BUITEiNLAJNDSCHE BERIGTEN. Engclschenook ecnigc Duilschcrs; terwijl de Fransche regering langs ver schillende wegenvele narigtcn van de Koloniën trachtte te bekomen. 's GRAVENtlAGE11 December. Z. M. heeft den Heer Mr. IV. J. d'Ablaing van Giessenburg, Referendaris bij den Raad van State, benoemd tot Lid van den Hoogen Raad van Adel. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw de Heeren Mr. J. C. VoorduynRaadsheer, en Mr. B. C. J. Visscher, Procureur- Generaal bij het Prov. Gercgtshof in Utrecht. De (oude) Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen ten twee ure wederom vergaderen tot het ten einde brengen van nog eenige aanhangige werkzaamheden en tot behandeling van enkele spoed vereischende onderwer pen; waarna hoogst waarschijnlijk de zittingen der Kamers gesloten en zij ontbonden zullen worden. Naar men verneemt heeft de Heer G. L. Bauddie onlangs tot Minister van Koloniën benoemd isdoch laatstelijkom redenen van gezondheid zijn ontslag gevraagd heeftdat verzoek ingetrokken zoodat hij met de porte feuille van dat ministerie belast blijft. De tijdelijke Minister van Finantiën, gezien den Staat N°. IX Statistiekvan het Kantoorover de maand October jl.waarop de Weverskammen gebragt worden onder de artikelen bij het tarief van regten niet bij name genoemdgelet op het tarief van regtengearresteerd bij de wet van den 19dcn Junij 1845 (Staatsblad N°. 28); heeft, bij resolutie van 15 November jl., een der Heeren Arrondissements-Directeurs der Directe Belastingenin- en uitgaande regten en accijnsenuitgenoodigdom den betrokken Ontvanger te kennen te geven, dat de AVeverskammenom het even op welke wijs of uit welke grondstoffen die vervaardigd zijn zoo wat de toepassing der regten als de rangschikking van het artikel in de statistieke tabellen betreft, moeten begrepen worden onder de rubriekfabriek- en stoomwerktuigen. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel Bellevue afgestapt, de Heer Elliot, Secretaris bij het Engelsche Gezantschap, en familie, komende van Londen. Aanstaanden Woensdag den 13llcn dezer, zal in de zaal Diligcntia het eerste gewone jaarlijksche Concert worden gegeven. Daarop zullen zich doen hooren de Heeren Oshoff', Hofzanger van den Hertog van Brunswijk, H. Litolff op de piano en de Heer LindnerSolo-Waldhoornist van den Prins von Reuss. Wij maken van dit Concert melding, omdat in een der dagbladen dezer dagen gezegd werd dat die Concerten in Diligcntia zouden ophouden. Het tegen deel blijkt uit deze medcdeeling. 12 December. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft, na eedsaflegging in banden van den Voorzitter, als daartoe door Z. M. gemagtigdde Heer Mr. Geradts, uit Limburg, zitting genomen. Ingekomen een brief van den Heer Mr. van Panhuys, dat hij, als thans Gjuvcrneur van Friesland zijnde, geene zitting kan nemen. Voorts zijn ingekomen twee ontwerpen van wet en naar de afdeelingcn verzonden. Het eerste betreffende de provinciale opcenten, te heffen in de verschillende provinciënwaartoe bij de veranderde grondwet eene nieuwe wet noodig was. liet tweede ter regeling van het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren over 1849 en waarvan het nominaal kapitaal in 2{. pCt. Nat. Schuld bedraagt 95,000. Wordende bij het eerste ontwerp ten opzigte van de provincie Zuid-Holland bepaalddat aan deze de vercischte bekrachtiging wordt verleend voor de heffing van éénen buitengewonen opcent op de grondbelasting over 1849, en op de personele belasting over de dienst van 1849/50, ter bestrijding van de bijdrage in de kosten tot droogmaking van de Haarlemmer-meer. ROTTERDAM, 8 December. In het 9de kiesdistrict alhier is heden bij herstemmming gekozen, als Can- didaat voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalde Heer D. Blankenhcym Wethouder dezer Stad. RIDDERKERK, 9 December. In het 12dc district alhier is verkozen tot lid der Tweede Kamer Mr. W. Wjjnaendts, bij herstemming tegen A. Vogelzang. Tot Candidaten voor de Eerste Kamer zijn verkozen O. B. 