LEYDSCUE COURANT. VRIJDAG, 1 DECEMBER. BIJNSEKLAINRSCIIE BERIGTEJN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY'DEN, 30 November, de stemming in liet Hoofdkiesdistrict Leydenmet Soctcrwoudc en I Voorschotenop heden, zijn opgekomen 423 kiesgeregtigden terwijl uit de stad zelve 43. van Soetcrwoude 10, en van Voorscholen 6, te zamen 59 kiesgeregtigden afwezig zijn gebleven. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der Directe belastingen enz. te Muiden, den Heer A. W. Berends, thans te Hazerswoude; te Hazerswoude, den Heer J. II. F. Joost, thans te Oud-Niedorp, en te Oud-Niedorp den Heer J. J. Cla rion thans te Middelie in Noord Holland, welk kantoor opgeheven en vereenigd wordt met dat te Edain. In de Landhuishoudkundige Courant leest men het volgende over een nieuw middel ter verlichting Als een nieuw middel ter verlichting voor den minderen man, zouden de bloemkolven van de Typha Eatil'olia en T. Angus- tifolia aanbeveling verdienen. Deze plant groeit in vele onzer provinciën, in sloten en moerassenvooral op veengronden zeer overvloedig en is onder ecne reeks van namen bekend, waarvan de voornaamste zijnRietkolvcn, Riet- dodden, Lischdonzcn, Hanebolden. De twee inlandsche soorten worden in breed en smalbladige onderscheiden. Wanneer de bloemkolvcn dezer planten de dikte van cene gewone kaars bereikt hebben, dan neemt men zo uit de hen nog omgevende bladen droogt dezelve en dompelt ze voorts in gesmolten vet, dat men er behoorlijk in laat trekken. Men verkrijgt daardoor een helder brandend licht, hetwelk men niet behoeft te snuiten. Een pond vet is voldoende, om 30 zoodanige bloemkolven te verzadigen, welke ongeveer 60 uren brandenen alzoo in goedkoopte elke andere wijze van verlichten overtreffen. Sedert onze laatste opgave zijn alhier 31 Cholera-lijders bijgekomen overleden 14, hersteld 10. Totaal 170, overleden 81 hersteld 28, in be handeling 61. 's GR AVENH AGE 29 November. Z. M. heeft aan den Heer Mr. J. Gockingavoormalig President van het Provinciaal Geregtshof in Groningen, een pensioen verleend van ƒ2,200. Z. M. heeft benoemd tot Ridder met de Star van de Groothertogelijke Orde van de Eikenkroon, Jhr. Mr. .4. G. A. Ridder van RappardStaatsraad Directeur van het Kabinet des Konings. Naar incn verneemt heeft Z. M.bij besluit van 24 dezer, afgewezen de verzoeken om gratie, ingediend door C. C. Marck en 11. S. J. Scholten, die bij arrest van het Prov. Hof in Zuid-Holland, ter zake van liet vervaar digen of uitgeven van valsehe muntbiljetten, tot schavot- en andere straffen zijn veroordeeld terwijl A. van Baaien en M. van Straatenter- zeilde zake veroordeeldop hun verzoek kwijtschelding van de schavotstraf hebben bekomen. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag op den O11"111 December aan staande, zullen, op uitdrukkelijk verlangen van Z. M., des avonds geene openbare feestvieringen alhier plaats hebbenen zullen de gelden daartoe bestemd door het stedelijk bestuur worden besteed voor cene uitdceling op dien dag van wittebrood en kaas, aan al de bedeelde armen der verschillende godsdienstige gezindhedenin deze stad en in Scheveningcn. Z. M. onze geëerbiedigde Koning, ten volle overtuigd van de liefde van zijn volk, ook zonder luidrnebtige vreugdehetooningenheeft met het stedelijk bestuur begrepen dat men in het tegenwoordig jaarsaizoenen in een oogenblik van bezorgdheid voor eene ons nog bedreigende ziekte, alle openbare nachtelijke vermakelijkheden zoo veel mogelijk moest trachten tegen te gaan. HH. KK. IIII. de Prins en Prinses van Oranje zijn van Stuttgardt heden in deze residentie teruggekeerd. Men verneemt dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal (oude) tegen de helit der volgende maand zal worden bijeengeroepen tot liet ten einde brengen van de nog aanhangige werkzaamheden en die welke alsdan nog mog- ten worden ter tafel gebragt. De Heer A. D. Schinkeldie reeds zoo vele bewijzen heeft gegeven van zijnen belangeloozen ijver voor de zaak van letteren en wetenschap, heeft andermaal ecne proeve daarvan gegeven in een keurig uitgevoerd bock, zijnde een beschrijving van merkwaardige drinkglazen en bekers, onder welke uit munten die van Anna Roemers en Maria Tcssclschadc. De Konst- en Lel- terbode, N°. 