NOTIFICATIE De Lengten uit Silizië luiden nog treurig; de tienden worden aan de grondeigenaars niet betaald, tenzij zij de huurders daartoe bij exsecutie dwin gen waardoor deze cellier ten hoogste verbitterd worden. OiTEXIUJK. WEEKEN 29 December. Het dienstjaar in October 11. geëindigd levert een te kort op van 43} mil- lioen florenen, daar de uilgaven 156, en de inkomsten slechts 112} rnillioen bedroegen. Van de ten gevolge der inneming van de stad gevangen genomen 230U personen, zijn reeds 2000 op vrije voeten gesteld. Wederom wordt het volgende omtrent den oorlog in Hongarije medege deeld: Volgens bcrigten van den bevel voerenden Luitenant Generaal Veld maarschalk Pachner uit Herroannstadt en van den Luitenant Veldmaarschalk Rukawina uit Temeswar, is het de heide onder hevel van den Generaal-Ma joor Graaf Leiningen uit het Banaat en onder dat van den Overste-Luitenant Berger uil Zevenbergen afgezondene kolones gelukt, zich bij Alias te vereenigen en met vereenigde krachten tot het ontzet van Arad voort tc rukken. Na dat de Zevenbergsche kolonne hippe, hetwelk slechts door eenige coropagnien Szeklers bezet was, ingenomen had, vereenigden zich de beide kolonnes den 14<tvn dezer bij Engelsbrunn. Ka een gevecht van verscheidene uren gelukte het aan onze dappere troepen, door den linker vleugel om te trekken, den vijand, die ten getale van 15,000 man de vesting ingesloten had, in wilde vlugt tot wijken te noodzaken, waarna hij de Maros trachtte over te trekken. Om den linker oever der Maros geheel van vijanden te zuiveren, had een levendig tirailleurs-vuur bijna den ganschen dag geduurd en de al-laar bezette molens moesten door granaten in brand gestoken worden. Het verlies onzer troepen is 15 dooden en 40 gekwetsten; onder de eerste bevindt zich ook de Overste Luitenant Hailig van het infanlerie-bataillon Sivkovich. Het verlies des vijands was aanzienlijk, en er zijn lot heden reeds meer dan 200 gevan genen binnen de vesting gebragt. Bij deze gelegenheid zijn ook 16 artille risten vari het vijfde regement van den vijand tot ons overgeloopen. Eene afdeeling van 500 Puien had zich voor Arad te weer gesteld; ook van deze werden verscheiden gevangen genomen. Bovendien werden den vijand nog 4 houwitsers en een twaalfponder ontnomen. Het voornaamste voordeel echter is dat Arad ontzet is, en door toevoer van levensmiddelen en krijgsvoorraad voor een halfjaar, alsmede van verscheidene dertig- en zestig-ponds mortie ren, lot krachtdadige verdediging in slaat gesteld, zoodat deze togt haar doel volkomen bereikt heeft. FRANKFORT. 30 December. De Commissie der Staatsregeling heeft de artikelen omtrent het Rijksop perhoofd vastgesteld en bekend gemaakt; in deze komen onder anderen de volgende bepalingen voor De waardigheid van Rijksopperhoofd wordt aan een der regerende Duitsche Vorsten opgedragen. Het Rijksopperhoofd voert den titel van Keizer der Duitscliers. De residentie des Keizers is daar, waar de zetel des Rijksregering berust. De Keizer heeft een inkomen hetwelk de rijksdag vaststelt. De persoon des Keizers is onschendbaar. De Keizer oefent liet hem opgedragen gezag door middel van verantwoordelijke, door hem benoemde, Ministers uit. Alle regerings-bandclingen des Keizers vereischen tot hare geldigheid de mede ondei teekening van ten minste een der Rijksministcis, die daardoor de ver antwoordelijkheid op zich neemt. De Keizer oefent de volksregterlijke verte genwoordiging van het Duitsche rijk en der afzonderlijke Duitsche Staten uit. Hij stelt de rijksgezanten en consuls aan en leidt het diplomatiek verkeer. De Keizer verklaart oorlog en sluit vrede. De Keizer sluit vcrhindtcnissen en