en slechts door de Ministers werd voorgewend om ten koste van het bloed der burgers, ter bevordering hunner ontwerpen bij de Nationale Vergadering te dienen; welke uitvlngt echter, na een zestigjarige ondervinding, hoe dergelijk gerucht altijd door de oproerpartij na het bedwingen eener uitbars ting, werd verspreid, wel geen ligtgeloovigen meer zal verblinden. Niet alleen tast men het Ministerie aan maar de partijwoede valt met groote verbittering aan op den Generaal Cliangarnierzelfs zijne uitmuntende maatregelen die Parijs een heelen dag zonder stoornis of stremming, dan al leen op de plaats de la Concorde, onder de wapenen hielden, blijven niet ge spaard. Indien zijne verdienstelijkheid naar de hevigheid der beleedigingen die men hem aandoet, moet worden afgemeten, dan is die des te grooter. Hij is dan ook gisteren met twee Adjudanten hoewel alle drie in burger- gewaad gekleeddoor het volk dat hein herkendemet veel beleefdheid en belangstelling gegroet. Over de plannen die de oproerpartij koesterde, loopen velerlei geruchten. Sommigen beweren dat men den Voorzitter der Republiek voor de vergadering had willen dagen; anderen dat men onder het geschreeuw van: Leve de staatsregelingWeg met het Ministeriezich meester had willen maken van de Nationale Vergadering, en den Voorzitter van zijn post vervallen ver klaren, honderd der meest hchoudcnde leden der vergadering gevangen ne men en dan te midden van het rumoer op grond der omstandigheden een schrikbewind vormen, onder den bekenden vermomden titel van Comité van algemeen welzijn. Uit de verhooren dergencn die in verzekerde bewaring zijn genomen, zal welligt iets naders blijken van het gevaar, dat de stad geloo- pen heeft om andermaal een bloedig schouwspel binnen hare muren te moe ten aanschouwen; want de leden der Solidarilé répuhleaine en dergelijke clubs hebben geen ander denkbeeld dan om de Behouders tot de onmogelijkheid te brengen van ooit meer bezitting, godsdienst, gezag, en al wat beschaafde staat uitmaakt, te kunnen herstellen. De petitiën die nu ingekomen zijn ter ontbinding van de Nationale Vergadering hebben 255,377, die ter beiioud van de. Vergadering slechts 11,644 onderteekeningen. 1 Februarij. liet blijkt meer en meer dat de oproerpartij een uitgestrekt en welberaamd plan had gesmeed. Men heeft er te Dyon en Marseille sporen van ont dekt. Men verhaalt dat de lieer Thiers, aan Napoleon Bonaparte, den zoon van Jerome gezegd heeft: »gij stondt op de lijst, Prins, dergene die na de omwenteling naar Vincennes zouden gebragt zijn." En gijhad deze geant woord stond er op om zoo ver niet te komen." Bij de vernieuwing der afdeelingen heeft wel de ministeriele partij niet ge wonnen maar is er ook geen enkel heethoofd der bergparlij verkozen. De beraadslagingen der Vergadering hebben niets bijzonders opgeleverd. De zitting was rustig. De beraadslagingen over een nieuw regt van successie waarin eene commissie nog wijzigingen bad voorgesteld die verworpen zijn, zijn geëindigd met het gebeele wetsontwerp van Goudchaux te verdagen dat met eene verwerping van het gebeele plan schijnt gelijk te staan. Een voorstel ter verlcening van algemeene kwijtschelding van straf voor staatsinisdadigers, is met 531 tegen 167 stemmen verworpen. Het is bekend, dat allerwege, in Engeland, Frankrijk, Nederland, België enz. nitrnstingen naar Californië worden gereed gemaakt. De Heer de Mofras, die voor de Fransche Regering eene zending in laatstgenoemd land heeft ver vuld en zich thans hier bevindtheeft onder dagteekening van 25 Jan. den volgenden brief gezonden, waarbij hij het bedenkelijke dier uitrustingen aan toont, en meent dat de Regering, zonder eenigermate het vrije handelsverkeer te willen