hom alleen hartzeer hadden berokkend van ondankbaren, die zijn vaderlijk toezrgt nog altijd meer wilden beperken. Dal ieder weet, wat misbruik er van zijne vergunningen is gemaakt, en boe men, door den zin zijner woorden te verdraaijen de menigte beeft zoeken te misleiden, en uit deze weldaden wapenen heeft gesmeed, o-n de hevigste aanvallen te doen tegen zijn souverein gezag en wereldlijke regten. «ij gewaagt vei der rnet afgrijzen van den moord aan den Minister Rossi gepleegd; hoe die de voorlooper van velerlei gruwelen is geweest; hoe het geweld, dat hem belette om eenig hulpmiddel tegen die rampen aan te brengen of de onverlaten le slraflen, Item beeft genoodzaakt zich te verwij deren. Hoe de Voorzienigheid hein nu in vrijheid te Gaëta heelt geleid; hoe hij van daar plegtig en herhaaldelijk in tegenwoordigheid van de Gezanten veler natiën, tegen die gewelddadigheden heeft geprotesteerd, en hoe hij ver geefs getracht heeft om door allerlei maatregelendie hij in bijzonderheden vermeldt, de rustverstoorders en gewelddadige aanranders tot hunnen pligt te doen terugkeeren, daar zij integendeel de hem alleen toekomende souvereine regten hebben afgeschaft, en door de twee Raden een onwettige regering heb ben ingesteld onder den naam van voorloopige en opperste Staatsvergadering. Hij verklaart dat de verpligtingen zijner Sorrvereiniteit en zijne plegtige eedenhem verhonden hebbende om die ongeschonden aan zijne opvolgers over te dragen, hem noodzaken orn voor God en de wereld, tegen zulk eene heiligschennis te protesteren. Waarom hij dan al die daden, die het gevolg zijn van geweld, nietig verklaarten al zijne onderdanen doet weten dat er in zijne Staten geen wettige magt is, dan die uitdrukkelijk van hem uitgaat, dat alleen de tijde lijke Commissie den 27slen November, door hem ingesteld, wettig is, en aan deze alleen in zijn afwezen het beheer der zaken toekomt, tot dat hij des wege nader zal hebben beschikt. Het Ministerie heeft eene vrijwillige werving geopend om de legcrmagt op die sterkte te brengen, welke zij behoort 1c hebben. In eene proclamatie heeft het de bevolking aangemaand daaraan deel te nemen, omdat de be vrijding van Italië alleen kan verwacht worden van een welgeordend leger. De verwarring wordt hoe langer hoe erger. Het Ministerie op de soin- matiën van den oppersten Junta besloten hebbende orn aan de Kamers een ontwerp van staatsregeling aan te hiederris zulks door de meerderheid der afgevaardigden afgewezen waarop deze van de tribunes door het volk zijn uitgejouwd, zoodat de Afgevaardigden de zaal hebben verlaten, liet protest van Z. H. is, zegt de Albaonmiddelijk door het volk afgescheurd. De bekende volksleider Ciccrovacchio heeft zich uit Rome verwijderd daar hij vreesde te zullen gevangen genomen worden. Brieven uit Venetië van den 23s,en melden dat de Oostenrijkers on voorziens het fort Malghera hadden aangegrependoch door de Pauselijke troependie van Ancona te Venetië waren aangekomenmet de bajonet waren afgeslagen. NAPELS. 