gepakt, en zoodon misschien allen gestikt zijn, indien het niet een der pas sagiers gelukt ware, het dek te bereiken en de bemanning te waarschu wen; men opende onmiddelijk de luiken, maar het was te laat; reeds 73 personen hadden het leven verloren. De Kapitein en de Stuurman van het schip zijn door de Regtbank schul dig verklaard aan manslag. Uit Sheerness wordt van den 6den berigtdat het Nederlandsche schip Laurens Koster, gereed lag om bij gunstigen wind zijne reis voort te zetten. De troepen en manschap genoten thans de beste gezondheid. Gedurende deze week zijn weder 138,000 oneen zilver naar Rotterdam uitgevoerd. Engeland betaalt aan zijne 4 Gouverneurs in de Noord-Amerikaansche koloniën 2,500 meerdan de Vereenigde Staten aan 30 Gouverneurs. FRANKRIJK. PARIJS, 9 December. In de zitting der Nationale Vergadering van gisteren heeft de verkiezing plaats gehad van de 30 ledenwaaruit de voorloopige Raad van State zamen- gesteld zal zijn. Onder de gekozenen behooren de IleerenF. Aragode Lamartine, Redeau, Dupont (de l'Eure), Senard, Goudehaux, deTocqucville, de Rëmusat, CormeninBuchcz en Marrast. Daarna is de vergadering over gegaan tot de beraadslaging over de wet, volgens art. 115 der staatsregeling vast te stellenter aanduiding van de door de tegenwoordige constituerende Nationale Vergadering te vervaardigen organieke wetten. In deze wet, die uit één artikel bestaat en paragraaphsgewijze met eene vrij groote meerderheid van stemmen is aangenomen, worden de volgende organieke wetten opgenoemd 1°. de wet op de verantwoordelijkheid der overheids-personen hij welke het hoogste gezag in den Staat berust; 2°. de wet omtrent den Staatsraad; 3°. de kieswet4°. de wet op de departementale en gemeentelijke organisatie; 5°. de wet op de rcgterlijke organisatie6°. de wet op het onderwijs7°. de wet op de organisatie der gewapende magt (de nationale garde en het leger) 8°. de wet op de drukpers; 9°. de wet omtrent den staat van beleg. De stemming voor eenen President is begonnende stad is rustig en de onverwachte kalmte, te midden van den angst voor oproerige uitbarstingen, heeft de fondsen doen rijzen, iets waartoe de proclamatie van den Generaal Cavaignac, waarbij het volk nadrukkelijk tot kalmte werd aangespoord, ook liet hare heeft bijgedragen. Van de 452,000 ingeschrevene kiezers hebben meer dan 100,000 verzuimd hunne kaartjes af te halen. Men schat het getal dergenen die heden te Parijs en in de voorsteden hunne stemmen hebben uitgebragt, op 200,000. De berekenaars schatten de verdeeling der stemmen als volgt: Bonaparte 100,000; Cavaignac 40,000; Lcdru-Rollin 30,000; Raspail 25,000; Lamar tine, Cabct en anderen 50,000. Het bestuur der stad Avignon heeft den Paus een verzoekschrift doen toekomen, om zijn verblijf aldaar te vestigen. Naar deze aloude stad, die ruim vijf eeuwen voor Christus zou zijn gestichtgelegen in het vroeger aan den Kerkdijken Staat toehehoorende Graafschap Venaissin, werd in 1305 door invloed van den toenmaligcn Koning van Frankrijk Phiiippus IV, bijgenaamd de Schoone, onder Clemens Vde Pauselijke zetel overgebragt en bleef al daar tot 1377. Het graafschap is vervolgens nog steeds door een Pauselijk legaat bestnurd, tot het in 1791 met Frankrijk werd vercenigd. Het Pau selijk paleis is nog aanwezig. Het is nu 414 jaar geleden, sedert voor het laatsteen Paus voor de Ro meinen zelve, uit Rome moest vlugten, namelijk Eugcnius IV, aan wien de oppositie van het concilie van Bazel meer zorg baarde, dan de staatkundige verwikkelingen in Italië. De laatste Visconti van Milaandie evenmin zon der wijd vertakte intrigues leven kon