staatsstukken zegt men van Londen en Turyn aangekomen. De regering be reidt zich tot een plegtige ontvangst van Z. H. ITALIË, CIVITA-VECCHIA, 26 November. De volgende telegraphischc depêche is door den Consul van Frankrijk al hier aan het Fransche Bewind overgemaakt: De Paus is den 24stcn, des avonds ten 5 ure heimelijk Home ontvlugt. Rome is kalrn en onverschillig. Een votum van vertrouwen is aan het Ministerie toegestaan. De Paus begeeft zich naar Frankrijk. De Tenare is naar Gaëta gestevend om hem op te nemen. (Zie ook onder Parijs). Den 20sten waren reeds onderscheiden Kardinalen uit Rome gevlugt, onder anderen LambruschiniFerrcti, Soglia. Een voorstel in de Kamer van Afgevaardigden gedaanom aan den Paus een adres van getrouwheid aan te biedenwas met groole meerderheid verworpen. PRUIS SE; ft. BRANDENBURG, 30 November, lieden werd de zitting der nationale vergadering, in den Dom geopend. Er waren 181 leden tegenwoordig. Verscheidene tot heden in Berlijn achter geblevene volksvertegenwoordigers traden de zaal binnen. De Heer Parrisius zegtdat hij gekomen isalleen omzoo veel in zijn vermogen is, de vergadering voltallig te maken en om hier den strijd tegen een Ministerie voort te zetten, dat vijandig tegenover het volk en de vrijheid staat. Na cenigc beraadslagingen gaat de vergadering lot morgen uiteen. Heden is de vergadering tot den 7dc™ December geschorst. De nationale raad van Zwitserland heeft besloten dat Bern de bondsstad en zetel van de Zwitsersche regering zal zijn. LUXEMBURG. 29 November. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 27stcn wederom cene vergadering gehouden, waarin de Minister van Binncnl. Zaken mededecling gedaan heeft nopens den stand van zaken betrekkelijk het Ministerie. Den 12'Icn had Z. M. zijne opmerkingen aan den Raad doen toekomen, betrekkelijk het ge vraagde ontslagdoch deze had geantwoord dat hij bij het genomen besluit volhardde. Den 18dcn gaf Z. M. kennis, dat hij bij zich ontboden had een Luxemburger, die de algemeene achting genoot, ten einde een nieuw bestuur zamen te stellen. Deze was den 21sten tcrnggekccrd en hij wendde thans pogingen aan, om een nieuw kabinet tot stand te brengen. De vergadering is tot den 7den December verdaagd. OffigTENEIJK. KREMSIR28 November. In de gisteren alhier gehouden zitting des Oostcnrijkschen rijksdags heeft de eerste Minister Vorst Schwarzenberg een aanspraak gedaanwelke het programma van bet nieuwe Ministerie bevat, en waarin hij onder anderen verklaart: dat het Ministerie eenstemmig de constitutionnele monarchie ver langt, in gemeenschappelijke uitoefening der wetgevende magt door den Vorst en de vertegenwoordigende ligchamen van Oostenrijk gegrondvest op gelijk heid van reglen voor, en op de onbelemmerde ontwikkeling van, alle na tionaliteiten, alsmede op de gelijkheid voor de wet van alle Staatsburgers, gewaarborgd door de openbaarheid in alle takken van beheerondersteund door de instelling van vrije gemeenten en van de vrije beschikking der ver schillende dcelen des lands over alle inwendige aangelegenhedenzamenge- knoopt door den gcmcenschappelijkcn band van een krachtig centraal bcslnur. Zij hopen den uitslag der beraadslagingen van den rijksdag over de Staats regeling zoo spoedig mogelijk aan de bekrachtiging van Z. M. den Keizer te zullen kunnen onderwerpen. Het Ministerie zal zich beijveren het bestuur in overeenstemming met de behoeften van den tijd te hervormen en de daartoe noodigc verordeningen uitvaardigenin afwachting