24 December. De Paus, die den 1 l^en jn eon Consistorie van Kardinalen, drie Bisschoppen voor Frankrijk had benoemd, beeft den 22slc" andermaal een Consistorie ge houden, waarin 12 Kardinalen tegenwoordig waren, en onderscheidene Bis schoppen aangesteld. Nadat door de Engelsche en Franscire Gezanten op nieuw pogingen waren gedaan, om de Siciliuansche aangelegenheden tot een gewenscht einde te brengen heeft de Prins Cariati in naam des Konings eene nota aan die Ge zanten doen toekomenwaariit hij verklaart dat de Koning nimmer zijne toestemming zou geven tot eenige schikking ten gevolge waarvan een afzon derlijk Siciliaansch leger zou worden daargcstelddat hij in de uitoefening zijner regten als onafhankelijk Souverein geenc bemiddeling of tusschenkomst van andere mogendheden tusschen hem en zijne eigene onderdanen zou kun nen toelaten, ofschoon hij bereid was, om uit eerbied voor zijne bondgenoo- terr naar den welwillender! raad hunner vertegenwoordigers te luisteren dat er echter eene omslandigheid bestond welke, naar het scheen, hem in de onmogelijkheid zou pla itsen daarvan gebruik te maken dat namelijk de re gering van Spanje, uit hoofde van de eventuele regten der Spaansche dynastie op de Napelsche troonsopvolgingbij eene nota gevorderd bad te worden toe gelaten tot de deelneming aan alle onderhandelingen welke aangaande deze aangelegenheid met eenige Ëuropesehe mogendheid moglen gehouden worden, cn daar nu de diplomatieke hetrekkingen tusschen de hoven van Engeland en Spanje afgebroken waren, zoo zoude die omstandigheid oorzaak zijn dat aan het verlangen van den Engclschen Gezant te Napels niet zou kunnen worden voldaan. De Fransche en Engelsche Gezanten hadden np die nota niet geantwoord, maar later was van de zijde der Napelsche Regering eene nieuwe nota aan hen gezonden waarbij zij verwittigd werden dat de vertegenwoordigers der mogendheden die de traetaten van 1815 hebben helpen sluiten, zouden wor den opgeroepen om deel te nemen aan de onderhandelingen die over de Sici- liaansche aangelegenheden zouden kunnen geopend worden. BEIJEKEN. MUNCHEN, 1 Januarij. Gisteren is hier bet nieuwe Ministerie tot stand gekomendoor de benoe ming van den Heer Beisiertot Minister van Binnenl. Zakencn van den Hoogleeraar Edeltot Minister van Eerediensten. Den 29ste" hebben alhier weder woelingen onder de troepen plaats 'ge had, die door krachtige middelen zijn moeten beteugeld worden. OOSTENRIJK. IV KENEN 30 December. Heden is op nieuw een leger-berigt bekend geworden, waaruit blijkt,, dat de Generaal-Majoor Ottinger, nadat Raab veroverd was, de Hongaren tot aan Babolna vervolgd en de vijandelijke voorhoede aangetast heeft, met dat gevolg, dat een bataillon, slerk 600 man, bijna geheel in de pan gehakt is en voorts een aantal gevangen genomen zijn. Het getal dezer laatsten wordt in dit herigt als volgt opgegeven: 700 man, waaronder 200 ge wonden, 7 Officieren en een vaandel. Generaal Windisch-Gratz zette zijne operatiën voort. De vesting Esseg is in handen van de Oostenrijkers gevallen, alsmede, zoo men zegt Comorn. De Cholera bleef in Gallicic nog altijd op eene verontrustende wijze heerschen; tot 15 December kwamen er 43,656 gevallen voor, waarvan 17,752 den dood ten gevolge hadden. VEREENIGDE STATES. NEW-YORK, 12 December. De Colonel Mason, burgerlijk en militair Gouverneur van Calitbrnië, heeft aan den Minister van Oorlog een verslag gezonden over de ontdekking van het goud aldaar, gedagleekcnd van den 17den Augustus II., uit de stad Monterey aan de westkust van Noord-America. Hij verhaalt dat hij den 2üsltn Junij te San Francisco aankwam, en zoo daar als verder op, ten platten lande alles verlaten vond om goud te gaan zoeken. Er was geen werkvolk te hekomen; er werden bij het fort Suttcr dagloonen van ƒ25 betaald; een enkele kamer werd verhuurd voor 250 en een huis voor 1250 's maands. Hij zag op een stikkend heeten dag 200 rnenschen in de zon zand wasschen om er goud uit te halen, vier man die daartoe een zeker werktuig hadden wonnen 250 