselijke waardigheid regtens en feitelijk van het tijdelijk bestuur van den Pauselijken Staat ver vallen verklaart en een voorgewend bestuur van zuivere volksheerschappij onder den naam van Romeinschc Republiek vestigt. Het is voor ons noodzakelijk om op nieuw onze stem tegen eene daad te verheffen, die zich voor het oog der wereld met veelvoudige kenmerken van onregtvaardigheidondankbaarheid, dwaasheid en goddeloosheid voordoet. Omringd van het gewijd collegie en in uwe tegenwoordigheid, waardige ver tegenwoordigers van de aan den H. Stoel bevriende Mogendheden en Regeringen, protesteren wij in de plegtigste bewoordigen tegen dat besluit en verklaren liet nietig, zoo als wij de vorige handelingen hebben gedaan. Gij, mijne Heeren, waart, getuigen der voor immer betreurenswaardige ge beurtenissen van den 15 en 16 November II. en gij hebt ze met ons betreurd en veroordeeld. Gij licht onzen geest versterkt in die rampzalige dagen gij zijt ons herwaarts gevolgd waar Gods hand ons heeft geleid, die verhoogt en vernedert, maar die nooit verlaat den mensch die zich aan Ilem toevertrouwt; en op dit oogenblik nog omringt gij ons hier met uwen edelen bijstand. Wij wenden ons dus tot u opdat gij onze gevoelens en protestation wel bij uwe hoven en regeringen zult willen overbrengen. Daar de Pauselijke onderdanen door de immer vermetele kunstgrepen der partij, die eene vijandin is der menschelijke maatschappij, inden diepslen atgrond van alle ellende zijn gestort, leggen wij als tijdelijk Vorst en nog ineer als Opperhoofd en Opperpriester der Katholijke godsdienst, de klaglen •en smeekingen van liet mecrcndeel dier onderdanen openwelke de verbre king der ketenen verlangen te zien door welke zij verpletterd zijn. Wij vragen ten zelfden tijd, dat men voor den II. Stoel het gewijd regt der tijdelijke heerschappij bandhavc, waarvan deze sedert zij sedert zoo vele eeuwen de wettige algemeen erkende bezitter is, een regt dat in de tegenwoordige orde der Voorzienigheidvoor de vrije uitoefening van het Katholiek Apostelschap van dien II. Stoel noodig en onmisbaar is geworden. De levendige belangstelling die zich in het gansch heelal ten voordeele onzer zaak heeft geopenbaardis een doorslaand bewijs dat zij de zaak der regtvaardigheid is; waarom wij zelfs niet durven twijfelen, dat de met eer gevoel bezielde volken die gij vertegenwoordigt, zich haar niet met alle overeenstemming en welwillendheid zouden aantrekken. Den 19lIen dezer is te Florence de Republiek uitgeroepen. Livorno is gevolgd. €i S T EIV 1& SJ K. WEENEN, 21 Februarij. De Generaal von Puchnpr heeft op besluit van een krijgsraad, de hulp der Russen ingeroepenter bescherming van de Zevenbergsche grenssteden Her- mannstadt en Kronstadt tegen de Szeklers die met 15,000 man de grenzen waren overgetrokken, waardoor deze hloeijende steden voor hunne gruwzame verwoesting bloot lagen; waarop de Russen den lstcn Februarij met 6,000 man in Kronstadten den 4^° met 4,000 man in Herrnannstadt zijn bin nengerukt. Toen nu deze sleden beveiligd warenbeeft de Generaal den vijand onder Rem te Salzburg [een klein stadje, niet te verwarren met het bekende Salz burg op de Deijersclie grenzen] aangetast. De strijd was moorddadig; ten laatste werd de vijand verslagen en vlugtte in wanorde; geschut, krijgskas, de equipage van den aanvoerder Rem zeiven, met belangrijke papieren, viel den Oostenrijkers in handen. De vlugtende vijand heeft den 6Jca dezer in Miihlbach post gevat, aldaar de grootste gruwelen gepleegd en toen den w eg naar Szasvatos ingeslagen op welken hij verder vervolgd wordt. FRANKFORT. 24 Februarij. In Beijercn is tot nu toe voor 32 miliioen fl. aan spoorwegen Ie koste ge legd en de Stenden hebben er nog 56 miliioen voor bewilligd.; deze sommen sullen neg niet eens toereikende zijn om al de voorgenomen spoorwegen in orde te brengen. De Regering van Saksen heeft zelve hij de Kamers een ontwerp van wet angedicnl, waarhij bepaald wordt, dat het initiatief om wetten voor te stel len vooraan niet alleen aan den Koningmaar ook aan de Kamers zal toe komen. VËREEMGDE STATEN. NEW-YORK, 30 Januarij. Van hier is eene expeditie uit Ingenieurs en werklieden van de spoorwegen naar Chagres vertrokkenom eenen spoorweg over de landengte van Panama aan te leggen. Deze onderneming verwekt het grootste belang in de handel swereld. Rij dc begrooting die de Voorzitter aan het Congres voorleidde, is voor het eerst sedert 27 jaren de verwachting uitgedruktdat de uitgaven door de inkomsten zouden te bestrijden zijn. Doorgaans bedroegen de eerste 16 miliioen de inkomsten slechts ongeveer 10 miliioen dollars. Voorts is er een ontwerp ingediend, om een telegraphische