stremmen, den reeders, kooplieden en kolonisten, die zich blindelings naar dat schijnbare Eldorado inschepende oogen behoort te openen. »llet is waar, zegt hij, dat er in Californië zeer rijke goudaderen gevonden worden; ik heb ze het eerst doen opmerken; het is waar, dat die streek waar Frankrijk voor cenige jaren niet zoo weinig kosten eene uitmuntende vesti ging had kunnen plaatsen, zeer gezond en vruchtbaar is; maar zij, die er door gouddorst heen gedreven worden, zijn onbekend met de vermoeijenissen en gevaren van ccnen togt van vijf maanden om Kaap Hoorn de ontberin gen, die hun hij de ontscheping wachten te Monterey, dat geen 1000, of San Francisco, dat te naauwernood 2 a 300 inwoners telt. Zij zijn bovenal onbekend met de misrekeningen, die zij zullen ondervinden te midden der Spaansche en Engelsch-Ainerikaansche bevolkingen, wier talen zij meestal niet kennen, en die zij reeds meesters zullen vinden van de goudbevattende streken. De Kapiteins der schepenstellen zich bloot aan wegloopcn van hunne be manning; en voor onze fabrikanten en expediteurs is bet goed te weten, dat de gehcclc bevolking van Californië, een gewest hetwelk de Vercenigde Sta ten nog zeer kort geleden op de Mexicanen veroverd hebben, slechts uit 6000 Spanjaarden, 12,000 Amerikanen en 40,000 Indianen bestaat, die nagenoeg geenc Europesehe waren gebruiken, waarvan zij men houde zulks in het oog bij den invoer een regt van ongeveer 30 pGt. aan de Ameriltaanschc tolbeambten moeten betalen. Overigens is het land reeds sedert vele jaren geëxploiteerd door de kantorenagenten en schepen der Hudsonshaai Com pagnie, der Russisch-Amcrikaanschc maatschappij en der handelshuizen van Boston, New-York, New-Orleans, Valparaiso, Lima, Guayaquil, San Bias, Mazatlan, Guyamas, de Sandwich-eilandenLonden en Hamburg. In weerwil van het gewone doorzigt der Amerikanen, schijnen zij thans zeiven de juiste verhouding die tnsschen den aanvoer en het getal der verbrui ken moet in het oog gehouden worden vergeten te hebben en terwijl 15 vaartuigen, die hun verderf te gemoet gaan, in Frankrijk uitgerust worden, zijn reeds 30 schepen uit Amcrikaanschc havens naar Californië gestevend. Terwijl onze koopvaart teruggaat en al onze havens in alle zeeën van den aardbol slechts 6 walvischvaarders hebben, tellen de Amerikanen er 800, al leen in de Stille Zuidzee; en deze aanzienlijke vloot loopt doorgaans in de ha vens van Californië binnen. Daar zijn echter de goederen, van de Vercenigde Staten afkomstig, en onder hunne vlag ingevoerd wordende, vrij van regtcn. Voor de speculanten en kolonisten, voor de goudzoekers is gecne mededinging mogelijk; zij gaan slechts teleurstelling en ellende te gemoet. En hij ver volg zal de staat aan onzen Consul te Montery (even als te Coatzacoalco in Mexico en te Mana in Guyana) de kosten der terugreis onzer ongelukkige landgenoooten moeten betalen en oorlogschepen moeten zendenom de be drogenen naar het vaderland terug te brengen. Het vertrouwen, waarmede de Regering mij door de zending naar Califor nië vereerd heeftnoopt mijde aandacht te vestigen op die ondoordachte uitrustingen." ITALIË, LIVORNO, 25 Janriarij. Bijna 35 Engelsche mijlen van hier, is in de Maremnen eene nieuwe mar mergroef gevonden, welke reeds in de vioegste tijden, misschien door de Etrusciërs, schijnt bearbeid te zijn. Men heeft namelijk in dezelve ecnige beitels en bijlen gevonden, tamelijk gelijkende op die welke thans in gebruik zijn. Een Amerikaansch beeldhouwer, Mr. Povers, prijst de voortreffelijkheid van het daaruit gebroken marmer, alsmede den Jagen prijs, daar het, zoowel wegens het gemakkelijk uithouwen als het geschikte vervoer over zee, slechts de helft kost van dat uit de beroemde groeven