van blijvende wettelijke bepalingen. Een tweeledig doel zullen zij hierbij voor oogen houden volledige hand having van de aan de Oostcnrijksche volken gewaarborgde vrijheid, verzeke ring der voorwaarden zonder welke de vrijheid niet bestaan kan. Dat die vrijheid cene levende waarheid worde, dat de voorwaarden waarop zij be rusten moet, vervuld worden, daarnaar zullen zij rnct ernst en nadruk trachten. Het Ministerie wil niet achterblijven in het streven naar vrijzinnige en met den volksaard overeenkomstige instellingen het beschouwt het veeleer als zijnen pligt om zich aan het hoofd dezer beweging te plaatsen. De plattelandsbevolking, eerst kortelings bevrijd van de op den grond kle vende lasten, wacht met ongeduld de wettelijke bepalingen omtrent den maatstaf en den aard der schadeloosstelling en van het daarin door haar te dragen, naar billijkheid te bepalen aandeel. De grondslag van den vrijen Staat is de instelling van vrije gemeenten. Als een noodwendig en onmiskenbaar gevolg van de zelfstandigheid der gemeenten, doet zich voor de vereenvoudiging van het Staatsbestuur, en eene met de behoeften van den tijd overeenkomstige organisatie der overheden. Omtrent deze onderwerpen alsmede omtrent de hervorming van de regts- plcging in constitutionelen zin, de oprigting van landsvorstelijkc reglban- kenin plaats van de regtspraak van wege de Hceren of de gemeentenen doortastende afscheiding van de administratie en het regtswezen zullen voor stellen gedaan worden. Het Ministerie zal vooral de organen der regering in het middelpunt der monarchiealsmede in de provineicen op het nadrukkclijkstc ondersteunen. Er hebben betreurenswaardige gebeurtenissen plaats gehad. Aan Weenen zyn vroegcren welstand weder te gevenen te zorgen dat de noodzakelijk ge worden exceptionele toestand zoodra mogelijk een einde neme, zal het ijverig streven zijn der Ministers. In eene organieke vereeniging met het constitutionnele Oostenrijk zal het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijkna herstel des vredesden zekersten waarborg vinden voor het behoud zijner nationaliteit. De verantwoordelijke raadslieden der kroon zullen pal staan op het terrein der verdragen. Zij voe den de hoop, dat weldra ook het Italiaanschc volk de weldaden ccner Staats regeling zal genietenwelke de verschillende stammenonder het genot van gelijke regten, te zamen verbinden moet. De miskenning van dit eerste regt der natiën deed in Hongarije den bur geroorlog ontbranden. Daar te lande stonden de in hunne onvervreemdbare regten gekrenkte volken tegen eene partij op, wier cenig doel de omverwer ping van de monarchie en de afscheiding van Oostenrijk is. Niet tegen de vrijheid wordt de oorlog gevoerd maar tegen degenen die het volk in Hon garije van zijne vrijheid willen beroovcn. Handhaving der monarchie, eene naauwere vereeniging met ons en verwaarborging zijner nationaliteit, dat is het waarnaar dat volk streeft. Het Ministerie zal hetzelve met alle beschik bare middelen ondersteunen. Daar alle pogingen tot verzoening vruchteloos geweest zijn, zal het schrikbewind cener misdadige partij met geweld van wapenen bestreden en de inwendige vrede hersteld worden. De groote zaak is het leggen van een naauwen band die alle landen en volksstammen der monarchie tot ëén groot Staatsligchaam moet vcrcenigcn. Dit standpunt wijst tevens den weg aan, dien liet Ministerie met opzigt tot het Duitsche vraagstuk zal volgen. Eerst wanneer het herhoren Oosten rijk en het