LEYDSCHE COURANT. 18 48» WOENSDAG, 6 DECEMBER. N°. 14' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond. Die van Maandag komt Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar} da afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENBAN DSCHBERIGTEN LEYDEN, 5 December. Bij de op heden plaats gehad hebbende herstemming uit de opgemaakte dubbeltallen van Canditaten voor de Eerste Kamer der Stalen-Generaal in het Eerste lloofddistrict van Zuid-Holland zijn opgekomen 391 kiesgeregtigden uit de gemeenten Ley den Soeterwoude en Voorschotenwelke hebben uitgebragt op de Heeren Pieter Hendrik Baron Taets van Amerongen tot Natevvisch 226 stemmen, en op Mr. Hendrik van Berkel te Delft 135 slem- men; alsmede op Mr. Guillaume Pierre van Ouleren 207 stemmen, en op den Heer Cornelis Leembruggen 156 stemmen zoodat tot Candidalen voor de Eerste Kamer zijn benoemd de Heeren PIETER HENDRIK Baron TAETS van AMERONGEN tot NATEW1SCII. Mr. GUILLAUME PIERRE van OUTEREN. Z. M. Iiceft aan den Heer Mr.C. H.L. van Wensen, als 2dc Luitenant bij de diensldoende Schutterij alhier, wegens verandering van woonplaats, op verzoek eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd den Sergeant C. P. L. Driessen. De Gouverneur der provincie Zuid Holland heeft ter kennisse gebragt van de plaatselijke besturen, dat door den Minister van Finantiënzijn aan gesteld tot gequalificeerde collecteurs der Loterij, voor deze provincie: 1°. Tc 's Gravenhage de Gebroeders Polak Daniel; 2°. Te Rotterdam: van Marle en Nierstrasz3". Te DordrechtW. B. van den Santheuvel en Zoon 4°. Tc LeydenMr. Hugo Gevers; 5°. Te Delft: P. de Groot en Zoon; 6". Te Schie dam: H. van der Valk; 7°. Tc Gouda: J. H. van Leent. Sedert onze laatste opgave zijn alhier 36 Cholera lijders bijgekomen overleden 19, hersteld 6. Totaal 229, overleden 113, hersteld 36, in be handeling 30. Uit 's Gravenhage berigt men dat cr in de atgeloopen week geene Cho lera gevallen meer zijn voorgekomen. Hetzelfde wordt uit Amsterdam berigt. Op den Rhijnspoorweg zijn in November vervoerd 22,452 personen en is 36,858 ontvangen. 's GRAVENHAGE5 December. Z. M. heeft benoemd den Heer Jhr. L. R. Gevaerts, Lid het Collegie van Ge deputeerde Staten van Zuid Holland, en den Heer R. H. S. G. Juckcma van Durmania Baron Rengers, lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland, tot Commandeurs der Orde van den Nederl. Leeuw Tot Ridders dier Orde de llecrcn J. C. Willemse, Referendaris, belast met dc functien van Secretaris bij hel departement voor de Zaken der Roonisch-Kalholijke Eeredienst, en J. van der Minne, aftredend Burgemeester der stad Brielle; en tot Commandeur-kruis der Eikenkroon, den Brussel- schcn kunstschilder Gallait. De Minister van Koloniën zal morgen, en van die Marine Vrijdag geen gehoor verleencn. Men verzekert dat de onlangs benoemde Minister van Koloniënde Heer G. J. Baudzich door ongesteldheid genoopt zou gevoelen zijn ontslag te nemen. Naar men verneemt, heeft de Heer Adriaan van Bevervoorde, die, uit hoofde der laatstelijk tegen hein, wegens drukpersdelict gewezenc veroordee ling, buiten 's lands zijn verblijf hield, zich, per rekwest tot den Koning gewend, om kwijtschelding van Z. M. te verzoeken, terwijl hij tevens sedert ccnige dagen in Nederland teruggekeerd, zich, bij eene gemotiveerde missive, ter beschikking van den Heer Procureur-Generaal in Zuid-Holland heeft gesteld. DELFT, 4 December. Het Stedelijke Bestuuralsmede de Directeur en docenten van de Kor. Acad. alhier, hebben zich tot Z. M. den Koning gewend, ieder met verzoek dat het H. D. moge behagendie instelling te behoudenzoo wel in het belang