BUlTEJNLAjNDSCHE BEB1GTEIN. ook met warmte de eerdat UEd. van liet door ons daargcstclde fonds ge bruik make, zoowel ter gedeeltelijke vergoeding voor de alhier gedurende uw verblijf ondervondene tegenspoeden, bezwaren en tegenwerking, alsook om ten allen tijde met klem en waardigheid onze goede zaak te kunnen be vorderen. \yij bidden de Voorzienigheid, dat Zij n geleide op den Oceaan, en u met uw gezin veilig brenge in bet moederland. Onze wensehen volgen u en nooit zal onze dankbaarheid en onze hoogachting voor uw persoon verllaauwen of worden uitgebluscht, terwijl wij ons, met onderscheiding, tevens gaarne tce- kencnenz. AMSTERDAM, 29 November. In de zitting van de Tweede Klasse van het Koninkl. Ned. Instituut, ---' van den 2dcn November maakte de Heer B. Ter Haar de Klasse met een voor nemen bekenddat bij weleer gekoesterd hadoin eenc BiographicAntho logie en Kritiek der voornaamste oud christelijke dichters te leveren, waartoe bij reeds lang bouwslolTen bad verzameldwelke hij thans tot uitbreiding en omwerking van zijne bekroonde prijsverhandeling over den invloed des Christendoms op de Poëzij wilde doen strekken. Om eene proeve van dien letterkundigen arbeid te geven, vestigde hij de aandacht der Klasse op den Ldtijnscben dichter Alcimus Ecdicius Avitus, die in de zesde eeuw in Gallië gebloeid heeft en, in weerwil van de duisterheid en onzuiverheid zijner taal, onder de oud-christelijke dichters met eerc verdient genoemd te worden. De Spreker gaf een doorloopend verslag van zijn uitvoerig gedicht over de Paradijs-geschiedenisen deelde daaruit enkele fragmenten, als: de in stelling des huwelijksde beschrijving van het Paradijs en den Mono loog van Satan mede, welke hij in Nederduitsche verzen had overgebragt. deed hierbij opmerken welk een gebruik Avitus reeds lang vóór Milton en Vondel van de daemonologie gemaakt had, en dat, zoo het al met grond betwijfeld kon worden, of Avitus aan deze dichters of één hunner is bekend geweest, het uit den Adamus exul van Grotius (waaruit de Heer van Kam pen de overeenkomst tusschen Milton en Vondel zocht te verklaren) te duide lijker wordt, dat de Groot, Avitus gekend heelt en hij de zamcnstclling van dat drama op vele plaatsen heeft voor den geesl gehad, WARN'SVELD, 28 November. Den 24alen had op de begraafplaats alhier de onthulling plaats van de Ge denkzuil gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den Oud-Hoofdinspecteur van het Onderwijs A. van den Endeopgerigt door eenige Onderwijzers der jeugd en voorstanders van het onderwijs in Nederland. De commissie, be staande nit vijf onderwijzers in de provincie lltrechl, de Heercn Julius, Tip, van Berkel, Moesveld en Anslijnwerd ten 2 ure door den Burgemeester dezer gemeente opgewacht op het Jagthuis, nabij het kerkhof geitgen. Ook de Heer Schoolopziener en andere aanzienlijke mannen uit Zulphcn en omliggende gemeenten waren daar tegenwoordig. Om 3 ure begaf men zich in plegtigen optogt naar de begraafplaats. Aldaar werd in korte maar gepaste bewoordin gen door den Voorzitter der coinmissien, de Heer Julius, herinnerd aan het doel der zamenkomst en aan de verdiensten van wijlen A. van den Ende waarop de schooljeugd, onder het onthullen van het monument, het eerste en laatste vers van het 182slc der Ev. Gezangen aanhief, en eindelijk door ge noemden spreker eene doelmatige toespraak aan de vergaderden werd gerigt. Het smaakvol gedenktceken door den steenhouwer Lamic te Utrecht vervaar digd wordt door ieder geroemd. •s IIERTOGENBOSCH28 November. In deze provincie hebben reeds de volgende verkiezingen plaats gehad: lslc district, ('s Hertogenbosch). Getal der slemmcnden 837. Voor de Tweede Kamer heeft geen der (kandidaten de meerderheid. Er zal overge stemd worden tusschen Mr. N. Sassen en Mr. J. L. A. Luyben. Als Candida- ten voor de Eerste Kamer zijn verkozen met groote meerderheid Mr. J. B. H. van de Mortel en L. H. Rouppe van der Voort. 