des geestes, dooi' ecne grondigere beoefening der volkstalen en eene daernit ontstane meer algemccne zucht naer eigene letterkundige voortbrengsels. In die beweging declen de Nederlanden, even gelyk Skandinavië. even gelyk de Oostenryksehe staten, even gelyk Duitschland en Italië5 ja de on- derverdeelingen van den voormaligeu Burgundischcn Cirkel werkenelk op zyne wyze, ten voordeele van een Nedcrlandschen volkgcest: de bries in bet Noorden, de YVael in bet Zuiden, leenen bunne kracht aen de pogingen van Hollander en Vlaming, om bet thans gespletene Nederland voor wederzydsch vergaen te behoeden. In 't bewustzyn dat die eenparige schoon niet overal even uierkbaer wer kende, vormdrift ook onder ons bestaet, en met bet verlangen dat hetgene door de natoer tot voortleven bestemd is, door menschelyke afdwalingen niet gestoord worde, hebben de Nederduitsche tael- en letterkundige genootschap pen van Gent besloten binnen de muren dezer stad een Nederlandsch Con gres, waertoe alle vrienden van eigen volkszin en geestontwikkeling worden uitgenoodigd te beroepen. Op dit Congres zullen alle punten kunnen behandeld worden, welke bet behoud vón den Nederlandseben stam ten doel hebben. Om echter eene vas tere bepaling aen de werkzaemheden van het Congres te geven, beeft de uit voerende Commissie den kring van déze vastgesteld tot: Neder!. Tael- cn ketterkundeGeschiedenis, Tooneel- en Zangmuzyk, en Boekhandel. Men zal de noodigc maetregelen nemen dat rlc godsdienstige en staetkun- digc verdraegzaemheid niet gestoord worde. De tegenwoordige toestand der beide afdeelingen van Nederland zal door de sprekers op bet strengste moeten geeerbiedigd worden. Met deze waerhorgen betrouwen wy, dat elk Nederlandsch geleerde en vriend zyns Vaderlands het zich tot eenen heiligen pligt, zoozeer als tot een waer genot, zal rekenen, door zyne tegenwoordigheid in die vergadering, bet zyne toe te brengen tot versterking van den algemeencn volksgeest, ten einde alzoo ons gemeenschappclyk goedde Nederlandsche taelnoch in zyn geheel noch gedeeltelyk onlaerde en verloope, en de letterkunde eenen ruimeren werkkring vinde, waerdig aan de volkeren die eens Europa op den weg der beschaving vooruit waren, en wien 't by helder doorzicht nog kan gegeven zyn, het literarische standpunt te bereiken, waertoe zv eenmael geroepen schenen. Wy betrouwen ook inzonderheid op uwe tegenwoordigheidMynheer, en wenschen vóór 30 Meivan U te mogen welenwaerover Gy voornemens zyt eene voordragt te doen, opdat zulks in bet uit te geven programma inogt vermeld staen. Gent, 20 January 1849. De SecretarissenDe Voorzitter der uitvoerende Comm. Ph. Biommaert, F. A. Snellaert. Baron Juies de Saint-Genois. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Fcbruaiij. I11 de Nationale Vergadering is een voorstel gedaan0111 den dag van de vestiging der republiek (24 February) te vieren cn daartoe een erediet van 500,000 Ir. te verleenen. De Regering schijnt niet gezind om dien dag te herdenken. De vergadering van gisteren was een tooneel van gedruisch en verwar ring, Ie midden waarvan al de inkrimpingen op het personeel der verschillende hoven van appèlin weerwil van het tegenstreven der afgevaardigden dier plaatsen welke onmiddelijk belang bij het behoud hadden, volgens het voor stel der Commissie zijn aangenomen. Voorts had de afgevaardigde Coralli het zeer op de toespraken van den Maarschalk Bugeaud voorzien die hij te Bourges en te Lyon had gehouden cn hoofdzakelijk gezegd: dat een handvol oproermakers Frankrijk de wet zou stellen, dat hij het oog op Parijs zou houden en des noodig met zijn leger en de burgerwacht der Departementen de orde voor goed zou herstellen. Hierover wilde de Heer Coralli eene verklaring van de Ministers uitlokken, doch de Voorzitter Odilon-Barrot heeft zonder den Maarschalk af te vallen, alleen gezegd dat diens woorden geen olEciëel gezag gehad hebbendebuiten alle beraadslaging moesten blijven waartoe ook na nog eenige woordenwisse ling is besloten. De Vergadering moet heden eenen Voorzitter voor de maand benoemen en voorts moet de derde beraadslaging over den tijd der ontbinding der Ver gadering, naar het voorstel van Ratcau door Lanjuinais gewijzigd, plaats hebben. Men zegt dat Sénard met Cavaignac en Marrast, eene nieuwe wijzi ging gereed hebben om de zitting nog tot Julij ledoen voortduren, doch welke wijziging als ze schipbreuk leed, het uiteinde der Vergadering nog zou verhaasten. De vereeniging in de straat van Poitiers is heden bijeengeroepen om te beraadslagen wat men tegen dit plan ter voortduring van de Nat. Vergade ring zou beramen. De vereenigingen van het Palais National en des Beaux Artshebben gisteren avond beslotenhet voorstel van Sénard te ondersteunen. Bij de spaarbank is door 999 deelnemers, waaronder 303 nieuwe, de som ingebragt van ruim 126,000 francs, waartegen slechts 16,000 zijn op gevraagd. De Regering zal onverwijld te Bresteen schip doen uitrusten, om een Ingenieur naar Californië te brengen ten einde naauwkeurig verslag te doen en te verhoeden dat de lieden hun geld in