Jiij de Keizerlijke troepen door de Hongaren geslagen verklaarde en liet volk op nienw lot liet opvatten der wapenen uitnoodigde. Dienvolgens werden ook van de zijde der stad de vijandelijkheden weder be gonnen. Deze trouweloosheid moest door een nienw bombardement tegen ccnige voorsteden gestraft worden, en daarmede werd den avond van den "0stcn Oct. voortgegaan. De stad verklaarde daarop ten tweeden male hare onderwerpingdie op den 31stCD October zou plaats hebben. Maar reeds in den morgen van dien dag verschenen afgevaardigden van den gemeenteraadverklarende dat de burgerij veel te zwak was tegen de toege nomen magt van de democratische club, van het studenten-comité en zijne werktuigen, het gewapende gepeupel dat zij derhalve zelve de bescherming van den veldmaarschalk voor hunne personen en hun bedreigden eigendom moesten inroepen, alzoo de opstandelingen besloten hadden, zich onder de puinhoopen der door hen in brand te steken stad te hegraven. De Veldmaarschalk liet nu in den namiddag van den 31stCD October nog meer troepen door de voorsteden binnenrukken, welke bij hunne verschijning op het glacis van de wallen der binnenstad hevig beschoten werden, en deze, binnen welke zich al de opstandelingen terug hadden getrokken naauw in sloten. Nog des avonds werd de sterk versperde Burgpoort beschoten en door twee bataillons bemagligd, terwijl 8 kanonnen veroverd werden. Het gepeu pel bad reeds de Keizerlijke bibliotheek in brand gestoken, van welke het dak afbrandde, maar het overige gedeelte van het gebouw en het gansehe Keizerlijke slot werden door het binnenrnkken onzer troepen gered. Deze hebben thans de gansehe stad bezet, welker volkoinene onderwerping, nadat zij eiken zachtercn uitweg met hardnekkigheid en zelfs met verzaking van trouw en eer had afgewezen, door geweld van wapenen verkregen is. Denzelfden dag is door Vorst Windisch-Gratz ecne proclamatie uitge vaardigd, hoofdzakelijk inhoudende: Weenen wordt in een omtrek van twee mijlen in staat van beleg verklaard. Het academisch legioen en de nationale garde worden ontbonden, de laatste behoudens hare reorganisatie. De algemeenc ontwapening moet binnen 48 uren ten einde zijn gebragt. Wie 12 uren daarna in het bezit van wapenen wordt bevonden, wordt ge vangen genomen en naar de krijgswetten behandeld. Alle politieke vereenigingen worden gesloten, alle verzamelingen op straten en openbare pleinen, van meer dan 10 personen, zijn verboden, alle berber gen en kolSj huizen moeten in de binnenstad des avonds ten 11 en in de voorsteden ten 10 ure gesloten zijn. De drukpers-vrijheid blijft voorloopig, volgens de bepaling van art. 4 der proclamatie van 23 October jl.beperkt, en het drukken, verkoopen en aanplakken van plakkaten, prenten en vlugschriftcu slechts in zooverre geoor loofd als daartoe door de militaire overheden vooraf verlof zal zijn gegeven. Gedurende den staat van beleg blijven wel alle openbare overheden met de uitoefening van hare betrekkingen belastmaar vermits de militaire overhe den voor dit tijdperk dat alles verrigten zullen, wat tot herstelling der orde, rust en veiligheid der hoofdstad en bare omstreken noodzakelijk zal geacht worden, zoo zullen van nu af, de met deze werkzaamheden belaste gemeen teraad en verdere stedelijke overheden, slechts in zooverre daartoe medewer ken als de militaire overheden zulks noodig zullen oordeelen. Ter bereiking van het doel van den staat van belegzijnde den overgang van regeringloosheid tot den geregelden constitutionnelen toestandzal aan eene gemengde centrale commissie, onder het voorzitterschap van den Gcne- raal-Majoor