dier stad als om de voortdurende nuttige strekking dier inrigting. Laatstgemelden hebben daarbij betoogddat de betaling voor de leerlingen de kosten dekten, behalve die voer drie docenten in de Indische talen, en deze instelling, die nu ƒ15,000 kostte, er eene te Sourakarta had vervangen die 25,000 vorderde. GORINCHEM, 1 December. In liet 4de district alhier, is tot Lid der Tweede Kamer verkozen Mr. A. Boxman, met 690 stemmen; tot eersten CandiJaat voor de Eerste Kamer, Mr. G. Groen van Prinsterer met 647 stemmen; voor den tweeden Candidaat moet herstemming plaats hebben tusschen Mr. P. J. de Raadt van Hendrik- Ido-Amhacht en Mr. L. C. I.uzacde eerste had 395, de tweede 278 stern- men. DORDRECHT, 1 December. In het 5de district alhier. Getal stemmenden 570. Daarvan zijn 250 stemmen uitgebragt op Mr. J. R. Thorbecke, Hoogleeraar te Leyden, 204 op Mr. J. S. Lotsy, Advocaat alhier, 54 stemmen op Mr. P. Blussé van Oud- Al bias, Zeereeder alhier, enz. Daar niemand de gevorderde meerderheid ver kreeg, zal er eene overstemming plaats moeten hebben. Voor de Eerste Ka mer zijn tot Candidaten verkozen Z. K. tl. Prins Frcdcrik der Nederlanden en A. Vos. BRIELLE1 December. In het 13de district alhier zijn 680 stemmen uitgebragt, cn verkozen lot lid der Tweede Kamer S. H. Anemaet, met 614 stemmen. RIDDERKERK1 December. In het 12de district alhier. Uitgebragte stemmen 602. Voor de Tweede Kamer geene volstrekte meerderheid, hebbende de Heeren Vogelsang 169, YVijnaendts 146, L. Kluit 89 stemmen, enz. Ook voor de Eerste Kamer geene volstrekte meerderheid de HH. O. B. 't Hooft 225Groeninx van Zcelcn 212, P. J. de Raadt 173, Prins Frederik 85 stemmen, enz. HOORN, 1 December. In het 8stc hoofd-distrir.t alhier, hebhen gestemd 1025 kiezers. Daarvan hebben zich verklaard voor den Heer W. J. C. van Hasselt, als Lid van de Tweede Kamer 519, welke als zoodanig is verkozen, terwijl de Heer Jhr. Op perdoes Alewijn 332 stemmen had erlangd. Als canditaten voor dc Eerste Kamer zijn verkozen de Heeren F. van der Oudermeulen en Jhr. Mr. P. van Akerlaken. EDAM, 3 December. De lieer Mr. W. J. C. van Hasselt, heeft (zie ons vorig nommer) dc be noeming in het 9de hoofddistrict alhier aangenomen, zoodat in het 8sle hoofd district Hoorn eene herkiezing zal moeten plaats hebben. ARNHEM, 1 December. In het ls,c district alhier. Uitgebragte stemmen 851. Verkozen tot Lid der Tweede Kamer, de lieer Nedenneijcr van Rosenthal met 432 stemmen. Na hem had Mr. W. II. Dullert 330. Tot eersten candidaat voor de Eerste Kamer werd verkozen de Baron van Heeckeren van Enghnizen met 728 stem men. Voor den tweeden candidaat zal worden overgestemd tusschen de I1H. Andres, die 262, en Brantsen van de Zijp, die 246 stemmen bekwam. De Graaf van Banzow had 203 stemmen. ZUTPHEN, 1 December. In het 3de district alhier. Uitgebragte stemmen 708, volstrekte meerder heid 355. De HU. Thorbecke 342, Tadama 246, Löben Seis 98, Zuylcn van Nyevelt 14 stemmen. Tot eersten candidaat voor de Eerste Kamer verkozen II. J. 't Hooft met 403 stemmen. Voor den tweeden candidaat zal overgestemd worden tusschen de HM. G. Groen van Prinsterer, die 173 en Nagell van Wisch, die 145 stemmen had. ELST, 1 December. In het 6de district alhier, is tot Lid der Tweede Kamer met eene groote meerderheid van stemmen gekozen Mr. Engelen, Kantonregtcr te Tiel. NIJMEGEN, 1 November. In het 7dc district alhier. Uitgebragte stemmen 786. Verkozen tot Lid der Tweede Kamer Jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt met 500 stem men. Na hem hadden de Hll. de Man 206, van Rosenthal 54, enz. Tot

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1