zijn de andere geestelijkendicjcvens leden der Vergadering zijn, opgekomen. Ook de Aartsbisschop van Parijs heeft een mandement uitgevaardigd betrekke lijk de verkiezingwaaruit blijkt dat ook hij het gevoelen van den Bisschop van Orleans niet is toegedaan. Ilij zegt dat ieder met zichzclven rijpelijk moet te rade gaan en uit de voorgestelde candidaten dengene kiezen, die de waardigste zal schijnen voor de hooge betrekkingen welke men moet opdragen, de gunstigste voor de burgerlijke en godsdienstige vrijheid, en tevens de ge- schikste om de maatschappelijke orde te beschermen en Frankrijk voor nieuwe schokken te bewaren. De Heer Coquerel moet geweigerd hebben de can- didatuur van den Generaal Cavaignac bij de Protestantsche geestelijken aan te bevelen. Door do Heeren Garnicr-PagèsDuclerc, Pagnerre en Barthélemy Sb Hilaireleden der Nationale Vergaderingis de verklaring openbaar ge in aakt, dat zij geen candidaat willen aanbevelen. SPANJE. MADRID, 12 November. Waarschijnlijk worden de Cortes den 15den December geopend. De Minister van Finantiën moet zeker zijn, op den bepaalden tijd de 40 mill, realen bijeen te zullen hebben om het halfjaar rente te betalen. ITALIË, MILAAN, 11 November. De Generaal Radetzky heeft heden alhier bekend gemaakt, dat hij zich lot sparing der rustige burgers genoodzaakt ziet eene buitengewone belasting te heffen, als: 1°. van de leden der voormalige regeringen; 2°. van de hoofd- deelnemers aan de zoogenaamde comitati3°. van hen welke zich aan de spits der revolutie gesteld en die op verschillende wijzen bevorderd hebben. Het bedrag van elk zal opgegeven en moet binnen 6 weken in de krijgskas gestort worden. 7 De stad Napels is weder in staat van beleg gesteld, omdat in het nabu rig stadje Aversa eene republikcinsche zamenzwering was ontdekt, die ook hare vertakkingen had in de hoofdstad. PRVISSEN. BERLIJN, 17 November. In den avond van den 15den, zijn 226 leden der Nationale Vergadering in eene zaal bijeengekomen, en toen een officier binnentrad en hen beval uit een te gaan, hebben zij nog het volgend besluit genomen: Het Ministerie Bran denburg is niet geregtigdover eenige staatsgelden te beschikken of belastin gen te heffenzoo lang de Nationale Vergadering niet onbelemmerd hare zit tingen in Berlijn kan voortzetten. Dit besluit zal met den 17den November in werking komen. Dadelijk na het nemen van dit besluit werd de zitting opgeheven, en aldus voor het oogenblik alle verdere botsing voorgekomen. Sedert houdt die Vergadering geene zittingen meer; de permanente Commissie van de stedelijke Afgevaardigden is het eenige collegie, dat zijne zittingen nog voortzetin die van gisteren hebben de Afgevaardigden Dunck- ler, Lewald en Schaffcr rapport uitgebragt van den uilslag hunner zending naar den Prins van Pruissen. De deputatie was op het koninklijke slot te Potsdam door den Prins ontvangenen nadat de Heer Dunckler het doel der zending had uiteengezetverzocht de Prins elk der leden zich nader te ver klaren. De Heer Lewald schilderde hierop het gevaarwaarin het land door het tegenwoordige conflict werd gestort en verzocht den Prins om zijne bemid deling, daar hij, als de naaste lot den troon, als den meest onafhankelijken en meest onmiddellijken tusschenpersoon tusschen de kroon en de Nationale Vergadering te beschouwen was en daarom ook met personen konde spreken welke de Koning begreep op zijn constitutioneel standpunt niet te kunnen ontvangen. De Prins gaf hierop te kennen, met vele regtsgelecrdcn geraad pleegd te hebben over de regtsvraag in het bestaande conflicten dat hij ten gevolge daarvan het er voor moest houden, dat de kroon in haar volle regt was en dat er aan geene bemiddeling met de tegenwoordige Nationale Verga dering te denken was. Hierop hoorde de Prins de voorlezing der petitie, door de stedelijke Afgevaardigen gisteren aan de Nationale Vergadering inge leverd tegen het besluit omtrent het weigeren der belastingen en verklaarde Z. II. hierop, dat het eerste gedeelte dier petitie, waarbij het mistrouwen tegen het tegenwoordige Ministerie werd uitgedrukt, hem diep grievend was, terwijl integendeel het laatste gedeeltedat betreffende het betoog tegen de weigering der belastingen hem aangenaam verrassend was. De Afgevaardigde Gneist trad hierop met den Prins in eene woordenwisse ling over de regtsvraag en merkte op dat de zaak niet langer naar het privaat regt te behandelen was, maar op den bodem van het staalsregt was overge- bragt, in welk geval hij als lid van het Opper-Geregtshof onbewimpeld moest verklarenhet er voor te houdendat het regt aan de zijde was der Na tionale Vergadering, die als constituerende, beraadslagende vergadering eene partij was, gelijke regten met de kroon bezittende. De Prins betuigde zijnen dank voor deze rondborstigheid, maar zeide er evenwel niet door overtuigd te worden. De Heer Schaffer herhaalde het ver zoek om 's Prinsen bemiddeling, daar het hier beide de belangen des lands en die van de kroon en van het stamhuis betrof. Het antwoord van den Prins wasdat de toegevendheid en niet genoegzame zelfstandigheid van de kroon op den 18dcn Maart het stamhuis werkelijk in eene valsche positie had gebragt; wie na het huis van Hohenzollern aan de Regering zou komen, wist