Tegen het openen der zitting had zij de toegangen tol de vergadering sterk bezet, de hekken der Tuillcriën doen sluiten, en hoewel dit cenige nieuws gierigheid opwekte, werd de plegtigheid in de vergadering reeds volbragt, eer de bevolking er iets van verrnoedJezoodat alles rustig afliep. In de Vergadering zelve gat' de Voorzitter Marrast onverwacht liet woord aan den Heer Waldeck Rousseandie als verslaggever de stemopnemingen een uitvoering stuk las, waarin eerst gemeld werd dat der stemmingen den vol genden uitslag hadden opgeleverd over een getal van 7,826,345 stemmen- denheeft Lonis Bonaparte 5,434,226 steninun gehad, Generaal Cavaignac 1,448,107, f.edru Rollin 370,119, Raspail 36,920, Lamartine 17,910, Ge- -nepal Changarnier 4,790, terwijl er 12,610 verstrooide stemmen geweest zijn. Aan het slot werd den Generaal Cavaignac veel lof toegezwaaid. Hierna nam de Generaal het woord nam voor zich en voor het gehcele ministerie ontslag en liet door de gepaste wijze waarop hij het woord voerde, bij zijne talrijke vrienden den indruk van inr.ig leedwezen over zijne aftre ding na. Daarop verzocht de Heer Marrast den President den eed te doen, en las hem het formulier voor; waarop de Heer I.ouis Napoleon Bonaparte het Ik zweer het" uitsprak en toen de volgende toespraak voorlas, die met grooten bijval is gehoord en eene zeer goeden indruk scheen te maken nTusschen uliedcn en mij, Burgers Vertegenwoordigers, kan er geen we- zcntlijk verschil van bedoeling zijn. Onze wil, onze wenschen zijn dezelfde. Even als gij, wil ik de maatschappij weder op hare grondslagen herstel len de democratische instellingen bevestigen en alle middelen opsporen om leniging toe te brengen aan het lijden van dit edelmoedig, en verstandig volk dat mij een zoo luisterrijk blijk van zijn vertrouwen gegeven heeft. De door mij verkregen meerderheid doordringt mij niet alleen met dank baarheidmaar zij zal aan de nieuwe Regering de zedelijke kracht bijzet ten zonder welke er geen gezag bestaat. Met rust en orde kan ons land herrijzende ontvangene wonden heelen de verdoolden terugbrengen de hartstogten buzadigendoor deze zucht tot verzoening bezieldheb ik bravebekwame en aan het land van harte toe gedane mannen bij mij geroepen, verzekerd, dat niettegenstaande hun ver schil van staatkundigen oorsprong, zij eendragtig gezind zijn met u zaam te werken tot de toepassing der staatsregeling, dc verbeterde zamenstelling der wetten en den roem der Republiek. Het nieuw Bewind, de besturing der zaken aanvaardende, moet het haar voorafgegane, dank zeggen voor de pogingen, welke het gedaan heeft, om het gezag ongeschonden over te dragen, om de openbare rust te handha ven. Toejuiching Het gedrag van den geëerden Generaal Cavaignac is de brave rondborstig heid van zijn karakter waardig geweest, alsook dat pligtsgevoelhetwelk de eerste en voornaamste hoedanigheid van het hoofd eens staats moet wezen. Toejuiching! Burgers Vertegenwoordigers, wij hebben eene groote taak te vervullen die taak is, eene Repobliek te vestigen in het belang van allen, alsook een regt- vaardig, vast bewind, bezield met opregte zucht tot vooruitgang, zonder reactionair of [utopist te zijn. Toejuiching Laat ons de mannen des landsniet de mannen eener partij zijn en met Gods hulp zullen wij, zoo wij al geene groote dingen doen kunnen, er goede doen." Toen deze rede uitgesproken was, stond geheel dc vergadering in massa op onder het geroep van: leve de Republiek! leve de staatsregeling Na het