LEYDSGHE COURANT 184SL De Courant wordt Maartdag;, Woensdag en Do Prijs der Courant »i 12 in het jaar; Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt lATVTT'ARTT a/zoa^or^e 'tammers worden tegen 10 vit Zaturdag avond. I A AJnDAI* 1 J AI> U A J. Centen afgegeven. BIN JN E JV L A JN D S C U E B E li IT E JN' LEYDEN, 30 December. Gelijk in de maand Jnnij 1. 1. de geschillen over de regten der Stedelijke Regering en de Nederd. Hervormde Diaconie en Kerkerand over het toevoor- zigt en beheer der ganschc armeninrigtingonder den vreeindlnidenden naam van Huiszittenhuis hekend, aanleiding heeft gegeven tot de uitzetting van gemeld Collegie uit de vergaderkamer aldaar, en voorziening in dat beheer van stadswege; zoo zijn eergisteren avond teizelfde oorzake, Regenten van het Ned. Herv. Uiaconie-armeliedenhuishetwelk almede met ecnen zonder lingen naam, dien van Minnehuisgenoemd wordt, welks Regenten uit Diakenen of Oud-Diakcuen werden gekozen, en welk geslicht ook deelt in stedelijke subsidie, na op hun verzoek te zijn ontslagen, hij besluit van de meerderheid van den Stedelijken Raad, waartegen echter cenigc leden zijn op gekomen, door Regenten uit dien Raad vervangen. Wij hebben geaarzeld of wij zulks zouden mededeelen doch hebben ge meend ons hieraan niet te mogen onttrekken, als behoorende tot het nieuws van den dag, op welker mededeeling het publiek aanspraak beeft. Maar wij meenen tevens met deze bloote vermelding te kunnen volstaan daar wij in bijzonderheden tredende, welligt bij geene der partijen, den blaam van partijdigheid zouden ontgaan, die men zoo ligtelijk onverdiend beloopt, en de Redacteur eener Courant bovenal behoort te zorgen, dat hij in dergelijke teedere plaatselijke aangelegenheden, de strengste onpartijdigheid in acht neme: waarom wij bij voorraad beluigen, dat indien een scherpzinnig oordeel in dit eenvoudig bcrigt.cenigc partijdigheid meende te bespeuren, al wat daarna zwemen mogttegen onze bedoeling is. En liet is dan ook om die onpartijdigheid, waarop wij hoogen prijs stellen, te handhaven, dat wij voortaan over deze zaken geenc ingezondene stukken zullen plaatsen, tenzij de Schrijver gedoogc dat zijn naam er onder worde gedrukten alzoo alle verantwoordelijkheid voor den Redacteur worde buitengesloten, die dergelijke stukken, zoolang de drukpers vrij is, toch niet mag weigeren, tenzij de uitgebreidheid de plaatsing niet toeliet. Wij vertrouwen dat niemand, tot welke partij hij behoore of welke bij toege daan zij, ons dezen maatregel ten kwade zal duiden, dien wij meenen te moeten nemen, zoowel als blijk van onpartijdigheid, als ter bewaring van onzen vrede niet alle onze medeburgers, in een geschil waarbij wij persoonlijk in gec- nerlei opzigt betrokken zijn; maar waaromtrent wij toch niet kunnen nalaten, om van wege de betreurenswaardige gevolgen die dergelijke oneenigbeden in velerlei opzigt na zich slepente wenschen en te bidden dat eene spoedige schikking een einde moge maken aan een geschildut reeds zooveel leeds en verbittering heelt te weeg gebragt, en uen naam onzer stad op eene smade lijke wijze door het gansche land doet ronddragen. De Amst. Cour. deelde in haar nominer van den 26sten een belangrijk stuk mede over het Hooger Onderwijswelke beschouwing wel verdient oin met belangstelling te worden gelezen, en veel bevat waaruit blijkt dat hel den ons onbekenden Sclir. niet aan de noodige kennis en bekwaamheid ontbreekt. Dit stuk wordt in het volgend nominer inet een tweede Hoofdstuk over de Militaire Scholenen in het nominer van heden Zaturdag, met een derde Hoofdstuk over de Kabinetten en Museè'n vervolgd. Hier echter vinden wij een' misslag, dien wij ons verpligt vinden te herstellen. De Sehiijver zegt: Het Gouvernement heeft in der tijd aangekocht de verzameling van Siebold, welke eenigen tijd te Leyden, in een weinig geschikt lokaal, ter bezigtiging is open geweest, doch tegenwoordig waarschijnlijk, op een' of an deren zolder, ten prooi aan rotten en muizen is overgelaten." Dit is zoo niet. De bewuste verzameling staat in orde gerangschikt in een nan den fleer von Siebold toebelinorend en door hem aan de Lands regering daartoe verhuurd huis, in eene drukbezochte