Baron Cordon, tot Stads-Commandant hcnoaind de leiding opge dragen worden der zaken, en de Neder-Oostenrijksche landsregering, alsook de stedelijke overheid zich naar de hevelen dier Commissie te gedragen hebben. Voorts heeft genoemde Opperbevelhebber nog bij proclamatie aan de inwoners van Neder- en Opper-Oostenrijk de hoop te kennen gegeven dat zij in hare trouw aan het Keizerlijk huis en aan de constitutionnele monarchie onwankelbaar volharden zullen en aan inblazingen van kwalijkgezinden we derstand zullen blijven bieden, opdat de staat van beleg niet nog verder tot andere steden of gemeenten worde uitgebreiden worden zij gewaarschuwd zich tc wachten voor oproerstokers, die onder bedriegelijke voorstellingen slechts de verbreking van alle banden van orde en wettelijkheid heoogenen daardoor de voortgaande ontwikkeling van de ware vrijheid slechts kunnen tegenwerken. De stad is nog streng afgesloten. Gisteren ten 5 ure wapperde de zwart- gcle vlag op den Stephanus-loren en werd met gejuich en het aanheffen van bet lied op den Keizer begroet. De Generaal Bern en de Opperbevelhebber Messenbauser hebben zich tot nog toe aan alle nasporingen weten tc onttrek ken. Het overgroote aantal gevangenen is terstond geschift. Eenige duizenden zullen binnen kort als soldaten aan den veldtogt tegen de Hongaren moeten deel nemenvermoedelijk ook de leden van het Academisch legioen die aan den opstand hebben deel genomen. De troepen hebben den lantarenpaal waaraan het lijk van den Minister van Oorlog Latour is mishandeld omver geworpen. De gemeenschap, ook tusschcn de voorsteden, wordt zeer be- moeijclijkt, en men spoort nog vele personen na, welker onlkoming tot eiken prijs verhinderd moet worden. De Keizer heeft wel geweigerd de verdaging van den Bijksdag tot den 15i1cb November in te trekken, rnaar ten aanzien van de verplaatsing naar Kremsir zich voorbehoudende in het adres van den rijksdag aangevoerde gronden tc overwegen, zoodat men met groote waarschijnlijkheid mag aannemen, dat het zwaar geteisterde Wcencn den rijksdag binnen zijne muren behouden zal. De bezetting van Weenen moet voorloopig op 30,000 man be paald zijnen Vorst Windisch-Giatz de beslissing omtrent bert die volgens de krijgswet behandeld zouden moeten worden, nog drie dagen hebben uitgesteld. De Rijksdag beeft zich van zeil ontbonden, daar op Maandag nog slechts 60 leden aanwezig waren. De binnenstad, gelijk ook een gedeelte der voor steden, bieden op verscheidene plaatsen een tooncel van schromelijke verwoes ting aan. Te Presburg lieerschte schrik en verwarring. Sedert 31 October waien aldaar vlugtende Hongaarsclie troepen, door Jellachicli bij Scliwccbat geslagen, aangekomen; het getal werd op 15,000 man geschat. FRANKFORT. 6 November. in de zitting van bet Duitscli Parlement van beden beeft de Minister von Scbwerling kennis gegeven, dat er in het belang der Duitsche zaak en der vrijheid eene nieuwe Rijkscommissie met uitgebreide volmagt naar Oostenrijk was gezonden. In die zitting heeft ook de Minister van Binnenl. Zaken op de gedane inter pellation omtrent Limburg, verklaard, dat bet besluit omtrent dat Hertog» dom door de vergadering genomen, aan de Nederl. Regering was medegedeeld, maar daarop nog geen antwoord was ontvangen, daaraan toe te schrijven dat de scheiding van Limburg groote mocijelijkheden aanbood. De Minister wees verder op de noodzakelijkheid, do met Holland bestaande betrekkingen van vriendschap te blijven handhavenvooral ook in bet belang van den handel. Men had in den Haag om eene nadere inlichting omtrent bepalingen van liet grondgebied gevraagdwaarop