verdragen met de Buitenlandsclie mogendhedenmaar met medewerking van den rijksdag, voor zooverre die hij de staatsregeling bepaald is. Volgens de laatste opgaven bevatten de Staten van het Duitsch Verbond 21.489.858 Roomsch-Kal holieken18,358.142 Evangeliseben en 417.634 Jo den. Er zijn ruim 160.000 Duilseb-Katholiekendeze zijn inet de Grieken bij de Hoorn-ellen geteld. De geheele bevolking bedraagt dus 40,265,635 zielen. De Heer von Schmerling zal hier als gevolmagtigde van Oostenrijk blijven en doel juist om die reden voor het oogenblik een uitstapje naar Wccnenom zijn mandaat als afgevaardigde bij den Oostenrijksclien Rijksdag terug te geven. Het lieden verschenen Rijks-wethlad bevat de onlangs door de Rijksver gadering vastgestelde finantiële wetten, waarbij aan het Rijksbestuur, voor de maanden September, October, November en December 1848, een crediet wordt toegestaan van ruim 10,518,600 florijnen. Dit crediet zal volgens de gemaakte bepalingen gedekt worden, behalve door de voorhanden zijnde en nog tc innen gelden, door eene bijdrage van 217.456 florijnen, welke de verschillende Duitsche staten voor die maanden, in de volgende verhouding zullen opbrengen Oostenrijk 64,869 Pruissen 65,172 Beijeren 24,354 Koningrijk Saksen 8209; Hannover 8930; urlemberg 9546; Baden 6841; Kcurliessen 3884; Groothertogdom Hessen 4238; Holstcin 2243; Luxemburg en Limburg 1734; Brunswijk 1433 Mrcklenburg-Schucrin 2449; Nassau; 2071 Sachsen- Weimar 1375; Sachsen-Cohurg-Gotha; 763; Saclisen-Meiningen-llildburghau- sen 786; Sachsen-Altcnburg 671; Oldenburg 1509; do overige kleinere sta ten te zamen ruim 4200 florijnen, en de steden Frankfort 327; Bremen 331; Luheck 274 en Hamborg 887. De uitgaven voor dezelfde 4 maanden, beloopemie eene som van 10,518,622 florijnen, zijn aldus vastgesteld; I. Gexamenilijk Ministerie: Kanselarij en woning van den Rijksvoogd, 23.680; Rijksvergadering en vijftigercomité, 116.600; ministerie, 4,400; van den bondsdag overgenomeiie ambtenaren, 2.054; algeineene uitgaven, 6,165. Jl. Rijksministerie voor buitenlandsclie zaken: Ministerie, 23,540; gezantschappen, 100,000. III. Binnenlandsche zaken: Ministerie, 15,443; Rijkscommissarissen16.000. IV. Justitie: Ministerie, 10,613; wetgeving en bestuur, 10,260. V. Koophandel: Ministerie, 29,273; afdeeling ma rine, 5,323,000. VI. Oorlog: Ministerie, 32,928; Rijksveslingen, 3,041,003; Rijkstroepen, 1,750,000. VII. Finantiè'n: Ministerie, 11.310; bestuur vau de Rijkskas, 2250. Of echter al die Staten bereid zullen zijn die bepaalde opbrengst te storten en welke dwangmiddelen de Rijksvergadering zal aanwenden, ingeval van onwilligheidis nog niet regt helder. ÏEREFAIGDE STATEN. NEW-YO'RK, 12 December. De Secretaris voor de geldmiddelen bad zijn verslag in het Congres uitgc- hragtde ontvangsten van bet laatste dienstjaar, loopende tot 30 Junij jl., bedroegen ruitn 58} rnillioen dollars, waaronder 21} rnillioen door lee ningen of door de uitgifte van schatkist-biljetten verkregen. De uilgaven 58} mill, dollars. Voor liet loopende dienstjaar zijn de ontvangsten geraamd op ruim 57 mill., doch daarvan slechts ruim 36 mill, aan belastingen en het overige door leeningen, 't geen vooral zeer gemakkelijk is als men ze niet denkt terug tc betalen. De uitgaven zijn geraamd op ruitn 54 mill.; wes halve een overschot van 2.853,694 (loll, verwacht wordt. In liet volgende dienstjaar ziet men een overschot van ruitn 5 mill. doll, te gemoct. Voorts worden de voordeden van bet bestaande handels tarief aangetoondde uit breiding van de stoombootvaart vooral op de kusten van California eri Oregon, aanbevolen, die liet vonruilzigt op eenen uitgebreiden