hij niet maar dit wist hij, dat het huis van Hohenzollern met eere vallen zou. De Koning had al het mogelijke beproefd maar had eindelijk moeten overgaan tot de tegenwoordige maatregelen, om de anarchie te onder drukken. De Koning zoude in niets de door hem beloofde vrijheden verkor ten zijn bekend godsdienstig gevoel stond borg daarvoor hij zeil' had luide verklaard, den constitutionnelen weg te willen blijven bewandelen. Hij, de Prins, droeg Berlijn geen' wrok toe wegens den 19den Maart, maar diep had het hem evenwel getroffen dat er zich geene partij voor hem had opgedaan die daarvoor ronduit was uitgekomen; ook zijn karakter stond er borg voor, dat hij opregtelijk op den constitutionelen weg zou verblijven. Na deze verklaring reikte hij de hand aan de gedeputeerden, die daarop weder vertrokken. De staat van beleg wordt met matiging gehandhaafd, en het ophalen der wapenen door de soldaten gaat vrij rustig voort. Er komen bij de Regering onderscheiden adressen van steden indie deels het regt der kroon om de Nationale Vergadering te verleggen, handha ven deels ontkennen. De gisting blijft te Keulen nog voortduren van den bevelhebber van de burgerwcer is gevorderd, om te verklaren of hij voor of tegen het besluit van de Nationale Vergadering gestemd was in het laatste geval zou de bur- gerweer hem hare gehoorzaamheid opzeggen. De Stedelijke Raad van Keulen heeft den 19d«n weder eene deputatie naar den Koning gezonden, die het ontslag van het Ministerie Brandenburg moet verzoekenen dat de zitting der Nationale Vergadering bij voortduring te Berlijn gehouden worde. De Opper-President der Rijn-provincie, Eichmann, heeft eene circulaire gerigt aan de bevolking en de autoriteiten dier provincie, waarbij hij het onwettige, onregtvaardige en gevaarlijke uiteenzet van het door de Nationale Vergadering genomen hcsluit, ter weigering der belastingen, gevende hij het vertrouwen te kennen, dat dit besluit door het volk niet als verbindend be schouwd zal worden. De autoriteiten vermaant hij, ingeval de bevolking inderdaad de belastingen rnogt willen weigeren, moedig op hunnen post te blijven en al de dwangmiddelen tegen de wederspannigen aan te wenden, welke hun ten dezen opzigte door de wet aan de hand gegeven worden. 00§TENRIJK. WEEN EN 17 November. De vrije gemeenschap der stad met de voorsteden is den 15den wederom hersteld, zoodat de orde langzamerhand terugkeert. De bijeenkomst van den Rijksdag te Kremsir, is nu op den 22sten dezer bepaald. Reeds zijn van de 1000 gevangenen omstreeks 700 weder op vrije voe ten gesteld. De troependie tegen de Hongaarsche opstandelingen moeten optrek ken zijn in 5 afdeelingen verdeeld en bestaan uit 52 bataillons54 esca- drons en 228 stukken geschut. FRANKFORT. 18 November. In de zitting van den 15dcn heeft het Duitsch Parlement met algemecne stemmen het volgend besluit genomen: Terwijl de Nationale vergadering voor de oogen van geheel Duitschland tegen hetzonder inachtneming der Rijkswet van 30 September 11., in hechtenis nemen en dooden van den afge vaardigde Robert Blum plegtig protesteert, vordert zij het Rijksministcric op, met allen nadruk maatregelen te nemen om de onmiddclijk schuldigen tot verantwoording en straf op te roepen. In de zitting van heden deed de Afgevaardigde Giskra het volgend voorstelOverwegende dat de Oostenrijksche Rijksdag tegenwoordig niet be staat, en dat hij volgens een heden bekend geworden besluit der Oostenrijk sche Regering op nieuw verdaagd is; overwegende dat het niet te verwach ten is, dat de Regering tegenover den Weener Rijksdag in de tegenwoordige omstandigheden anders zal gaan handelen, besluit de Nationale Vergadering: dat het Bijksministerie onmiddelijk zal tusschen beide komen en de ver- eischtc maatregelen nemen, opdat de beloofde bescherming van het gezag der wetten en van de persoonlijke vrijheid, voornamelijk met het oog op het onwettige huiszoeken en gevangen nemen van personen die aan de Regering mishagen, in Duitsch-Oostenrijk eene waarheid worde. Het voorstel wordt dadelijk aangenomen met 238 tegen 198 stemmen. OOST-INDIK. BATAVIA, 27 September. In den ochtend van 28 Augustus heeft's Lands stoomschip Etnaonder hevel van den Luitenant ter Zee Iste klasse Eschauzier de reede verlaten zich over Muntok en Riouw begevende naar Singapore, lot het overbrengen en afhalen der landpost paketten. Ditmaal zijn verzonden, naar Europa, over Marseille 1755, over Southampton C63, te zamen 2118 brieven. In den namiddag van Zondag 10 September is dat stoomschip van Singa pore alhier teruggekeerd, aanbrengende de brievenmalen welke langs den overlandweg, in de laatste dagen der maand Julij naar deze gewesten zijn afgezonden. De stoomschepen Batavia, Vesuvius en Etna lagen den 27slcn September nog te Soerabaija tot herstelhet stoomschip Hecla was op reis naar Bali ten einde het stoomschip Samarang aldaar af te lossenomdat dit laatste tot herstel naar Soerabaija moestwijl de ketels zeer lek waren. 's Lands fregat Ceres zeilde den 24stcn September met bestemming naar het moederland, moetende inmiddels Isle de France, Madagascar en Joannas (een der Comorische eilanden tusschen Madagascar en de Z. O. kust van Africa) aandoen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2