van Carrara. In den toestand van Rome is sedert de laatste berigten van den 21s,c" Jannarij (zie onze vorige) geene verandering gekomen. Als een bewijs van de menigvuldige koortsen die in 1348 in Venetië gehcorscht hebben, schrijft men van daar, dat tot aan den 23 December 100 Quinine waren verbruikt, bedragende eene geldswaarde van ƒ12,000. OOiTENRIJK. WEENEN 27 Januarij. In de Zitting van den Rijksdag te Kremsir van den 26stel1, heeft de Minis ter-President Schwarzcnberg verklaard, dat de Regering het voornemen niet had om de pogingen der volken van Italië tegen te gaan in zoo ver die strekten om eene met de staatsregeling overeenkomende vrijheid te erlangen dat de Regering integendeel alle volkstammen in gelijke regten wilde doen deelen maar even vast besloten bad niet alle middelen de losrukking van de monarchie te heiellen, De algemeene aandacht is thans gevestigd op de gebeurtenissen die in Italië aanstaande zijn, daar men verwachten kan dat de vijandelijkheden iedcrcn dag kunnen beginnen. Pvceds heeft het leger van den Generaal Nu gent, 35,000 man sterk, bevel ontvangen otn naar Italië op marsch te gaan. De haat echter tegen ons volk in Opper-Italië is heviger dan ooit. Volgens het laatste legerberigt door den Luitenant-Veldmaarschalk von Welden openbaar gemaakt, wordt de veldtogt in Hongarye steeds met goeden uitslag voortgezet. Den 21slen had de Luit.-Veld maarschalk Baron Csorich de sterke stelling voor Schemnilz aangevallen, het dorp Windschacht stormen derhand ingenomen den vijand overal verdreven en was des anderen daa^s na een kort gevecht met de achterhoede in Schemnilz binnengerukt. Aan zienlijke krijgsvoorraad werd buit gemaakt en 500 gevangenen vielen den Oostenrijkers in handen. De vijand trok zich langs den weg naar Sohl tcruw en werd door de Oostenrijkers nagezet. De Graaf Nugent had door den Gencraal-Majoor Baron Dieterich Kaposvar doen bezetten oin van daar de comitaten van Sümegh en Barany van de opstandelingen te zuiveren. De Luit.-Veldmaarschalk Dahlen maakte zich gereed om langs den regter oever van den Donau legen Essegh op te rukken. De Generaal Todorovisch had den 19deD na een hevig gevecht Verschetz in genomen, en er zijn hoofdkwartier gevestigd. Het garnizoen van Komorn zou ceri uitval gewaagd hebbenmaar met belangrijk verlies teruggedreven zijn ofschoon het aan de Keizerlijke troepen geene onbeduidende schade heeft toegebragt. De val of de overgave van Ko morn is zeer wenschenswaardigomdat het de sterkste vesting is, en het de gemeenschap op den Donau door de stoomhootvaart, tot groot nadeel van het handelsverkeer, zou beletten. Essek heeft zich reeds aan het Keizerlijke leger overgegeven. Heden is hier weder een persoon, ter zake van het verborgen houden van schietgeweer en aminnnitie, ingevolge vonnis van den krijgsraad doodge schoten. In de deswege uitgevaardigde bekendmaking wordt gezegd, dat nog steeds hier'en daar nachtelijke aanvallen tegen wachtposten plaatshebben, die het bewijs opleveren dat de geest der regeringloosheid nog altijd niet on derdrukt is, en die op nieuw noodzakelijk gemaakt hebben een voorbeeld te stellen ter waarschuwing van degenen, welke, ongeacht de herhaalde uitnoo- digingenhunne wapenen nog niet hebben afgeleverd. Den 24stcn liep te Triest een Sardinische stoomboot binnen ouder parle mentaire vlag, komende van Vonetie; men maakt daaruit op, dat Vcnetie weder in onderhandeling zon willen treden om den moeijelijken staat van zaken aldaar te doen opbonden. FRA1VKF0RT. 31 Januarij. In de zitting van bet Duitsch Parlement van gisteren, zijn cenige van de staatsregeling, die over de waarborging van de regeringen handelen aan-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2