handel met A/ia opent. Voor 't overige zijn de beriglen van daar opgevuld met verhalen omtrent de goud-delving in California. Duizende lieden ijlen derwaarts heen. Hier lagen laatstelijk 20 schepen met passagiers, op reis naar Int land van be lofte; sommige zouden over de landengte van Panama op de eene of andere wijze de kust van California trachten Ie li-reiken andere Kaap Hoorn om zeilen. Over Panama dachten de reizigers hunne bestemming in 3, over Kaap Hoorn in 6 maanden te bereiken. Men vindt liet meeste goud aan de oevers van de rivier Sacramento. De zuchtom de onverwachte schatten deelachtig te worden, is daar een woede geworden. Alles stroomt naar de valleijen, die de genoemde wateren hc- sproeijen de steden Monterey, St. Francisco, Sonora, St. Jose, Santa-Cruz zijn als uitgestorven. Van alle ijzeren voorwerpen zijn spaden houweelcn en andere dergelijke werktuigen vervaardigd, oin de aarde om te woelen, en over eene uitgestrektheid van honderde urenzijn duizende menschen met verzamelen bezig. Alle andere bedrijven staan stilvoor het verrigten van den voor bet levensonderhoud onmisbaien arbeid worden ongehoord hooge loonen betaald de levensmiddelen zijn er zeer schaarsch en bij gevolg ongemeen duur. In sommige beriglen wordt de waarde van liet goud, hetwelk een ileher door elkander dagelijks vindt, gemiddeld op 16 doll, (ƒ40) begroot. Men verzekert, dat soms c--n mail in weinige minuten voor 30 doll, gevon den heeft. Somwijlen vindt men stukjes goud van 1 once. Volgens deskun digen wordt er meer goud met het op eene gebrekkige wijze gewasschcn zand weggeworpendan daarin gevonden. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 23 December. De begrooting voor 1849 is openhaar gemaakt. De inkomsten zijn bere kend op 11.(182,990, en de uilgaven op ƒ21,318,901 Rcichsthalcr. De post voor het huis des Konings bedraagt 743,600 Rth., nevens 397,022 Rilt. aan emolumenten, waarop dit jaar 120,000 Rth. bespaard zijn. Het Minis terie van Oorlog heelt 10 rnillioen, dat van marine ongeveer 2 en een half rnillioen, en de renten der staatsschuld bijna 4 rnillioen noodig. De inkoms ten bedragen: directe belastingen 3,349,000, indirecte belastingen 4,796,100, staatsdomeinen 343,900, en de Sond- en stroomlollen 1.831,200 Rth. STADS ItEKIGTEN. tot Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS her Stad LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet, van den 8sle" Januarij 1817, Staatsblad n°. 1, waarbij aan elke stad of plaats de vrijheid verleend wordt, om derzelver contingent in de Nationale Mililie, geheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, geven hij deze aan de belanghebbenden kennis, dat het daartoe bestemde Register, gedurende de maand Januarij 1849, (except Zon- en Feestdagen) ter Secretarie dezer Stad, van 's morgens ten tien tot 's namiddag ten een ure, zal openliggenen noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen welke op den l'len Januarij 1849 hun 19de jaar zijn ingetreden, en hun 305,e nog niet hebben volhragt ten ware zij reeds in dienst der Nederlandsclie armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook lot den ou derdom van 35 jaren zullen worden toegelaten de lengte hebbende van een el, vijf palmen, zeven duimen, voorzien van derzelver geboorte-acte en bewijs van goed gedrag en inwoning van ten minste 15 maanden binnen deze Stad, geteekend door den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich lot den dienst der voornoemde Nationale Militie, vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld R eg is se r te doen inschrijven. Zullende aan ben vvor

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2