als zonder broodhitste door middel van zijne bezoldigde dienaren de Romeinen tegen Eugenius op en deze ont kwam op den IS'16" Mei 1434, in eene bark uit de stad, zakte den Tiber af naar Ostia en van daar naar Livorno, eene toenmaals onbeduidende haven der Florentijners. Negen jaren verstreken eer de Paus, die ondertusschen te Flo rence, waar hij zeer goed ontvangen werd, te Bologna, Ferrara en Siena had doorgebragtin zijne hoofdstad kon terugkeerenwelke spoedig hare dwa ling inzag, en, nadat onderscheidene partijhoofden elkander binnen hare wallen bekampt en dan eens de eendan weder de ander het kasteel van St. Angelo veroverd haddenonder de strenge Regering van den Kardinaal Vi- iellesci tijd gekregen had, om door schade wijs te worden. Vele Pausen in de middeleeuwen hadden voor de rustelooze inwoners van Rome de vlugt moeten nemen: men telt onder hen als de beroemdste, Grc- gorius VII en Innocentius III, van welke de eerste, na den inval der Nor mannen, bij Robert Guiscardte Salerno een toevlugt vond: de laatste echter in den strijd met Orsini, naar Fcrentino en Anagni de wijk nam. Doch, gelijk gezegd is, Paus Eugenius was de laatste en niemand had wel gedacht, dat zulk een stap, zulk een uiterst middel voor een zijner opvol gers nog eens noodzakelijk worden zou SARDINIË. TURYN5 December. Het Ministerie is wederom afgetreden omdat hoewel het nog de meerder heid in de Kamer haddeze meerderheid echter te gering was, om ze als een bewijs' van algemeen vertrouwen aan te zien en de nootlige klem aan het be stuur te geven. Men meent nu, dat er een nieuw Ministerie onder den be kenden Gioberti zal gevormd worden. PR F IS SEN. BERLIJN, 8 December. De door den Koning geoctrooijeerde staatsregeling schijnt algemeen zelfs ook aan de demokratische dagbladen te bevallen, die zich zooveel niet hadden kunnen voorstellen. Men denkt dat de Koning spoedig in deze stad zal terugkeeren en de staat van beleg dus eerdaags zal opgeheven worden. De Minister van Finantien heeft de volgende bekendmaking uitgevaardigd Ten gevolge van de door een deel der Nationale Vergadering gedane oproe ping tot weigering der belastingen, zijn aan het koninklijk staatsministcrie om aan eene mogelijke verlegenheid der staatskas te gemoet te komen uit alle deelen der monarchie talrijke aanbiedingen tot vooruitbetaling der belas tingen en bijdragen in geld van allerlei soort niet zelden met uildrukkc- lijken afstand van terugbetaling en renten gedaan. Verscheidene vader landsvrienden hebben zelfs met de onbaalzuchtigsle edelmoedigheid hun gansche vermogen aan den Staat ter vrije beschikking gesteld. De vermelde oproepingwelke de treurigste gevolgen voor ons gcheele vaderland had kunnen hebben, is, dank zij het gezond verstand des volks, bijna zonder csnige uitwerking gebleven en heeft slechts op weinige plaatsen eene zeer korte staking in de betaling der belastingen ten gevolge gehad. De Staatskas bevindt zich derhalve niet in zoodanigen toestand, dat men tot bevrediging der staatsbehoeften van de aangeboden offers gebruik zou behoe ven te maken. Desniettemin acht de ondergeleekende het eenen pligtdien hij met vreugde vervult, de hooge waarde der gedane aanbiedingen en van de daarin blijk bare uitdrukking van waarachtige vaderlandsliefde hierbij openlijk dankbaar te erkennen. Te Keulen was den 7Jcn op vele plaatsen een plakkaat aangeslagen waarop met groote letters de woorden stonden: Vrijheid of Dood.' en waarin met de oproerigste taal werd aangespoord om het Ministerie omver te werpen en den Koning weg te jagen. Een landman te Bcrgheim, niet ver ten oosten van Keulen, het