BUITEJNLAiN DSCHE BEIiiGTEJN Uwe ondersteuning gedurende de kortstondige, maar gewigtige werkzaam heden, welke mij als Voorzitter zijn opgedragen, met nadruk inroepende, open ik deze Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Voorts zijn drie Commission benoemd tot het onderzoek van de geloofs brieven der nieuw benoemde leden. Die Commissiën zijn aldus zamengesteld Voor de geloofsbrieven der leden uit Noord-Brabant, Gelderland en Zeeland, de Heeren: van Goltstein, Albarda en Borret; Voor die der leden nit Zuid- en Noord-Holland, de Heeren: Storm, van Zuylen van Nyevelt en Fokker Voor die der leden uit Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe en liet Hertogdom Limburg, de Heeren: ThorbeckePoortmanen van Voorst. Tevens zijn aan die Commissiën verzonden ecnige bij de Kamer ingekomen stnkken betreffende de plaats gehad hebbende verkiezingenen is daarna de Vergadering verdaagd lot morgen, Donderdag, ten 11 nre, ten einde wegens de geloofsbrieven verslag te hooren uitbrengen. Z. K. H. Prins Frederik heeft ƒ1000 gegeven, ten behoeve der ge zinnen die door de overstrooming der 8 dorpen van Altena en Dussen onge lukkig en noodlijdend zijn geworden. Men verneemt dat door het stedelijk Bestuur aan de Heeren Z. Reijers en T. D. Vrijdag Zijnen, de last is opgedragen, een onderzoek in te stellen aangaande bet nadeel, dat gezegd wordt veroorzaakt te zijn aan de boomen in en om de staddoor de gashuizen. De Heer Koens alhier, van Heumen te Arnhem en Kiesbrink te Zwolle, hebben cene nieuwe postwagen-dienst aangelegd; zij zal 1°. Maart een aan vang nemen, en wel van Arnhem na aankomst van den lsten spoortrein van Amsterdam over Zutpben Lochen), Goor en Oldenzaal tot in bet Koningrijk Hanover, en aldaar in onmiddelijk verband met de Koninklijk Hanoversche rijpost, waardoor eene regtstreeksche gemeenschap geopend is van Botterdam en Amsterdam met Bremen, Hamburg, Osnabruch en geheel noordelijk Duilschland. 15 Februarij. In de zitting der Tweede Kamer van beden is o. a. ingekomen eene mis sive van den Heer Scherpenzeel Heusch die daarin zijne bezwaren ontwikkelt om als Afgevaardigde voor Limburg in de Nederlandsche vertegenwoordiging zitting te nemen zoo lang de verhouding van Limburg nog zoodanig zal we zen als tegenwoordig het geval is, te weten de betrekking tot den Duitschen Bond. De adressant omschrijft de opvatting door bet Duitsche Parlement aan die verbonding gegeven en beroept zich op de in den laatsten tijd door die constituerende vergadering ten aanzien van Limburg genomen besluiten. Hij doet aan de Nederlandsche wetgevende en uitvoerende magt cenige vragen tot opheldering, en verklaart dat, zoo lang bij niet voldoende zal zijn ingelicht, bij zwarigheid zal blijven maken om zitting te nemen in de Nederl. Kamer te gclijker tijd met zijne zitting in de Nationale Vergadering van Duitscbland. Op voorstel des tijdelijken Voorzitterswordt besloten alle beslissing hier omtrent uit te stellen, totdat deze Kamer zich door de benoeming van haren Voorzitter, zal hebben geconstitueerd. De Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de leden uit Brabant Gelderland en Zeeland stelt, na overweging en beantwoording van alle nopens sommige verkiezingen ingebragte bezwaren, de toelating van al de leden uit die provincie voor. Daarna is door den Heer Borretrapport uitgebragt op de adressenwelke bezwaren inhielden over de verkiezing van de Heeren I.uyben en Schiller. De Commissie concludeert tot de toelating. De tweede commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de