leydsche courant. 1849, WOENSDAG, 24 JANUARIJ. cJm afgegeven. BINiNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSE BE BEIÜGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; llTrTlnTT de afzonderlijke nommers worden tegen 10 LEYDEN, 23 Januarij. Bij Koninld. besluit is bij continuatie benoemd tot President bij liet Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland: Ds. A. Verwey Bz.; tot Lid de Heer Mr. J. F. C. Moltzer, en tot Secundus Prof. N. C. Kist, Ouderlingen; tot Leden van bet Klassikaal Bestuur van Zuid-Holland, voor de klassis van Leyden D D. H. J. de Haan Hugenlioltz, te HillegoniH. van Schelle, te Langeraar; Prof. N. C. Kist, Ouderling, en tot Secundi: DD. H. C. Wesseling, te Noordwijkcrhout; L. M. Lobry, te Zwainmerdam, en Prof. J. F. van Oordt JWz., Ouderling. De aanbesteding aan het Ministerie van Marine van 1,000 stuks Wollen Dekens, heeft den 18den dezer plaats gehad; zij zijn aangenomen door den Ileer J. Scheltema alhier, voor ƒ3.74} per stuk, De 255 rollen Karl- doek zijn aangenomen door de Hceren Wilford Becker en Comp., te Amster dam, voor 33.89 de rol. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de op te rigten Maatschappij Archimedes(zie de Advertentie) tot verwaai borging tegen brandschade van fa brieken, trafieken, molens enz., welke onderneming door het Handelsblad van den 15llen dezer 2dc editie bijzonder is aanbevolen, dewijl het reglement dier Maatschappij voor de minkostbaarheid en de zekerheid dezer inrigting pleit, die eene volkoincne, onbekrompene schadeloosstelling op den voorgrond plaatst onder een bestuur door de deelnemers uil hun midden te kiezen. Deze Maat schappij zal zich vestigen op eene vcreeniging van vijf miilioen guldens aan deelnemingen en in eene bestaande behoefte voorzien daar zij waarlijk inag hceten eene wenschelijke en in de gevolgen voor de deelhebbers voordeelige zaak. De Bovcn-Rhijn en Waal, alsmede de IJssel, de Benedcn-Rhijn en Lek zijn thans geheel van ijs Iievrijden de buitengewone correspondentie langs gemelde hoofd-rivieren opgeheven. Ook de Maas en Merwede benevens de Killen waren van het ijs ontlast en het water sterk vallendezoo.lat ook al daar de correspondentie-dienst stond op te houden. De inbraak der polders Brakel en Pouderoijen in den Bomrnelerwaardheeft veel schade te weeg gebragt. SCHIEDAM, 19 Januarij. Er wordt hier een ontwerp van inschrijving aan de huizen rondgebragt, met oogmerk eene vcreeniging daar te stellen ten doel hebbende het aanbou wen van pakhuizen om tot bergplaatsen te verstrekken voor de producten welke door de Nederlandsche Handel-Maalschappijbeginnende met het vol gende jaar, ook in deze stad zullen worden opgeslagen. Dit ontwerp gaat uit van de Heeren de Groot, Roelants en C0., en is reeds met de deelneming van aanzienlijke handelshuizen te dezer stede voorzien. MAASTRICHT, 20 Januarij. Do Baron van Sc'nerpenzecl Heuschdie door twee kiesdistricten tot Lid van dc Tweede Kamer der Statcn-Generaal was benoemd, heeft de keuze van het district Sittard aangenomen. Dientengevolge zal, den 29stcn dezer, te Heerlen eene nieuwe keuze plaats hebben. BELC11Ë. BRUSSEL, 21 December. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft met 71 tegen 12 het wetsontwerp aangenomenwaarbij dc pensioenen der Ministers worden afgeschaft. E1VGELA1V». LONDEN, 20 Januarij. Eon aantal schepen liggen naar California in lading; de overlogt wordt op 25 per persoon berekend. Er zijn hier reeds 5 maatschappijen opgcrigt ter gouddelving aldaar, met een kapitaal van 1,250,000 De veestapel in Engeland en Wallis beslaat uit 5 miilioen runderen 32 miilioen schapen en bijna 2 miilioen paarden, van welke laatsten uit weelde gehouden wordt. Uit Noord-Arnerika zijn dezer dagen te Liverpool 100 vaten versch spek aangevoerddat in ijs bewaard en in den besten toestand is overgebragt. Het werd voor 32 h 35} shil. de 120 Engelsche verkocht; het was de eerste aanvoer van dien aard. In dc mijnwerken van Merthiser, bij Plymouth, is ecu arbeider gedu rende 7 dagen in de