dc Loop uit dat de bemiddeling door Frankrijk en Engeland aangeboden, eenen goeden uilslag zal hebben, en verklaart dat in een tegenovergesteld geval, Sardinië den oorlog zal beginnen. De rede begint en eindigt met lof toe te zwaaijen aan de natie en het leger, voor hunne vereende pogingen tot heil van het Vaderland en de algeineene zaak der vrijheid, niettegenstaande den ongelukkigen afloop van den oorlog. In onze vorige meldden wij dat Sardinië geprotesteerd had tegen de ver breking van den wapenstilstand van den kant van Oostenrijk. In dit staats stuk, dat thans wordt bekend gemaakt, wordt aangetoond dat Sardinië aan al de bepalingen van den wapenstilstand, den 5<>ea Ang. 1848 gesloten, hoe bezwarend en nadcelig die ook waren, voldaan heeft, [ondertusschen biedt Venetië nog gedurig tegenstand, en wendt Sardinië middelen aan, om die stad daarin te doen volharden] doch dat Oostenrijk zoo vele blijken heeft gegevendat het niet voornemens is aan deze bepalingen gevolg te geven dat daaruit noodzakelijk verwikkelingen moeten ontstaan; waarom de Rege ring des Konings bet van haren pligt heeft geacht de daadzaken ter kennis van de overige Mogendheden te brengenwaarop deze beschuldiging steunt. Daarop volgen een aantal bijzonderheden, waarop de nota dus vervolgt: Een onregtvaardig stelsel van berooving is onder deu naarn van buitenge wone oorlogsbelasting ingevoerd. Op de meest onwettige wijze heeft men de goederen van eenige uitgewekenen verbeurd verklaard aan welke men niets kon te laste leggen, dan dat zij de ballingschap boven de onderdrukking verkozen. De Oostenrijksche vloot begon, geheel in strijd met de voorwaar den van den wapenstilstand en de plegtige beloften, aan de Ministers der bemiddelende Mogendheden te Turyn gedaanzich meester te maken van de Italiaansche vaartuigen, welke zij in de Adriatische zee ontmoette, en oefende dus eene daad van vijandelijkheid uit, een maatregel van geweldgeheel tegen het beginseldat de zee vrij is. De Regering, vertiouwende op de tusschcnkomst van Frankrijk en Enge land heeft reeds bij deze Mogendheden geprotesteerd tegen de openbare schending van den wapenstilstand, tegen het misbruik, dat Oostenrijk van zijne magt maaktom personen te berooven en het leven te benemen die zoowel door de plegtigste verdragen als door het volkenregt moeten beschermd worden tegen maatregelen, waarvan geen voorbeelden bij de beschaafde natiën bestaan. De Regering des Konings vindt zich nu vcrpligt op dezelfde wijze bij de andere vreemde Mogendhedente protesteren en te verklaren dat zij Oostenrijk geheel verantwoordelijk stelt voor de verderfelijke gevolgen, die uit de schending van dc heiligste verdragen voor Italië en Europa kunnen voortvloeijcn. ITALIË, ROME, 28 Januarij. De Zwitsersche bezetting te Bologna, tweeduizend man sterkonder het bevel van Generaal Latour, was voornemens zich naar Gaëta te begeven. Die Generaal vond hierin, van de zijde der republikeinen grooten tegenstand, en bad verklaardzoo men hem niet goedschiks liet vertrekkenhij zich met geweld een weg zou weten te banen. Hij heelt echter dit plan laten varen, en zijn besluit te kennen gegeven, om te blijven, ten einde bloedver gieten te vermijden. Men heeft alhier de namen der twaalf personen die voor de constitue rende vergadering verkozen zijnbekend gemaaktwaaronder al de Ministers en de Prins van Canino voorkomen. Heden zouden de namen der elders in den Kerkdijken Staat gekozenen aangekondigd worden. Te Venetië was liet volgens dc laatste berigten rustigde onderstand uit verschillende oorden van Italië derwaarts gezonden was genoegzaam ge wei s' om in den nood der