LEYDSCHE COURAN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. VRIJDAG, 29 DECEMBER. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B1 mEJNLAi\DSCRE BER1GTEiN LEYDEN, 28 December. Z. M. heeft den Kapitein F. J. Muller Massis, van bet reet. Grenadiers en Jagers, vooreerst bel tractement van non-activiteit toegestaan, eri den Kapt. I.. J. L. du Moulin, van het 8slc regt. bij dit regiment overgeplaatst. Naar men verneemt, heeft de Regering dezer dagen besloten, dat aan de officieren der laudinagt, die dit inoglcn verlangen, vergunning zal worden verleend, om zich tegen twee derden van hun traktement, gedurende een jaar met groot verlof uit de werkelijke dienst te verwijderen. Sedert onze laatste opgave is alhier bijgekomen 1 Cbolera-lijder, over leden 1, hersteld 0. Totaal 353, overleden 169, hersteld 117, in behan deling 67. Onlangs zijn met de stoommachine de l.vnden proeven genomen. De gchecle machine heelt in tegenwoordigheid van een gedeelte der Commissie, bestaande uit de 1111. Gevers, Simons en Beijerinckden ontwerper, den Inge nieur Dean, en van het gewone personeel, aan de Lyndcn aanwezig, gewerkt. De werking diende slechts lot eene voorloopige proef, om de sterkte en juistheid der stelling te onderzoeken; het vermogen der maehine zal nader moeten onderzocht worden. Er zijn geene machine deelen gebroken en men h ft geoue groote gebreken ontdekt. Uit eenen vergelijkenden staat van de prijzen der granen in Junij 1847 en December 1848, uit Zwolle medegedeeld, blijkt het volgende: In Junij 1847 gold: In December 1848 gold; liet mud Tarweƒ19.00 liet mud Tarwe 7.50 Bogge- 17.00 Rogge - 4.50 Boekweit- 12 00 j) - 4.00 I'aardeboonen - 12.00 i) J) Paardcboonen - 4.75 Aardappelen - 6.00 Aardappelen - 1.50 - 2.60 Gerst - 3.60 De Utrechtsche Provinciale en Stads Courant bevat de volgende te- regtwijzing van L. G.V. ouitient den persoon van den Voorzitter der Fransche republiek Het is mij voorgekomen, dat vele goede lieden in den waan verkeeren als of Karei bodewijk Napoleon, thans President der Fransche republiekeen Hollander zou zijn, en wel dezelfde Prins, op wien hij den afstand van Koning Lodewijkde regering van ons vaderland, voor eene wijle tijdsis overgegaan. Die opvatting is noglans ten eenenmale ongegrond, en ik neem derhalve de vrijheid, door middel van uw geacht dagblad, op die misvatting opmerkzaam te maken. Immers Koning bodewijk had drie kinderen. Het eerste, genaamd Napoleon Karei, werd 1802 geboren, en stierf te 's Graven bage 5 Mei 1806. Het tweede was Napoleon bodewijk, iiriSOi geboren. Onmiddelijk na het overlijden van zijnen broeder werd bij Kroonprins van liet Koningrijk Holland, en verkreeg bij Keizerlijke dotatie van 3 Mei 1809 liet Groothertogdom van Kleef en Rerg. Wat later, te weten 1 Julij 1810, werd hij, voor eene zeer korte poos, Koning van Holland; doeli dat Napoleon tische Koningrijk viel onmiddelijk in duigen, en de jonge Vorst, dooreen Adjudant afgehaald, vertrok naar Parijs, waar hij hij zijne moeder ver bleef. Na den val van Napoleon, leefde Napoleon bodewijk in Duitschland en Italië, huwde 1825 zijne nicht Charlotte, dochter van Joseph Bonaparte, en stierf te Forli 17 Maart 1831. Ook zijne vrouw, die zeer achtingswaardig was, geboren 31 Oct. 1802, en zich na zijn dood doorgaans te Sarzana op hield, is reeds sedert ren geruimen tijd overleden (2 Maart 1839.) Eindelijk een derde zoon van Koning bodewijk is Karei bodewijk Napoleon, de tegenwoordige President, die den 20slen April 1808 te Parijs geboren werd, cn sedert zijn jongelingsjaren steeds een zeer beteekenenden rol gespeeld heeft. Zijne bedrijven, zijne levensgeschiedenis, zijn woelziek karakter, zijn eigen waan en scliroomlijke on beduiden beid wil ik thans niet ophalen, aangezien deze kleine mededeeling geen ander doel beeft dan liemPrins Karei bodewijk Napoleon, van zijn broeder en boezemvriend Prins Lodewijk Napoleon eerst Kroonprins, toen gedurende een paar dagen Koning van Holland, en ten •slotte een der hevigste Carbonari van Italië, behoorlijk te onderscheiden. 