leden uit Zuid- en Noord-Holland besluit ook tot toelating van alle gekozen afgevaar digden. Eindelijk verslag der commissie voor Utrecht en de overige provinciën, bij monde van den Meer Thorbecke gelijke conclusie. Alsnu ontstaat er een zeer langdurige woordenwisseling, over een voorstel des Heeren Sloetdie de rapporten der Commissie naar de afdeelingen wil doen zenden, dat met 55 tegen 11 stemmen wordt verworpen. Meeren- deels doelen de bedoelde quaesliën over de al of niet wettigheid van verkie zingen bij herstemming, waaraan ook de onderdistricten op nieuw hebben deel genomen terwijl art. 24 van het Voorloopig Kiesreglement spreekt van eene keuze der aanwezige kieegeregligden. Verschillende leden, die in deze categorie vallen, achten zich bezwaard mede te stemmen over eene eigene zaak. Ten slotte wordt met 55 tegen 11 stemmeneene soort van tusscbenweg aangenomende Kamer zal over de toelating van elk Lid afzonderlijk stemmen. In de zitting der Eerste Kamer van heden hebben de Commissiënbelast met het onderzoek der geloofsbrieven, rapport uitgebragt, als: 1°. De geloofs brieven van al de leden worden in orde bevonden, behalve van den Heer van Heeckeren van Wassenaar, uit Overijssel, die uit Emmen, in Oost-Friesland geborenniet bewezen heeft uit Nederlandsche ouders gesproten te zijn 2". inet den Heer Engelkens, uit Groningen, die geen voldoend geboorte-bewijs beeft ingeleverd; 3°. met den heer de Rijk, uit Limburg, die nog geen be wijs heeft ingezondendat hij den eed in handen des Konings beeft afgelegd. Voorts hebben de Heeren v. d. Beken Pasteeluit Brabantv. Meurs en v. Nispen v. Pannerdenbeiden uit Gelderland, bet bewijs niet geleverd we gens bun ontslag als leden der Prov, Staten terwijl de Heer v. Heeckeren v. Enghuyzenmede uit Gelderlandzijne geboorte-acte nog niet beeft in gezonden. De Voorzitter stelt voor, de leden, wier geloofsbrieven in orde bevonden zijn, onmiddellijk toe te laten, en over de toelating der andere, om trent welke eenige bedenkingen zijn gerezenin eene volgende zitting te beraadslagen. Na eene vrij langdurige woordenwisseling wordt biertoe besloten, waarna de zitting is verdaagd tot morgenochtend, ten 11 ure. Per Telegraaf ontvangen wij nog berigt, dat het vraagstuk over de geldigheid der verkiezingen bij de herstemmingen in de zitting is uitgemaakt door de beslissing dat zij wettig zijn. UTRECHT, 19 Februarij. Een besluit van Z. M. van den 25sten Januarij bevat de opheffing van twee depót-eompagniën bij elk der regemenlen Infanterie, en voorts ecnige daarmede in verband staande bepalingen voor dat wapen. De eene depót-compagnie, welke dien ten gevolge bij elk regernent behou den blijft, zal voortaan zijn zamengesteld uit 2 Kapiteins, 2 eerste en 2 tweede Luitenants, 1 Sergeant-Majoor, G Sergeanten, 1 Fourier, 12 Korpo raals, 4 Tamboers, 68 Soldaten vrijwilligers, 123 die drie maanden en 123 die eene maand onder de wapenen komen246 met verlof en eene reserve van 699 man; voorts 1 rcgeinents-kindte zamen 6 Officieren, 1,283 Onder-Officieren en verdere manschappen en 1 regeinents-kind. GRONINGEN, 12 Februarij. Wij vernemen dat in de eerste bijeenkomst der Staats-Commissicdoor Z. M. benoemd om verslag te doen omtrent den toestand van het Hooger Onderwijs en voorstellen tot verbetering daarvan in te dienen, eenparig er kend is geworden, dat het Hooger Onderwijs aan onze akadetniën niet op dien voet is ingerigt, als de tegenwoordige stand der wetenschappen vereischt, en dat alzoo groote veranderingen noodzakelijk