LEYDSCHE COURANT N°. 1 1848. WOENSDAG, 13 DECEMBER. 4+h hov BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdag avond. V> '*.*'1 De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nominers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 12 December. De Heer Mr. A. Veder te Rotterdam is benoemd tot Lid van de Provinciale Stalen van Zuid-Holland. De Minister van Marine en Koloniën beeft ter kennissc van de belang hebbenden gebragt, dat het bij herhaling gebleken is, dat bij sommige ouders of voogden van jongelingendie rij tot officier bij 's Rijks zeemagl of bij het corps mariniers, of wel als Ingenieurs voor den scheepsbouw wcnschen te zien opgeleid twijfel beeft beslaan ten aanzien van den ouderdomwelke vereischt wordt om als adelborst op het Koninklijk Instituut voor dc Marine te Medcnihlik te worden toegelaten; dat, ter wegneming daarvan, aan hen wordt medegedeeld, dat alléén zoodanige jongelingen tot het vergelijkend examen bij het Instituut kunnen worden toegelaten, die op het tijdstip van plaatsing, zijnde 1°. October van elk jaar, niet beneden de 13 en niet boven de 1G )arcn oud zijn, wanneer zij voor de eigenlijke zeedienst worden bestemd, doch zoo hunne keuze zich tot het vak van scheepsbouw of voor het corps mariniers bepaalt, zij niet jonger dan 16 en niet ouder dan 19 jaren zullen mogen zijn; voorts dat in het vervolg niet dan in zeer buitengewone omstan digheden eenc plaatsing op voormeld Instituut voor gehecle of gedeeltelijke riiks rekening zal kunnen worden toegestaan, Sedert onze laatste opgave zijn alhier 14 Cholera-lijders bijgekomen overleden 10, hersteld 1. Totaal 265. Overleden 133, hersteld 50, in behandeling 82. Uit het dezer dagen uitgekomen bcrigt der koloniën van de Maat schappij van Weldadigheidgedagteekend van de maand October II. ontkenen wij het volgende: Op den 27slen Julij IL beeft plaats gehad de Algemeene Vergadering der Commissie van de Maatschappij van Weldadigheidonder het voorzitterschap van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden. Dc Permanente Commissie, bij monde van den Heer Mr. Faber van Riems dijk brengt verslag uit over het jaar 1847. Door den Heer G. Ruitenschild werd verslag gedaan van den staat dei gods dienstigheid en zedelijkheid en van het godsdienstig- en sehool-onderwijs in de Koloniën. Vervolgens brengt de Heer van Iloorn van Burgh het finantiëel verslag uit over 1847. Tot vervulling van de vacature, door het overlijden van het lid der Com missie den Heer Mr. J. Kol, te Utrecht, werd, op voorstel van Zijne Konink lijke Hoogheid, benoemd de Heer Mr. J. J. Uijtwcrf Sterling, Procureur-Gene raal bij het Provinciaal Geregtshof in N.-Holland. Daarop heeft den 29sten Julij 11. plaats gehad de eerste vergadering der Commissie van Toevoorzigt, zamengestcld uit dc leden wier namen in alpha- betischc orde hieronder volgen Ab. Rlussé de Jonge, Schoolopziener, en A. II. van der Boon Mescb Iloog- leeraar, te Leydcn. Mr. J. G. A. Clant, Procureur bij den Hoogen Raad, te LsGravenhage. J. I,. Crap Hellingman, Inspecteur der Belastingenaan den Helder. Jhr. M. van Geen, Majoor bij het Regiment Grenadiers en Jagers, en J. K. Baron van Goltstein, Lid van de Tweede Kamer, te 1s Gravenhage. II. C. van Hall, Hoogleeraar, te Groningen. Jhr. Mr. II. IIoeulFt van Velsen, Lid van de Ridderschap van N.-Holland, te Amsterdam. H. J. Hofstede, Predikant, te Gorinchem. K. Hoogeveen, Kolonel, te Delft. Mr. J. A. Kluppel, Lid van dc Prov. Staten van N.-Holland, te Alkmaar. J. T. van Lacumgep. Luit. ter Zee, van de Is" kl.te Amersfoort. S. J. Graaf van Limburg Stirum, Lid van de Ridderschap, te Amsterdam. F. J. van Maancn Lid der Staten van Z.Holl. en Weth.en E. van der Oudermculen, Buitengew. Adj. des Konings, te 's Gravenhage. Jhr. Mr. P. N. Quarles van Ufford Lid van de Arr.-Regtbank, te Zutphen. Schuurman, Lnit.-Gen. en Buitengew. Adj. des Konings, te Amsterdam. R. Baron Snouckaert van Sehouburg, gepens. Luit.-Generaalte 's Gravenhage. Jhr. Mr. D. G. van Teylingen van Kamerik, Thesaurier der Stad, te Rotterdam. Mr. J. J. Uylwerf Sterling, Proc.-Gen. bij het Pfov. Geregtshof in N.