li UITEPÏ L A NDSC 11E 1 i E li 1GTEJN den rentelast te verminderen, schijnt het tegenwoordig tijdperk minder ge schikt. Hoofdstuk IX B. De tegenwoordige organisatie van het bestuur der belas tingen biedt naar ons oordeel gelegenheid aan tot vereenvoudiging van beheer. De bezuiniging, welke op die wijze op dit Hoofdstuk der begrooting kan worden verkregen, kan ter som van meer of min ƒ120,000 worden geschat. Hoofdstuk X. Oorlog. Van de gelden bij supplctoire begrootingen aan hetzelve toegestaan, zal omstreeks 425,000 ongebruikt blijven. Het departement zelf zal een reorganisatie ondergaan, en dadelijk door het opheffen der onderscheidene afdeclingen cene minder kostbare iurigting be komen. Die verminderingen rusten op een stelsel van verdediging, in zamenstem- ining met de middelenter onzer beschikking. Onze hoofdverdediging toch bestaat in de Qollandsche linie, van de Zui derzee tot aan de Bicsbosch de daarachter gelegen Amslerdamsche linie en den Helder. De daarvoor gelegene Grebhelinie, dient tot het opnemen onzer troepenwanneer die van de Veluwe of van Noord-Brabant komen. De verdere verdediging bestaat uit de vestingen in Zeeland en Noord-Bra bant en in Nijmegen. In I.imburg de vestingen Maastricht en Venlo. Ein delijk de sterkten van het oostelijk frontier. Als ons leger eenmaal teruggedrongenzich niet overal in geringe deelen zal kunnen of mogen versnipperendan is ook het aantal van sterkten te groot, daarom wordt voorgedragen het slechten cn verkoopen van alle ves tingwerken aan den IJssel, bepaaldelijk van Doesburg, Zutphen en Deventer, en verder onderzoek of dit het geval zou mogen zijn met de vestingen op ons oostelijk frontier, vooral Delfzijl en Groningen. Dit een en ander kan cene bezuiniging opleveren van 1,209,000. Met belangstelling zal men vernemen, dat de Koning er in bewilligt, dat de afschaffing van een regement ruiters dienstbaar worde gemaakt aan de voorgenomen uitbreiding van het corps marechaussee, welk corps in vre destijd voor zijne gewone bestemming geschikt, in oorlogstijd voor de dienst te velde zal kunnen worden te zaïnen getrokken. Eindelijk zal men ten spoedigste de militaire administratie vereenvoudigen, de centralisatie bij het departement van Oorlog verminderen en de compta- bi li tcits-sch ri ft uren beperken. Hoofdstuk XI. Koloniën. Het XIde Hoofdstuk der Staatsbegrootinguit getrokken ter somma van ƒ88,695 «Koloniën," is reeds op een zoo laag cijfer gebragt, dat daaromtrent wel geene eenigzins belangrijke bezuinigingen te verwachten zijn. Echter zijn door het departement zeer belangrijke bezuinigingen ingevoerd die, ofschoon niet op eert der Hoofdstnkkcn van de Staatsbegrooting voorko mende, echter ten voordeele van 's Bijks schatkist zijn. Zoo heeft men, ter bepaalde vermindering op de kosten van overbrenging der koloniale producten voor het jaar 1849, bezuinigingen bedongen, die op verscheidene tonnen gouds kunnen worden geschat, cn met nog andere voorgestelde besparingen van uitgaven, ten voordeele der koloniale remise-rekening komende. De slotsom nu van dit alles zal zijn, dat de vermindering van uitgaven minstens twee millioenen zal kunnen bedragen, welke som, in vervolg van tijd voor uitbreiding vatbaar is. Ten slotte merkte de Baad nog op dat voor de pensioenen van alle ambte naren, op ieder Hoofdstuk aanzienlijke sommen slaan uitgetrokken, en ge looft dat deze aagclegenheid wel het onderwerp eener naauwgezette overweging zal behooren uit te maken. Niet onmiddellijk, zullen alle deze uitkomsten te verkrijgen zijn, maar dadelijk kunnen ze worden voorbereid. Onze taak, zoo eindigen de Ministers, is naar onze mcening, thans ten einde gebragt, en mogt Uwe Majesteit zich kunnen verecnigen met de grond slagen door ons voorgesteld, dan is ons bescheiden oordeel, dat een definitief ministerie door Uwe Majesteit, met het oog op die grondslagen, benoemd, al dadelijk tot aanvankelijke uitvoering zoude behooren op te treden en het gebouw te voltooijen, waarvan de fundamenten thans aanwezig zijn te achten, en waartoe de bouwstoffen voorhanden zijn. Z. M. de Koning heeft geantwoord Wij hebben met belangstelling kennis genomen van uw rapport van den 13dcl1 dezer, en kunnen Ons over het ge heel met de strekking daarvanbij het bestaan der noodzakelijkheid van te bezuinigen, wel vereenigen. Wij achten bet intusschen doeltreffend, zoo om liet aangenomen stelsel van openbaarheid in Regeringszaken, als in verband met de medcdecling, welke op den 13Jen Mei dezes jaars, met Onze voorkennis, in de Vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is geschiedt, dat ook dit Verslag worde openbaar gemaakt, en wij vcrleenen hiertoe bij deze Onze magtiging. KATWIJK, 18 November. Met de Steurharingvisscherij alhier gaat het nog ongunstiger dan te Schevenin- gen, zijnde er van de 38 Pinken, die dit jaar alhier aan de vissbherij hebben deelgenomen, waaronder 14 van de Katwijksche Maatschappij, nog slechts28, meestal kleine bezendingen haring aangekomente zamen nog geen 1,400,000 waaronder van de Katw. Maatschappij in 9 bezendingen circa 500,000 stuks. Naar gelang de verwachting aanvankelijk gunstiger was, is de teleurstelling des te grooter. 