Op den 2Jcn September, des avonds ten 5i uur, werd in bel liotel te Rijswijk, voor den Officier van den burgelijken stand, Zijne Excellentie de Minister van StaatGouverneur Generaal J. J. Rochnssenin den echt ver- ecnigd met Mejufvrouw E. C. Vincent. Vervolgens ten 6} uur had de kerkelijke inzegening plaats door den Predikant Bicrhaus, in de Willems kerk, waar eene talrijke schare van de aanzienlijkste ingezetenen opgekomen was. Deze godsdienstige plegtigheid werd nog verhoogd, doordien een aantal lief hebbers en beoefenaars der zangkunst zich tot een koor hadden vereenigd om den 128stcn Psalm te zingenwaartoe de muziek door den Hoog Edel Gcstr. Heer Mr. P. A. Schill, Lid van het Hooggcregtshofgecomponeerd was; terwijl na het gebed het 2de vers van den 134sleD Psalm door de weeskinderen van het Parapalten-gesticht en het 3dc vers door de gemeente gezongen werd. Als getuigen van den bruidegom traden op Jonkheer J. C. Rcynst, Vice- President van den Raad van Indië, en C. S. W. Graaf van HogendorpLid van den llaad van Indië, en voor de bruid de Heer J. du Puy, Lid van den Raad van Indië, benevens de Heer C. A. Granpré Molière, Lid der Factorij van de Nederlanrlsche Ilnndel-Maatschappij, oom en behuwd-broeder der bruid. Bij gelegenheid der verloving, welke op den 18dcn Augustus plaats had, werd in het hotel te Rijswijk receptie gehouden tot het aannemen der geluk- wenschingen en op den 23stcn dier maand gaf de Gouverneur-Generaal een luisterrijk bal en souperdoch bij de voltrekking des huwelijks had geene verdere feestviering plaats, zijnde de gehuwden daarna naar Buitenzorg ver trokken. De Gouverneur-Generaal van Nedcrlandsch Indië heeft bepaald, dat, te rekenen van den lslcn Januarij 1849, de havens van Menado en Kema, op het eiland Celebes, vrijhavens zullen zijn. Ook heeft de Gouverneur-Generaal bepaald, dat de aanvoer en opslag van vuurwapenen en buskruid in de entre pots op Java, met bestemming tot weder-uitvoer, wordt toegestaan. Uit de Residentie Kediri wordt berigt, dat de berg Kloet voortdurend blijken geeft van hevige onderaardsche werkingbij herhaling worden nog door dien berg groote massa's water uitgeworpenwelke reeds meermalen overstroomingen hebben veroorzaaktde wegen in het Blitarsche hebben hierdoor veel geleden, en vele bruggen, zoowel daar als aan den weg tusschen Ngrowo en de hoofdplaatszijn weggespoeldde groote rivier van Kediri is op vele plaatsen opgevuld met modder en asch, welke door den berg wordt uitgeworpenzoodat hare bevaarbaarheid hierdoor niet weinig heeft geleden en bij herhaling ongelukken plaats hebben bij den afvoer van gouvernements producten en handelswaren. De Boekhandelaren Lange en C°. zullen een regtsgeleerd tijdschrift uit geven, getiteld: het regt in Nederlandonder de leiding en redactie ven den Heer A. PrinsGriffier bij de hooge Gercgtshoven van Nedcrlandsch Indië. KERKNIEUWS. DELFTSHAVEN, 18 November. Alhier is tot Herder en Leeraar beroepen de Wcl-Eerw. Zeer Gel. Heer Vinkc, Predikant te Noordeloos. TIEL, 18 November, De Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heeft uit het vroeger door haar gemaakte twaalftal van Predikanten, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van Ds. Haverkorn van Rysewyk naar Delft, het volgende zestal geformeerd, als: DD. Berkhout te Monster, Hallo te Neder-HcrnertJungius te Rijswijk, Schermbeek te Eist, van der Scheer te Baambrugge en Wesselink te Noordwijkerhout. