italië, 1*18 iiiisea. oostenrijk. frankfort, griekenland. dulden, dat men het aldus aanrandde in zijn geloof, in zijne overleveringen en in zijne hoogste belangen? Indien Rome het hoofd van liet Katholicismus isFrankrijk is er het hart en de arm van. SPiMJE. MADRID, 13 November. Het Engelscho dagblad de Globe deelt omtrent de Spaansche Ministers het volgende incde: Narvaez bekende onlangs, dat hij in 1843 te Valencia kwam met 20 francs als éénige rijkdom thans weet men dat hijin weerwil zijner prachtige levenswijze, 200,000 M (ƒ2,400,000) in geld bezit, en bovendien nog uitgestrekte landgoederen, zijnde verbeurdverklaarde kerkelijke goederen, die hij van den Staat gekocht heeft. Voor 15 jaren was Sartorius, de tegen woordige Minister van Binnenlandsche zaken, een onbemiddeld student aan de akademie te Salamanca, en aanvaardde in 1840 gaarne de betrekking van kopiist op het bureau van het nieuwsblad el Correo Nacional, waarvoor bij ongeveer een gulden daags trok. Thans zijn zijne equipages en zijne geheelc levenswijze vorstelijk, en het is bekend dat hij schatten verspilt aan zijne tal rijke maitressen, hetwelk hem echter niet veihindcrt van tijd tol tijd aan zienlijke sommen in vreemde fondsen te beleggen. De Heer Mon tegenwoor dig Minister van Financiën, verdiende nog in 1842 geen 100 M (ƒ1,200) en werd onder zijne vrienden steeds uitgclagcben om zijn leelijken, afgedragen hoed. Thans schat men zijne fortuin op 400,000 M (ƒ4,800,000) en onlangs heeft hij aan zijne natuurlijke kinderen landgoederen ter waarde van 10,000 (ƒ120,000) geschonken. Ongelukkige scbiildcischers van Spanje! ROME, 18 November. In den vroegen morgen van den 17,leD dezer heeft het volk de straatver schansingen weggebroken, welke op het plein Mooteeavallo waren opgcrigt maar de deuren van het Quirinaal bleven gesloten. Ten acht ure kwam de burgeiwacht gewapend en ongewapend op het plein hijeen, met het vaste voornemen om zich meester te maken van de Zwitsers. Eene deputatie begaf zich tot den Paus, die in naam der Zwitsers kapituleerde, op voorwaarde dat hun allen het leven werd geschonken. Daar het volk hierin bewilligde, werden de Zwitsers ontwapend en namen de burgerwachten bezit van al de posten welke door de Zwitsers waren bezet. Bonaparte, Prins van Canino, de zoon van Lucien en de neef van Napo leon, is eeri der voornaamste hoofden der beweging te Rome. In den avond van den lGden kwam hij met Sterbini, VinciguerraSpini en Pinto bijeen, wanneer zij eene proclamatie tot de burgers rigtten, in welke deze, in het belang der openbare veiligheid uitgenoodigd werden de bevelen te gehoorza men van hunne vereeniging, u-elke de u-are en volstrekte wil des volks vertegenwoordigtdus werd daarin gezegd. De bevelen dezer vijf mannen werden dan ook algemeen nagekomen. De dood van den lieer Rossi heeft in vele steden van Italië tot luid ruchtige vreugdebedrijven aanleiding gegeven. Te Livorno trok de menigte met vaandels en trommen de stad door; voor liet paleis van den Gouverneur gekomen, verlangde men dezen te zien; hij verscheen en sprak het volk dus too: De Minister was niet door Italië bemind uit hoofde zijner staatkundige beginselen. God heeft, in zijne geheime raadsbesluiten, gewild, dat deze man vielgelrolfcn door de hand van een zoon der oude Romeinschc Repu bliek. God behoede zijne ziel en de vrijheid van ons arme Italië. Er is officieel bcrigt dat de onderhandelingen over de zaken van Lom- bardyë te Brussel zullen gevoerd worden. Deze stad die door den afgetreden Oostenrijkschen Minister was voorgesteld, is wederom genoemd door den thans