gewaagde ondernemingen steken. De Minister van Binnen). Zaken heeft verslag gedaan van het hevig oproer dat in den avond van den 7^11 dezer te Cette was uitgebarsten (zie ons vorig nommer) en waarbij vele huizen geplunderd en huisraad verbrand is, welk oproer door de slechte opkomst en flaauwhartigheid der burgerwacht vier uren achtereen geduurd heeft, totdat de plunderaars van zelfs hebben opgehouden; twaalf oproerlingen zijn gevangen genomen. De Minister vraagt de afzetting van den Burgemeester die zich schuil had gehouden en de ont binding van den burgerwacht; tot een en ander staat het besluit reeds in de Moniteur. Ook te llyères eene stad van 9000 inwonersniet verre van Toulon zijn onlusten uitgebarsten ter oorzake van de invordering der plaatselijke be lasting. De twee hoofden der Communisten, Considerant en Proudhon voeren thans in de dagbladen de Democratie pacifique cn le Peuplemet veel verbittering een hevigen pennestrijd, waarbij zij elkander de dwaasheid en on gerijmdheid hunner stellingen en handelingen verwijten. Gisteren hebben zij elkander ontmoet en schrikkelijk uitgelucht. Als een bewijs der eerlijkheid van de republikeinen, dienen de twee volgende staaltjes Onlangs was in eene talrijk bezochte club eene collecte gedaan voor de vrouw en de kinderen van een vervolgd patriot, wiens naam reeds herhaaldelijk voor de reglbanken weergalmd heeft; die man heeft echter noch vrouw, noch kinderen, cn de clubmannen hebben zich de opbrengst der collecte toege ëigend, die vrij aanzienlijk was. In diezelfde club was eene inzameling gedaan 'en behoeve van de wettige vrouw en de kinderen van zekeren gedeporteerdedie vrouw ofschoon in de hoogste ellende verkeerende, heeft, toen zij het bedrag der collecte vorderde, niets anders kunnen verkrijgen, dan de belofte, dat men haar welligt 10 fr. zou uitkceren uit de opbrengst van een feest, dat bij inschrijving zou gege ven worden. Een lid dier ongelukkige familie heeft daarop eene aanklagt ingediend bij den Procureur der Republiek. De Hertog Bernhard van Saksen-Weiinar is den 71,cn te Marseille aan gekomen, vergezeld van 3 officieren. Hij zal den 10'!en de reis naar Oost- Indië aanvaarden op de Engelsche stoomboot Medusa, die hem naar Alexandrië zou voeren. Van Suez zou hij naar Singapore en van daar naar Batavia vertrekken. De Heer Lamartinc heeft, wegens de geldelijke verlegenheid, waarin hij zich, ten gevolge der tijdsomstandigheden bevindt, besloten om zelf eene verbeterde en herziene uitgave zijner werken uit te geven. Volgens prospec tus zullen 14 deelen het licht zien, tegen 6 francs per deel. Hij noodigt ver der al zijne vrienden, zoowel in Frankrijk als buitenslands uit, hem hunne inteekening op deze uitgave wel franco te willen toezenden, aan zijn adres 82, rue de l'Universiléte Parijs. ITALIË, ROME, 3 Februarij. De voorstanders der republiek beginnen ineer en meer toe te nemen. Gisteren avond had in den schouwburg Apollo eene volksvergadering plaats, 0111 te beraadslagen over het wereldlijk gezag der Pauzen en over de werk zaamheden der Constituerende Vergadering. De Priester Arduino betoogde, dat het vereeuigen van het wereldlijk en geestelijk gezag in een persoon evenmin uit een staatkundig als uit een godsdienstig oogpunt was goed te keuren. Toen hij van de Romeinsche Republiek sprak deden zich luide toejuichingen hooren. Een ander spreker wilde, dat de Constituerende Ver gadering den Paus van zijn wereldlijk gezag vervallen verklaren cn dan eene volksregering vestigen zou. Onder het geroep van: leve de Republiek! ging de vergadering uiteen. Men heeft hier den Paus en den Koning van Napels bij eene maskerade ten toon gesteld, zonder dat hot iemand trachtte te verhinderen. In den Franschen Constitutionnel leest men het volgend berigtTen gevolge van een oproer, welks bijzonderheden wij nog niet kennen, heeft de Groothertog van Toskane Florence verlaten, en in de eerste plaats de wijk genomen naar Sienadaar echter het oproer hem ook tot daartoe vervolgde is Leopold gedwongen geworden uit laatstgerneldc stad te vertrekken, en is te Piombino aangekomen, waar hij vrij zijn moet om zijne verdere bewegingen naar de omstandigheden te regelen. BEIJEREW. MUNCHEN, 10 Februarij. De Koning heeft het ontslag der Ministers niet aangenomenen men meent dus dat zij aan het roer van zaken zullen blijven. De Kamer heeft in de zitting van gisteren verklaard niets te willen weten van een Pruissisch Keizerschap voor Duitschland of van eene uitslui ting van Oostenrijk. De meerderheid der leden van de Kamer heeft den Koning dien avond een optogt met fakkellicht gebragt, zoo groot en luisterrijk als misschien nimmer te voren had plaats gehad. OOSTENRIJK. YVEENEN, 10 Februarij. Het lluis Sina alhier beeft aan de Bankiers kennis gegevendat het met de huizen Rothschild en Stieglitz de nieuwe leening van 4060 mil- lioenen fl. gesloten heeft. Zoo als gemeld is, is de boven en beneden stad van Esseg in handen der Keizerlijken; de vesting daarentegen nog in het bezit der Magyaren, Den

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3