lezen zijner aanspraak klom dc nieuwe Voorzitter de bank op, waar de Generaal Cavaignac gezeten was, en reikte hem hartelijk de hand. Terstond na dc opheffing der zitting, reed de nieuwe Voorzitter in een eenvoudig rijtuig door den Heer Lacrosse vergezeld naar het voor hem gereed gemaakte verblijf Elysée Bourbonen zoo was het einde dezer plegtigheid reeds daar, eer de Parijsche bevolking den aanvang had gemerkt. Lodewijk Bonaparte heeft zijn Ministerie dus zamengesteldOdilon Barrot, Minister van Justitie, President van den Raad, bij afwezigheid van den President der Republiek; Drouyn de Lhuys, Minister van Buiten). Zaken; Léon de Malevillc, Minister van Binnenl. Zaken; Rulhières, Minister van Oorlog; de Tracy, Minister van Marine en Koloniën; de Falloux, Minister van Openbaar Onderwijs en Eercdienst; Léon Faucher^ Minister van Openbare Werken; Bixio, Minister van I.andbouw en Koophandel; Hippolyte Passy Minister van Finantiën. De Maarschalk Bugeand is benoemd tot Opper bevelhebber van het leger der Alpen, en dc Generaal Changarnier tot Bevel hebber der lsle afdceling van dc Nationale Garde van het Dep. dc Seine en der Mobile Garde. Cavaignac heeft, alvorens het bewind neder te leggeneene menigte benoemingen gedaan. De Deken der orde van Advokaten de Heer Girard de Buryis eer gisteren zijn 103de jaar ingetreden. Hij is volmaakt wel en bezit al zijne vermogens. Hij had in 1790900 fr. in de spaarbank van Lafarge geplaatst cn trekt nu daarvan sedert verscheiden jaren 30,000 fr. lijfrente. §PA9iJE. MADRID, 15 December. Heden heeft H. M. de Cortes in persoon met eene aanspraak geopend, waarin zij onder anderen over den finantiëlen toestand van het land het volgende heeft gezegd »U wel bekende gebeurtenissen hebben tot hiertoe niet veroorloofd al de uitkomsten te verkrijgen, die men van het plan van belastingen verwacht had, dat eenige jaren geleden door de Cortes is goedgekeurd, noch het juiste evenwigt tnsschen de openbare uilgaven en inkomsten. Het is inzonderheid daarom dat mijne Regering genoodzaakt is gebruik te rnaken van de haar door u verleende vrijheid om een weder betaalbaar voorschot van 100 mil- lioen realen uit te schrijven, waarvan u rekening gedaan zal worden. Met niet minder belangstelling heeft men de regten der Schuldeischers van den Staat, zoo binnen- als buitenlandsche, in overweging genomen. In weêrwil der kostbare opofferingen, door de Natie gedaan, om den vrede in het Rijk te verzekeren, zal mijne Regering daarom niet nalaten uwe gehcele aandacht en al uwe zorgen op de meer krachtige maatregelen tot verbetering van het crediet te vestigen, door hare schuleischers regt te doen wedervaren. SARDINIË. TURYN, 16 December. Eindelijk is hier een nieuw Ministerie zaamgesteld, aan welks hoofd de bekende Gioherti staat, zonder eene bepaalde portefeuille. Men gelooft ech ter niet dat dit Ministerie op cenige meerderheid in de wetgevende Vergade ring zal kunnen rekenen. ITALIË, ROME, 11 December. De bcrigten van hier laatstelijk medegedeeld, zijn onjuist geweest. Er is wel eene voorloopige Regering aangesteld, doch deze is noch demokratiscli noch republikeinse!]