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. Zal de thans vastgestelde en aangenomen Grondwet beantwoorden aan verwachtingen en behoeften, zoo levendig opgewekt en zoo diep gevoeld, dan voorzeker zal met en door haar een tijdperk van vermeerderden bloei voor Ne derland moeten aanbreken; want is de wensch algemeen naar staatkundige en maatschappelijke vrijheid en vooruitgang, nog veel grooter is de behoefte aan stoffelijke welvaart der burgerij en de algemeene belangstelling in de nieuw daargestelde vormenontsproten bij een zeer groot gedeelte van het volk, uit de innige overtuiging, dat zoo herstelling en verbetering ten deze mogelijk ware, dit doel alleen langs dien weg te bereiken viel. Dit nieuwe tijdperk met zoo veel belangstelling te grmoet gezien, zijn wij ingetreden en het Ncderlandsche volk maakt zich gereed om, door middel der verkiezingen van Leden voor de Staten-Gcneraalonmiddelijk te doen blijkenwelke wenschen het koestertwelke behoeften het vervuld wil zien. Dc eerste za- menstelling der Nieuwe Kamers zal kunnen beslissen over dc toekomst van ons Vaderland. Bestaat er zoodanig diep gevoeld en algemeen erkend gebrek aan stoffelijke welvaart, dan behooren de oorzaken daarvan onderzocht en gekend tc worden, eer verbetering en herstelling mogelijk is. Veel mag hiertoe hebben zamen- gewerkt, maar voor een groot deel is zulks toe te schrijven aan de inrigting der vorige vertegenwoordiging, bijna uitsluitend zamcngcsteld uit groote land eigenaren en regtsgelcerdcn, mannen, hoe achtenswaardig ook, of onbekend met of onverschillig omtrent vele zakenwaaraan algemeene belangen naauw waren verbonden, en die over het geheel genomen en naar hunne werkzaam heden beoordeeld meer werkzaam zijn geweest om handel en nijverheid aan banden te leggen en te verlammen, dan die hoofdbronnen van volkswel vaart door wijze zorg en milde bepalingen, meer te ontwikkelen en tc doen bloeijen. Voor Lrydeneene Stad, vroeger door nijverheid op eenen aanzienlijken rang geplaatst onder de Steden van ons Vaderland en nog grootcndecls in dc beoefening der industrie de middelen van bestaan vindende, ware het voor zeker eigenaardig en hoogst gepastalgemeen de keuze te vestigen op eenen man bekend en vertrouwd met veel wat handel en nijverheid betreft, ge zind om zijne pogingen daarheen te wendendat de bronnen van inaterieelc welvaart ruimer kunnen vloeijen, door opheffing van zoo vele formaliteiten en belastingen, onder welken naAm ook omschreven of geheven, drukkende op den invoer van grondstoffen op den arbeid en de daarstclling van het fa brikaat. Zoodanige vertegenwoordiger ware de uitdrukking der behoeften van onze Stad en tevens van het geheele Vaderland. Indien één der belangrijkste fabrieksteden zich niet geroepen gevoelt, door de keuze van haren vertegen woordiger, den wcnsch uit te drukken en krachtdadig mede te werken om handel en nijverheid van de banden die haar heknellen te ontslaan, cn (laar- door zoo mogelijk een nieuw leven in de aderen der maatschappij uit tc stor ten van waar zullen dan zulke mannen worden afgevaardigd en hoe klein zal hun getal blijven, daar waar alléén hunne vereeniging, in genoegzame» getale, tot eene gelukkige uilkomst leiden kan? De tot dus verregehoudene kiesvergaderingen hebben kenbaar gemaakt, dat er van verschillende zijden geijverd wordt voor de benoeming van Prof. Thor- becke en den Heer Gevers van Endegeeslde groote meerderheid der kiezers heeft hun gevoelen nog niet geopenbaard. Mogten zij eene zelfstandige keuze uitbrengen, alleen de uitdrukking behelzende van eigene overtuiging en zelf gevoelde behoefteMogten zij de Candidatuur dier heide Hecrcn toetsen aan de waarachtige