sinnen en 15 vrijgezellenuitmakende in't geheel 159 zielen. Het beroep der vertrokkenen was bijna alleen dat van landbouwer of arbeideronder hen waif'ii twee hoofden van huisgezinnen van 64 en een van 63 jaren hunne godsdienstige gezindheid was meestal die van de Christl. Afgescheidenen zij behoorden meerendeels tot den mingegoeden en sommigen tot den behoeltigen stand slechts enkelen konden onder de welgestelden gerekend worden. Als red'nen van hun verliek worden opgegeven zoowel godsdienstige gronden als zucht om een beter bestaan te vinden. De meeste dezer landverhuizers heb ben zich begeven naar den staat Michigan, sommigen naar New-York, en van anderen is de plaats onbekend. 'S HERTOGENBOSCH, 5 Februarij. Sedert eenige dagen is de Raad dezer stad bijna onafgebroken vergaderd, van des morgens 11 tot des avonds 10 ure, ten einde die bezuinigingen alhier in te voeren naar welke de burgerij jaren gehaakt heelt. Onderscheidene tractementen van stads-ambtenaren zijn verminderd, waar onder ook de schutterij kan genoemd worden. Sommige betrekkingen zijn opgeheven, anderen vereenigd weshalve de uitgeschrevene stedelijke belasting van 5 pCt op de huurwaarde niet zal behoeven te worden geïnden de stad door deze vereenvoudigingen reeds plus minus 20,000 jaarlijks zal winnen. Ook in de verschillende takken van het provinciaal bestuur hebben aan zienlijke vereenvoudigingen plaats gehad. Jaarwedden van naar elders ver plaatste of overledene ambtenaren zijn aan slecht bezoldigden toegekend en wat dies meer zij. De aanhoudende val des waters heeft de gemeenschap over de Lang straat met de provinciale hoofdplaats hersteld. De linie in den overlaat en de wegen over Vlijmen naar's Hertogenbosch zijn wederom droog. Ook de polders zijn bijna geheel van water bevrijd. Ten gevolge van de heerschende zuid-westen winden hebben de dijken der Langstraat weinig schade geleden doch de tolbrug tusschen Vlijmen en Groot Denteren is door den ijsgang weg geslagen, op welke hoogte gaten in den steen- of klinkerweg zijn gespoeld. BUITKIN LAWDSCÏTiiT BKIlKJTEjN. BELGIË, BRUSSEL, 4 Februarij. De Moniteur meldt, dat, ingevolge bij de regering door den Belgischen Consul te Gibraltar ontvangen berigten, de scheepvaart in den omtrek van de Kaap Tres Forcas, zeer gevaarlijk is geworden, door de zeerooverij welke er gepleegd wordt. Reeds zijn onderscheidene Engelsche schepen buit ge maakt de zecroovers schijnen ovrr eene vrij aanzienlijke magt te beschikken. Tc Gend zou Zondag avond wcêr ccne dcmokratische bijeenkomst gehou den worden in de herberg Saint Arnould welke aan den Advocaat de Soutier toebehoort. Onder de vergaderde menigte ontstond echter weldra twist daar de handwerkslieden hun gevoelen te kennen gaven, dat zulke bijeen komsten hun tot groot nadeel verstrektenen invloed hadden op de ver mindering van werk. Van woorden kwam het tot daden, en spoedig joegen de werklieden de demokraten de herberg uitonder de kretenGeene ver andering! Weg met de RepubliekWeg met de bijeenkomsten ENGELAJVD. LONDEN, 6 Februarij. De Prins van Oranje heeft met zijne Adjudantenden Schout-bij-Nacht Arriens en den Kapitein Goedecke, benevens den Ned. Gezant en zijne echt genoot, Dingsdag avond eene schitterende partij bij den Russischcn Gezant Brunow, op Ashburnham-House, bijgewoond. De tijdingen uit de fahriekdistricten luiden zeer gunstig; er werden vele zaken gedaan en er heerschte groote bedrijvigheid. De prijs van het tin is in de laatste week 4 per ton gerezenhet geen eene prijsverhooging van ongeveer 14 per ton, gedurende