3de district. (Tilburg). Getal der slemmenden 649. Voor de Tweede Ka mer: Mr. J. A. Mutsaers verkozen met 607 stemmen. Als Candidaten voor de Eerste Kamer zijn verkozen: Jhr. L. Sasse van Ysselt, met 592, en Jhr. F. X. Verheijen, met 540 stemmen. 7de district. (Bredu). Getal der stemmenden 967. Voor de Tweede Kamer verkozen: Mr. L. D. Storm, met 819 stemmen. Als Candidaat voor de Eerste Kamer verkozen: J. C. van Mierlo, met 842 stemmen. Voor den tweeden Candidaat zal overgestemd worden tusschen Ch. Cuypers, die 281, en Baron Nahuys van Burgst, die 280 stemmen hebben bekomen. 9de district. (Bergen op Zoom). Met overgroote meerderheid tot lid der Tweede Kamer verkozenMr. L. D. Storm. De verkiezing van Candidaten voor de Eerste Kamer was nog niet afgeloopen. ENGELAND, LONDEN, 27 November. De Engclschc Marine heeft tegenwoordig 420 schepenmet 15,026 kanon nen in dienst, 104 er van, zijn stoombooten van 36,180 paarden-kracht. Er zijn daaronder 19 schepen der eerste klasse van 120 en 100 kanonnen, te zamen 2,216 kanonnen 76 schepen der 2de en 3dc klasse van 70104 kanonnen, te zamen met 6,196 kanonnen; 126 schepen der 4de, 5dc en 6de klasse van 1865 kanonnen, te zamen met 1,873 kanonnen; 79 sloepen van 8—18 kanonnen, met 986 kanonnen; 16 brikken van 3—6 kanonnen, te zamen 78 kanonnen. De sloom-marine bestaat uit 22 schepen en fregat ten van 12,222 paardcn-kracht en 281 kanonnen, 42 sloepen van 13,300 paarden-kracht en 251 kanonnen 38 kanonneerhootcn van 6,748 paarden kracht en 125 kanonnen2 schroefschoeners van 120 paardcn-kracht, en 20 kanonnen en stoom-wachtsehepen van 3,800 paardcn-kracht. De invoer van wol uit Australië, welke vóór 20 jaren slechts eene waarde van 345,995 bedroeg, was in 1840 reeds tot 12,162,618 ge klommen, en bedroeg in 1847 60,000,000 Deze vermeerdering wordt vooral veroorzaakt door de voortreffelijke hoedanigheid van die wol. Het plan bestaat om de 300stc verjaring der handeling van Eduard VI, waarbij hij de Engelsche kerkdienst of het gewone gebedenboek ordendeen alzoo den meest gewigtigen stap tot handhaving der Hervorming in Engeland deedin aandenken te houden door eene milde inschrijving ter oprigting en ondersteuning van 10 nieuwe koloniale Bisschopszetels, en de ordening van 100 geestelijken als koloniale zendelingen, liet plan heeft reeds den meest gc- wenschten bijval ontvangenen vele ruime giften zijn tot liet voorgestelde doel toegezegd. FRANHI&IJH. PARIJS, 28 November. bodewijk Napoleon heeft een manifest uitgegeven, waarin hij zijne staatkun dige gevoelens openlegt. Hij zegt daarin onder anderen, dat hij geen staat zuchtige isdie nu eens van keizerrijk en oorlog dan weder van de maat schappij omkcerende theorien droomt; hij zou er veeleer zijne eer in stellen, eene met verstand en gematigdheid bestuurde republiek te bevestigen, om, na bet tijdvak der vier jaren, het bewind versterkt, de vrijheid ongeschonden en een wezentlijken verkregen vooruitgang aan zijnen opvolger over te dragen. Hij belooft vrijheid van drukpers vrijheid van onderwijs. Hij zal zich toe leggen op bezuiniging; doch niettemin de ondernemingen aanmoedigen, die, de rijkdommen van den landbouw ontwikkelende, in Frankrijk en Algerie werk aan handen, die geen arbeid hebben, kunnen leveren; door instellingen van voorzorg zal hij het lot der werklieden op hunnen ouden dag verzekeren. De