tilliTEi\LAJNDSCHE KEKJGTEJV belooningcn cn pensioenen van Rijks-ambtenaren, 412,369,28; Inkomsten wegens ambten, uit provinciale of plaatselijke kassen bezoldigd, ƒ70,000.00; Beroepen of bedrijven, reeds patentpligtig of bij het wetsontwerp onder liet bereik der patent-wet- gebragt, als a. 20 opcenten van patenten van 5 tot 10, 34,566.06; b. 25 opcenten van 10 tot beneden de 25. 101,298.33; c. 30 opeenten van die van 25 tot beneden de 50, 77,676.72; d. 40 opcenten van de rcgtcn van 50 tot beneden de 7542,848.41; e. 50 op centen van de regten van 75 tot beneden de 100, 53,560.52; bO opcenten van de regten van 100 tot beneden de 150, 102.035.76; g. 80 opcenten van die van ƒ150 en daarboven, 68,023 85; te zamen 480,009.65, dus in 't geheel 528,009.65. En bedraagt alzoo het totaal der raming 7,259,860.49 J. 24 Februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tan lieden zijn de beraadslagingen over het concept-adres, in antwoord op de Troonrede, voort gezet en wel het eerste over 1. De Heer de Monchy heeft een amendement voorgesteld dat ten doel heeft om, wanneer in de tweede zinsnede van de innige overeenstemming tusschen de Natie en hare Regering wordt gesproken, te stellen, dat die meer dan immer" worde gevestigd. Dit amendement is met 52 tegen 13 stemmen aangenomen. De Heer Poortman heeft als amendement voorgesteld, de tweede zinsnede aldus te lezen: «wij wenschentot vervulling der groote, veelomvattende taak, waartoe zij den wetgever loept, volijverig mede te werken, met het doel, dat tusschen de Natie en hare Regering die innige overeenstemming welke de hcchtste steun der Regering cn voor het welzijn des volks behoefte is, duurzaam worde gevestigd. Dit amendement is met 58 tegen 7 stemmen verworpen. De Heer Donker Curlius heeft op de derde zinsnede als amendement voor gedragen den aanvang daarvan dus te lezen: Dit heelt Uwe Majesteit ge wild, toen uw Koninklijk woord, in overleg met de Staten Generaal, grond wettig de hervorming besliste." Op voorstel van den Heer van Dain van Isselt, waarmede de Heer Donker Curtius zich vcreenigde, werd uit dit amendement het woord grondwettig weggelaten. Bij hoofdelijke oinvrage werd het met 42 tegen 23 stemmen verworpen. De beraadslagingen werden daarop over 1 gesloten, en dezelve met de daarin gebragte en goedgekeurde amendementen in omvraag gebragt. 1 luidt nu aldus: »De Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal heeft met warme belangstelling de mededeeliugen vernomen welke zij bij de opening der tegenwoordige zit ting van U. M. mogt ontvangen, betreffende de belangen en den toestand des Vaderlands. Levendig beseffen wij bet gewigt der pligten, welke de grondwet aan de volksvertegenwoordiging oplegt. Wij wenschen tot vervulling der groote, veelomvattende taak, waartoe zij den wetgever roept, mede te wer ken, met het doel, dat tusschen de Natie en hare Regering die innige over eenstemming, welke de kracht der Regering is, meer dan immer worde ge vestigd. Dit heeft U. M. gewild toen uw Koninklijk woord de hervorming beslistte, cn hieraan moet in ons oog, de onverwijlde ontwikkeling der vrij heden cn regten welke de Grondwet aan het Ncderlandsche volk waarborgt, hieraan moet de regeling van bestuur, die zij verlangtdienstbaar wezen." De ismet cene meerderheid van 64 stemmen tegen ééne (die van den Heer Poortman) aangenomen. Telegraapliiscli BSerigt. 12 cn 3 van het adres, zijn aange nomen met eene kleine door de Commissie loegegevcne wijziging in 2. lieden avond voortzetting der beraadslagingen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Februaiij Eergisteren heeft de Nationale Vergadering hare beraadslagingen over de kieswet voortgezet cn bepaald dat niet de volstrekte maar slechts de betrek kelijke meerderheid van stemmen zal vereischt wordenmits de verkozene ten minste een achtste gedeelte der uitgebragtc stemmen op zich vrreenige. Voorts is ren door den Heer P. Leroux voorgesteld amendement aangenomen, volgens hetwelk ongeschikt verklaard worden om tot vertegenwoordiger te worden verkozen, die een vonnis ter zake van overspel ten hunnen laste hebben. In de zitting van heden is de wet op de uitsluiting van Ambtenaren, die in hun departement lot Afgevaardigden zouden gekozen worden met groote meerderheid aangenomen. Ook is een ontwerp van wet aangehoden, op het afmaken der werken van de Louvre, bestemd voor de nationale boe kerij, en de tentoonstellingen van voorwerpen tot nijverheid en kunsten be- hoorende. Omtrent de onlusten te Niortverneemt men nader dat den 18dtD Fe bruarij bij eene wapenschouwing van vijf cscadrons jagerswaarvan een naar Saintes moest vertrekkende Colonel de Cotte begroet werd met het ge- schreuw weg met den Colonelonder 't geschreuwleve de democratische en socialistische republiek! Leve de bergpartijDe Colonel voor zijn regiment beledigd, sloeg een der oproermakers die hein te na kwaarn met den degen op het hoofd, zoo dat deze brak. Daarop naderde de Commissaris van Policie en zcide tot den Colonel, ik neem u gevangen in naam des volks, waarop deze beval dat het regiment in den draf zon defileren. Aan de poort geko men was die versperd waarop hij twee compagnien voetvolk in de wapenen riep, het burgerlijk bestuur waarschuwde en op de paradeplaats terugkeerde. Nu verdubbelde zich de kreten en bedreigingende straat werd versperd. De Colonel trok er door, zijn paard werd door een kruiwagen om vergew-or- pen, hij besteeg het weder onder een hagclhui van steenen; er werden nog Offi cieren gekwetst, doch men trok over de versperring heen. De Colonel werd andermaal gesommeerd zich gevangen Ie geven. Hij bleef weigeren doch in middels kwain de Maire met orde uit Parijs dat het escadron zou blijven. Het bestuur drong er op aan dat de Colonel zijn bevel aan den Luit.