gemeenschap in tc rigtcn over den Atlantischen Oceaan naar Engeland, en een ander van een spoorweg van het meer Michigan tot de Stille Zuidzee. Tot het einde van Januarij waren ongeveer 6000 menschen in 99 sche pen naar California afgereisdnog honderden waren gereed en er lag nog een geheele vloot zeilree. Een reiziger die over de landengte van Panama naar Californië reisde, klaagt in een brief uit Gorgona, halfweg tusschen Chagres en Panama, dat het gebrek en de ellende zoo vreeselijk zijn, dat men toch te New-York geene uit rusting van schepen naar Chagres moet gedoogen. OOST-IIBIE. BATAVIA, 30 November. Uit de ontvangen berigten van Batavia blijkt nog, dat de Residenten van Samararig en Soerahaya aangeschreven zijn, om de Eerw. Heeren P. den Ouden cn M. Kooy als Kapelancn tc Samarang en Soerahaya le erkennen. Men zegt, dat toebereidselen worden gemaakt voor de expeditie naar Bali en dat zij tegen het einde van Maart wordt vereenigd. De sterkte zal zijn circa 6000 man geregelde troepen, waaronder 450 man artillerie, die zoowel veld- als belegerings-gcschut zullen medevoeren. De sterkte der hulptroepen is niet hekend. De Generaal-Majoor titulair Michiels zal Com mandant der expeditie zijn en de Luit.-Coloiïcl de Braauw, Chef van den staf. Behalve vele Hoofd-OfiieieronCommandanten hunner bataljons, is hij de artillerie dc Luilenanl-Colonel Meis als Commandant en de Luitenant Colonel Dibbcls bij de genie geplaatst. De geestdrift onder het leger is algemeen. De bataljons, die den vorigen niet gelukten logt hebben bijgewoond, zullen groo- tendeels de expeditie medemaken. Men verzekert, dat de Generaal v. d.Wyck weldra naar Nederland vertrekt. Alhier zal een nieuw periodiek maandwerk in het licht verschijnen getiteld: Indisch Archiefonder redactie van den Heer Dr. S. A. Buddingh. Het doel van dit tijdschrift isde bevordering der wetenschappen in Indie cn de uitbreiding der kennis van den Indischen Archipel, zullende daarin be handeld worden alles wat betrekking heeft tot de Indische geschiedenis, land- en volkenkunde, oudheid taal- en letterkunde, statistiek, landbouw, nijverheid en alles, wat verder kan strekken ter bereiking van het voor gestelde doel. AKADEJnE-lNIEirWS. P R O G R A M M A Certajiinis I.iterarii in Academia Ldgddno-Batava die viii eerr. a. 1849 indicti. Ordo Jureconsultorum Ad quaestionein anno supcriori positam de modisquihus jus dominii apud Romanos circumscriptum fuitcommodi publici causauna tantum oblata est Ordini Jureconsultorum responsio, insignita verbis articuli 162 Leges ImperiiIeder ingezeten wordt gehandhaafd enz. Responsio haec, quamquam non omni laudc carens, tarnen non ila placnit, ut praemio digna vidcretur. Etenim auctor argnmentum non satis dilucido ordine disposuitnee partes, in quas distrihuerat disputationemsatis accu rate exposuit; multa ah argumento prorsus aliena adjecitveluti locum de mercatnra promovenda; de foenore unciario; dc ohaeratorum debitorum condi- tione; nccedit, idque ctiam gravius est, quod plures eosque insignes Juris Romani locos, praesertim in Codice Justinianeo, aptissimos argnmento, pror sus neglexit, adeo ut omnis auctoris disputatio afïëcta magis esse videatur, quam ad finem perducta: in quo suscepto opere ne auctor subsistat, sed dili- genter perseveretoptat Ordo Jureconsultorum. Jam d. 8 in. Febr. a. 1849. Ordo Jureconsultorum quaestionein proponit sequentem Quid sit Jus Gentium Europaeum et qui sint ejus fontesexponalur ilaut dissenlientes celebriorum seriptorum opiniones tradantur et diju- dicentur. Ordo Theologorum quaestionem proponit sequentem Doctrina et dicendi ratio in Prima Petri Epistola ita comparentur cum doctrina et oratione Pauli in Epistolis ad RomanosCorinthios et Gala tas ut ulrai umque cum convenientia turn discrimen pateantatque inde effciaturan merilo critici nonnülli recentiores illam epistolam habeant a Pauli seclatore saeculo secundo scriptam et Petri nomine editamut hie Apostolus Euangelii praedicandi ralionemquam ille secutus esset comprobavisse videretur. Ordo Disciplinarum Mathematicaram et Physicaram daas hasce proponit quaesliones, alteram zoologicain meehanicam alteram: Quaestio Zoologica. Quaeritur Crustaceorum terrestrium et jluviatiliumquae in patria nostra leperiunturenumeratio systematicaaddita unius saltern speciei ex Lernaeaceis aut Caliginis historia naturoli et anatomeaptis iconibus illustrata. Quaestio e Mechanica. Quaeritur commentalio analytica de Momentorum composilione et dis- tributioneita utratione liabita omnium eorumquae ante aliquot annos a Viris Cl. Poinsot et Möbius et nuperrime quidem a Cl. Schweiuss

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3