behoeftige klasse te voorzien. OOSTENRIJK. WEENKN31 Januarij. De Luitenant-Veldmaarschalk von Welden heeft wederom een gunstig Ic- gerberigt openbaar gemaakt. Den 29stcn Jannarij had de Graaf Nugent zijn hoofdkwartier in de stad Fiinfkirchen gevestigd welke stad den 26ste° door de opstandelingen, ten getale van 4000 man, met 10 stukken geschut, ver laten was. Deze sloegen de rigting naar Essegg in, welke vesting echter door de brigade van den Overste van der Null omsingeld was, en werden door Graaf Nugent vervolgd. De comitaten van Baranny en Tolna waren vol komen tot rust gebragt. De ruiterij van den Overste Oltinger had met ccnige infanterie bij Szeglid post gevatwaarop de opstandelingen het plan hadden gevormd haar aan te vallen doch de Veldmaarschalk von Windisch- Griitz had alle beschikbare krijgsmagt ter versterking afgezonden, en de op standelingen, die geen beslissend gevecht durfden wagen, waren over de Theiss teruggetrokken. De Luit.-Generaal-Veldmaarschalk Gouverneur van VVeenen, von Welden, heeft zich bekfaagd dat men nog steeds wapens achterhield, en alzoo de bin nen den kring der in staal van beleg verklaarde streek gelegen gemeenten en hare besturen voor de niet-uillevering der wapenen en ammunitie verantwoor delijk gesteld; met dien verstande, dat aan iedere gemeente, binnen welker gebied voortaan verborgen wapenen of ammnnitie worden ontdekt, eene geld boete van 1,000 tot 20,000 gulden, naar gelang der omstandigheden zal wor den opgelegd terwijl bovendien de schuldigen volgens het standregt zullen worden bebar.deld. Intusschen wordt alsnog een termijn van 48 uren ver leend, binnen welken de uitlevering straffeloos kan plaats bebben, terwijl al wie daaraan niet mogt voldoen en schuldig worden bevonden, naar gelang der Omstandigheden op slaanden voet met boete of gevangenis gestraft zaf worden. Het door de schuldigen verbeurde geld vervalt aan dc kas der ge meente waartoe bij behoort. De door de gemeenten verbeurde boelen zullen aan de voor elk geval aan te wijzen openbare gestichten vervallen. FRANKFORT. 5 February. De Sleeswijk-Holsteinsclie landsvergadering heeft dezer dagen een breed voerig adres aan den Aartshertog Bijks-Stedehoudcr vastgesteld waarhij zij opkomt tegen de scheiding van het Hertogdom Sleeswijk van Holstein als grondslag voor de vredes-onderhandelingenen de constituering van Sleeswijk als een bijzonderen, in eene zekere zelfstandigheid tusschen Duisschland en Denemarken staanden Staat aan te nemen. Zij ontwikkelt eerst op histori- schen grond het onbestaanbare van die scheiding met het regt van onafscheid bare vereeniging en zegt verder dat zulk een voorstel in tegenspraak is met het staatkundig bewustzijn en den censtemmigen vasten wil van bet Slees- wijkschc en Holsteinsche volk,""dat sedert ccawcn elkander in lief en leed beeft bijgestaan, terwijl eene scheiding beide landen op bet gevoeligste in al hunne belangen zou kwetsen 't geen verder in bijzonderheden als eene ge meenschappelijke universiteit, regtspleging, tol- en muntstelsel, wordt aan getoond terwijl zij van Denemarken in al deze opzigten gescheiden zijn, en ver klaren dat daardoor een volkomen onhoudbare toestand zou geboren worden. Het kleine, tusschen Denemarken en Duitschland in schijnbare onafhanke lijkheid geplaatste, Hertogdom zal onophoudelijk eene aanleiding tot twist tusschen beide natiën blijven. Denemarken wil alleen daarom dc verbinding der Hertogdommen niet toestaan, wijl bet hoopt het op zich zelf staande Sleeswijk ligter te zullen kunnen inlijven. De zelfstandigheid van Sleeswijk, door welke waarborgen men die ook verzekeren moge, zou van den beginne