belangen van handel en nijverheidwaaraan de toekomstige welvaart van Nederland onafscheidelijk verbonden is, cn voor welker regten Leyden geroepen is in het strijdperk te treden, tegen bekrompen bepalingen en valsche begrippen die zoo lang reeds onberekenbare nadcelcn hebben te weeg geffragt. Mogten zij liet oog vestigen op het naburige Engelandwaar zoo onbegrijpelijk vele in het belang zijner nijvere burgers wordt daargcsteld, maar waar ook zoo veel mannen in het Parlement zitting nemen, die door ondervinding bekend zijn geworden met de ware middelen, waardoor de volks welvaart moet bevorderd worden. Een Kieshevoei/de. Nog is ons het volgende ter plaatsing toegezonden De aanleiding tot Kiezersvergaderingen is: gemeen overleg. Twee toestanden zijn denkbaar, van welke de eerste de tweede doorgaands voorafgaat. Of het district is onzeker omtrent dcszelfs candidatcn, of het is omtrent een twee- of drietal bepaald. In het eerste gevalvrije zamenspre- king, openlijke discussie, gczamentlijkc overweging, opdat men van onzeker heid tot zekerheid, van besluiteloosheid tot beslissing, van het twaalftal tot het drietal gerake. In het tweede, stemming, ten einde het district de ver houding der candidaten onderling lecre kennen en de wankelende, de onzij dige, de halve mannen eene keuze doen, welke, beeft het district de beide toestanden doorloopen, niet alleen op stoffelijk overwigt, maar ook op overtui ging rusten zal. Aldusis het nul van kiezers-vergaderingen begrijp-betoogbaar. Maar dat B hedenals A het gisteren deeden C morgenen D overmor gen, alle kiezers ter stemming oproept, waartoe ieder kiesgcregtigdc trouwens volkomen de bevoegdheid heeftis een ijdel speltenzij men eene bepaalde staatkundige kleur aanneme; maar dan roept men ook niet alle kiesgcregtig- denmaar slechts die op, welke zich met dc beginselen van een bepaald pro gramma vereenigen. Men verlaat daardoor het algemeen terrein der kiezers vergadering om dat der tegenover elkander staande clnbbcn te betreden het beginsel van 't gemeen overleg, om dat der bijzondere meening en partij tc omhelzen. Deze tweeledige gang van zaken in een kiesdistrict laat zich voorstellen. De algemeene kiezersvergadering, waarbij alle kiezers worden opgeroepen, met haar doel van eenheid door middel van vrije discussiegevolgd van eene stemming, welke een voorloopig resultaat oplevert. Dc club, welke naar een vastgesteld programma hij een komt en slechts de kiezers eencr bepaalde poli- tische kleur vereenigtdie geene algemeene, maar hare bijzondere mecnig en bedoeling heeft en de overwinning harer eigene inzigtenstrijdig met die van anderenbeoogt. De algemeene vergadering kan clubben oorsprong geven, maar de zamen- stelling is ondenkbaar, daar de club, door hare tegenwoordigheid op de al gemeene vergadering zichzelvc vernietigt en oplost, gelijk zij zich door hare afwezigheid constitueert. Leyden21 November 1848. J. Gisteren is bij de Redactie ontvangen 5.van A. Z., en he den van B1 ƒ10.aan de Commissie voor het Cholera-Gasthuis, tot aankoop van Kleedingstukken. Bij de Sub-Commissie voor de Cholera zijn ten behoeve der in het hospitaal herstellenden ontvangen, als volgt: bij den Heer van Hoorn 3 pakjes goed van onbekenden of die verlangd hebben onbekend te blijven, bij den Heer van Stirum ƒ5.van den Heer L., bij den Heer Ysselsteyn een pakje goed onder letter S. aan de Stadsliramerwerf 3 pakjes kleederen mede van onbekenden of die verlangd hebben onbekend te blijven; alsmede 13 paren klompen van A. Z.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3