straat alhier, de Paardestceg gehectenniet verre van de Rhijnsburgcrpoortbuiten welke het station van den Spoorweg ligt, en wordt in gemeld huis dagelijks aan de genen die zich aanmelden vertoond, onder geleide van den gescbikten Opzigter Hakbijl, die sedert jaren bij den Heer von Siebold in dienst, velerlei wetenswaardige bij zonderheden deswege mededeelt. Sedert onze laatste opgave zijn albier bijgekomen 3 Cholcralijders overleden 2, hersteld 2, Totaal 356, overleden 171, hersteld 113, in behandeling 66, •sGRAVENHAGE, 29 December. Bij Z. M. besluit van den 22stea dezer zijn benoemd tot plaatsvervangers van den Kanton-Regter te Ridderkerk, Mr. G. J. Reelacrts van Einmichovcn en D. W. Stoop. Bij Koninkl. besluiten van den 26s,ta dezer zijn benoemd: tot Direc teuren der Postkantoren: te 's Hertogenboseh H. A. Cremers, tot dusverre Inspecteur te Nijmegen; te Doesborgh, R. A. W. Baron van lleeckercn, thans Directeur te Harderwijk; te Harderwijk, J. F. Miramlolle thans Directeur te Hattein; te Hattem, J. W. R. Versteeg, wonende te Doesborgli; te Hclle- voetsluis, W. Baron Mulert, thans tweede Commies ten Postkantorc te Utrecht; te Woerden, L. Paling Jz.wonende te Woerden. Men heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vraag voor gesteld, of, zoo lang de wetten op de Nationale Militie niet door anderen zijn vervangen, de loting moet blijven plaats hebben uit ingezetenen, die op den jsten Januarij hun 19dc jaar zijn ingetreden, dan wel of art. 181 der Grw. moet geacht worden (hans dadelijk van kracht te zijn, zoodat de jongelingen, die, volgens de vorige Grondwet, in het aanstaande jaar aan de loting zou den hebben moeten deel nemen, thans slechts voor de nationale militie zullen worden ingeschreven en eerst in 1850 aan de loting onderworpen zijn. Z. Eic. heeft hierop geantwoord, dat, zoo lang de thans bestaande wetten op de nationale militie door geene andere zijn vervangen, zij, luidens art. 3 der additionele artikelen van de Grondwet, niet slechts gedeeltelijk, maar in haar geheel moeten worden gehandhaafd en mitsdien tot op da t tijdstip van volle kracht en toepassing zijn. In deze residentie is aangekomen de Graaf Ladislas Karoliji, Majoor in dienst van Z. K. en K. H. den Aartshertog Juliann van Oostenrijk. Hij komt laatstelijk van Londen en is belast met eene buitengewone zending van den Duitsclien Rijksbestuurder. Z. D. H. de Hertog Bernard van Sakscn-Wciraar is heden nog niet nit deze residentie vertrokkendaar Z. D. II. bij den Koning ten gehoorc is ontvangen. Morgen zal Z. D. U. de voorgenomen reis naar Mannheim aannemen. Men verneemt dat de vergaderzaal der Provinciale Staten van Zuid- Holland op het Binnenhof alhier, zal worden ingerigt voor de openbare zit tingen zoowel van die Staten als van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In den aanvang van de volgende maand moet niet dit werk worden begonnen, om met den meesten spoed te worden voltooid. De Dingsdag jl. hier gehoudenc scliaal-collecte, ten behoeve van de inrigting voor het verschaffen van weik aan belioeftigen heeft de aanzienlijke som van omstreeks 2600 opgebragt. ROTTERDAM 29 December. Men verneemt dat de Heer G. Wenk Jr. is benoemd tot Notaris hier ter stede. Ten gevolge der wet van 1842, moeten in Nederland ongeveer 150 Notaris standplaatsen, bij overlijden als anderzins, worden opgeheven. Dit getal is thans reeds met 'omtrent 90 verminderd, zoodat er nog ongeveer 70 Nota rissen in Nederland boven liet gestelde maximum zijn. Bij eenen Winkelier te Delft is deze week een vnlsche gulden ontvan gen, rnct het jaartal 1844, die de echte stukken zeer nabijkomt, AMSTERDAM, 29 December. In dit jaar zijn alhier uit zee aangekomen 1,972 schepen, zijnde 782 minder dan in 1847, grootendeels ter oorzak van den geslremden handel met de Oostzee havens, ten gevolge van den Deenschen oorlog. De in-, uit- en doorvoer van granen, van 1". Januarij tot uit®. De cember, was als volgt: Uitvoer naar Uitvoer naar Wr" den Rijn. Zee. Tarwe9,655 1,731 lasted. Rogge12-363 70 2 fl Boekweit 2,295 Garst2,203 154 d Haver 24 560 Erwten 1,093 39 88 J? Lijnzaad 8,637 28 Koolzaad2,332 164

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1