aan, en een detachement nationale gardes, die de orde wilde handhaven, werd onder den voet geloopen. Andere berigten melden alleen, dat de Voorzitter zoo door de burgerij als door de soldaten met de meeste toejuiching en geestdrift is ontvangen, onder de kretenGij kunt op ons rekenen en dat men hem van alle kanten toe riep houd moed! wij zullen u ondersteunen Men verneemt, dat de kas van den President der republiek in geenen bloeijenden toestand verkeert, en dat bet hem toegelegde traclement van 600 000 francs geheel ontoereikend is voor de groote uitgaven, waartoe zijne betrekking hem verpligt. Er is dus sprake van om hem eene verhooging van tractement toetestaan. Er is eene proclamatie van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan geplakt. De zakelijke inhoud is, dat wanorde en regeringloosheid den kop weder opsteken, maar dat de Regering de onruststokers zal weten te weêr- sttaan, en zij de staatsregeling zal handhaven. Op officieel verzoek plaatsen de dagbladen dit berigt De Ministerraad is lieden op het Elysée National bijeengekomen. Nadat de Ministers den Presi dent der Republiek de incidenten hadden medegedeeld, van de zitting van gisteren, beeft deze verklaard, dat er geene reden bestond om van staatkunde te veranderen, en dat het kabinet op zijn vasten en volhardenden steun re kenen kan. De beraadslaging over het voorstel van den Heer Rateau, omtrent de ontbinding der Vergadering, heeft gisteren plaats gehad, en is zoo onstuimig en langdurig geweest, dat, toen omstreeks 8 ure de noorder spoortrein ver trok de uitslag nog niet bekend was. De openbare rnst is niet gestoord ofschoon er sterke woeling beerschte. De Regering had groote militaire maatregelen tegen allen mogelijken oproer genomen. De President-Minister Odilon Barrot is zulks in de Vergadering komen berigten. Overigens echter had het ministerie de beschikking over de gewapende magt, die het paleis der Nationale Vergadering omgaf, geheel en al aan baren Voorzitter overgelatendie magt stond dan ook onder bet bevel van een quaestor der Vergadering, den Generaal Lebreton. Deze modedeeling van den Minister ging de beraadslaging over het voorstel en het verslag van den Heer Grevy daarover, vooraf. Onder de sprekers was ook de Heer Victor Hugo, die de noodzakelijkheid der ontbinding beweerde, en hoewel eerst met spot-gelach der uiterste linker zijde ontvangen, toch allengskens stilte cn zelfs toejuiching won. Ook de Heer Cavaignac heeft, ofschoon zeer kort, gesproken; uitvoeriger de Heer Lamartine, die het voorstel van Rateau bestreed, maar toch op eene spoedige ontbinding aandrong. Daarna werd de beraadslaging hoogst onstuimig en verward. Van de verwachte stemming over het bewuste voorstel ter opheffing der Vergadering is nog niets gekomen. De aanvang der Zitting begon met onder vragingen aan het ministerie over de gevangenneming van den Colonel Fo- restier enz. Een en ander bleef zonder gevolgwaarop men overging tot de behandeling van 't ontwerp van wet op de successie. Binnen 3 dagen zijn hier 10 nieuwe clubs geopend. D'Alton-Shee eri 45 leden van de Solidarilé republicaine zijn gevangen genomen. De polioie zou weder een geheime bewaarplaats van krijgsbehoeften heb ben ontdekt, die ook in andere steden zouden beslaan. De cnrsus van den Hoogleeraar Lherminier, bij het Collége de France is gesloten, en waarschijnlijk zal zijne benoeming weder ingetrokken worden. ITALIË, ROME, 21 Jannarij. Gisteren is er een begin geweest van opstand dat echter spoedig is onder drukt. Een 50-tal soldaten begaf zich uit de kazerne 'cn liep naar het palcis onder de kreten van Weg