af slechts eene schijnbare zijn. De onophoudelijke inbreuken van Denemarken op onze regten die nog lang in treurig aandenken bij ons zullen blijven zullen terstond van nieuws af beginnen, de Denen zullen niet rusten zoo lang zij kunnen hopen, de grenzen van hunnen Staat tot aan den Eider uit te breiden. De oude nationale afkeer tusschen de Denen en de Sleeswijkers door de jongste gebeurtenissen tot nationalen haat gestegen, zal steeds op nieuw aangeblazen worden. Bij iedere nieuwe gelegenheid zal de oude sym pathie der Holsteiners voor de Sleeswijkers sterker ontwaken. Deze onophou delijke hotsingen zullen eindelijk noodwendig tot nieuwe oorlogen voeren. Uit al welke gronden de onmogelijkheid van eenen vrede blijkt, die niet op de erkenning der onverbrekelijke vereeniging van de heide Hortogdommcn berust. Zij eindigt met de verzekering dat zij bereid zal zijn, de voorberei ding van een billijken en aannemelijken vrede te bevorderen, maar dat, ingevallc niet weldra een aannemelijke vrede mogt kunnen worden tot stand gebragt, het land metderdaad bewijzen zal dat het bereid is, met dc grootste opoffering en inspanning zich tot de hernieuwing van den oorlog toe te rusten en eindigen met de bede, dat Z. Keiz. H. slechts zoodanigen grondslag voor de vredesonderhandelingen aanneme, welke met de onverbrekelijke verhfnding der Hertogdommen Sleeswijk en Holstein vereenigbaar is. ZWITSEMLAN», BERN2 February. De onveiligheid in onze streken is zoo groot, dat men zich hij avond schier niet huiten de stad durft hegeven, tenzij in gezelschap van anderen of goed gewapend. Geheele troepen van vreemd gespuis doorkruissen het land en legeren des nachts aan den zoom der bosschen, als georganiseerde benden. De inkomende regten op onderscheidene koopwaren zullen worden ver hoogd, om de bondgenootschappelijke kas te stijven, niet om tot dc invoe ring van zoogenaamde beschermende regten te geraken, waartegen de indus-. Iriële kantons reeds hij voorraad zich met nadruk verzetten.. De brievenpos ten zullen insgelijks eene verandering ondergaan men zal daarbij het oog houden op verbeteringen, welke elders op het vaste land zijn tot stand ge bragt. Ook zal langs de groote wegen een paardenposlerij worden ingcrigt. RUSLAND. PETERSBURG, 25 Januarij, Eene ukase van den llden December hevat eene uitvoering van het, door den Graaf Bludow en den Geheimraad Butenieff met den Paus gesloten ver drag, waarbij de grenzen van de eparchcn der üoomsch-Katholijke belijdenis in het rijk met die van de westelijke gouvernementen in overeenstemming worden gebragt, met liet doel, oin het bestuur der kerk en der geestelijkheid dezer belijdenis in het van Mohilew verwijderd liggende zuidelijke deel van Rusland gemakkelijker te maken en te beter in de geestelijke behoeften dier streken te kunnen voorzien. Ook op de begrooting van de inkomsten van dit Rijk voor het loopende jaar is een te kort van omstreeks 18 millioen zilveren roebels groolcndeels om de uitgaven te dekken voor de troepen inaar ook omdat voorzien moet worden in de behoefte aan graan in 13 gouvernementen, waar de oogst bijna ten eenenmale mislukt is. VEREENIGDE STATEN. De geestdrift voor het goudland Californië is hier weer algemeen en steeds toenemend. Naauwelijks zijn er schepen genoeg te vinden voor hen die der waarts gaan willen, en de jongste berigten bebben de zucbt daartoe nog meer aangewakkerd. Dagelijks, zoo verzekerde men, werden klompen goud van tusschen IJ en 2J ffi zwaar gevonden, cn de uitgestrektheid van den met goud als overdekten grond werd op minstens 300 mijlen geschat.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3