BUlTEi\LAINDSCHE BER1GTEJN. Wijders ontkenen wij daaruit liet volgende ter toelichting; van eenige bij zondere punten. Wal de renten aangaat, a ƒ4,000, wordt de aandacht van Gedep. Staten gevestigd op het verslag door Gedep. Staten aan de Vergadering gedaan, waarin men leest: «dat het fonds bijeengebragt tot de heffing van ééne bui tengewone opcent op de grond- en personele belasting op de begrootingen over 1845, 1846 en 1847 toegestaan, tot den opbonw van een Provinciaal Krank zinnigen-gesticht en daartoe niet gebezigd geklommen is tot een nominaal bedrag van ƒ84,900 4 pCt. Nat. Schuld, en nog eene som van ƒ13,000 terzelfder zake in kas aanwezigwordende het provenu van voorschreven opcenten zonder de ƒ13,000, ingevolge verleende autorisatie, bij Koninkl. besluit van 29 October 1847, n°. 49, opliet Grootboek van voorschreven 4 pCt. Nat. Schuld door het gemelde cijfer gerepresenteerd, en men kan be rekenen, dat, bijaldien de in kas zijnde ƒ13,000 tegen den tegenwoordige!! beursprijs, op het meergemelde Grootboek geplaatst wierd men dan een no minaal kapitaal krijgen zoude, ruim ƒ4,000 renten opleverende. Onder de voorname posten die hooger gesteld zijnzijn die voor dijkwer ken te Goederede en voor grindwegen in het land van Voorne. Tegen deze verhooging heeft dc Commissie, en zij voegt er bij met eene aan gename gewaarwording, eenen aanzienlijken post niet meer gevondendie 21 jaren is betaald geworden, namelijk dien van ƒ12.986.60, als bijdrage voor de Zuid-Willemsvaart. Ontheven van dezen last voor het vervolg, en besteed geweest aan werken, buiten dit gewest, zullen de gelden, tot nuttiger ein den, naar baar inzien, aangewend kunnen worden. Wijders heeft de Commissie in den staat ook met genoegen en in hel be lang der conlribuabelen gelezen, dat het jaar 1849 het laatste jaar zijn zal, dat één opcent op de middelen van grondlasten en personeel tot het droog maken van het Haarlemmermeer zul worden geheven hetgeen eene aanzien lijke ontheffing genoemd kan worden van ongeveer 30,000 voor het jaar 1850 en vervolgens te voorzien. De vier Hoofdst. der Ontvangsten zijn met algemeene stemmen aangenomen. Van de Hoofdstukken der Uitgaven zijn I, II, III, IV, V, VI en VII met algemeene stemmen aangenomen, ongeprejudiceerd een ieders regt bij het later te behandelen onderwerp, over de te geven bestemming aan de gelden, bijeengebragt voor de slichting van een Provinciaal-krankzinnigengesticht. VIII Hoofdstuk. Omtrent de sub. art. 1afdeeling 1 voorgedragen toelage aan dc stad 's Gravenhage voor de muziek- en zangschoolis gewaagdof deze post op de begrooting van 1849 zal worden uitgetrokkenwelke vraag met 56 tegen 19 stemmen toestemmend is beantwoord, waarna het hoofdstuk is aangenomen hebbende de tlcer A. van der Linden Fzn. aanteckening ver zocht, dat hij zich met dit besluit, omtrent gemelde toelage, niet heeft kunnen verecnigen. IX Hoofdstuk. Hierbij is bedenking gemaakt tegen de premie van 600, welke naar hun inzien niet verstrekt werd tot verbetering van het Paarden ras, waarop met 45 tegen 28 stemmen is beslist, dat dit artikel zou benou den blijven en dit hoofdstuk vervolgens mede is aangenomen, hebbende ge noemde Heer van der Linden weder aanteckening verzochtdat hij zich met dit besluit, wat de bedoelde premie betreft, niet heeft kunnen vercenigen. X Hoofdstuk is met algemeene stemmen aangenomen. De Staats-Commissie ter herziening onzer geneeskundige wetgeving is na sedert den 2den Jan. dagelijks gedurende 6 a 8 uren vergaderd te zijn ge weest den 27sten weder uiteengegaan. Naar wij vernemenheeft zij gereed