ROTTERDAM9 Januarij. Al de percelen van den grooten aangehoogden grond op liet Nieuwe Werk alhier, zijn hij de openbare veiling opgehoudendoch sedert zijn eenige uit de hand verkocht. Ook heeft de Jachtclub eenige percelen gekocht, om er een groot gebouw op te rigten, dat met de Engelsche Club-houses in pracht zou kunnen wedijveren. APPINGEDAM, 3 Januarij. In het kiesdistrict van Groningen alhier is bij herstemming Dr. R. Westerhoff tot Lid van de Tweede Kaïner verkozen. VLISSINGEN, 9 December. In deze haven zijn in 1848 ingeklaard 115 en uitgeklaard 45 schepen. Te Vcere binnengekomen 32 en uitgevaren 30 schepen. Tc Zicrikzec aange komen IC en vertrokken 21 schepen. ui;ii. %M>s(;iis: FRANKK1JH. PAR1]S, 9 Januarij. De Regering heelt beslist, dat zij al de besluiten welke het Consistorie te Gaëla genomen heeft, betrekkelijk de Fransche Geestelijkheid of Kerk, als wettig zou aanmerken. De Zitting der Nationale Vergadering is geheel gewijd geweest, aan het vragen van inlichtingen door den Heer Raune omtrent de buitenlandsche staat kunde. De Minister van Buiten!. Zaken Drouyn de Lhuys, Lainartinc, de Larochejacquelin en I.edru-Rol'in hebben het woord gevoerd.- De Minister heeft naar oud gebruik gezegd, dat de onderhandelingen worden voortgezet, doch dat men ten dien aanzien zich nog geene uitlating kon veroorlooven. De vergadering heeft zich dood bedaard gehouden en men is tol de orde van den dag overgegaan. Men spreekt nog over wijziging van bet Ministerie, zelfs wordt er al ver haald dat de Voorzitter der Republiek den Heer Thiers zou verzocht hebben om met de sterkste voorstanders zijner partij een Ministerie te vormen of een Republikeinse!) Ministerie zaain te stellen uit de mannen die de omwente ling van Fehruarij aan den dag heeft gebragt. De Zitting van heden was gewijd aan de wet op de gevangenissen voorts is de benoeming van Lucien Bonaparte, broeder vau Pierre Bonaparte, als afgevaardigde uit Corsica vernietigd, omdat 2000 stemmers, 4000 briefjes in de bus hadden gestoken. De Voorzitters, onder-Voorzitters en Secretarissen van de Nat. Vergade ring, zijn heden in het paleis van den Voorzitter der Republiek ter maaltijd genoodigd. Sedert eenige dagen beeft de Bank van Frankrijk hare betalingen in specie hervat; gcruimen tijd betaalde zij steeds in biljetten. Een dagblad discht heden een plan op van den President der Repu bliek, om namelijk uit eik der 86 departementen van Frankrijk een meisje ■naar Parijs te doen komen, en zich uit deze 86 ccne vrouw te kiezen. Het werk van den Oud-Minister Guizot, over de volksregering in Frankrijk, zal binnen twee dagen in het licht verschijnen. Het bevat acht hoofdstukken: I. van waar bet kwaad komt; II. over het bestuur in eene volksregeringIII. van de democratische repuhliek IV. van de sociale re publiek V. welke de wezentlijke elementen zijn van de Maatschappij in Frankrijk VI. staatkundige voorwaarden van den maatschappclijken vrede in Frankrijk; VII. van de de zedelijke voorwaarden van dien vrede; VIII. be sluit. Het werk is gekocht door den Boekverkooper Masson, voor 20.000 frs. De bekende schrijver Alex. Dumas bevindt zich thans wegens den on dergang van de voornaamsten zijner uitgevers, ten gevolge van de omwente ling, in zulke achterlijke geldelijke omstandigheden, dat bij bet regt van boedelafsland beeft ingeroepen. Daar geen zijner schuldeiscliers in verzet is gekomen, beeft de Reglbank voorloopig dit voorregt toegestaan. In