's GRAVENHAGE 18 November. Z. M. heeft aan de Ilceren J. K. Baron van Goltstein, Lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalMr. J. FabiusRaadsheer in het l'rov. Geregtshof van Noord-HollandJ. Bosscha cn Mr. C. A. den TcxHoogleeraren aan liet Athenaeum te Amsterdam, Mr. B. C. J. Visschcr, Proc.-Generaal hij het Prov. Geregtshof in Utrecht, W. Scheurleer, Bankier te'sHage, en G. Tomasaclii, Particulier te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van ridderordenhun door den Koning van Griekenland geschonken. Z. M. heeft heeft benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienstde Heer J. P. C. Rulofis, laatstelijk Directeur-Generaal van Finantiën in Nedcrl. lndië, thans als zoodanig gepensioneerd. Bij Z. M. besluit is Mr. E. F. F. Spijker, op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslagen als Kantonregter te Logchcni. FRANKRIJK. PARIJS, IC November. In de zitting der nationale vergadering van gisteren is beraadslaagd over een ontwerp van wetover het verstrekken van gelden ten behoeve der ver- eenigingen van arbeiders. In dat ontwerp komt voor, dat 5 pCt. rente zal worden betaald aan hendie 25,000 fr. en daarenboven ten dienste dier vcr- eenigingen zullen verstrekken; 3 pCt. daarentegen aan hen, die minder dan 25,000 fr. geven. Het ontwerp is aangenomen. De laatste bepaling heeft echter nog al tegenspraak ontmoet van de zijde van hen, die beweerden, dat de rente 3 pCt. voor alle sommen zonder onderscheid behoorde te zijn. De berigten van den 17dt'n melden dat al de regemenlen der Parijssche bezetting van lieverlede zijn of zullen worden verwisseld door diegene, welke in Algiers, onder de Generaals Gavaignac, Lamoricièrc en Bedeau hebben gediend. Er heerschte groote opgewondenheid in de Vergadering op de tijding van de teregtstcllingen te Weenen. ITALIË, ROME, 7 November. Berigten van den O111-11 dezer melden, dat er onder de Pauselijke troepen in de Marken een oproer is uitgebarsten, van zoodanigon aard dat de Generaal ZucchiMinister van Oorlog, den afgeloopen nacht naar Bologne en Ferrara is vertrokken. Men spreekt van een aanval legen liet kasteel dier stad, dat nog steeds in Oostenrijkschc magt is. Er loopt zelfs een gerucht van een volslagen opstand der troepen en uitroeping van de republiek. Die verontrustende tijdingen hebben zoo men verzekert hel Ministerie doen hesluiten, om de uitgille van hypotheek-bons naar evenredigheid van cene door de geestelijkheid aangeboden vrijwillige gift van vier millioen (ruiin 12 mill. Ned.) te bespoedigen. De geestelijke goederen van den Kerkdijken Staat zijn volgens het kadaster geschat op 100 millioen piasters. Het aanbod van 4 millioen staat dus gelijk met de onzuivere opbrengst van een jaar. Als voorwaarden voor dat aanbod is o. a. gesteld de royering van de op hare goederen in April jl. gestelde hy potheek. Die bons zijn bestemd tot vervanging van de in omloop zijnde schatkist biljetten en zullen zoo als deze, een gedwongen koers hebben, zonder zoo als zij, een rente van 3) ten honderd te geven. De Kamers zullen den 16dco vergaderen. Vele Afgevaardigden zijn reeds aangekomen. PÏAIIISSEK. BERLIJN, 14 November. De wapenen zijn nog niet afgegevende tijd daartoe is heden namiddag om 5 ure verstreken. De Nationale Vergadering heeft het locaal van het Schuttersgilde verla ten doch niet dan nadat de Voorzitter door de soldaten er was uitgedragen, zij zet hare zittingen nu voort op het Stadhuis. De Koning, die zich in het kasteel te Potsdam heeft begeven, hetgeen door soldaten omringd is, heeft geene deputatiën van het Stedelijk Bestuur van Berlijn willen ontvangen. Te Potsdam heeft het volk den elektrischen tclegraaph vernield, de sta ven van den spoorweg weggenomen, onderscheiden kruidwagens aangehouden en in het water geworpen. Er zijn weder onderscheiden adressen van sleden ingekomendie het gedrag van de Nationale Vergadering goedkeuren onder anderen ook van de Stedelijke Regering van Brandenburg, die zelfs protesteert tegen het verleg gen van de Vergadering naar die stad. De zamenscholingcn nemen toe; tot hiertoe zijn zij nog met de bajonnet uiteengedreven zonder dat er weerstand geboden is. Te Keulen heeft zich de volksvergadering permanent verklaard en 50 leden benoemd, otn voor de leiding der zaken te zorgen. Deze zullen we derom 25 leden kiezen, welke aan den Stedelijken Raad moeten afvragen, of deze zijne betrekking zal blijven waarnemen of niet, daar zij in het laatste gevalhunne plaats zouden innemen. Deze vereeniging heeft ook aan alle democratische clubs in de Rhijnprovincie aangeschreven, om het betalen der belastingen te weigeren, en te Keulen den 23sien eene vergadering te houdenom verdere maatregelen te nemen. 15 November. De toestand der stad was heden over het algemeen nog dezelfde, maar bet militair onderzoek tot ophaling der wapenen is begonnen men is echter

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3