LEYDSCHE VRIJDAG, 17 NOVEMBER. B INN EN LAN DSCHE BE RIG TEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN De Courant wordt Maandag, XVoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zatvrdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 16 November. Z. M. hoeft bepaald dat de nog overige muntbiljetten van 10, ten be drage van 5,900,000, en die van 5, ten bedrage van ƒ3,750,000, den 31stcn December worden ingetrokken, doch ten algerneenen gerieve nog tot den laatsten Maart 1849 bij alle betalingen aan de schatkist zullen aangeno men worden. Sedert onze laatste opgave zijn er 7 Cholera lijders bijgekomen, waarvan 3 overleden. Totaal 42, overleden 20, hersteld 4, in behandeling 18. 's GRAVEND AGE, 16 November. Z. M. heeft benoemd tot Ri Ider der Orde van don Ncderlandschen Leeuw C. J. J. Godin Kapitein bij den Generalen Staf. De tijdelijke Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat over eenkomstig de wet van den 30stcn October 1. 1. is bepaald dat alsnog een bedrag van 2 millioen gulden in schatkistbillettenrentende 4 ten 100, zal worden da.trgesteld onder dagleekening van den lsteo December 1. 1.; wor dende die biljetten met evengezegden dag verkrijgbaar gesteld bij den Staats raad Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam en bij de betaal meesters in de Arrondissementenop gelijken voet en wijze als volgens de bekendmaking van den 24stcn Augustus jl.ten aanzien van de toen daargc- stelde schatkistbiljetten is voorgeschreven. lieden heelt hier eene vereeniging plaats gehad van kiezers van het 7'10 districht van Zuid-Holland, bijeengeroepen door de Heeren van der Rurgh, v. Doeveren, v. Gigchenz., welke laatste het voorzitterschap waarnam; bij de stemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer hebben de Heeren Vcrwey-Mejan 43, Schooneveld 98, v. Sonsbeek 40 en Thorbecke 6 stemmen bekomen. De volgende bijeenkomst is bepaald den 27slen dezer. De Oude Kamers komen tegen de helft van December weder bijeen, en de Nieuwe Kamers tegen de helft van Januarij 1849. De uitgever van het letterkundig plaatwerk de Tijdheeft berigt dat met '1849 elk geahonneerde op de Tijd gratis ontvangt: een lot in eene groote uitloting van Boeken of PlaaUverkenwaardoor bij aandeelhouder wordt in eene waarde van circa Acht Duizend Gulden. In deze uilloting zijn geen nietenmaar hooge prijzen. De eerste heeft eene waarde van 500 in Boeken of Platen, welke terstond na de trekking aan den winner zullen worden ter hand gesteld. Voorts zijn in deze uitloting: 1 prijs van ƒ300, 1 van ƒ200, 1 van ƒ100, 2 prijzen van ƒ50, 3 van ƒ25, 50 van ƒ10, 100 van ƒ5. Wie geen prijs trekt, ontvangt als premie een Cahier, met vier Litliogrnphiën, in groot 4°., voorstellende de Graven van Napoleon, Chateaubriand, Frederik den Groote en Voltaire, met bijschriften vanDaCusta, Van LennepTollens en NVilhuys, ter waarde van ruim ƒ3. De eerste voorwaarde is, dat ieder winner van een piijs het regt beeft om zelf, die in den handel bestaande Boeken of Platen, van welken aard ook, op te ge ven, welke hij voor de waarde van zijn prijs verlangt. Men ontvangt derhalve voor zijn prijs geen opgedrongen of denkbeeldige waarde. Uit Luxemburg wordt van den llde» gemeld, dat het ministerie aan den Koning Groothertog zijn ontslag had gevraagd, omdat een votum van vertrouwen in de Kamer van Afgevaardigden slechts met eene meerderheid van 26 tegen 21 stemmen verleend was. GORINCHEM, 14 November. Men verneemt dat ingevolge art. 52 der wet op de regterlijke orgenisatie cn bet beleid der justitie de lijst van aanbeveling is opgemaakt voor de opengevallen betrekking van Kantonregter alhier, en dat daarop zijn ge plaatst de navolgende Heeren 1°. Mr. Graham van Gorkumregter-plaats- vervangcr in de arrondissements-regtbank te Levden2". Jlir. Mr. II. B. Martini van Geilen, kantonregter te Boxtel; 3°. Mr. E. C. Vermeulen, plaats vervangend kantonregter te Gorinchcm. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt waren ongeveer 2,000 paarden aangebragter was echter niet veel handel cn weinige Fransche kooplieden voorts 5,000 stuks hoornvee en zoo veel varkens als sedert jaren niet was gebeurd, zoodat het spek ook merkelijk gedaald is, namelijk van 20 op 14 centen. UTRECHT, 14 November. Heden avond zijn bier kiesgeregtiglcn vergaderd geweest, onder bet voor zitterschap van den Heer Vernède. Tot C'andidaat voor de Tweede Kamer is met 322 stemmen de Heer J. K. Baron van Goltstein gekozen. Verder wer den nog enkele stemmen uitgebragt, als: 4 op den Heer van Doorn, 2 op den Iloogleeraar Tliorbeckeen op de Heeren Bömcr, Boetselaar en Groen van I'rinsterer ieder 1. Voor Candidaten voor de Eerste Kamer waren de stemmen verdeeld op de Heeren Martens van Sevenhoven de HeusE. NV. Bam en j. NV. U. Bosch; waarvan de eerste 146, dc tweede 162, de derde 168, en de vierde 105 stemmen op zich verecnigde. ËNGELA1VD. LONDEN, 12 November. Eergisteren bij gelegenheid dat de nieuwe Lord-Mayor zijne betrekking aanvaardde en den gewonen optogt hield, zijn niet minder dan 22 zakken rolders op heeterdaad betrapt; zij werden gisteren van 7 dagen tot 2 maan den gevangenschap veroordeeld. Deze week zijn weder naar Rotterdam uitgevoerd 73,800 oneen zilveren munt en 91,000 oneen zilveren staven. Uit Zuid-Amerika is in den loop dezer week veel zilver aangekomen. De haringvisscherij is dit jaar op de hoogte van Brighton cn langs de kust van Sussex zeer overvloedig. De Senaat der Hoogeschool te Cambridge heeft besloten het tot dus ver gevolgde stelsel van studiën te wijzigen, cn de jongelieden meer practiseli te vormen. De behoefte daaraan, vooral ten aanzien van de rcgtsgeleerde studiënwerd sedert larig gevoeld. FRANKRIJK. PARIJS, 14 November. In de Nationale Vergadering van gisteren is veel gesproken over bel onder wijs, bij gelegenheid van het behandelen der hegrooting, waarbij een der leden aandrong op bet verminderen der bezoldiging der Hooglcerarcn in dc Godgeleredheid, en dat de Staat naauwkeurig moest toezien, dat zij hunne betrekking behoorlijk waarnamen. De R. K. Geestelijken in de Vergadering, Fayet en Sibour, hebben genoemde Hoogleeraren verdedigd. Daarop is het College de France ter spraak gekomen cn heeft de Ilcrr L. Faucher zich vooral beklaagd over het opheffen door de vojrloopige Repu- bhkeinsche Regering van onderscheiden leerstoelen, onder anderen die van dc Staatshuishoudkunde; hij betwistte aan de Regering het regt van dit te doen en merkte aan dat die opheffing niet uil zucht tot bezuiniging was geschied maar om de Heeren Michelet en Chevalier te verwijderen. De Voorzitter, de Heer Marrast, beeft gevraagd dat de verkiezing van eencn nieuwen Voorzitter, die den 19Jen moest plaats hebben, den li116" zou ge schieden, omdat anders misschien te weinig leden zouden tegenwoordig zijn. De Heer Laroche Jacquelin meende hierin een bijoogmerk te zien, namelijk dat Marrast zich alzoo de stemmen der Afgevaardigden verzekeren wilde. Dit heeft de verontwaardiging van den Heer Marrast opgewekt, die te kennen gal', dat hij zich nooit met bedriegerijen had opgehouden en niet daar ter school had gegaan waar men leert anderen te heJri'-gen en om den tuin te leiden. Hij is met groote meerdeiheid van stemmen in dc zitting van heden weder ingekozen. Er is door de dagbladschrijvers uit de Departementen eene vergadering alhier gehouden en door hen eene verklaring voor de Candidal uur van Lodcwijk Napoleon openbaar gemaakt. Ook het dagblad le Constitutionnel dat door den Heer Thiers bestuurd wordt, heeft zich voor genoemde verklaard. Terwijl dit dagblad zich zeer ten gunste van Lodcwijk Bonaparte heeft uitgelaten, is het Journal des Débats heden krachtdadig tegen de moge lijke keuze van dezen Candidaat te veld gelrokken, cn verklaart nimmer te zullen toegeven dat de gematigde partij zoo arm zou zijn aan geschikte mannen, dat men voor Frankrijk geene uitkomst meer zien zou dan in de benoeming van den aanvoerder der expeditiën van Straatsburg en Boulogne. Op een feest van artilleristen van de nationale garde alhier, aan die

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1