weerwil van koude en regen wordt er ijverig voortgewerkt aan de gebouwen voor de tentoonstelling van nijverheid in de Cbamps-Elyséesvoor 1849. Deze gebouwen zullen nog ruimer zijn dan die voor de vorige ten toonstelling in 1844 alwaar 3963 inzenders hnnne voorwerpen hadden in geleverd. ITALIË, ROME, 30 December. Gisteren is onder het gebulder van het gesehut en het luiden der klokken bet besluit afgelezen tot bijeenroeping eener Constituerende Vergadering het volk was hierover in groote opgewondenheid. De Regering der stad Bologna heeft verklaard toetetreden lot het pro test van den Paus tegen de instelling van eene Kcgeringsjunta te Home. Den 25slcn had de Paus te Gaëta de Gezanten der Mogendhedenook die van Ruslandin een plegtig gehoor ontvangen. Uit Napels zou de Paus 600,000 dukaten en uit Spanje 500,000 pias ters ontvangen hebben. De Maarschalk Radetzky had aan de provincie Miliaan weder eene oor logsbelasting opgelegd van 4,338.293 lires, te betalen voor het einde van Februarij. PRUISSEN. BERLIJN, 7 Januarij. In vele takken van handelbijzonder in artikelen van weelde is in liet af- geloopen jaar in geheel Duitschland, een groote stilstand waargenomen. De handel echter in leder, zoo als altijd wanneer cr oorlog is, was bijzonder levendig. Het debiet in koloniale waren is weinig verminderd zelfs is het verlier van koffij eer toe dan afgenomen, daar gedurende het afgeloopen jaar grootere hoeveelheden uit Nederland, Hamburg enz. ontboden werden. De lage stand der markt in dit artikel mag hiertoe veel hebben bijgedragen. Daar echter de voorraad thans in Zuid-Duitschland zeer gering is, zoo Iaat zich gedurende dit wintcr-saisoen eene prijsverhooging le geinoet zien. Do handel in suiker was en blijft minder belangrijk en daar de voorraad hier van in evenredigheid veel groolcr is, en ook door de binnenlandsche beet- worlel-suiker vermeerderd wordt, zoo is daarin geene prijsverhooging te ver wachten. Dit is mede het geval met rijst, waarvan er een groote voorraad voorhanden en het verbruik minder is, ten gevolge der matige graanprijzen. De zaken der boekhandelaars gaan meer en meer achteruit, daar de periodieke drukpers schier aller aandacht tot zich trekt en geene boeken wor den gekocht. Het Huis Colta, dat de Augsburgsclie Allg. Zeitung uitgeeft, moet zich met moeite kunnen staande houden, omdat dit blad geene bepaalde staatkundige kleur heeft aangenomen. OOSTENRIJK. YVEENEN 4 Januarij. Hoewel de stad rustig is, verkeert de burgerij nog steeds in den hoogst on aangenamer! toestand van het streng en willekeurig krijgsbewind. De Ministers schijnen het nog niet zoo verre te kunnen brengen dat de inwoners de bur gerlijke vrijheid terug bekomen, zonder welke dat leven en die beweging worden uitgedoofd die de ziel eener groote stad uitmaken. De overdrijving van den staat van beleg doet ook de meest welgezinden het militaire juk moede worden waar onder hunne vrijheid en welvaart gebakt gaatzoodat men vurig wcnscht dat de jonge Keizer door vertrouwen te willen schenkenver trouwen en genegenheid uitlokke, en de aloude Keizerstad zich spoedig in het vreedzaam bezit van haren Keizer moge verheugen. De zaken in Hongarije nemen meer en meer een gewenschten loop voor Oostenrijk en voor die uitgestrekte erflanden zelve, die naar mate de Ooslen- rijksche wapenen zegevieren, des te eerder van den gruwzamer) krijg zullen verlost zijn, waardoor ze nu, zonder wczenllijk doel, worden geteisterd. De