zijn, waartoe meerdere uitga ven zouden gevorderd worden. Daar echter do Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard heeft, dat van rijkswege geen meerder subsidie kan worden verleend, moet bij de Commissie bet plan bestaan, om voor te stellen, óf dat de drie akademiën tot ééne worden zamengesmoltenóf dat door stede lijke en provinciale toelagen zooveel worde verstrekt als noodig is om aan de Hoogescholen de gewenschte uitbreiding te geven. De steden en provinciën waar de Hoogescholen gevestigd zijn, zullen ongetwijfeld aan liet laatste de voorkeur geven, daar toch de door haar bij te dragen sommen rijkelijk tot haar terug vloeijen. PiovGron. Cout.) Laatstleden Donderdag, Vrijdag en Zaturdag zijn alhier proeven geno men met straatverlichting door middel van kamphine-gas, aangebragt in de gewone straatlantaarns. De proeven hebben volkomen aan bet doel beant woord. De kosten zijn 1 /5 meer dan de olie. ENGELAND. LONDEN, 12 Februarij. Men beeft te Birmingham valsche munters ontdekt, jnist toen zij bezig waren stukken van halve kroonen te vervaardigen, en eene electro-galvanisehc batterij in werking was. De Hertog van Wellington en de Hertogin Inverness, hebben ieder een diner ter cere van den Prins van Oranje gegeven, dat ook door den Nederl. Gezant en den Secretaris van Legatie werd bijgewoond. Het schip Amelia was van San Francisco, in Californië, met eene aanzienlijke hoeveelheid goud naar China vertrokkenom er aankoop van zijde te doen. Eenige dagen na bet vertrekvielen drie mannen van dc equipage, die des nachts de wacht hadden, op den Bottelier aan, vermoord den hem en wierpen zijn lijk in zee; vervolgens lieten zij den Kapitein, den Supercarga en een Engelschen passagiermet name Cookhetzelfde lot ondergaan. Daarop maakten dc booswichten zich meester van het goud, waarop zij de andere matrozen wekten, om hun mede hun deel van den buit te geven. De moordenaars, die tijdens hunne verrigtingen zoo veel sterken drank gebruikt hadden dat zij beschonken geworden waren, legden zich te slapen, maar werden toen door dc andere schepelingen, die geen deel aan den moord genomen hadden gegrepen en gebonden. De timmerman van het vaartuig werd belast hen te onthoofden, welk vonnis hij dan ook, door mid del van een bijl, aan de drie booswichten ten uitvoer legde; dc lijken wer den in zee geworpen. Daarna bragt de equipage het schip naar Honolulu de naaste haven op eene der Sandwich-eilanden terug, en stelde het in han den van den Engelschen Consul. BELG1E. GEND, 11 Februarij. Het Ncderlandsch Taelvcrbond alhier, heeft den volgenden brief uitgevaar digd tot het houden van een Nederlandscb Congres. Het kan niemand ontgaen hoe door gantsch Europa eene verandering in bet leven der volkeren zich voordoet. Waer eigene tael en zeden aen vreemd- aerdigen invloed zyn opgeofferd, daer ziet rnen het volk als een reuzenkind de banden verbreken, die zyne vrye ontwikkeling tegenhieldenwaer eene natie door onderscheidene staetsbesturen gesplitst is, wordt er naer middelen omgezien om aen de onderscheidene deelen van één ligchaem meerder eenheid van werking te geven. Geen volk van Europa blyft, zicbzelven onbewust, nog voortsluimeren wy worden allen in beweginging gezet door eene eigen- aerdige vormdriftvan welker geheimzinnige werking wy onszelven niet altyd even zeer rekening weten te gevenja die alle mcnschelyke vooruitzichten omverre werpt en vernietigt. Die vormdrift veropenbaert zich vooral door eene ongewone werkzaemheid

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2