voorzittenden Minister Prins von Schwartzenherg. De Fransche Minister Bas- tide en de Engcische Minister Lord Palmerston willen de onderhandelingen nog uitstellen tot na de benoeming van den President der Fransche Republiek. Onderwijl hebben de bemiddelende Mogendheden van de strijdvoerende par tijen verkregen, dat de slaat van zaken door den wapenstilstand vastgesteld, den gehcelcn winter zou voortduren en Venetië ook met rust zal worden gelaten. ERFURT, 25 November. Gisteren had hier eene oproerige beweging plaats, welke door de militaire magt is bedwongen. In de Auguslstrasse is eene versperring door de artillerie beschoten en door de infanterie genomen. Vele huizen, uit welke op de troe pen gescholen is, werden bestormd. Het verlies der troepen bedraagt 8 doo- den, waarhij 2 officieren, en dat der gewonden 7, van welke 3 doodelijk. Twee paarden zijn gedood en vele gewond. Het getal der gedoode en gekwetste oproerlingen wordt op 102 berekend. BRANDENBURG, 2G November. De voorzittende Minister Graaf von Brandenburg heeft heden de Vergadering geopend. Er waren 154 leden tegenwoordigdoch gecne der Voorzitters. De Vergadering niet voltallig genoeg zijnde om eenig besluit te nemen, heeft bet Ministerie verklaard zulks aan den Koning te zullen melden, en mor gen het antwoord van Z. M. te zullen medcdeelcn. Verscheidene leden her haalden hun protest tegen het houden der Vergadering alhier. De Ministers moeten besloten hebbenzoolang op hunnen post te blijven tot zij de laakwaartoe zij door den Koning geroepen zijngeheel vervnld hebben. Van eene welonderrigte zijde wordt overigens verzekerd dat het Ministerie zelf met allen ijver daartoe werkzaam is, dat de in Maart gedane beloften hoe eer zoo beter vervuld worden. Bepaaldelijk moeten de verordeningen omtrent de invoering der regtspraak door gezworenen, de nieuwe gemeentelijke inrigting en nog meer andere vrijzinnige wetten reeds geheel ontworpen zijn, en men wacht slechts op de bijeenkomst der Nationale Vergadering, om ze aan deze terstond ter behandeling voor te leggen. VVEENEN 20 November. De Keizer heeft een onderstand van 4 millioen gulden uit het hijzonder vermogen der Keizerlijke familie verleend, ten behoeve der inwoners dezer stad en de voorstedendie bij de bestorming schade hebben geleden. De leger-afdeeling van den Banus Jcllachich, van hetwelk reeds ver scheidene bataillons in den loop dezer maand naar de grenzen zijn opgerukt, zal, naar men als zeker verneemt, morgen van hier vertrekken. De tweede leger-afdeeling, onder den Luitenant-Veldmaarschalk Graaf von Serbelloni volgt binnen weinige dagenen men meent stellig dat de troepen nog vóór Kersmis in Pesth zullen binnenrukken. Volgens de laatste berigten uit Go- ding van den 18dcn dezer, was in Angern een regernent jagers tot verdere versterking van den Veldmaarschalk Simonich aangekomen. Uit Gallicië rukt een nieuwe afdeeling van 12,000 man voetvolk en 14 escadrons ruiterij, onder bevel van den Luitenant-Veldmaarschalk Schlik, tegen Opper-Hongarije op. De Magyaren staan bij Presburg, KomornRaab, overal verschanst. Pesth was den lGdcn volkomen rustig. Uit Neder-Hongarije is de lijding aangekomen, dat het in handen der Keizerlijke troepen is. Aan de grenzen van Croatië zijn 16,000 Croaten onder den Generaal Dahlcn bereid om op te rukken. Kossuth bepaalt zich sedert de inneming van Wcenen tot vergeef- schc pogingen om door zendelingen het landvolk in Slavonic en aan de gren zen van Croatië op te ruijen. Er is hier eene buitengewone werving voor het leger in Italië bepaald vermoedelijk om daardoor een aantal