de laatste vier maanden, uitmaakt. Dit is van veel belang voor de mijnen, die dit metaal opleveren, vroeger in een zeer gedrukten toestand verkeerden, en geene winstgevende prijzen konden inakcn. Algemeen is men ook van gevoe len dat het koper binnen kort in prijs zal stijgen. In de laatste veertien dagen is door den kleinhandel ook veel lood gekocht, waaruit inen afleidt, dat ook daarin binnenkort eene rijzing der prijzen zal plaats hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Februarij. Onverwacht hebben de zaken voor het Ministerie weder eene gunstige wen ding genomendaar een voorstel van den Generaal Oudinot in de Nationale Vergadering van heden met eene meerderheid van 461 tegen 359 stemmen is aangenomen. Dit voorstel, ten gunste van het Ministerie, luidde aldus: De Nationale Vergadering, zich vereenigende met hetgeen is voorgesteld door de Commissie (betreilende het niet-noodzakelijke om onverwijld een parlemen tair onderzoek naar de gebeurtenissen van 29 Januarij te doen plaats hebben) en in aanmerking nemende, dat de Minister van Binnen). Zaken bepaaldelijk heeft verklaard, geene kennis hoegenaamd te dragen van het de Nationale Vergadering beleedigende berigt, gaat tot de orde van den dag over. Bij dit voorsteldat door de Minister Faucher nader is toegelicht en verdedigd was op voorstel van den Minister Odillon-Barrot nog het volgende gevoegd: dat de Minister van BinncnI. Zaken het in de dagbladen medegedeelde berigt hoogelijk had afgekeurd. De republikeinsche bladen geven opentiijk hunnen spijt te kennen over deze zegepraal door het Ministerie behaalden beklagen zich de moeite door hen aangewend om het te doen vallen. De Gelithographieerde Correspondentiewaaruit de Heer Perrcé (zie onze vorige) gezegd had zijne aanhalingen te putten, beweert, dat die Heer haar opstel deerlijk vervalscht, verminkt en uit zijn verband gerukt heeft. De dagbladen deelen eene circulaire mede van den Minister van Binnenl. Zaken aan de Prefecten der departementenwaarbij deze aangemaand wor den om alles in het werk te stellen ten einde de rust en de orde onder de werklieden te handhaven. De Minister verlangt, dat men de werklieden doe begrijpen dat het openbaar gezag zich niet met de bepaling der daglooncn mag inlaten en dat de Prefecten zich hiervan dan ook streng onthouden. Hij wenscht tevens dat daar, waar de werklieden tot ongeregeldheden mogten over-, slaan, deze door de Prefecten krachtdadig onderdrukt warden. Op zijne reis naar Lyon, om het hoofdkwartier van het leger der Alpen aldaar te vestigen, heeft de Maarschalk Bugeaud eene aanspraak gehouden aan de officieren der nationale garde en van het leger en hun onder anderen gezegd, dat niet alleen het belang der gegoeden, maar ook inzonderheid dat der meer hehoeftigen, die van hunnen handenarbeid moeten leven, gebie dend vordert, dat degenen, welke steeds de maatschappelijke orde willen omverwerpen, krachtdadig worden beteugeld; dat hij zijn leven daarvoor veil heeft; dat Frankrijk niet langer de heerschappij van een handvol Parijsschc booswichten, of slechthoofden, wil dulden, en dat, zoo de roode republiek aldaar slechts een enkelen dag het hoofd mogt opstekenhij derwaarts zoude trekken, om zijn vaderland te helpen redden, al werd hij slechts door een korporaal en vier soldaten gevolgd. Deze woorden zijn met uitbundige geestdrift toegejuicht, en allen hebben betuigd.dat de Maarschalk veilig op hun moed en trouw kon rekenen. 