LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, S JANUABTJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit /.uturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEBJGTEN. LEYDEN, 6 Januarij. Bij het ter perse leggen dezer is ons door de E. A. Regering der Stad ter plaatsing toegezonden, een uitgewerkte Staat van de Stedelijke Begrooting, die wij bij ons volgend nomrner ineen Bijvoegsel zullen niededeelen. Sedert onze laatste opgave zijn er geene Cholera lijders bijgekomen, her steld éénoverleden geen. In 1848 zijn te Hoorn 2,718,505 Nederl. kaas ter waag gewogen. Te Westervoort trokken de vorige week drie karren en een wagen door, met staven goud van Londen komende en bestemd naar Frankfort voor Roth schild de waarde bedroeg 15 millioen guldens. In 1848 zijn door de onderscheiden Provinciale Commissien geëxami neerd 3 Onderwijzers van den lsten, 96 van dm 2l,en, 220 van den 3ll<,n en 253 van den 4den rang; 5 huisonderwijzers, 118 schoolhouderessen en 5 huisondrrw ijzeressen. 's GRAVENHAGE, 5 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den lieer D. van Koetsveld, Lid van de Gedep. Staten van Zuid-Holland. Gisteren hield de Afdeeling der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank weder eene bijeenkomst, welke door den Heer A. Hoek, als voorzittend bestuurslid, met eene toespraak werd geopend; waarna de Heer J. E. Erdman eene rede uitsprak, over den oorsprong van het nieuwe- jaar-wensehen en het misbruik dat van den eersten dag van het jaar ge maakt wordt, en hoe die eigenlijk behoort gevierd te worden. Hij toonde vervolgens aan dat de sterke drank de verderfelijkste volkdrank is, omdat hij geene dorst lescht of geene voedende deelen bevat, doch alleen geschikt is oin te bedwelmen en te verwilderen. Hij schetste de gevolgen die de dronk aards ondervinden, en der vele misdaden in dronkenschap gepleegd; en deelde mede dat het genootschap van deszelfs oprigting (in 1841) bijna 5,000 leden telten deze stad zich in een getal van ruim 800 leden mag ver heugen. ALMELO, 2 Januarij. lledm is hier hij herstemming tusschen de lleercn van Riemsdijk en Don ker Curtius, tot l id van de Tweede Kamer, de laatstgenoemde verkozen met 267 van do 418 stemmen. BUITEN LANDSCHE BËBSGTEN EN6!ELAN0, LONDEN, 3 Januarij. De Times van heden geeft op, dat sedert het begin van 1847 niet tuinder dan een half millioen mensehen uit Groot-Brilaiinië naar elders ver huisd is; dat sedert Januarij 1848 deze verhuizing den vorm van een gedurig voortloopenden stroom heeft aangenomen, en trien rekenen kan dat zij nog èrn geruinien tijd geheel de vermeerdering der bevolking zal wegnemen. Van dien aanhoudend verhuizenden zwerm zal Ierland niet minder dan 200,000 jaars leveren, en daar een bevolking van 8 millioen gewoonlijks slechts met '100,000 in het jaar vermeerdert, rnoct die van Ierland thans met even zoo veel 'sjaars verminderen. Eene vereeniging, onder den naam van Nationale Confederatie, heelt 2 prijzen, ieder van 100 uitgeloofd, voor de beste verhandelingen over de nationale belastingen en de billijkste wijze van hare heffing. Iri de laatste dagen zijn te Huil zoo vele ladingen graan aangekomen dat er naauwelijks pakhuisruimte te vinden was om alles te bergen11. Dingsdag kwamen niet minder dan 60 met koren bevrachte schepen in die haven aan. Te Liverpool is uil Peru aangehragt het lijk van een kinddat bij Arica in den toestand van een mummie in eene groote bedding van guano-mest ge vonden was. Twee lijken van volwassen personen, die in denzelfden toestand gevonden zijn, en welke men voor die van den vader en de moeder van bel kind houdt, zijn opgezonden naar het Brilsch museum in deze hoofdstad. Nabij Merthyr had op den tweeden Kersdag een ijzingwekkend ongeluk kunnen plaats hebben. Terwijl een spoortrein met 150 reizigers door middel van kettingen van ccn hellend vlak werd afgelaten, brak de ketting plot seling, en vloog de trein inet de snelheid des bliksems naar beneden, tot dat hij van zelf stilstond. Met huivering denkt men aan het gevaar, het welk de passagiers zoo wonderdadig zijn ontkomen. Te Lurnaharson in letland is dezer dagen eene vrouw overleden, die den hoogen ouderdom van 115 jaren had bereikt; nog weinige weken vóér haren dood zat zij dagelijks Ie spinnen. Volgens brieven uit Constaritinopel heeft Dr. Brunner op eene rondreis in de omstreken van Pontus, Cappadocie en Galalie eene geheel door rotsen ingesloten in bouwvallen liggende stad ontdekt, welke, naar hij ten ruwste heeft berekend, 218 huizen, 7 koepelkerken, enz. hevat. Men ziet meer dere bijzonderheden te gemoet. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Januarij. In de zitting der Nationale Vergadering van gisteren is een crediet verleend van 400,000 frs. ten behoeve van het Ministerie van Onderwijs en Eeredienst, om in de kosten te voorzien van bezoldigingen cn schadeloosstellingen der geestelijke leden van de Kapittelen in onderscheiden gemeenten. Voorts schijnt er lusschen de Vergadering en het nieuw Bestuur meer ver wijdering te komen, en steken zij, die de candidatuur van Louis Bonaparte het meest hebben aangedrongen thans de vaan van vijandschap tegen hom op, en heerscht er in 'l algemeen groote verwarring in de staatkundige kringen. De Vergadering is veel meer bezorgd over haar eigen bestaan dan over de laak van wetgeving, en heeft in de onzekerheid harer voortduring, weder de regering aangevallen, over de intrekking tan het ontwerp van wet op het onderwijs, vroeger door den Heer Carnot voorgedragen. In weerwil dat de Heer Odilon Barrot haar tot bedaren trachtte te brengen, is de aanval met vernieuwde woede uitgebroken, toen de lieer Falloux vroeg, of het der Vergadering ernst was om een wet te maken ten slotte is de aanval ge smoord. Wijders is er niets bijzonders voorgevallen. Volgens een der gewoonlijk goed onderrigte bladen, zou de afgetreden Minister van Justitie, den President der Republiek gevraagd hebben, welke zijne dagelijkschc gewoonten waren cn op welke uren van den dag of den avond hij hegeerde uittegaan. De President zou vrij kort hebben geantwoord dat zulks niemand aanging, cn dat hij uitgaan wilde, ofte huis blijven, zoo als hij verkoos. De Minister had getracht, den President te doen inzien, dat, ingeval hij bij zijne meening volhardde, het personeel van politie-bcamb- tenmet de zorg voor zijne persoonlijke veiligheid belast, viermalen talrijker moest zijn, dan indien hij kon besluiten, om op vaste tijden uittegaan; doch hij is er niet in geslaagd, om I odewijk Napoleon tot andere denkbeel den te brengen, cn moet zelfs door hein zijn vermaand, om de zaak niet verder aan te roeren. De Eerste Kamer der Civiele Regtbank heeft dezer dagen drie zittingen gewijd aan proces, die sedert 109 jaren onder verschillende vormen, tusschen dezelfde lamiliën voortgezet wordt. Het betreft eene erfenis van ongeveer 12 millioen francs. De overledene, wiens nalatenschap men betwist, heette Mcssire Charles Jean de Lafonl, Heer van la Barrière enz., Markies van Paudy, enz., en is tc Parijs op 10 Maart 1740 overleden. Als vrij zeker wordt bcrigtdat het voorgenomen Congres tot regeling der Italiaansche aangelegenheden tc Brussel, geen plaats zal hebben, omdat Oostenrijk weigert zich daar te laten vertegenwoordigen, dewijl Sardinië on langs wederom tegen hetzelve eene vijandige houding heelt aangenomen. ITALIË, ROME, 25 December. Het blad Resorgimenlo deelt een uitvoerig stuk mede, waarhij de Paus zich verklaart tegen de instellingen van een opperste Junta of Staatsverga dering, en hetwelk van den I7den December te Guëta is gedagteekend. Z. H. begint met te verklaren dat eene zijner eerste zorgen hij zijne ver heffing geweest is, om de eendragt tusschen de onderdanen van den wereld lijken Slaat der Kerk te bevorderen, cn dien, zoo veel in hem zou zijn, bloeijend en rustig te maken. Maar dat hij met smart moet zeggen dat zijne weldaden cn de op hun verlangen toegestane vrijere instellingen, in plaats van tot die erkentelijkheid te leiden waarop hij aanspraak mogt maken,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1