'SGRAVENtIAGE27 December. Bij besluit van den 15Jen dezer, heeft Z. M. tot Broeder der Orde van den Nederl. beeuw benoemd J. van den Berg, Wachtmeester te paard der 2tle kb, der compagnie van de Koninkl. Maréchaussee iu het Hertogdom bimburg. In deze residentie is aangekomen en aan het hotel Fuhri afgestapt, de Heer van Zuylen van Nyevelt, Secretaris van Legatie van het Nederlandsche Hof bij dat van België. Heden morgen is uit deze residentie naar Weenen vei trokken, de Prins Estcrhazy, om bij de krooning van den Keizer tegenwoordig te zijn. Z. II. was Oostenrijkse!) Minister bij bet Nederl. Hof; in den loop dezer week zal hij tijdelijk door eenen anderen Minister vervangen worden, die alhier ver wacht wordt. De Prins zou tot Gezant aan het Pruissisehe Hof zijn benoemd. Heden morgen heeft de eenvoudige en plegtige ter aardcbestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Z. Exo. den Graaf van der Duyn van Maasdamop de burgerlijke begraafplaats alhier. De Wel-Eervv. Heer Ds. Ruitenschild sprak bij het graf eene rede uit, vvaaiin hij hulde bragt aan den afgestorvene. Hij sprak over betgeen de Heer van der Duyn, onder den zegen des Hemels, voor liet Vaderland is geweest, iiij dcszells herstelling en over bet veel en gewigtige werk, later door den afgestorvene verrigt. Hij schetste voorts het beminnelijk en godsdienstig karakter van den ontslapene cn wekte zijne kinderen en vrienden op om zijne nagedachtenis te eeren en zijne deugden na te volgen. In der lijd werd door liet gouvernement der Verecnigde Staten va» Noord-Amerika besloten tot liet zenden eerier expeditie, die, in liet belang van den koophandel en der walvischvangstde Stille Zuidzee doorkruisen cn de meeste eilanden daarin bezoeken zou. Na afloop dezer expeditie is door Charles Wilkes, Bevelhebber van liet tot deze onderneming gebezigd eskader, een zeer omstandig gescliiedverhaalzoo wel van de reis zelve als van hare voor de wetenschappen belangrijke uitkomsten gegeven. Dit werk wordt se dert liet jaar 1844 tc Philadelphia uitgegeven, onder den titel: Narrative of the United-States exploring Expedition. During the years 1838, 1839, 1840, 1841 en 1842. Een exemplaar der zeven eerste declen van dit werk uitmuntend gedrukt op groot zwaar velijn-papicrmet keurig bewerkte staal- en houtgravures versierd en prachtig gebonden in rijk vergulde maroquinën banden, is on langs door het Congres der Verecnigde Staten aan liet Nedcrlandsch gouver nement aangeboden en op last van Z. M. den Koning geplaatst in de Ko ninklijke Bibliotheek. 28 December. Murgen zal Z. D. II. de Hertog Bernhard van Saksen Weimar van bier naar Mannheim vertrekken. Gisteren avond is alhier overleden Mr. E. R. van Wcldcren Baron Rcn- gers, Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw, Lid van den Horigen Baad der Nederlanden, vroeger Raadsheer in liet voormalig Hoog Geregtshof alhier, voorts buitengewoon Kamerheer des Konings. Na een smartelijk en langdurig lijden, ten gevolge van eene ongesteld heid in lndië hekomen, overleed gisteren alhier in 50-jarigen ouderdom de Wel-F.d. Gestr. Heer J. J. L. L. JacolisnnInspecteur der Thee-cultuur op Java, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. De lof van een bekwaam, naauwgezet cn hoogst weikzaain ambtenaar, volgt hem in bel grul'. AMSTERDAM, 27 December. Het Hoofdbestuur der Maatschappij: Tot Nut can H Algemeenheeft aau de belanghebbenden berigtdat op de voor dezen jaro uitgcselirevene prijs stoffen zijn ingekomen de navolgende antwoorden, als: op N". 2. Daar bet een iieilige, en voor geheel de zedelijkheid allerbelang rijkste pligt is, om altijd de waarheid te spreken, en, in weérwil daarvan, de dagelijkschc ondervinding leert, dal er welligt geen pligt is, waartegen in de huiselijke en maatschappelijke zamenleving meer gedurig en met meer gerustheid gezondigd wordt, dan juist tegen dezen, zoo wordt gevraagd: Een leesboek, geschikt voor mcnschen van allerlei stand, waarin op eene bondige en levens treffende wijzede heiligheid en het hoog gewigt van dien pligt wordt aangetoond, en op deszelfs stipte betrachting, ook in de onderscheidene gevallen, waarin velen anders niet aarzelen van den- zelve af 1e wijken met klein van redenen wordt aangedrongen."

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1