onruststokers van de hand te kunnen zenden. De veldmaarschalk VVindischgraiz heeft het Grootkruis van do St. George-Orde en de Banus van Croatië, Baron Jellachich het Grootkruis van de St. YVIadimir-Orde van den Keizer van Rusland ontvangen, met eigen handige brieven waarin Z. M. zijne goedkeuring betuigt over hunne dapper heid bij de bemagtiging van Wecncn betoond. De Hongaarsche Minister van Oorlog, die ter vereffening der Hongaar- sche verschillen alhier is aangekomen, is aan de Generaals YVindischgratz en Jellachich gezonden, als zijnde met de noodige volinagt voorzien. Het getal der tot nu toe in de stad en omstreken ingeleverde vuur- en handwapenen bedraagt reeds 72,000 stuks. Dit is naauwelijks de helft der in Maart uit het tuighuis genorncne wapenen. Men moet daarbij in aan merking nemen, dat vele duizenden voor een spotprijs zijn opgekocht en door Kossuth naar Hongarije zijn verzonden. Een groot gedeelte is ook in den Douau geworpen. Heden werd alhier eene banknoten fabriek ontdekt, alwaar een voor raad van 18,000 stuks valsche banknoten van 1 en 2 fl. voorhanden waren. Men ontvangt uit Zevenbergen de treurigste berigten aangaande de gru welen, welke de twee vijandige partijen, de Magyaren en YVralachcn bedrijven. .Meer dan 40 dorpen zijn reeds in de asch gelegd, roovenplunderen en moor denzonder kunne of jaren te ontzien zijn aan de orde van den dag. 25 November. Men verzekert, dat er onmiskenbare sporen van een complot zijn ontdekt, h'twelk door geheime genootschappen is gevormd, om van den indruk der jongste gebeurtenissen te YY'eenen en te Berlijn gebruik te maken en eene ver nieuwde poging tot het stichten cencr socialistische republiek te wagen,; het complot, dat buitenaf was gevormd, moest in Frankfort ten uitvoer worden grbragtin een geheim genootschap zou een aantal leden door het lot zijn aangewezen, die verscheidene der meest geachte leden van de Nationale Ver gadering moesten vermoorden, en dit zou het teeken tot de uitbarsting zijn; de onderneming zou in verband staan met een nieuw plan van invaldoor de aan de Fransche grenzen verecnigde Duitsch rrpuhlikeinsche vlugtclingen gevormd te gelijkcr tijd moest het oproer op verscheiden punten losbreken. Zooveel is zeker, dat onderscheidene der voornaamste leden van de vergadering in de laatste dagen allerschandelijkste brieven van bedreiging hebben ontvan gen; dat in eene volksvergadering in eene naburige stad niet YVindisch-Gratz, niet de Oostenrijksche Regering, maar von Gagern ais degene werd aangeduid, die den dood van Robert Blum te zijnen laste had dat in andere volksverga deringen, naar de getuigen van de dagbladen zelve die de republikeinschc partij zijn toegedaan, «krachtige" redenen zijn gehouden, waarin tot «daden" werd aangespoord. Op het eind der vorige week was door hel Rijks-Ministerie reeds bepaald, dat verscheidene regementen der in en om Frankfort te zamen- getrokken troepen in deze week naar hunne vroegere standplaatsen terug zou den keeren. YVaarschijnlijk hadden de leiders der beweging daarop gerekend. Het Rijks-Ministerie heeft echter eergisteren dien maatregel weder ingetrokken. ATHENE10 November. De zitting der YVetgevende Kamers is gisteren door den Koning plegtig geopend. In de troonrede heeft Z. M. zijnen bijzonderen dank uitgesproken voor de vriendschappelijke ondersteuning, van de zijde der beschermende Mogendheden aan Griekenland ten deel gevallen, en grooten lof toegezwaaid aan de bedaarde houding welke het Griekschc volk in de tegenwoordigs moeijclijke tijden bewaard had.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3