onderaardsche gangen verdwaald geweest en al dien lijd zonder voedsel en drank gebleven. Toen men hem vond, was hij uiterst ver zwakt, doch men hoopt hem in het leven te behouden. De Times bevat een artikel over de noodzakelijkheid van het aanleggen van volkplantingen, en wijst er onder anderen op, dat, 20 jaren geleden, de Britsche koloniën in Australië beperkt waren lot Nieuw Zuid-Wales en van Dicmenslandmet eerie gezamentlijke bevolking van 53,000 zielenen uitvoeren ten bedrage van 181,000 Thans telt Engeland aldaar reeds West-Australië, Zuid-Australië, Port Philip, Moreton-baai en Nieuw-Zeeland, behalve de groote toeneming in de oorspronkelijke koloniën. Rondom Nieuw- Hollandin het oosten en zuiden, bezit Engeland 1,500 mijlen uitgestrekt heid kustland, en meerendeels loopt dat reeds 200 mijlen diep binnen 's lands. De bevolking in Australië alleen is tot 300,000 zielen gestegen in Nieuw Zuid-Wales tot 200,000. De waarde van den uitvoer is van 181,000 tot 2,189,663 geklommen. Aan dc kust van Melbourne woon den in 1847 tachtig huisgezinnen, thans is er dc stad van dien naam verre zen met 10,000 inwoners en 2000 huizen. Zoo is het in alle streken van die gewesten, en dit toont, welk eene groote uitbreiding de kolonisatie (vooral sedert 1835) hier gekregen heeft. Onlangs is in de kolonie Demernry de aangelegde spoorweg geopend de planters maken veel gebruik van dit middel van vervoer. De Regering is ook van plan in Oost-Indië spoorwegen te doen aanleggen. Van de Kaap de Goede Hoop wordt van den 23slcn November gemeld, dat de ingezetenen met alle mogelijke middelen zich zouden verzetten tegen het overbrengen van veroordeelden derwaarts. Uit New-York waren naar Californië 200 matrozen overgevoerd, ter aanvulling van hen, die waren weggcloopcn om goud te zoeken. FRAKftillJK. PARIJS, 21 Januaiij. De Commissie belast met liet tractement van den Vice Presidentheeft hij monde van den Heer Gouin rapport uitgebragten zijne bezoldiging op 60,000 fr. bepaald; hij zou op Klein-Luxembourg zijn verblijf houden. Dit voorstel echter is verworpen, en de Nat. Vergadering heeft met 472 stemmen tegen 278 de bezoldiging van den Vice-President op 48,000 fr. bepaald af gekeurd dat hij op Klein-Luxembourg zou wonen, maar vastgesteld dat hij op staatskosten zou gehuisvest worden. Gisteren heeft de Nationale Vergadering van het drietal ter keuze van den Vice-President der Republiek, tegen alle verwachting, den eersten Can- didaat, den Heer Roulay (de la Meurtlie) gekozen en wel met 417 stemmen, terwijl de Heer Viviendie naar men meende de meeste kans had van be noemd te worden277 stemmen op zich vcreonigde en dc Generaal Baraguay d'Hilliers slechts ééne stem. Dezen uitslag, waarbij juist de man wiens naam bij de eerste voorstelling werd uitgefloten, benoemd is, schreef men hieraan toedat de meerderheiddoor den Candidaat van den Presidentden Heer Boulay, te kiezen en dien van het Ministerie, den Heer Vivien, voorhij te gaan, de Ministers eene nieuwe nederlaag heeft willen doen lijden. De Heer Boulay heeft in zijne aanspraakwaarmede hij de hem opgedragen waardigheid aanvaardde, te kennen gegeven, dat hij zijne verkiezing beschouwde als een blijk van goede verstandhouding tusschen den President en de Nationale Ver gadering. Die aanspraak werd met veel aandacht en inet groot genoegen aan gehoord. Aan het slot daarvan werd groote lof aan de vergadering toege zwaaid, dat zij met zooveel gematigdheid en tevens met zooveel moed van hare uitgestrekte mngt gebruik had gemaakt; zij zou, zoo besloot de Heer Boulay, hare loopbaan eindigen, zoo als zij geleefd had, mecstcressc van zich zelve; Frankrijk zou steeds met eerbied aan haar blijven denken en de roem der volgende vergaderingen bestaan in bet voorzetten van baren arbeid. Er zijn reeds uit 66 departementen petitiën ontvangen tegen den lango ren dnur der Nationale Vergadering. De vloot, welke zoo spoedig moest uitgerust worden, heeft, dc haven van Toulon nog niet verlaten.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1