-Holland, te Amsterdam. J. C. Ver hagen, te Bergen op Zoom. Mr. A. Vernède, Secretaris der Stad, te Schie dam. C. D. Viehoff, Predikant, te Utrecht. Jhr. Mr. P. II, van oe Wall, Lid der Staten van Zuid-Holland enz., te Dordrecht Door die Commissie werd in deze Vergadering benoemd tot haren Voorzitter de Heer Mr. J. K. Baron van Goltstein en tot haren Secretaris de Heer Mr. J. G. A. Clant; vervolgens werden bovenvermelden verslagen ter tafel ge- bragt, en besloten te committeren tot eene inspectie der Koloniën, dc Heercn Jhr. Mr. H. Hocufft van Velsen en Prof. II. C. van Hall, terwijl de opneming der rekening en verantwoording werd opgedragen aan de Heercn F. J. van Maanen, E. van der Oudermculen en Mr. J. G. A. Clant. Nog werd door dn Vergadering besloten goed te keuren de verkiezing van den Heer Mr. J. J. Uytwerf Sterling tot Lid der Commissie van de Maatschap pij van Weldadigheidwelke tbans is te zamen gesteld als volgt Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, President. Leden, in rangorde van aftreding: Mr. J. Enschedé, te Haarlem. Jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, te 'sGravenhage. D. Kinker, te Amsterdam. Mr. J. G. van Nes, bij Utrecht. Mr. J. Fabius, te Amsterdam. Jhr. F. W. T. F. Baron van Pallandt van Keppclte 1s Gravenhage. S. V. J. Teixeira de Mattos, te Amsterdam. Falter, Generaal, Dr. W. II. Meijer, Mr. J. C. Faber van Riemsdijk, en D8. G. Ruitenschild, te 's Gravenhage. Mr. J. J. Uytwerf Sterling, te Amsterdam. Voorts werd medegedeeld, dat, wijle Mej. II. G. Heemskerk, te Amster dam eene som van 200 aan de Maatschappij had gelegateerd. Berigten wegens de Koloniën. De bevolking is, gelijk doorgaands in het najaar, wcêr wat toegenomen, door meer aankomst dan ontslag. Daarbij zijn de sterfgevallen en desertiën de helft minder geweest dan in het vorig vierendcelsjaars, zijnde de sterfte van 123 op gemiddeld 11500 zielen, dat is van 4 ten honderd over het jaar, zelfs zeer gering. De uitkomst der belangrijke rogge-teelt was zeer gunstig, zijnde dc op brengst in al de Koloniën te zamen geweest: van 808 bunders 17,200 mud, 21,29 van het bunder; dat is 1291 mud meer dan verleden jaar en 4G kop per bunder meer. Het brenizaadwaarmede 348 bunders rogge ingezaaid was, is wel gelukt. De gerst en haver is niet minder gewenscht uitgevallen. Onder al de gerst en haver zijn klaver- cn graszaden gezaaiddie uitmun tend zijn voortgekomenzoo dat er meer best nieuw groenland bekomen is voor het oude, hetwelk tot den bouw omgescheurd wordt. 123 bunders boekweit hebben 2165 mud opgebragt. Van 791 bunders hooiland konden slechts 318 worden gehooidwaarvan 1136 voer, van 500 pond, is verkregen; zijnde al het overige tot zomervoe- der noodig geweest. De veestapel bedraagt 1030 stuks rundvee, 116 paarden en 2200 schapen80 vette varkens zullen er in de volgende maandte Om- merschans worden geslagt; alwaar iedere hoevenaar er 4 houdt, waarvan de kleinste voor hern is. De aardappelen-teelt is treurig uitgevallen. Op hoogstens 120 mudden van het bunder kan de opbrengst worden begroot, dat verleden jaar nog 166 mud is geweest. Bij gewone jaren vergeleken zal er dus wel 50,000 mudden minder worden gerooiddat door den beteren graan-oogst op verre na niet kan worden gedekt. Men kan dus aan de Gestichten slechts twee malen aardappelen verstrekken, wordende er de overige dagen gort- cn erwten-soep, benevens booncn en haver-gort gegeten. De fabriek matige werkzaamheden zijn zonder tegenspoed voortgezet. Voor eigen behoefte van kleeding, huisraad en gereedschappen is er zooveel gewerkt, dat er, zelfs voor grootere bevolking, tegen den winter oen toereikende voorraad beslaat. De koffijbaal-weverij in de Bedelaars-Gestichten had sterker kunnen wor den doorgezet, ware de bestelling grootcr geweest. De katoenweverij in de gewone Koloniën heeft tot in September voortgewerkttoen het bestelde moe- rendeels gereed was en de wevers voor het aardappcl-rooijen gevorderd wer denterwijl de katoenspinnerij, aan het 3,le Gesticht te Veenhuizen, vlug en voldoende heeft doorgewerkt, cn in de ruimte voorzien in de behoefte aan weef-garens. Behalve het onderhoud van gebouwen, bruggen en sluizen, hebben de Ko lonisten te Ommerschans drie nieuwe boeren-woningen gezet cn dc brood- bakkerij vergroot; terwijl later ingevoerde kleinere werkzaamheden met het beste gevolg worden voortgezet; hetwelk alles strekt om voor alle noodwen digheden slechts de grondstoffen van buiten te behoeven. Deze zomer gaf weder vele bezoekers, meest vreemdelingen, inzonderheid

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1