ambten, die van de regering afhangen, zal hij binnen regtmatigc grenzen beperken. Het nadeel der centralisatie, welke hij een werktuig van despotis- mus noemtzal hij te keer gaan. Hij zal niet dan in den uitersten nood oorlog voeren. Eenc groote natie, zegt hij, moet zwijgen, of, spreekt zij, nooit vruchteloos spreken. De last der conscriptie zal verligt worden. Hij verlangt naar den tijd, wanneer het vaderland, zonder gevaar, alle proscrip tion zal kunnen doen ophouden en de laatste sporen der burger-oorlogen uit- wisschen. Het voorkomen der stad is weder sedert eenige dagen ongunstiger, zoo dat vele vreemdelingen haar verlaten. Vele arbeiders loopen zonder werk rond en bedelen. De banken van leening worden met panden als overstelpt alleen van den 21 tot den 23stcn zijn er voor 185,000 IV. ingebragt. De ontvangst der in- en uitgaande regten, bedroegen in October 1847, 12,037,000 fr.in diezelfde maand van 1848 is die niet meer dan 9,090,000 fr. geweest. Over de 10 eerste maanden van 1847 bedroeg die bijna 112 millioenen; over dezelfde maanden van 1848 bereikt zij naauwelijks 72 mil- lioenen; verschil ten nadeele 40 millioenen. De invoeren blijven voor bijna alle artikelen belangrijke verminderingen opleveren die van katoen hebben zich echter in October een weinig verbeterd. De uitvoeren verminderen bijna alle eveneens, behalve die artikelen welke begunstigd worden door de uitvocr- premie, waarvan het cijfer, zoo als men weet, verdubbeld is. Eindelijk leveren de bewegingen der scheepvaart eene vermindering op, welke op het einde van October meer dan 1 millioen tonnen bedroeg. Het Journal des Débats, hetwelk dit berigt uit den Moniteur mededeelt, roept ten slotte uit: De omwentelingen zijn duur! Op de tijdingen uit Rome heeft bet bestuur orde doen geven, om ter stond te Toulon 3,500 man in te schepen, en op vijl stoombooten naar Civila Veechia te zenden. De lieer de Corcelles, I,id der Vergadering, is met eene buitengewone zending naar Rome gezonden. Zijn lastbrief is om zich niet in staatkundige vragen te stekenmaar alleen de vrijheid en eerbied aan den persoon van den Ik Vader verschuldigd te verzekeren en hem een toevlugts- oord aan te bieden. De troepen zullen alleen in de uiterste noodzakelijkheid en dan nog digt bij de plaats der ontscheping worden gebruikt. Men zegt dat Spanje reeds hulp zou hebben gezonden. Ook zegt men dat de Paus niet naar Frankrijk zou gaanmaar dat hij den weg naar de Napo- litaansche Staten heeft ingeslagen, omdat het daar thans nog al rustig is. Den 25s,en was de Paus nog te Rome. De' Aartsbisschop van Parijs beeftten gevolge van het vermoorden van den Minister Rossi te Rome, eene circulaire aan de Geestelijkheid van zijn Bisdom gezonden, waarin hij onder anderen zegt: Onze ziel is in droefheid gedompeld. De Kerk lijdt met haar Opperhoofd. De hoofdstad der Christen wereld is ten prooi aan partijschappen. Het bloed heeft te Rome gestroomd het heeft gestroomd tot in het paleis van onzen welbeminden Paus Pius IX. Voor den Stedehouder van Jezus Christus vangt het lijden aan. Hij drinkt den bitteren kelk der ondankbaarheiddien hij vooruitgezien had van den dag af, waarop zijne grootmoedige ziel het besluit nam, om door het ver trouwen en de liefde de verlossing van zijn land te bewerken. De vader der Italiaanschc vrijheid is misschien op dit oogenblik niet meer vrij. Laat ons hopendat de Katholijke natiën het gevaar inziendat haar boven bet hoofd hangt, en dat buiten het geloof ook al de veroveringen der hcdendaagschc vrijheid en beschaving bedreigt. Zou vooral Frankrijk kunnen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2