-Colonel zou overgeven, doch het regiment bleef standvastig. Zoo ver de berigten tot 's namiddags vier ure. Ook te Lyon hebben den 19den dezer onlusten van dcrgelijken aard plaats gehad. De oproerige hoop heeft de dragonders uitgetart. Een man op het plein van Lodewijk XVI11 is doodelijk in den buik gekwetst. Een onderofficier is in een koffijhuis door twaalf personen mishandeld, toen de militaire magt hem te hulp kwam zijn zij het ontvlugt. Een der belhamels is gevat. De Maire heeft de volgende afkondiging laten doen: Burgers, groote ongeregeldheden hebhen gedurende eenige dagen de stad ontrust, zij hebben gisteren een bedroevenden keer genomen. Wij moeten de herhaling er van voorkomen. Dat de orde die hel vertrouwen en den ar beid terugvoerde, niet meer gestoord worde dat ieder zijn burgerpligt bc- grijpe; die van het openbaar gezag is om de rust te handhaven en de wetten te doen eerbiedigen. ITALIË, ROME, 12 Februarij. Gisteren is alhier in de St. Pieterskerk een Te Doum gezongen ter eere van de ingevoerde Republiek; geen der geestelijken heeft echter de dienst villen doen alleen is hiertoe een aalmoezenier van het leger gevonden. Het Ministerie van Sardinië heeft in de Kamer van Afgevaardigden ver klaarddat hij de Regering volstrekt geen plan bestond, om in de zaken van den Kerkdijken Staat anders tusschen beide te komen, dan door te trachten eene minnelijke schikking tusschen den Paus en zijn volk te weeg te brengen. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Februarij. Alhier is do tijding ontvangen, dat de vesting Essegg door de Keizerlijke troepen was ingenomen, en daar een groote voorraad van krijgsbehoefte, leef- togt en geld was gevonden. Uit Munchen wordt gemeld, dat al de Ministers, inet uitzondering van Beisier, hun ontslag hadden teruggenomen. NOORWEGEN. CHRISÏTANIA, 1 Februarij. Uit Vang, provincie Aggerhuns, wordt van den 18dcn Januarij gemeld, dat de koude aldaar zoo streng was, dat de kwik bevroor, en zij die zich buitenshuis waagden, bewusteloos nedervielen. Men had hij menschcn ge heugen aldaar nooit zulk eene koude gehad. OOST-INDIE. BATAVIA, 30 November. Overeenkomstig het verlangen van den afgetreden Gouverneur van Portu- gcesch Timor, wordt mededeeling gedaan van zijnen aan den Minister van Staat, Gouverneur-Generaal van Nederlandse!) Indië, geschreven brief, uit Singapore van 7 Novembervan den navolgenden inhoud nZeer beroemde en zeer uitmuntende Heer Gouverneur-Generaal x>Ik heb de Uwer Excellentie mede te declendat mijn opvolger in het bestuur van Delhivan Lissabon is aangekomen. In September heb ik die plaats verlaten en mij naar Koepang begeven, alwaar ik van den Heer Re sident Sluiter de meest mogelijke beleefdheden heb genoten van daar ben ik naar Makassar gegaan, en daar door den Heer Gouverneur de Perez ge huisvest, en met zooveel beleefdheid en onderscheiding behandeld, dat ik geene woorden heb om dezelve uit te drukken. »De beleefdheden, welke ik in de vijl jaren, gedurende welke ik in het bestuur op Timor was, van de Hollandsche natie ontvangen heb, zullen eeuwig in mijn geheugen blijven en had ik wel gewenscht naar Batavia te hebben kunnen gaan, om Uwe Excellentie zulks mondeling te zeggen; maar dit is mij niet mogelijk, daar ik gekozen ben als lid van de Cortes van Lis sabon, en als Staatsraad van Harer Allergetrouwste Majesteit, en dien ten ge volge onverwijld naar Europa moet vertrekken alwaar ik voor den troon en aan de natie kennelijk zal maken hoe men tot op dezen dag slecht onder- rigt is geweest omtrent en ten opzigte der Nederlandsche natie in deze gewes ten, en ik zal zelfs zeggen, dat wij aan hare bescherming verschuldigd zijn het behoud van dit klein overblijfsel van onze Indische bezittingen. »Uwe Excellentie van mijne bijzondere hoogachting verzekerende, als ook alle de Nederlandsche ambtenarenmet wie ik op verschillende tijdstippen en gelegenheden in aanraking ben geweest, verzoek ik Uwe Excellentie om deze mijne hoogachting door het officieel blad van Batavia hekend te maken. »God spare de dagen Uwer Excellentie!" Van Uwe Excellentie de onderd. cn gchoorz. Dienaar; De Generaal JULIA NO JOSE DE SILVA V1GIRA Ex-Gouverneur van Timor en Solor. F.iland Singapore7 November 1848.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3