42, dezes jaars, behelst deswege bijzonderheden, te inecr van aanbelang, omdat het boek slechts tot een getal van honderd exemplaren is gedruktdie niet in den handel zijn. Na de uitvoerige beschrijving van de drie bekers van Anna Roemers en Maria Tesselschade, voegt de Heer Schinkel er nog een en ander bij over een Rederijkers Prijsbekertje door de Ilaarlcmschc Rederijkkamer in 1561 tot prijs gegeven over een drinkglas van Prins Man- rits, waaruit deze zou hebben gedronken, toen hij den 4llcD Fcbruarij 1613 met de versierselen der orde van den Kouseband was omhangen, over eenen pitanciebekerover het zoogenaamde Turkje van Spinola, over den zilveren beker, de Burgt van Leyden, die door de Regering van die stad aan van Alkemade werd geschonken enz. Belangstelling voorzeker verdient deze gewigtige bijdrage tot de kennis van gewoonten en zeden van de voorouderenvan den kunst- en letterlicvenden Heer Schinkel, en wel te meer in eenen tijd dat de staatkundige gebeurtenis sen anders zoo schier uitsluitend de aandacht bezig houden. ROTTERDAM, 29 November. De IV. Roti. Cour. deelt den volgenden brief mede, welke den lieer Dr. YV. R. Baron van Huëvelltijdens zijn vertrek van Bataviadoor een groot aantal Nederl.-Indisehe inboorlingen uit verschillende residential) geteekeml, is overhandigd Batavia, 15 Jul ij 1848. Aan den Hoog Welwel. lieer ff. R. Baron D O van HoëvellTheol. Doet. en Predikant alhier. Hoog Welgeb. Heer! Met diep leedwezen vernamen wij uw aanstaand vertrek naar Nederland gedurende een tijdvak van meer dan elf jaren hebt gij onafgebroken uwe beste pogingen en talenten gewijd aan de bevordering van onderwijs, weten schap en godsdienst. Het smart onsdut die schoone loopbaan thans zoo plotseling zal worden afgebrokenmaar nu wij de zekerheid verkregen heb ben, dat, hetgeen gij'hier hebt begonnen, daar in liet moederland zal wor den voortgezet, dat gij daar voor ons, inboorlingen van Indië, zult trachten te verkrijgen, wat gij hier te vergeefs hebt gepoogd; nu wij welen, dat gij niets onbeproefd zult laten om die belemmeringen uit den weg te ruimen, welke thans de ontwikkeling van al wat goed is in Indië in den weg staan; nu wordt ons leedwezen gelenigd en zien wij u niet erkentelijke gevoelens vertrekken. YVij voeden de gegronde hoop, dat uwe tegenwoordigheid in het moeder land, juist op dit oogenblik, voor de belangen van ons, inboorlingen ran Indië, weldadige gevolgen zal hebben. Gij zijt met die belangen bekend. Gij zult niets onbeproefd laten om de vrijzinnige beginselen, in liet ontwerp der grondwets herziening, van de daartoe door den Koning benoemde Staats commissie, gemanifesteerd, ook voor dit land, ons geboorteland, rijpe vruch ten te doen dragen. Gij zult alles doen wat in uw vermogen is, om moeder land en koloniën in naauwere gemeenschap van kennis en belang te brengen opdat de scheidsmuur, die het stelsel der autocratie begon op te trekken, voor altoos ineen stortte en één geest de ingezetenen van Nederland en ran Nederl. Indië beziele en één belang allen naauwer aan elkander verbinde. Gij zult daartoe trachten ons te bezorgen datgene, wat alleen tot zulk eene uitkomst kan leiden, instellingen tot christelijke vorming en opvoeding onzer kinderenvrijheidom onze gedachten te openbaren en onze meeningen te uiten, en deel te nemen in den vooruitgang van verlichting en beschaving, dien wij overal elders en zelfs ook bij onze naburen in Britscb-lndië ontwaren^ in cén woord bet genot van die staatsburgerlijke regtenwaarop wij allczins aanspraak mogen en willen maken. Zoo zal eindelijk die toestand van vernederingwaaronder wij te lang reeds gebukt gingenophouden zoo zal Indië ook eenmaal voor ons wezen wat bet moederland voor de daar geboren Nederlanders is en worden zal. Met vertrouwen stellen wij deze onze belangen in uwe bandennimmer hebt gij uwe beginselen verloochend, nimmer zult gij ze verloochenenstand vastig zult gij blijven voortgaan op den ingeslagen weg en noch door vrees, noch door vleijcrij, zult gij u daarvan laten afbrengen, en u daarom in unc pogingen zooveel mogelijk wenscbende te ondersteunen, u daarom zooveel j mogelijk onafhankelijk wenscbende te zienverzoeken wij eerbiedig maar

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1