LEYDSCHE COURANT VRTJDAG22 DECEMBER. BINJN EN LAN DSCHE BER J G T EN. 18 IS N". 153. Ce Courant wordt Frijdag uitgegeven, uit Zuturdag avond. MaandagIF oensdag en Cie van Maandag komt Ce Prijs der Courant is f 12 in het jaar; da ajzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 21 December. 11. M. heeft aan het bestuur der Vrouwen-Vereeniging van Weldadigheid te Noordwijk-Binnen ƒ50 doen toekomen. Gisteren avond is op den Ilollandseben Spoorweg een heklagelijk ongeval gebeurd. De Conducteur Strenginan, nu t den laatstcn trein van Haarlem komende, is nabij die stad van den achtersten waggon gevallen, met dat on gelukkig gevolgdat de wielen hem beide de beeiten verbrijzeld hebben. Sedert onze laatste opgave zijn alhier bijgekomen 12 Cholera lijders overleden 5, hersteld 8. Totaal 332, overleden 157, hersteld 90, in be handeling 35. Tot waarschuwing tegen 'tgebruik van ratlekruidmiddelen bij 'tvce, deelt Dr. A. iNurrranHoogleeraar en Directeur aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, in de Geneeskundige Courant van den 3Jcn en lü'lcn dezer, het volgende mede: De llooglceraar Hertwig aan de Veeartsenijschool te Berlijn, heeft onlangs door proeven op honden, paarden en konijnen bevonden: 1°. dat rattekruid (arsenig-zuur) onbetwistbaar in alle dierlijke weefsels overgaat 2°. dat deze overgang in het bloed en in de af- en uitgescheiden stoffen soms zeer spoedig geschiedt, zelf reeds binnen 8 uren 3°. dat rattekruid nog lang na het ingeven in het ligchaam aanwezig blijften eerst langzaam wordt uitge scheiden: bij eenige voorwerpen toonde de melk, na het ingeven van 5 grei nen arsenicum, na 5 dagen hetzelve nog te bevatten, en in één geval deed bet zich zelfs 21 dagen na het laatste ingeven nog kennen. Als eind-resultaten meent de Hoogleeraar Hertwig uit de genomen proeven te mogen aannemen: 1°. dat door de geneeskundige behandeling van tot slagting bestemde dieren met groote, ja zelfs met matige giften van arseni cum het vleesch en de melk vergiftigd worden2". dat deze vergiftiging spoedig na de aanwending van bet arsenicum begint, en zich tot een nog niet uilgemaakten tijd, dien men echter zeker op 3 weken mag stellen, uitstrekt; 3°. dat door het het nuttigen van zoodanig vergiftigd vleesch cn der melk, bij den mcnsch waarschijnlijk hevige toevallen en zelfs vergifti gingen kunnen worden voortgebragt. Dezer dagen is te Arnhem een proefnominer uitgegeven ccner meer uit gebreide Landhuishoudelijke Courant. Den bijval en de medewerking die dit blad sedert hare eerste uitgave in het vorige jaar ontving, hebben twee in die wetenschap ervaren mannen, de Hecren Drs. J. Wltcwaall en W. C. H. Staring, beide voor eenige jaren aan onze Hoogcschool gepromoveerd, op Aka- demische proefschriften, uit welke toen reeds bleek dat zij bij voorkeur hunne studiën bepaalden tot helgenc met die wetenschap in betrekking staat, en van welke de Heer Dr. Wttewaal als Hoofdredacteur optreedt, np het denkbeeld gebragt om die Courant met 1° Januarij aanstaande eene grootere uitgebreid heid te geven. In het programma aan het hoofd van dat proefnommcr geven de genoemde Hecren de redenen op, die tot die uitbreiding aanleiding geven, cn hoe zij behalve de vermelding van bet landbouwkundig nieuws van den dag cn de aankondigingende bevordering beoogen der kennis van onzen eigen landbouw in zijne ruimste beteekenis van Akkerbouw, Veeteelt, Houtteelt, Warmoczcriiers bcdrijf en Boomkweekerij. Door het verzamelen van alle bc- rcikhare statistieke landbouwkundige opgaven, hoopt men aan de Courant eene duurzame waarde te geven, cn den grondslag te helpen leggen tot de zoo lioogst noodzakelijke en door eiken denkenden landbouwer zoo vurig be geerde Statistiek van den Nederl. Landbouw een onderwerp dat tot dusverre, nog niet de onmiddelijke zorg der regering mogt ondervinden. Door het op zettelijk behandelen der punten van wetgeving, waarbij de landbouw belang heeft, zal mor. trachten om de aandacht op deze levensvragen te vestigen, cn zooveel mogelijk voor te bereidendat bij het maken van wetten en veror deningen, wetenschappelijke kennis van den landbouw ten grondslag worde gelegd. Door het leveren van vertoogen en inededeelingendoor het bijschrij ven van plaatselijke landhouw-praklijken in het Vaderland, waarvan zoo veel Vaders nog geheel onbekend is, hoopt men zoowel het goede als het verkeerde, ter navolging cn ter verbetering, aan het licht te brengen. In de tweede plaats zal de Redactie al wat tot verbetering bij onzen land bouw strekken kan, met de noodige ontwikkeling, in dit blad opnemen. Ten