BU J TEN LA N DSC HE BE RIG TEN Drie antwoordengeteekend met de spreuken N°. 1Legt af de leugen en spreekt de waarheidenz. 2. Indien iemand in woorden niet struikeltenz. 3. Uit onze taal en gesprekkenenz. N°. 3. Daar liet lager schoolwezen in ons Vaderlanddoor de bepaling van bet Koninklijk besluit van 2 Januarij 1842, N°. 61, dat er in elke gemeente eene Commissie voor plaatselijk toezigt op bet schoolwezen zal zijn, eëne nieuwe ontwikkeling kan erlangen, zoo deze Cominissiën hare belang rijke taak wel verslaan en regt ter harte nemenmaar het niet van al hare leden kan gevorderd worden, dat zij de uitvoerige werken over volks opvoeding en onderwijs lezen en bestuderen zoo vraagt de Maatschappij «liene beknopte beschouwing van de volks-opvoedingals het doel der lagere scholen; van de inrigting die eene goede school behoort te hebben; van de onderscheidene vakken van onderwijs van de hulpmiddelen daar toe noodig van de wijze waarop en de hoogte waartoe elk vak van on derwijs moet beoefend wordenvan de verschillende methoden waardoor men vele kinderen te gelijk kan bezig houden; van de opwekkingen en aanmoedigingen; die aan de jeugd en de onderwijzers moeten gegeven worden van de doeltreffende inrigting van schoolbezoeken door de Com inissiën van plaatselijk toezigten voorts van het eigenaardige van be waar-, herhalings- en Zondags-scholen, en van het wenschelijke dat deze overal, waar het cenigzins mogelijk is, worden opgerigt; in éën woord: eene handleiding voor plaatselijk toezigt op de lagere scholen." Drie antwoordengeteekend inct de spreuken N". 1. Een ware bron van burgerdeugdenz. 2. Eene hoogst gewigtige aangelegenheidenz. 3. Geen zaad kan behoorlijk gedijenenz. N°. 6. »Een geschrift over den omgaug met en de behandeling van dienst baren door hunne heeren en vrouwen." Twee antwoorden, geteekend met de spreuken: N". 1. Ochwilde toch de nienschenz. 2. Efeze VI: 5—9. Terwijl op de prijsstoffen N°. 1, Geschiedenis der uitvindingen; IN0. 4, Overzigt aangaande beschaving en verlichting sinds de laatste 50 jaren, en N°. 5 Over de landverhuizinggeene antwoorden zijn ontvangen. ALMELO, 27 December. In het 4de district alhier is, bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer, in plaats van den Heer Mp. H. Jacobson, die daarvoor bedankt heeft, gebleken, dat van de 475 uitgebragtc stemmen, de Ileer Mp. J. van Riems dijk Jr. te Almelo 199, de Heer Mr. D. Donker CurtiusMinister van Justitie, 153, en de Ileer R. P. TV. van Diggelen 108 stemmen verkregen heeft; zoo dat eene herstemming omtrent beide eerstgenoemden moet plaats hebben. SNEF.K27 December. In het 4de district alhier heeft bij de stemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niemand de meerderheid bekomen van de 798 uitgebragte stemmen verkregen de Iltl. Costerus 297, Vegelin van Claerbergen 191, Jongstra 146 stemmen. Tusschen de beide eerstgenoemden zal op nieuw eene herstemming moeten plaats hebben. KOEVORDEN. Men denkt dat deze oude vesting zal worden ontmanteld als een geheel nutteloos punt, dat ter verdediging des lands niets meer heteekeut, daar er links en regis ruime gelegenheid is om het eenvoudig stil te laten liggen, en deze plaats dus geheel doelloos, onderhoud en garnisoen kost; terwijl dergelijke vestingen nog gevaar loopen van door den vijand bezet te worden, die zich alzoo vastnestelt en die, wil men de arme inwoners niet aan de ijselijkheden van een bombardement blootstellen, uiterst moeilijk en lang zaam te verdrijven zijn. Het stadje bevat 2400 inwoners, en zal, wanneer het als vesting wordt vernietigd, noch door het verval der onderhoudswerkennoch door het garni soen van veertig man, blijvende schade lijdenvermits dit nadeel, al zeer spoedig zal worden opgewogen en met den tijd rijkelijk overtroffen door het graven van vaarten ter afvoering van turf uit de vaak zeer hooge veenen, welke thans in die streken nog in wijde uitgestrektheid onaangeroerd liggen, doch zoodra Koevordcn niet meer als vesting in den weg staat, kunnen de vaarten die de grenzsn van Drenthe zullen doorsnijden en langs dit stadje loopen, het ecnige in den omtrek van ruiin zes uren dat iets beteekenl waardoor het alzoo hoogst waarschijnlijk tot een ongekeuden bloei en welvaart zou kunnen geraken, zonder langer, grootendeels op 's lands kosten, een kwijnend bestaan voort te slepen. Mogt alzoo uit bezuiniging bij het departe ment van oorlog, hetwelk zoo vele schatten verslindt, het dubbel nut ontstaan van vcrligting voor de ingezetenen en vermeerdering van de welvaart des vaderlandswaartoe het graven van kanalen in de provinciën Drenthe en Overijssel, in gemeenschappelijk overleg met Hanover, in die streken, volgens het algemeen gevoelen van bekwame Staathuishoudkundigenvan onbereken baar nut zou kunnen zijn. Onderwijl zijn reeds door een paar vereenigingen plannen tot ruimere uit voering van kanaalwerken ontworpen, welke daartoe bereids de rioodige ver gunning hebben aangevraagd. GEMERT, 22 