met de Constituerende Vergadering weg met de burgerwacht! de vrijheid van Zomboni. De dragonders echter wier pen zich op hen en maakte er 17 gevangen toen de burgerwacht in het ge weer kwamwas de rust hersteld. Het was juist de tijd dat hier de collegiën vergaderd waren om 12 Alge vaardigden voor de Constituerende Vergadering te benoemen. Het bestuur heeft uit deze poging aanleiding genomenom eenj krijgsraad te benoemen die zonder vorm van regtspleging, binnen 24 uren ieder ten strengste volgens de wetten zou doen vonnissen die aan cenigen aanval tegen het thans bestaand gezag schuldig zou worden bevonden. Ook te Livorno en Florence steekt do partij der omwenteling het hoofd op en heeft aan de Kamers en de Regering de zending van afgevaardigden naar Rome gevraagd, om de belangen van de Vergadering voor de Staatsregeling te behartigen. De Voorzitter van den Raad Monlanelli, een hoofd van veel invloed bij de volkspartij, heeft terstond bij de Kamers te Toscane een ontwerp van wet ingediendom 37 afgevaardigden naar Rome te zendenbij algeineenc ver kiezing te benoemen en schadeloos te stellen. PRVIS8EK. BERLIJN, 28 Januarij, De Koning heeft aan den gewezen Minister van Lodewijk Philips, den Heer Guizotde Orde van Verdiensten geschonken. De Pruissische Regering heeft aan al hare Gezanten bij de Duilsche Staten een' rondgaanden brief gezondenwaarin zij verklaartdat zij bij al de moeijclijkheid om ceno algeineene Rijksvergadering te Frankfort te vesti gen, niet heelt geschroomd om met veel toegefelijkheid en zelfvcrlooche- g ning daartoe médew ei ken. lïét doel daarvan is bereiktdie Nationale Verga dering heeft zich bijna acht maanden aan het werk der staatsregeling kun nen wijden, en daar deze arbeid ten einde spoedt, zal elke Duitsche Regering zich geroepen voelenmede te werkenopdat hij tot eene gelukkige uit komst leide, en eene mogelijke teleurstelling van die verwachting niet aan de regeringen kunne worden te laste gelegd. De Pruissische Regering durft de hoop koesteren tegen een zoodanig verwijt verzekerd te zijnmaar zij is zich zeer wel bewust, dat hare toestemming alleen niet voldoende is, om eene hervorming van de Duitsche staatsregeling in het leven terug te roepen, en dat het mislukken van het groote doel niet minder te beklagen zou zijn al stond het ook ontwijfelbaar vast, dat dit niet aan Pruissen te wijtenjware. Met levendige voldoening ziet de Koninklijke Regering thans vastgesteld, dat Oostenrijk, met ons bel Duitsche Verbond als voort bestaande beschou wende, aan diens meer krachtige ontwikkeling deelnemen wil, en bereid is zich daaromtrent met de Nationale Vergadering en de overige regeringen van Duitschland te verslaan. Ilet is van de Keizerlijk-Oosten rij ksclie Regering te verwachten, dat zij ook hiertoe naar vermogen de hand bieden, en ook bij de regeling van den inwendigen toestand dier monarchie, op de betrekkingen tot Duitschland zooveel mogelijk acht slaan zal. Mogt zij aan de ontwikke ling van Duitschland niet in volle mate kunnen deelnemen, indien zij de daartoe noodige beperkingen der souvereiniteilsregtenten behoeve van een krachtig centraal bestuur in hare Duitsche landen niet mogt kunnen toege ven, dan zou daaruit echter nog niet het besluit moeten getrokken worden, dat Duitschland uitsluitend tot de eigenlijke grondslagen van liet Statcn-Vcr- bond zou moet terugkeerencn het plan van eene verceniging als bonds staat zou moeten worden opgegeven. De Koninklijke Regering erkent het steeds als pligt, op den door de hijeen- roeping der Duitsche Nationale Vergadering betreden weg voort te gaan. Te dien einde wordt