volle overtuigd zijnde, dat algemeenc aanprijzing van veranderingen, dat al keuring van misbruiken geen nut te weeg brengt, wanneer men niet tevens de toepassing aanwijst, erkent zij dat daartoe grondige kennis van onzen landbouw noodzakelijk is, die zij bekennen wil nog geenszins te bezitten. Maar mogt zij daardoor nu en dan de plank misslaan dan hoopt zij tegen spraak op te wekken, en daardoor rneer nul te verbreiden, meer waarheid aan het licht te brengen dan wanneer zij angstvallig, uit vrers van wclligt mis te tasten, slechts in 'l algemeen goede praktijken aanprees en slechte laakte. Zij wil schrijven voor beschaafde landbouwers, omdat het haar toe schijnt dal er de meest dringende behoefte bestaat aan een tijdschrift van meer wetenschappelijke strekking. Er zijn er onder de meer beschaafden en vermogenden zoo weinigen, die een juist begrip hebben van de grondgebrcki n bij onzen landbouw. Daarom zijn er zoo velen die, door buitenlandsche ge schriften geleid, van stalvoedering en rijcnteclt droomen, waar deze verfijnde landbouw alsnog geheel misplaatst is die aanhoudend proeven nemen en daaraan tijd cn geld te koste leggenw aar geene proeven meer te nemen val len die werktuigen doen zamcnstellen cn nieuwe mernen uit te den ken, welke reeds voor lang in gebruik zijn; die met de buitenlandsche rassen onzer huisdieren wegloopenzonder dat zij in staat zijn de deugden onzer inlandsche rassen te waarderen, die nog twijfelen aan de goede uit werking van Guano, Gips of Kalk, alsof daaraan te twijfelen valt, en die van exciterende meststoffen beuzelen, alsof de planten eene dierlijke maag hebben, gevoelig voor prikkelende peper en mostaard. Deze onkunde onzer hoogere standen in den wetcuschappelijken landbouw het edele bedrijf waar aan zoo velen hun leven wijden en waaraan niet weinigen een groot deel hun ner inkomsten verschuldigd zijn, hoopt de Redactie voor oogen te houden, en met al haar vermogen te bestrijden. Zij hoopt daardoor ook inede te werken tot de dringend noodzakelijke verbetering van het landbouwkundig onderwijs. De Courant zal verder, zoo veel mogelijk verslag geven van al wat er voor den landbouw in Nederland in het licht verschijnt, en hoopt daarbij op veler welwillende medewerking. 'sGRAVENHAGE, 20 December. In de zitting van de Tweede Kamer van bed n is ingekomen eene konink lijke boodschapten geleide van twee ontwerpen van wetbetreffende de helling van provinciale lasten in Zeeland en Drenthe." De Voorzitter stelt voor, om, vermits dit ontwerp reeds genoeg bekend is, de stukken onmid- delijk naar de Afdeclingcn te verzenden, en de Vergadering voor een uur te schorsen, opdat de rappoiteurs in slaat gesteld zullen zijn, het algemeen verslag uit te brengen. Over een ingekomen verzoekschrift uit Zeeland, betreffende genoemd onder werp, wordt dadelijk verslag uitgehragt. De Vergadering wordt hierna geschorst. Te 3 ure wordt de Zitting hervat. De Commissie van rapporteurs heeft haar algemeen verslag uitgehragt, waaruit blijkt dat, ofschoon de algemeene bezwaren grootendeels ook thans nog bleven bestaan, de bijzondere bedenkin gen voor het grootste gedeelte zijn uit den weg geruimd. De beraadslagingen worden omniddelijk gehouden. Na eene korte woorden wisseling, is, zoo wel het eerste ontwerp (Zeeland) met 30 tegen 13, als het tweede (Drenthe), met 25 tegen 19 stemmen, aangenomen. Daarna is de Vergadering gesloten. De gewijzigde voordragl betreffende Zeeland houdt in 1». dat bekrach tiging wordt verleend aan de helling van ceneu buitengrwonen opcent op de Grondbelasting over 1849, en op de Personele («lasting over de dienst van 18491850, ter bestrijding van de kosten van onderhoud der Provinciale Waterstaats-werken en wegen: 2°. dat deze wet zal aanvangen verbindende te zijn met 1° Januarij 1849. Het wels-ontwerp betreffende Drenthe behelst, dat bekrachtigd wordt: 1». de helling van tien opcenten op de hoofdsom van den Rijks-accijns op het Binnen- en Buitcnlandscb Gedistilleerd, voor de uitdieping van (ie Drenl- sclie Hoofdvaart en voor de uitbreiding dier Hoofdvaart cn van het Meppcler Diep; 2°. de heffing van tien opcenten op den Rijks accijns op het Binncn- en Buitcnlandsch Gedistilleerd, om te strekken ter bestrijding der kosten van in die provincie voorgenomene werken; met bepaling, dat de heffing dier belastingen tot het eerstvolgende dienstjaar wordt beperkt; dat latere hef fing dezer belasting nadere wettelijke voorziening vereischt cn dat de wet zal aanvangen verbindende te zijn met 1" Januarij 1849.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1