herhoren Duitschland nieuwe en vaste vormen zullen erlangd hebben, zal het mogelijk zijn hunne wederkeerigc betrekkingen te regelen. Tot zoolang zal Oostenrijk zijne bondgenootschappelijke vcrpliglingen .getrou welijk blijven vervullen. In alle buitenlandsche betrekkingen des Rijks zal het Ministerie de belan gen en de waardigheid van Oostenrijk weten te handhavenen geenerlei be lemmerenden invloed van buiten op de onafhankelijke regeling der inwendige aangelegenheden dulden. Dit zijnaldus eindigt het programmade hoofdtrekken onzer Staatkunde. Wij hebben ze onbewimpeld en rondborstig blootgelegdomdat zonder waar heid geen vertrouwen kan bestaan en vertrouwen de hoofdvoorwaarde is van een nuttig zamenwerken van regering en rijksdag. FR ANKFORT. 1 December. De Nationale Vergadering heelt in de beide voorgaande Zittingen over de Oostenrijkschc aangelegenheden beraadslaagd, doch is tot geen besluit gekomen; de voorstellen dienaangaande zijn weder naar de Commissie verzonden om nader verslag uit te brengen. RUSE AftD. PETERSBURG, 17 November. In den nacht van den 14dcn dezer heeft zich binnen de stad het ijs op dc Newa gezet. Heden morgen is dc thermometer tot IC" onder nul, Reaumur, (4° onder nul Fahrenheit) gedaald. Vermits hier geenc enkele stoomboot is aangekomen, vermoedt men dat het ijs de reis zal gestremd hebben. De rivier was met den 2den April vrij van ijs geworden, en dus in dit jaar 231 dagen voor de scheepvaart open geweest. W E T - I ft D I E. De Utreclitsclie Courant heeft den volgenden bijzonderen brief medegedeeld uit Curasao van 16 Sept.: Volgens bcrigten van St. Eustatius, dd. 25 Aug. jl.heeft in den nacht van 21 op 22 dier maandop gemeld eiland een hevige orkaan gewaaid. De wind aanvankelijk uit het noorden waaijende, ging omstreeks drie ure naar het noordwesten vergezeld van verschrikkelijke hooge zeeën en regen vlagen. Te 4 ure woei het een hevige oorkaandie tot 6 ure 's morgens voortduurde, en hier en daar verwoestingen aanrigttc. Eenige groote gebou wen zijn in puinhoopen veranderddc meeste schuttingen en omheiningen woeijen omver; de velden met yams en andere aardvruchtenalsmede liet suikerriet, hebben zoo deerlijk geleden, dat sommige beweren, dat de oogst geheel verloren is. Ook dc kookhuizen hebben schade bekomenen een aan tal hoornen is met wortel en al uit den grond gerukt. De keuken in hot fort Oranje is omver gewaaiden de kazernen aldaar hebben aanmerke lijke schade geleden. Gelukkig heeft men geen verlies van menschcnlcvens te betreuren zells is niemand gewond. Noglans treft deze schok het eiland gevoelig, en zal dit ongeval eene nadeclige uitwerking hebben op den oogst van het aanstaande jaar en gcvolgelijk op dc inkomsten der Kolonie. Het eiland genoot eene ongestoorde rustde algemeene arbeid ging geregeld voorten de aanwezige krijgsmagt van Curasao voldeed aan hare bestem ming. Een brief uit Saba, gedagtcekend den 3dcD dezerbehelst zakelijk het volgende: d Wij hebben hier op den 22stfn der jongst verledcne maand een orkaan gehad, welke gelukkig niet lang in hevigheid geduurd heeft, zoodat alleen de veldvruchten schade geleden hchben. Op dc andere eilanden echter heeft deze orkaan groote verwoesting aangerigt. Op Antigua beeft men het verlies van honderd en zestig mensehcnlevcns te betreuren. Zeer veel gebouwen zijn geheel omver gewaaid en andere zwaar beschadigd. Van al de vaartuigen in dc haven hebben slechts twee den orkaan uitgchou-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3