6 Februarij. Heden zijn de beraadslagingen begonnen over het amendement van den Heer Languinais, nadat eerst een 12-tal andere amendementen en zelfs het voorstel Rateau waren ingetrokken. Lamartine heeft zich onder anderen ook voor het amendement verklaardde beraadslagingen er over zullen morgen worden voortgezet. De aanneming wordt voor zeker gehouden. De lieer Languinais had namelijk op het voorstel van Rateau een amen dement voorgesteld, om dadelijk tot de eerste beraadslaging van de kieswet over te gaan en dan onverwijld tot de opmaking der kiezerslijsten. De ver kiezing van de wetgevende vergadering zou plaats hebben op den eersten Zon dag, volgende op de sluiting dier lijsten. De vergadering zou bijeenkomen den tienden dag na dien der verkiezingen. De tegenwoordige vergadering zou, alvorens uiteen te gaan, behalve over de kieswet, beraadslagen over de wet ten op den Staatsraad en de verantwoordelijkheid van den President der Re publiek en zijne Ministers. De Heer Lucien Murat heeft heden een voorstel gedaan, strekkende om verlof te bekomen, ten einde voor de gewone regtbanken de uitvoering tc vragen van het verdrag van Bayonne, waarbij de Keizer Napoleon aan Joachim Murat, Koning van Napels geworden, 600,000 liv. rente waarborgde, tegen diens afstand van al hetgeen hij in Frankrijk bezat. Het getal krankzinnigen is in het laatste jaar aanmerkelijk toegenomen. Dit wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de staalkundige beroeringen van den laatsten tijd en aan den invloed der clnbs. De meeste dezer ongelulc- kigen lijden aan die krankzinnigheid, welke het gevolg is van hoogmoed en vergoding van het ik. Zij rneenen kennis te dragen van alle geheimen der Regering, en wanen zich tot de zonderlingste lotverwisseling geroepen. Aan de kaai van Orsay wordt een ongemeen groote granietsteen gelost, welke bestemd is voor het graf van Keizer Napoleon in de kerk der Invaliden. Hij heeft bij eene lengte van 5J cl eene breedte van 3 en eene dikte van 1 el. Deze steen is uit Finland aangebragt, met nog 21 kleinere blokken, welke allen mede voor dat gedenktecken bestemd zijn. Alleen de vervoer dezer steenen heeft 200,000 francs gekost. In ons land zijn vele bestellingen vari wapenen en andere oorlogsbe hoeften voor Sardinische rekening gedaan. In 1848 zijn onder Nederlandsche vlag te Marseille aangevoerd 422,740 stuks Edammer kaas en 679,253 Ncd. ffi geraffineerde en gestampte suiker. PORTUGAL. LISSABON, 30 Januarij. De Ministers van FinantiënOorlog en Justitie, zijn afgetreden, omdat aan den eerste in de Kamer verweteu was, dat hij de belangen van den Slaat verwaarloosde. Daar echter de Hertog van Saldanhaals Minister van Binnenlandschc Zaken aan het hoofd van het Ministerie bleef, zijn de eerst- genoemden spoedig door andere Ministers vervangen. Volgens de begrooting van uitgaven en ontvangsten, bestaat er op de dienst van dit jaar een te kort van 2261 conto's; dit Ie kort zou echter tot 1189 verminderd worden door eene nieuwe korting van 25 pCt. op do bui- tenlandsche en binncnlandsche dividenden. De Bank werd wegens den neteligen toestand der geldmiddelen als be stormd om hare billctten tegen geld te verwisselen. SARDINIË. TURYN, 1 Februarij. De Koning Karei Albert heeft heden de Zitting der Kamers in persoon geopend. De aanspraak is noch zeer oorlogzuchtig, noch zeer vredelievend. Hij spreekt er in, van de Constituerende Vergadering van Opper-Italië, maar niet van de Italiaanschehetgeen niet hetzelfde is. Hij zinspeelt op de ge beurtenissen tc Rome, zonder die goed te keuren noch te laken. Hij drukt

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2