't Hooft en Jhr. Mr. R. F. Baron Groeninx van Zoclen. AMSTERDAM11 December. Zondag den 24slcn zal bij de Remonstrantsche gemeente alhier voor het eerst gebruik worden gemaakt van twee nieuwe bundels gezangen met vier stemmige koralen, met eenige omzettingen en wijzigingen uit den zoogenaam- den grooten en kleinen bundel gezangen van de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam en uit het Evangelisch gezangboek der Nederlandsche Hervormde kerk getrokken en bijeenverzameld door eene, door de groote vergadering der Remonstrantsche Broederschap met die zorg belast zijnde, Commissie, bestaan hebbende uit de HeerenA. des Amorie van den Hoeven Hoogleeraar te Amsterdam; Joannes Tideman, Predikant te Rotterdam; C. W. van der Pot, Predikant te Leyden J. J. van Vollenhoven, Predikant te Frederikstad aan den Eider; Dk. Heydeman, Opziener te Amsterdam J. van der Hoeven, Op ziener te Leyden. UTRECHT, 11 December. Sedert de Hooge Raad er eenmaal toe gekomen is, om aan eene wet de «oogenaamde zeven-kind eren wet welke geen onderwerp van privaatregt behandelde en in Nederland nooit was nageleefd, verbindbaarheid toe te ken nen en daaruit eene regtsvordenng te verleenen; sedert diezelfde Raad de voorschriften der Grondwet, waarbij onderstand aan kerkgenootschappen wordt toegezegd, almede als den grond erkend heeft, waaruit een stellige regtsvor- dcring geboren wordt, achten wij het bedenkelijk, de noodzakelijke opruiming en afschaffing der verouderde, ten deele nooit regt ingevoerde, of althans nooit nageleefde, Fransche verordeningen, nog langer uit testellen. De vor dering voor den paarden-postmeester te Apeldoorn tegen den Staat ingesteld lot uitkeering van bij de Wet van 19 Frira. An VII. toegezegde en op dien grond verschuldigde gages, moge, eer het te laat is, den Minister bewegen, om tot intrekking van die en van een aantal andere, oude verordeningen over te gaan. Het wordt tijd, dat men den Staat ten minste dergelijke, geheel nutteloozc en zoo ligt te vermijden uitgaven, of het gevaar om daartoe vcrpligt te wordenbespare. (zie Nederlander.) IJSSELSTEIN, 9 December. In het 3dc district is bij herstemming verkozen tot lid der Tweede Kamer de Heer E. C. U. van Doorn. Tot Candidaten der Eeiste Kamer zijn verkozen de Heeren F. II. Spenglcr en Mp. J. II. Grothe. AMERSFOORT9 December. Gisteren is alhier tot lid der Tweede Kamer gekozen de Heer S. van Wal cheren en tot tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer benoemd de Heer J. W. H. Bosch. LEEUWARDEN, 9 December. Naar wij vernemen heeft Mr. B. Albarda besloten zitting te nemen in de Tweede Kamer der Staten-Generaalvoor het lste district alhier. Tot twee den Candidaat voor de Eerste Kamer is verkozen Jhr. G. II. G. van Swin- deren. APPINGEDAM, 9 December. In het 3de district alhier is in de plaats van den Heer AVichers, die voor Groningen heeft aanvaardtot lid der Tweede Kamer verkozen de Heer J. F. Zijlker. Tot tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer is bij herstemming verkozen de Heer J. Q. Cleveringa. WINSCHOTEN, 9 December. Eergisteren is alhier met algemeene stemmen gekozen tot lid der Tweede Kamer, de Heer J. F. Zijlker, en bij herstemming tot Candidaat voor de Eerste Kamer de Heer J. Q. Cleveringa. ASSEN, 9 December. In het lste district alhier zijn bij herstemming verkozen tot lid der Tweede Kamer Mr. J. T. Iloman, en tot Candidaten voor de Eerste Kamer Mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk en Mr. W. J. Tonckens. ZWOLLE9 December. Heden wordt de kerk der R. Cath. in de Rozcnmarijnstraat ingewijd door den Aartspriesterden Wel-Eerw. Heer van Kessel. De eerste godsdienstoefe ning wordt morgen gehouden later zal de inzegening plaats hebbenals de kerk geheel zal zijn afgewerkt. Zij hevat 700 zitplaatsendie deze week zijn verhuurd voor 1900 A ƒ2000 in het jaar, terwijl de kerk bijna 2000 zielen kan bevatten. Het gebouw is eenvoudig, maar hecht en net; de gaanderijen zijn ruim. De ontwerper en de bouwmeester, de Heer M. A. Trooster, die bijna in één jaar dat schoone gebouw geleverd hebben, verdienen allen lof. HEERENVEEN, 9 December. In het 2de district alhier is tot lid der Tweede Kamer verkozen Dr. M. Dassen en tol tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer Dr. 11. J. Nassau. ZIERIKZEE, 9 December. In het 2de district alhier is tot tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer verkozen de Heer M. C. de Crane. VENLO, 9 December. In het 3de district alhier is bij herstemming tot lid der Tweede Kamer verkozen de Heer P. L. de Lom de Berg. ENGELAND. LONDEN, 6 December. De vermaarde heelmeester, Prof. Samuel Cooper, -is den 3den dezer te Sheppertown overleden. Zondag II. kwam de stoomboot tusschen Sligo en Liverpool varende, te Londonderry aan, hebbende een aantal dooden aan boord. Onmiddelijk daarop begaven zich de autoriteiten daarheen, en vonden op de boot 73 lij ken opeengestapeld. De reden daarvan bleek de volgende te zijn: Toen de boot Vrijdag avond Liverpool verliet, had zij, behalve veel vee, ook 150 pas sagiers aan boord, van welke het grootste aantal naar Anftrika zoude vertrek ken. Des avonds werd de zee zoo woelig en onstuimig, dat de Kapitein beval dat de passagiers zich naar beneden moesten begeven. Daar waren zij in eene ruimte voor 30 personenzonder de noodige versche luchtopeen-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2