door den Hollandscbcn gezant te Frankfort officieel geantwoord was, dat men geenszins eene verandering of beperking van Limburgs grondgebied bedoelde. Spreker zoide ten slotte, dat uit de verkla ringen der Limburgschc afgevaardigden in de Hollandsche wetgevende Kamer gebleken was, dat in de wenscli eener afscheiding van Holland en Limburg op verre na niet algemeen gedeeld werd. AKASËMIE-MEirWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE 1IOOGESCHOOL. Den 8stcn December de Heer tl. Verbeek, van Amsterdam in de Medicijnen, na Openbare verdediging van zijn Specimen, continens quacdam: de Emphy- semate Piilmonum. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 7 November. Door de Eerw. Hecren Predikanten en Ou derlingen der Ned. Herv. Gemeente alhier, is gisteren de volgende Nominatie uilgebragt, ter vervulling der Vacature van eCne Predikantsplaats, veroorzaakt door het overlijden van den Wel-Eerw. Heer S. D. de Keizer: Zestal: DD. Hof stede, te Gorinchcm van Harencarspelte Leeuwarden; van Koetsveld, te Schoonhoven; Broedelet, te Gouda; van Griethuysen Otlo Jacobusz.te Zutphcn Swalue. Theol. Doet. te Goes. Drietal: DD. Hofstede, van Haren carspel ven Koetsveld. TIEL, 7 November. Door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier is, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van Ds. Havcrkorn van Rysewyk, het volgende twaalftal van Predikanten (alphahetisch gesteld) opgemaakt: DD. Berkhout, te Monster; Hallo, Ie NederhcmertJungius, te Rijswijk; Krol, te Hcrkingen; Meulemans te Schevcningcn Molemans te Hilversum; Rombouls, te Eek en Wiel; van der Sclieer, te Baamhrugge; van Schermbeek, tc Eist; van Voorst, te Almelo (deze hij overstemming tegen DD. Paré, te Elhurg; Cals Worte Mijdrecht, en Post, te Asch) Bussingh de Vries, te Benthuizen, en Wesscling, te Noordwijkerhout. ONZE TIJD IN BETREKKING TOT DE UIT BREIDING ONZER NIJVERHEID. Wij laten hier een stuk volgen dat de Hoogleeraar Bluine in de Nieuwe RotterdaniscJie Courant van Woensdag heeft doen plaatsen, welk stuk nog nadere inlichtingen geeft omtrent het vermelde ten opzigte van de bewerking der Ilamé- of Javasche hennepplant, in ons Nommer van den dezer, mede uit de Nieuwe Rotterdamsclie Courant ontleend ln de Nieuwe Rotterdamsclie Courant van gisteren komt een artikel voor over de fabricatie van zeildoek enz., uit Ramé-hennep in de fabriek der Hecren S. A. Meerburg en Comp. hier ter stede, waarin al de verdienste in deze zaak aan mij wordt toegeschreven. Ik kan dit echter niet toestemmen, maar acht het genoegzaam naar de Indische Bij te verwijzen, waarin dit onder werp reeds in 1843 door mij is behandeld geworden. Ik heb daar onder anderen de belangrijke proeven van den Heer J. Cazaox vermeld met Ramé- hennep, hem door mij bezorgd, genomen; proefnemingen, die den schcrp- zigtigsten waarnemer tot eer zouden strekken, maar duhhcl verdienstelijk zijn hij een mandie van der jeugd af het gezigt heeft moeten missen. Daaren boven vind ik mij vcrpligt om het grootste gedeelte van de gunstige uit komsten welke de zaak reeds nu oplevert, zoowel aan den afgetreden Minis ter van Koloniën, den Heer Baud, als aan den Minister van Marine, den Heer Rijk, toe te kennen. De eerste heeft daartoe den grond gelegd door last om de Ramé op Java aan te houwencn door goedgunstig eene toerei kende hoeveelheid van Ramé-hennep, tot het vervaardigen van zeildoek, ter beschikking van de Hecren S. A. Meerburg en Coinp. te stellen; de laatste heeft dc zaak aan den gang gehragt en bevorderd, door eene aanzienlijke bestelling

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3