gemaakt ontwerpen van wet op hel geneeskundig staatsbestuur, op de gereg- telijke geneeskunde, op de uitoefening der geneeskunst, op de uitoefening der artsenij bereidkunsten op de examens, die zullen worden vereischt om tot de uitoefening van de geneeskunst en van het beroep van Apotheker te worden toegelaten, en haar advies omtrent het in te rigten onderwijs in de geneeskunde. De leden schijnen nu bet gedane werk ten hunnent ieder voor zich nog eens te willen nazien, tevens de vereischte memoriën van toelichting voor de genoemde concept-wetten te bearbeiden, om vervolgens bij eene naiere bijeenkomst da laatste hand aan dezen hunnen arbeid te leggen. Het laat zich aanzien, dat de Commissie zich tot taak gesteld heeft, haar werk zoo danig in tc rigten, dat het dadelijk in het leven kan treden en ten uitvoer worden gebragt. Weekltlvan het Regt.) ROTTERDAM, 31 Januarij. Door tusschenkomst van den Graaf K.heeft het Oostenrijksche gonverne- ment, met goedvinden van het Nederlandscheden Heer C. Scheffer, Inge nieur bij 's Rijks werf alhier, benoemd tot lloolil Constructeur, met den rang van Kolonel over de Oostenrijksche oorlogswerven, werwaarts ZEd. in de eerste dagen van February vertrekt. Nederlandsche bekwaamheden worden alzoo nog in het buitenland op prijs gesteld. Handelsbl AMSTERDAM, 31 Januarij. Heden morgen is de vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rijn spoorwegmaatschappij. Het aantal stemmen, door 42,844 aandeden vertegen woordigd, was 1257. Rij afwezigheid van den President en Vice-President opent de Heer Faber ven Riemsdijk de vergadering. De Heer Mr. R. Donker Curtius stelt voor, dat de deelhebbers, bijeengekomen om de wijziging der statuten tc regelen, de vergadering tot 11 April zouden verdagen, omdat er gegronde hoop bestond, in dien tijd sommige punten van verschil in het be lang der maatschappijdoor overeenkomst te vereffenen. Het Hoofdbestuur stemt gereedelijk hiermede in, en met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. BOMMEL, 29 Januarij. Het polder-district van den Bommelerwaard boven den Necrdijk zal maat regelen nemen om de gebrekkige vvaterloozingen te verbeteren, en dit opdra gen aan de Heeren Ingenieurs Corirad, van Diggelen en Fynje, te Arnhem. Aan die Commissie zou de Ingenieur Fynje te Utrechtworden toegevoegd. ZWOLLE, 29 Januarij. Nadere berigten omtrent de drie te Vollenhove geredde visschers, melden nog de volgende bijzonderheden: Den 13den Januarij ging Klaas Bortoud 45 jaren van Durgerdam met zijne twee zonen 15 en 17 jaren oud, met een slede met vischtuig op de hotvangst uit. Des Zondags bemerkten zij, dat het ijs begon te werken, waarop zij op hunne zware klompen dien ganschen dag liepen naar Marken, doch het water belette hen aldaar aan te komen's Maandags gingen zij weer terug naar 't Gooi bij Muiderberg, alwaar zij het eerst gevischt en 50 eibot- ten gevangen hadden, Dingsdag begaven zij zich naar d'Eem boven Amers foort, maar ook daar was te veel water; nu nog eens naar Bunschoten, doch thans werd hun alle hoop benomen: het ijs waarop hunne schat, dc viseh en het tuig zich bevond, scheurde van een en dreef naar Enkhuizen, op welks toren zij de wijzers konden ontdekken zij zagen mensehen doch werden niet opgemerkt, en zijn misschien voor een visscherschuit aangezien, terwijl verder de mist in zee hunne grootste hinderpaal was. Van toen af dreven zij op Gods genade de Zuiderzee in en kwaineu eerst na 14 dagen met dc N. W. wind onder den wal hij Vollenhoven. Hun voedsel gedurende die 14 dagen had bestaan in de 50 gevangen bot- ten, die