. De Paus is niet vervallen verklaard van zijnen wereld lijken troon, noch door de Kamers noch door de uitvoerende magt, het is de constituerende llaliaansche Vergadering, die binnen kort alhier zal bijeenkomen, welke dit gewigtig vraagstuk zal moeten beslissen. De Kamer van Afgevaardigden heeft echter besloten, dat deze Vergadering alhier ten spoedigste zal bijeengeroepen worden, met de bepaling, dat, zoo de Paus zulks niet goedkeurde, hij van zijn wereldlijk gezag zou vervallen verklaard cn een regeringsvorm zal gevestigd worden. Intusschen gaat de voorloopige Regering voort den Slaat in naam van den Paus te regeren. Er zal dus een regentschap van 3 personen worden zamengesteld waarvan de leden buiten de Kamer zullen gekozen worden. Deze 3 personen zullen in naam van den Paus handelen cn van hem hunne voimagten ontvangen; hunne functiën houden opzoodra dc Paus te Rome zal zijn teruggekeerd. Tot l den van dit regentschap zijn benoemd: de Senator van Rome, Prins Corsini; de Senator van Bclogna, G. Zucchinien de Gouverneur van Ancona, Graaf Cainerata. De Paus geniet hij voortduring te Gaëta eene goede gezondheid. Laatst leden Woensdag bragt hem de Koning van Napels en zijn gezin wederom een bezoekde Paus ontving hen omringd door 18 Kardinalen en het Corps Diplomatique; ook was toen de huilengewone Fransche Gezant de Courcelles tegenwoordig. Onderscheiden schepen van allerlei natiën liggen op de reede van Gaëta. Pit U IS SER. BERLIJN, 20 December. De Procureur-Generaal zou zijn voornemen te kennen hebben gegevenom die Afgevaardigdenwelke het besluit genomen hebben om de belastingen te weigeren, regterlijk te vervolgen. Ten gevolge van een voorstel van de vereeniging voor het welzijn der arbeidende klassen zullen wezcntlijke veranderingen gemaakt worden in de inrigtingen der banken van leening alhier. Onder anderen behoort hiertoe de nieuwe en belangrijke bepaling, dat aan de banken van leening tevens spaarbanken vercenigd zullen wordenwelke aan eiken pandgever de gelegen heid verschaft, zijne schuld achtervolgens in betalingen van5grosschencn meer af te doendus eene spaarkas tot het delgen van schuld. Dit denkbeeld schijnt zeer gelukkig en heilzaam voor de arbeidende klasse te zullen zijn. De Generaal von Wrangel heeft gedurende den staat van beleg der stad en hare omstrekenhet dragen van roode kokardenroode pluimenen al de zinnebeelden der roode republiek, ook het uitsteken of dragen van roode vaandelsop straffe van inhechtenisneming verboden. Het Ministerie voor de Kerkelijke aangelegenheden heeft eene vergade ring van Seminarie-Directeuren cn Onderwijzers uit alle oorden van het rijk bijeengeroepen, om over de aan het openbaar onderwijs te geven rigting te beraadslagen. OOSTENRIJK. WEENEN18 December. De jonge Keizer heeft ƒ200,000 gegeven, om onder de inwoners der hoofd stad verdeeld te worden, die door de laatste gebeurtenis ongelukkig zijn ge worden. Uit deze stad wordt gemelddat Presburg zich aan de Keizerlijke troepen heeft onderworpen en dat de opstandelingen gevlugt waren. Eenige andere vestingen hadden zich ook overgegeven. Het vermogen der kloosters in Oostenrijk bedraagt ongeveer 200 mill, guldens; men wil liever de kloosters tot een vrijwillig offer overhalen, dan het volk op nieuw te belasten reeds zijn de prelaten en abten der kloosters tot eene conferentie naar Olmütz ontboden, alwaar de Minister van Finantiën hen zal voorstellen, den ongunstigen toestand der finantiën van den Staat te hulp komen, door eene vrijwillige leening van 80 millioen guldens. Bij den Rijksdag heeft de finantiële Commissie besloten, om het Minis terie het aangaan van eene leening niet tot het volle gevraagde bedrag van 80 millioen, maar slechts voor 50 millioen, zijnde het cijfer van het wer kelijk te kort, toe te staan.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2