daags. Verder op cn wel 1000 voet hoven de vallei groeit een soort van pijn- hoomendaar wilde men door een waterval een zaagmolen aan den gang brengen en nu vond de Heer Marshall in het zand, dat dit water goudkor rels met zich voerde. Men trachtte het geheim te houdenmaar reeds drie maanden later waren er wel 4000 rnenschen de woestijnen ingetrokken om goud te zoeken. Die gansche landstreek is daar rijk in goud. In eene rotsholle van weinige ellen in den omtrek, verzamelden twee lieden in weinige dagen voor een waarde van ruim 40,000 guldens, en zoo zijn er nog hon derden dergelijke rotsspleten. De Gouverneur verklaart, dat hij het niet zou hebben geloofd als hij 't niet zelf onderzocht had. Hij zou honderde voorbeelden kunnen bijbrengen van lieden die in weinige dagen voor belangrijke sommen hadden verzameldcn het laat zich aanzien dat er nog zoo veel te vinden is, dat de waarde van het goud er door kan dalen. Het voornaamste magazijn van het fort Sutter, dat van Braman en Cornp., ontving van 1 Mei tot 10 Julij ongeveer de waarde van een ton gouds. An dere kooplieden niet minder. Men scheepte van de kust dagelijks grootc par tijen koopwaren af; want de arme Indianen zijn nu belangrijke verbruikers geworden doch zoo men geen levensmiddelen aanvoertzou inerrbij al het gouddaaraan gebrek krijgen. Gansclr Opper-Californic is van aanzien veranderd. Akker- en ambachts lieden matrozen en soldaten allen worden goudzoekershet geld heeft geen waarde meerceri officier kan niet meer van zijn soldij leven een werkman eischt 20.per dag. Die slaat varr zaken kan niet van duur zijn. De Gouverneur heeft geen herigt willen geven, voor hij er zelf geweest was, maar aarzelt niet na eigen onderzoek te verklaren, dat er meer goud in die streek is, dan men noodig heeft om honderdmaal de kosten van den oorlog met Mexico te betalen. Een soldaat die 20 dagen verlof had verreisde er elf van ën verzamelde in de overige negen dagen een schat van ongeveer ƒ4000, of vijf jarert soldij. Dergelijke verhalen, zegt de Gouverneur, zijn, hoe ongeloofelijk zij schijnen, toch w aar. De lijd zal leeren of deze rijkdommen die andslreek lot ware welvaart zulle» strekken: welligt eerder tot armoede. De toestand eener nog weinig be schaafde maatschappij, vol vreemde gelukzoekerswaar ieder slechts naar schatten zoekt cn alle bedrijven stilstaan, waar wel overvloed is van goud, maar gebrek aan allesen dus alles ook weer buitensporig betaald wordt waar het goud de oogen verblindt cn de zeden bederft, zulk een toestand is niet zoo benijdenswaardig als zij schijnt, maar kan, eer het onmisbaar evert- wigt in de verschillende standen, werkzaamheden cn behoeften weder hersteld is, de wczentlijkc weivaart cn outwikkeling tier maatschappij aanmerkelijk vertragen. Het geschiedkundig genootschap alhier heeft, in zijne zitting van den 2isten November II., tot corresponderend lid henoeind den Heer M. E. A. G. Campbell, under-bihliothecaris der Koninklijke bibliotheek te 's Hage. Alhier is overleden de Heer H. Lewis, lid van den Senaat; hij was waarschijnlijk de zwaarste man van het gansche land, wegende ruim 460 ponden. In onderscheiden Amerikaansche steden voornamelijk in zeeplaatsen heeft zich de cholera geopenbaard. Gedurende het jaar van 1° Julij 1847 tot 1° Julij 1848, zijn in onze havens gebouwd 141 fregatschepen, 168 brikken, 689 schooners, 392 sloe pen cn kanaalbooten, 158 stoomvaartuigente zanten eenen inhoud melende vgn 243,782 ton.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2