oude Tiberiacum, heeft, terwijl hij bezig was in zijn tuin te graven, een mosaïk ontdekt verscheidene ellen in het vierkant metende. Het schijnt tot het Gallo-Romeinschc tijdvak te behooren. Het plaatselijk bestuur hiervan ver wittigd, heeft onmiddelijk de noodige maatregelen verordend, om liet onge schonden te bewarenen nopens den oorsprong van dit zeldzame kunstwerk nasporingen in het werk te stellen. OOSTENRIJK. WEENEN 5 December. Keizer Frans Joseph de Eerste beklimt den troon onder buitengewone om standigheden. De pracht en de staatsie die gewoonlijk het begin der Rege ring van eenen Vorst kenmerken zullen zich nergens kunnen vertoonen. De ernstige en gewigtigc tijdsomstandighedenhet gebod der geregtighcid en voorzigtigheid zullen ook de bron der genade welke bij zoodanige gelegenheden mildelijk pleegt te vloeijenin haren loop stremmen. De nieuwe Vorst is tot den troon geroepen, zoo niet in eenen tijd van onheil, dan toch in eenen tijd van arbeid en strijd. Het geluk der volken, dat geschokt was, kan een vasteren grondslag vinden dan ooit te voren; de verdeeldheid van Oostenrijk, welke het land eene scheuring nabij bragt, kan tot de volkomenste eenheid, en de vrede in het binnenste des lands kan door voltooijing van het werk der staatsregeling voor immer verzekerd worden. Het is geen tijd voor feestvierin gen, maar een tijd waarin wij gaarne van alle feestelijkheden en plëgtigheden afzienwelke anders bij de komst van een Vorst tot den troon zijner vaderen plaats vinden. Indien de eenheid van Oostenrijk hersteld is, zijne vijanden van binnen en van huiten verwonnen zijn, dan mogen wij hopen, dat de tijd daar zal wezen, om na den arbeid te rusten, na den strijd feest tc vie ren en na de zege ons aan de vreugde over te geven. Keizer Frans Joseph Iheeft den Banus Jellachich als burgerlijk en militair Gouverneur van Croatic bevestigd, en wordt reeds Donderdag alhier verwacht. Men hoopt op eene spoedige afkondiging eener algemeene amnestie. De Oostcnrijkschc regering ontwikkelt op dit oogcnblik eene buitengewone geestkracht, en dit bewijst dat zij de gevaren, welke de monarchie meer dan ooit dreigen, niet ligtcr telt dan zij wezenlijk zijn. Niet alleen worden de ligtingen van troepen snel en geregeld ten uitvoer gehragt, ook de vervaardi ging van ammunitie in de groote gieterijen te Mariazell en Ncuburg en de levering van sabels en geweren geschiedt in groote menigte. Aan schietgewe ren alleen moeten 1,000,000 stuks volgens contract geleverd worden, daar zoowel de volkswapening als de gestadige vermeerdering des legers eene aan zienlijke menigte wapenen noodig maakt. De opkoop van alle voor den oor log geschikte paarden duurt voort, en de behoefte is zoo groot, voornamelijk door de oprigting van escadrons Croat isch Slavonische huzaren, dat aan de dringende aanvragen volstrekt niet kan worden voldaan. De Aartshertog Frans Karei en de Aartshertogin Sophia van Oostenrijk, ouders van Keizer Frans Josephzullen zich naar Munchen begeven. Men zegt dat de overige leden der Keizerlijke familie deels naar hare goederen deels naar buitenslands vertrekken zalen wel volgens den bepaald uitge- drukten wensch van den jongen Keizer, daar hij vrij van eiken invloed bij de aanvaarding zijner regering optreden wil. In dc zitting van den Rijksdag tc Kremsir den 4den dezer, heeft de Minister Kraus wegens hel deficit van 49J. millioen guldens een buitengewoon crediet van 80 millioen verlangd. De meerdere uitgaven van den krijg ver- eischen 30 mill., de betaling van de renten der schuld 12 millioen. De Mi-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3