het voorstel in overweging gegeven, dat de Duilsche Regeringen aan de Nationale Vergadering te Frankfort door het Rijksminis- terio vóór de tweede beraadslaging over de deelen der ontworpen staatsrege ling, welke de titels: het Rijk en het Rijksbestuurde Rijksdaghet Rijks-Opperhoofdde Rijksraad voeren, verklaringen in overweging geven omtrent den inhoud zoo als die volgens de eerste beraadslagingen is vastgesteld. Voorts eindigt de brief rnet te verklarendat Pruissen niet streeft naar magtuithreiding of waardigheid voor zich zelf; het begeert, hoe ook de Duit sche staatsregeling zich ontwikkele, geen ander aandeel aan de opperste lei ding van het Bondsbestnurdan dat. hetwelk zijne stelling in Duitschland uit den aard medebrengt. Het zal geene aangeboden stelling aannemen, dan inet vrijwillige toestemming der verbondene Regeringen, cn zal gaarne in alles bewilligen, wat, zonder het gemeenschappelijk doel in gevaar te stellen, geschikt is om de zelfstandig heed en onafhankelijkheid der afzonderlijke Sta ten te handhaven. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer vallen geheel uit in den geest der constitutionele partij, juist het tegenovergestelde van de plaats gehad hebbende verkiezingen voor de Tweede Kamer. In dat gedeelte der Pruissische Rijnprovinciën, onder den naam van liet Bergsche Land bekend, tusschen de rivieren Ruhr en Rhijn, werd cenige jaren geleden bij doorgravingen, voor den Dusseldorf Elherfeldschen spoorweg, ijzer-erts ontdektcn wel zoo goed en overvloedigdat men vermoedde dat deze mijnen zich tot op eene aanzienlijke lengte konden uitstrekken. Thans heeft men de zekerheid daarvan verkregen, de aderen loopen tot achter Bens- berg, in het gebergte tegenover Keulen, en men vermoedt, dat zij in verband staan met de vermaarde erts-groeven van den Westerwald en het Siegerland. Als men eene regte lijn trekt van Werden aan de Ruhr over Mettman en Solingen tot uiet verder dan Bensberg, dan verkrijgt men reeds eene lengte van 7 geographische mijlen; en van daar tot Siegen is de afstand bijna even groot. Men zou geen voordeeliger ligging kunnen wenschensteenkolen en erts zijn daar in onuitputbaren overvloed aanwezig, te midden van fabriekste den, omgeven van rivieren, langs welke het vervoer naar het binnenland zoowel als zeewaarts zoo goedkoop kan geschieden. De eigenaars der ijzererts groeven te Mettman en omstreken, wachten hier van eene belangrijke ontwikkeling der nijverheid in dit gedeelte van het Berg sche Land. Van kapitalen zijn zij rijkelijk voorzien en er zal, in de nabijheid van Bensberg, zelfs in den loop van dit jaar reeds, het eerste gietijzer voor Engelsch-Duitsche rekening vloeijen. SAKSEN. DRESDEN, 29 Jannarij. De Koning heeft het ontslag der Ministers niet aangenomen, cn de Mi nisters hebben in de Zitting der Kamers van gisteren verklaard, dat, daar de Koning hen verzocht had hunne betrekking te blijven waarnemen, zij zich daartegen niet langer hadden verzet. Hun besluit is met algemeene goedkeuring vernomen. Ondertusschen verliest men zich in gissingen over de oorzaak waarom zij hun ontslag genomen hadden. OOSTENRIJK. WEENEN 26 Januarij. Het verbod van uitvoer van geld is thans ook uitgestrekt tot Hongarije, Croalië en Zevenbergen. Het Magyaarsche schrikbewind heerscht weder te Klauzenberg. De Ge neraal Bern, die verzekerd had, slechts tot herstel van rust cn vrede in Ze venbergen gekomen te zijn, heeft daarvan reeds bewijs gegeven door 17 menschen ter dood te doen brengen. De Turksclio Regering legt tegen over de Oostenrijkschc de meest vriend-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3