December. In den avond van Woensdag zijn alhierten kantore van den Rijks Ont vanger Koppelaar, p. m. ƒ1,500 ontvreemd. Omtrent den dader of de daders heeft men nog niets vernomen. Het kantoor des Ontvangers is aan de straat en in het midden van het dorp gelegen. E1VGELA1VD. LONDEN, 26 December. Het electriekc licht, dat onlangs alhier zoo zeer voldeed in Pallmail, en ook in de stallen der rundvee-tentoonstelling is gebruikt, schijnt toege- gepast te zullen worden op spoorwegen. Men heeft eene proeve genomen door ecnen waggon, waarin het genoemde licht voortgebragt werd, aan te hechten. De uitwerking was eene beider lichtende streek op de spoorlijn van eenige Engelsche mijlen lang. Men sprak er van, om een haken van electriek licht te Calais en te Dover op te rigten, waardoor, naar men verzekert, een onafgebroken lichtpad over de golven zou ontstaan tusschen de Fransche cn Engelsche havens. De Heer Cobden, de bekende voorstander van den vrijen handel, stelt, bij een in 't openbaar medegedeelden brief, de volgende bcgrooling voor: Reductie van uilgaven op het leger en marine, enz. si 10.000,000. Successie-regt op erfenis van landgoederen1,500,000. 11,500,000. Daarentegen af te schaffen regten op thee al/ per pond2,000,000 regten op hout en planken 945,000 boter, kaas en andere levensmiddelen 516,000 verlies3,461,000, Af te schaffen accijnsen op mout 4,260,000 op hop416,000 op zeep850,000 op papier720,000 verlies6.246,000. Af te schaffen belasting: venster-belasting 1,610,000 zcgelregt op aankondigingen160.000 verlies1,170,000. 1 1,477,000. Ilij voegt er echter hij, dat hij dit plan niet als een voltooid linantieel plan beschouwt. De aanmerkingen der dagbladen zijn veelvuldig en veelzijdig. FRANKRIJK. PARIJS, 26 December. Eergisteren heeft de Voorzitter der Republiek eene wapenschouwing gehou den over de troepen der bezetting en de nationale garde, welke in de beste orde is afgeloopen. Ofschoon de geestdrift niet groot was, deden zich echter eenige malen de kreten: leve de Republiek! en leve Napoleon! hooren ook moet door eenige bataillons der nationale garde geroepen zijn: leve de Keizer! de artillerie der nationale garde en het zesde legioen van Parijs riepleve de amnestieHet leger zweeg. Onder de nationale garde stond Jerome Bona parte, de zoon van den gewezen Koning van TVestphalen. De Oud-Koning van TVestphalen Jerome Bonaparte, is op voordragt van het Ministerie, door den Voorzitter der Republiek tot Gouverneur van het Invalidenhuis benoemd in plaats van den Maarschalk Moiilor die tot Groot- Kanselier van het legioen van eer benoemd is. Men ze;;t dat de zoon van Jerome, Napoleon Bonaparte, geheeten met eene zending naar Engeland en Rusland zou worden belast. Het Ministerie heeft gisteren bij monde van den Heer Odilon Barrol zijn programma doen kennen. Schoon onbestemd en in algeineene uitdruk kingen vervat, is het echter vrij wel opgenomen; de slotsom kwam hierop neder, dat de staatkunde van het Ministerie zich het herstel der zedelijke en stoffelijke orde in de Maatschappij ten hoofddoel stelde. Ten opzigte van het buitenland heeft de Minister verklaarddat de eer van Frankrijk altijd de eerste gedachte van het Kabinet zou zijn doch dat men zich zou wachten voor ligtvaardige beloften. De redenaar eindigde met te zeggen, dat hij voor die dubbele taak op de medewerking der vergadering rekende. Men heeft opgemerkt, dal er geen woord van kwijtschelding van staatkun dige misdrijven is gewaagd. Dit zou uit verschil van gevoelen van den Voor zitter der Republiek met het Ministerie voortspruitenschoon het vreemd schijnt dat zulk een onderwerp niet vooraf is uitgemaakt. I)c zitting is niet alleen bezig gehouden met de voorlezing van dit pro gramma. Naauwelijks had de Ileer Odilon-Barrot de tribune verlaten, of de Heer Ledru-Rollin klom op, om de Regering over de militaire magt te ondervragen, die den Generaal Changarnier was toevertrouwd. De wet op de nationale garde, zegt: dat geen bevelhebber bij de land- of zecmagt, aan het hoofd der nationale garde kan worden gesteld, hetwelk met dien Generaal het geval is, maar de voormalige zoo willekeurige dictator vond weinig bijval. De vergadering ging eenvoudig over tot de orde van den dag. De Minister heeft zich op de noodzakelijkheid beroepen om door strenge maatregelen den terugkeer der geweldige tooneelen te keer te gaan, die Parijs hebben bezoedeld, en de Vergadering heeft teregt begrepen, dut men daarom iets moest overstappen. De Voorzitter der Republiek heeft zes en twintig rijtuigen en een vijftigtal paarden besteld voor de dienst zijner stallen. De Prinses Bacchiochigeboren Bonaparte, is dezer dagen door Lyon gereisdzich naar Parijs begevende. Men zegt, dat er een ontwerp van wet op til is om de beteugelende maatregelen die vroeger omtrent de clubs zijn genomen, tot de staatkundige maaltijden uit te strekken; hetgeen allczins wenschclijk schijnt, ten einde aan

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2