op 2J stuks na waren opgebruikt; dit overschot was intusschen reeds te zeer bedorven om nog gebruikt te worden. Zaturdag den 27steD ontdekte men hen te Vollenhove in de verte; zekere Pieter Tabois begeeft zich te water, bereikt de ijsschots en vindt in de drie personen niet alleen hekenden, maar zells in een der zonen een vroegeren speelmakker. Hij zwemt terstond terug oin het noodige te halen en nu wordt er een boot bemand met negen personen, die na 4 uren worsteling door de ijsschotsen de arme "isschers bereiken en te 6 ure aan wal brengen; alwaar zij op het stadhuis gebragt en dadelijk met de meeste zorg onder ge neeskundig toevoorzigt zijn verpleegd. Alle drie zijn van onderen zoo ver kleumd en de beenen zoo gevoelloos, dat er weinig hoop is dat men de bec- nen zal kunnen behouden. ESIOELAI». LONDEN, 29 Januarij. De Engelsehe Regering had sedert eenigen tijd hare aandacht gevestigd op het eiland Aurigny als eene militaire stelling, welke de haven van Cher bourg zou kunnen bestrijken ingeval van eenen vredebreuk met Frankrijk, en rigtte er belangrijke verdedingswerken op. Deze zijn thans door de hevige stormen welke in de laatste dagen in het kanaal gewoed hebbenen waar door ook verscheiden schepen zwaar geteisterd werden, geheel vernield. BELGIE. BRUSSEL, 30 Januarij. Van de bezuinigingen in het beheer der zaken waarvan zooveel was opge geven is nog weinig gekomen. De Afgevaardigden hebben de hegrooting van Finantien aangenomen, slechts met eene vermindering van 7000 fr. op 12^ millioen. Wat die van Buitcrilandsche Zaken aangaat, ofschoon de Regering eene bezuiniging meende te kunnen maken van 132,000 fr., bere kent men integendeel dat er eene verhooging van bijna 60,000 zal plaats hebben. In de Citadel van Gend is eene partij buskruid in een der kanon-kelders, waarin het werd bewaard, ontploft, en is daardoor eene schade van bijna een J milloenzoo aan dat locaal, als aan nabijgelegene bekleedings muren toe- gehragt. Dit onheil schijnt het bedrijf te zijn van een onder-opzigter, die, van ontrouw in zijn beheer beschuldigd, zich niet naar behooren deswegens kon verantwoorden. Hij zelf is er bij omgekomen en nog 9 andere militairen zijn min of meer gewond. Door de uitbarsting is een gedeelte van het gewelf gesprongen, en zijn de stukken op de daken der nabijgelegene huizen gewor pen. De gracht is ten halve met puin gevuld. In de voorstad Namur is eergisteren een voor lang aangekondigde de- mokratisch-socialistisch banket gehouden, waar ruim 700 gasten aanwezig waren, en 200 bezoekers zijn de zaal zelfs niet eens kunnen binnenko men, wegens de beperktheid der plaats. Een advocaat Faider heeft het voor zitterschap bekleedde zaal was met tropheën van roode vaandels versierd met het opschrift: demokratisehc en socialistische Republiek. De orde is niet gestoord. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Januaiij. De President der Republiek heeft gisteren ten 1 ure, te paard en in groot uniform, met een zeer klein detachement dragonders, de straten der hoofdstad doorkruist. Hij is er op zeer verschillende wijs begroetnu eens riep men Leve de Keizer! dan: Leve de Republiek! dan weder: Leve de clubs, het ministerie, zelfs Lodetvijk Philips! Op het Eendragtsplcin greep een jong mensch de teugels van zijn paard, onder het roepen van: Leve de demokratische eti sociale Repubiek! Leve de amnestie! Men zegt dat de President beloofd heeft, dat de amnestie verleend zou worden. Andere leden riepen tezelfder tijdLeve de Keizer! Een hoop volks drong op hem

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2