belangrijke steden Pesth en Ofen zijn zonder slag of stoot ingenomen, en het opgeruide maar misleide volk keert terug van de verblinding, waarin dwee- pers en gelukzoekers het hadden gebragt, en weldra zullen ook de uiterste gewesten van Hongarije bevrijd zijn van woeste, bandelooze legers der oproeri- gen die overal vernieling en ellende verspreiden. Volgens de laatste herigten zou Ofen nog niet zijn ingenomen. In het Aartshertogdom Oostenrijk hebben de drie Bisschoppen een pro test ingeleverd tegen die bepalingen der grondregten voor Duitschlandin de Rijksvergadering te Frankrijk goedgekeurd, welke over de Godsdienst han delen, daar zij meenen dat de R. K. Kerk meer bijzonder dan de overige door den Staat moet beschermd worden. FRANKFORT. 6 Januarij. Eindelijk is de nota van het Oostenrijksch kabinet bekend geworden zie hier hoe zij luidt: sffeenen, 28 Dec. 1848. Zonder in een naauwkeurij onderzoek van het door den Meer Minister von Gagern aan de Duitsclie Nationale Vergadering voorgelegde programma te tre dendat voor een ander oogenblik blijft voorbehouden, zoo geloof ik toch reeds heden de opmerkzaamheid van den Minister op de volgende punten te moeten vestigen. Men gaat in dat programma van het gevoelen uit, als ware Oostenrijk van voornemen niet in den op te rigten Duitschen Bondstaat le treden, d. i. er zich van uit te sluiten. De openlegging der politiek van het Oostenrijksche kabinet, zoo als op den 27ste" van de vorige Maand te Kremsier gebeurd is, heeft inlusschen de regeling der betrekkingen met Duitschland uitdrukkelijk aan eene nadere overeenkomst voorbehouden en geenszins van de bedoeling gesproken waarvan in het programma des Heeren von Gagern melding wordt gemaakt. Hieruit volgt, dat, wanneer wij de praemissen niet toegeven, wij ons ook met de verdere gevolgtrekkingen onmo gelijk vereenigen kunnen. Oostenrijk is nog heden ten dage eene Duitsche Bondsrnagt. Deze stelling, uit de natuurlijke ontwikkeling van duizendjarige betrekkingen voortgesproten, denkt het niet op te geven. Kon het gelukken, zoo als wij opregt wenschcn en gaarne verwachten, dat eene innige inecnsmcl- ling der belangen van de Dnitsche bestanddeelen daargesteld worde, wordt het werk der staatsregeling, waaraan Oostenrijk mede arbeidt, op eene voldoende wijze ten einde gebragt, dan zal Oostenrijk in dit nieuwe Staalsligchaam zijrie stelling weten te handhaven. Inlusschen zal de toekomstige hervorming van het tegenwoordigen Duitschen Statenverhond inderdaad gebrekkig zijn wil men thans reeds het scheiden van Oostenrijk uit denzoo als in het voornoemde programma gezegd wordt, »op te rigten Bondstaat" als eene uit gemaakte zaak aannemen. Een gevolg van deze door ons als verkeerd terug- gewezene stelling, blijkt uit de door den Heer Minister van de Nationale Ver gadering verzochte magligirig, om met het Oostenrijksche Keizerrijk Gezant- schapsbelrekkingen aan te knoopen. Even als alle andere Duitsche Bondsta ten hebben wij eenen gevolmagtigde hij den zetel van het Centraal Bestuur. Zijrie lüsschenkomst zal, even als vroeger, toereikend zijn, om het verkeer met het Ministerie te onderhonden. UEd. wordt daarom verzocht, er hij den Heer von Gagern op aan te dringen dat hij van deze aanknooping van een diplomatiek verkeer op de hoven medegedeelde grondenafzie. Hetgeen wij zoeken is eene heilzame beslechting van de groote vraag. Deze zal slechts

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2